Búcsúkeringő 301 csillagozás

Milan Kundera: Búcsúkeringő Milan Kundera: Búcsúkeringő Milan Kundera: Búcsúkeringő Milan Kundera: Búcsúkeringő

A ​neves cseh író regényében öt fejezetbe sűríti egy meg nem nevezett – de nyilvánvalóan cseh – fürdővároskában összeverődött néhány ember életútjának metszéspontjait. Az öt fejezet – öt nap. Ezalatt szerelmek lángolnak fel és lobbannak ki, tragédiába torkollik a végzetet kihívó játszadozás a sorssal. Az action gratuite-re, a századelő francia regényhullámának indíték nélküli gyilkosságára emlékeztet az a mód, ahogy Jakub – a regény egyik főhőse – mérget csempész egy ismeretlen nő gyógyszeres fiolájába, majd „működni” hagyja a sorsot. Egyébként a regény nyolctagú, véletlenül összekerült társaságának mindegyike meghatározott típust képvisel. A kissé elnagyoltan, néhány vonással megrajzolt szereplők között van gazdag amerikai; helybéli szoknyabolond és nagy orrú nőgyógyász; az esztelen, oktalan és leküzdhetetlen féltékenységet megtestesítő szépasszony és fiatalember; a csinos, de üresfejű és nagyravágyó ápolónő; a kevésbé csinos, de nevelőapját mégis elcsábítani képes fiatal lány, és… (tovább)

Eredeti cím: Valčík na rozloučenou

Európa, Budapest, 2005
228 oldal · ISBN: 9630777215 · Fordította: Bába Iván

K I>!
Milan Kundera: Búcsúkeringő

Milyen is lehetne egy Kundera-regény, mint filozofikus (érvelés gyerekvállalás mellett és ellen, bár inkább utóbbi – ezek a betétek különösen tetszettek; eszmefuttatás gyilkosságról, öngyilkosságról, politikáról, haza elhagyásáról), lélektani, naturalisztikus, humoros (olykor mulattató jelenetek; különc, kissé bohém figurák, mint Skréta doktor, a dzsesszdobos-nőgyógyász a sajátos kezelésével; a szent Bertleff; és František, a másvalakit viszonzatlanul szeretőt szerető szerelő, aki soha semmit sem fog felfogni abból, ami körülötte zajlik)?

Frank_Waters I>!
Milan Kundera: Búcsúkeringő

Micsoda pernahajder ez a Kundera! Úgy látszik, ez az egy hasonlóság van közte és Hrabal között (meg hogy mindketten csehek). Elterjedt, hogy Kundera lila író, annyira elvont, hogy még az emberi ürülékről is tud mélyrehatóan filozofálni (lásd: Az élet elviselhetetlen könnyűsége). De ez félreértés. Mert bár ezek a bárgyú filozofálások ebben a könyvben is megvannak, de hogy ne legyen félreérthető: a szereplők szájába adva, így már teljesen egyértelmű, hogy humorral állunk szembe, és nevetni kell. Én annyit nevettem, hogy görcsbe állt tőle a rekeszizmom.

Akad ugyebár egy kis cseh fürdőváros, ahol a különc Skréta doktor a meddő nőket gyógyítja, sokszor sikeresen. (Nem mondom el, hogyan, de nagyon nevetek, ha rágondolok.) Itt aztán minden fontos szereplő összejön, van populáris jazz-koncert, világoskék tabletták, trombitás, féltékenység, szerető, szerelő, dúsgazdag amerikai, aki minden nőt megkap (különben nekem ő volt a kedvencem, majd megértitek, ha elolvassátok), egy disszidálni készülő volt kommunista forradalmár, abortusz-bizottság, pisilő kisfiús plakátok, meztelen nők, kékes fényű glória, detektív, jó borok és sajtok, szóval minden-minden.

Véletlenek, tragédia, komédia, mesteri (elkoptatott szó) jelenetézés, avagy dramaturgia, és az általam jól ismert Kundera-humor. Ezt tényleg olvassátok el, jó?

Smici P>!
Milan Kundera: Búcsúkeringő

Mindig nagy élmény Kunderát olvasni, még ha nekem személy szerint kell is valamennyi szünet egy-egy műve közt. Sokszor nagyon tömörek, és nem könnyen emészthetőek a könyvei, de a Búcsúkeringő kifejezetten szórakoztató, másfelől pedig nagyon is elgondolkodtató volt.

