Matyi ​és Sári az iskolában (Matyi és Sári) 30 csillagozás

Miloš Macourek: Matyi és Sári az iskolában

Hogyan kerül Matyi és Sári a harmadik bé osztályból a kőkorszakba? Mit keres Jonatán, a szomszéd néni kutyája az osztálykiránduláson – ráadásul emberi formában? Hogy kerülnek a gyerekek tanító nénistül és osztályostul a kalózok közé? Mindez egy csodálatos telefonkagylónak köszönhető, amit Matyi és Sári egy átlagos napon ajándékba kap, és innentől kezdve viccesebbnél viccesebb, és a legkevésbé sem átlagos kalandokba bonyolódnak. Igazi remekművet tartunk a kezünkben a cseh gyerekirodalom legnagyobbjaitól – aki szereti a Kisvakondot, Bob és Bobeket vagy éppen Rumcájszot, egész biztosan nem fog csalódni: Miloš Macourek mulatságos és lehengerlő meséi és Adolf Born zseniális képei garantálják a felhőtlen szórakozást!

Mach és Sebesztova az iskolában címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1982

Pagony, Budapest, 2015
148 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155441967
Pagony, Budapest, 2015
148 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155441967 · Fordította: Kocsis Péter · Illusztrálta: Adolf Born

Hintafa>!
Miloš Macourek: Matyi és Sári az iskolában

Végre! Amilyen jó dolgunk van nekünk mostanában könyvek terén (is), nem is tudom hogyan örüljünk annak, hogy a Pagonynál tegnap újra megjelent a cseh szerzőpáros Milos Macourek és Adolf Born Mach és Sebesztova az iskolában c. könyve, csak most Matyi és Sári néven. Őszintén szólva nekem semmi bajom nem volt az eredeti nevekkel sem, így legalább jól megbeszéltük P-vel, hogy máshol bizony máshogyan vannak a dolgok, nevek terén is.

A történetről dióhéjban: a két barát hozzájut egy letépett telefonkagylóhoz, ami egészen különleges dolgokat tud, amiből aztán sok izgalmas kaland, kalamajka keveredik, hét fejezeten keresztül.

Igazából nem is csak maguk a (sokszor abszurdan vicces) kalandok adják a könyv vonzerejét, hanem a nyelvi világ, ami egyszerre ötletes, lendületes, és ömlik, kb. úgy, ahogyan egy kisgyerekből tud folyni a szó, mindenféle pont, vessző és lélegzetvétel nélkül. Csak győzzön a felnőtt lépést tartani, és raktározni az információkat. Ezért pedig nyilván hatalmas köszönet a jár fordítónak, aki talán Kovács Péter lehetett (a mi példányunkból hiányzik egy oldal a könyv elejéről, pont ezzel a fontos információval, úgyhogy ez ügyben nem tudok hitelt érdemlően nyilatkozni). A sodró szöveg ellenére nálunk nem okozott gondot az olvasás, minden perce élvezetes volt a hallgatóság és a felolvasó számára is.
Bővebben: http://hintafa.blog.hu/2015/03/06/mach_es_sebesztova_uj…

Ratoncita P>!
Miloš Macourek: Matyi és Sári az iskolában

Vicces történetek 3. osztályos gyerekekkel, kutyával és sok más állattal, környezetvédelmi szállal. Retro hangulatú itt-ott. A történet békés hangulatú, ártatlan humorral, gyermeki kíváncsiságból kiinduló kalamajkákkal. A nagy méretű és részletgazdag illusztráció számomra lebilincselőek. Óvodások és kisiskolások számára pedig „végigolvasható” általuk a történet.

katen>!
Miloš Macourek: Matyi és Sári az iskolában

Zseniálisan szórakoztató, remek mese, nem értem, hogy lehet hogy eddig csak ketten csillagozták!? Olvassatok Matyi és Sárit, nem csak a 6,5 évesem nem tudta letenni, hanem én is alig vártam már hogy olvassuk, nagyon sokat nevettünk rajta.
És ha egyszer véletlenül lesz egy saját kutyánk, csakis Jonatánnak fogják hívni!

Boglárka_Tóth>!
Miloš Macourek: Matyi és Sári az iskolában

És megint úgy jártam, hogy megvettem ajándékba egy először pár éve olvasott és rögtön nagy kedvenccé vált mesekönyvet, aztán nem tudtam ellenállni, és újraolvastam gyorsan két nap alatt, mielőtt még a megajándékozandó megkaphatta volna. :D
Imádtam már a Mach és Sebesztova néven futott első kiadást is, szerintem ez az első a legjobb a sorozat eddigi darabjaiból, bár a legeslegújabb negyedik kötet még nem volt a kezemben. De lesz! Feltétlenül.
Iszonyat jó, igazi cseh humor, és annak, aki még a Kádár-korszakban volt gyerek, ad a könyv világa valami nagyon barátságos, szívet melengetően otthonos érzést.
Érthetetlen számomra, hogy ilyen kevesen fedezték még fel maguknak, hiszen igazi klasszikus, minden értelemben.

Chöpp >!

És Sári felsóhajtott, hát igen, így is elég furán van berendezve ez a világ, meg tudod nekem mondani, hogy ha minden lény közül az ember a legértelmesebb, akkor miért ő csinálja a legtöbb marhaságot?

Chöpp >!

És amikor később mindhárman visszatértek a Slitty-Slatty bolygóról az iskolába, azt mondta a tanító néni, javítsátok át a füzetekben, amit tegnap mondtam nektek, mert az ember a teremtés koronája ugyan, de ez még nem jelenti azt, hogy a teremtés bölcs koronája, az majd csak akkor lesz, ha megtanulja a Föld minden élőlényét védelmezni és az állatok legjobb barátjává válik.

katen>!

Jonatánt ez felmérgesítette, de máskülönben jó barátja volt Matyinak és Sárinak, és reggelente néha elszökött Kadlicsek nénitől, hogy elkísérje őket az iskolába. Kadlicsek néni ezeket a kirándulásokat nem hagyta annyiban, minden alkalommal utánaszaladt és azt kiabálta, Jonatán, irány haza, Jonatán, gyerünk, csakhogy Jonatánt nem volt olyan egyszerű megfogni, Jonatán kutya volt és a kutya gyorsabban szalad, mint holmi Kadlicsek néni.
De azért mégsem volt felesleges ez a rohanás, mert Matyi és Sári így legalább időben érkeztek az iskolába, Kadlicsek néni pedig szaladgált egyet a jó levegőn, ami nagyon egészséges dolog.

nodael>!

[…] én azt mondom magának, hogy mindezt össze sem lehet hasonlítani a jégkorszakkal, ha majd visszatérek az őskorba, legalább ezt a zsebkendőt feltalálom, hogy a haladás egy csöppet előremenjen.

Kapcsolódó szócikkek: haladás · jégkorszak · őskor · találmány · zsebkendő
nodael>!

[…] a tanító néni azt mondta neki, kedves asszonyom, ön alighanem összetéveszti a kutyát a kispárnával […]

Kapcsolódó szócikkek: kutya · párna