A regény egy túlnyomórészt humoros korrajz a 70-es évek szocialista Csehszlovákiájáról, de bizonyos elemeiben ez ráhúzható az egész szocialista blokkra.
Ez a humor hasonlít a Hrabal műveiben felbukkanó humorhoz, de amíg nála a sorok közt bújva találjuk ezt, addig Kundera esetében ez sokkal inkább előtérbe van tolva. Ez nem baj, mert nagyon jól szemlélteti az élet és az adott pillanat komikusságát, hogy sokszor akkor is nevetnünk kell esetlenségünkön, amikor valójában nem ez lenne a helyénvaló.

A történet 5 nap eseményeit dolgozza fel 5 fejezetben. Az ember életét is túlnyomórészt ilyen rövid fejezetek, mozzanatok együttesei alkotják, így a Búcsőúkeringő egy teljesen életszerű, kerek egészet nyújt olvasójának.
A szerelmi háromszög folymatosan alakul át szerelemi, illetve viszonyokba forduló sokszöggé, hogy aztán a képkockák a végére mégiscsak a helyükre kerüljenek. Hogy ki cselekszik helyesen, ki az, aki el tud számolni a lelkiismeretével, az olvasóra van bízva. Kundera tereli olvasóját, de meghagyja az opciót, hogy azon a kapun távozzunk, amelyiken mi szeretnénk.

A regény megtartotta aktualitását, a felvonultatott „problémák” egyetemességet tükröznek. Ezért a Búcsúkeringő mindig aktuális marad, még akkor is, ha a politikai berendezkedés közben meg is változik. Minden nap után van egy számadás. Mindenkinek el kell lejtenie a maga búcsúkeringőjét is.
Nagyszerű regény, rengeteget lehet belőle meríteni. Az életmű felénél járva megkockáztatom, hogy a legjobb Kundera írás.

ppeva P>!
Milan Kundera: Búcsúkeringő

Nem is keringő volt ez, hanem körtánc egy kicsit őrült, kicsit együgyű maszkabálban. A szereplők csetlenek-botlanak, összekapaszkodnak, szomorkodnak, vidámnak tettetik magukat, szó esik életről-halálról, nagy sorskérdésekről, valaki meghal, valaki elutazik, aztán elengedik egymást, és tovább csetlenek-botlanak, együtt vagy külön, ahogy éppen jön. Ennyi.
A jó benne az, hogy mégse ennyi.

Lanore P>!
Milan Kundera: Búcsúkeringő

Kundera írásmódja mindig különleges számomra, mert a regényeiben magamat is megtalálom egy picit, és néha választ kapok a saját kérdéseimre… ha még a hangulatom is passzol ezekhez a keserédes, szomorkás történetekhez, akkor teljes az élmény, és hatalmába kerít ez a gondolatvilág. Most is ez történt :) Újraolvasás volt, de most többet adott, másképp érintett meg. A szereplők defektesek furák, esendők, egészen különös reakciókkal és döntésekkel a maguk élethelyzetében… elkerülhetetlen, hogy összefonódjon a sorsuk, és végül egy darab tablettán múlik minden… ha elgondolkoznának az érzéseiken, és esetleg még fel is vállalnák azokat, igencsak más lenne a végeredmény… ez azonban így jó, így kerek, és így valódi… nekem… jólesett ez a kis lélekboncolgatás.
Nem tudom, miért, de egyfolytában ez a zene járt a fejemben, amíg olvastam: http://www.youtube.com/watch…

Malbogian>!
Milan Kundera: Búcsúkeringő

Ezért a nagyszerű regényért már megérte szeretni Kunderát!

hencsa06>!
Milan Kundera: Búcsúkeringő

Nem igazán rajongtam eddig Kundera írásaiért, ez a könyve viszont megfogott. Van benne szerelem ,halál , politika, abortusz, félelem ,gyávaság egy kicsit összemixelve.
Nagyon életszerű,talán ezért is tetszik annyira.

Anibell P>!
Milan Kundera: Búcsúkeringő

Férfiak és nők összekuszálják a saját életüket és persze egymásét. Ó mennyivel egyszerűbb lenne az élet, ha mernénk vállalni érzéseinket, nehéz helyzetünket, nem akarnánk becsapni a másikat vagy magunkat, akkor viszont nem születnének ilyen remek könyvek…
Egyaránt ajánlom azoknak akinek tetszett, és akinek nem tetszett A lét elviselhetetlen könnyűsége, ebben a műben sokkal több az esemény, és sokkal kevesebb az elemzés.

Kerol>!
Milan Kundera: Búcsúkeringő

Bár megfogadtam, hogy A lét elviselhetetlen könnyűsége után Kunderától soha, semmit, mégis megszegtem a szabályt, hátha… Nem volt olyan szörnyű, mint az első könyvélményem, de még mindig nem győződtem meg arról, hogy van bennünk valami közös az íróval. A karakterábrázolásokat szerettem, de a sok fölösleges filozofálás fárasztott, és nem véltem felfedezni benne a humort. Erősen próbálkoztam, de továbbra sem sikerült megszeretni Kunderát, némi keserű szájíz mellett nem hagyott mély nyomot bennem.

Lahara IP>!
Milan Kundera: Búcsúkeringő

Hááát, kipipálhatom, hogy igen, olvastam a szerzőtől, de nem igazán az én műfajom. Nem volt annyira rossz, csak… néhol untam, na!

Epilógus>!

Elcsábítani egy nőt […] ehhez nem kell nagy tudomány. De szépen elhagyni, erre már csak az érett férfi képes.

26. oldal (Európa Könykiadó, 2007)

volna>!

Az utolsó ok olyan súlyos, hogy öttel felér. Ha gyermekem van, ez azt jelenti, hogy az emberre szavazok. Ha gyerekem van, ezzel mintha azt mondanám a világnak: megszülettem, kipróbáltam az életet, és olyan jónak találtam, hogy úgy döntöttem: érdemes megismételni.

Cicu>!

Az emberek nem tudják értékelni a reggeleket. A vekker erőszakos hangjára ébrednek, amely úgy vágja ketté az álmukat, mint a fejszecsapás, és azon nyomban belevetik magukat az örömtelen lótás-futásba. Hát mondja, miféle nap lesz az, amelyik ilyen erőszakos módon kezdődik! Mi vár azokra az emberekre, akiket az ébresztőóra minden áldott reggel kisebbfajta elektrosokkal térít magukhoz! Napról napra egyre jobban elszoknak az örömtől. Higgye el nekem, hogy az emberek magatartását a reggeleik szabják meg.

K I>!

A trombitásnak tehát tovább kellett görgetnie szikláját.
    – Dragám, én nem vágyom családra. Én szerelemre vágyom. Te számomra a szerelem vagy, a gyerek pedig minden szerelmet családdá változtat. Unalommá. Gondokká. Vesződséggé. A szeretett nőből családanya lesz. Téged nem tudlak anyaként elképzelni. Te a szeretőm vagy, és senkivel sem akarok osztozni rajtad. A gyerekkel sem.

53-54. oldal 9. – A második nap (Európa, 2015)

ppeva P>!

Melyiket gyűlöli jobban? Azt a férfit, akinek nem kell, vagy azt, amelyik megőrül érte?

esz_tus>!

Tudja, én azt hiszem, hogy az életet mindenestül, a maga teljes egészében el kell fogadni. Ez a legeslegelső parancsolat, mely előbbre való még a tízparancsolatnál is. Minden esemény Isten kezében van, s mi semmit sem tudhatunk jövőbeli alakulásukról, amivel azt akarom mondani, hogy az életet mindenestül elfogadni annyit jelent, hogy elfogadjuk a kiszámíthatatlanságát. Márpedig a gyermek a kiszámíthatatlanság koncentrátuma. A gyermek maga a kiszámíthatatlanság. Nem tudhatja, mi lesz belőle, mit ad majd magának, s éppen ezért el kell fogadnia. Különben csakfélig él, olyan, mint az úszni nem tudó, aki csak a part közelében, a sekély vízben tapicskol, holott az igazi tenger ott kezdődik, ahol már mély a víz.

Frank_Waters I>!

Helytelenítem, ha valaki erőnek erejével akarja boldoggá tenni az embereket. Mindenkinek joga van a saját pocsék borához, az ostobaságához és a koszos körméhez.

A negyedik nap - 18.

Cicu>!

Mintha azt akarnák állítani, hogy az ember fiziognómiája a lelkének valamiféle lenyomata. Ez pedig teljes képtelenség. Én a lelkemet nagy állal és vastag, érzéki szájjal képzelem el, pedig a valóságban az állam is, a szám is kicsi. Ha még sohasem láttam volna magamat a tükörben, és külsőmet annak alapján kellene leírnom, amilyennek én belül érzem magam, a leírásom egyáltalán nem hasonlítana arra, ahogy kinézek. Egészen másmilyen vagyok, mint amilyennek látszom!

csartak P>!

Az intelligens ember tökéletes száműzetésbe születik bele. Éjjel-nappal ezen töprengek, mert hiszen ez a szakmám: az emberiség hihetetlen mennyiségű hülyét produkál. Minél ostobább valaki, annál nagyobb kedvet érez a szaporodásra. A tökéletes egyedek legföljebb egy utódot nemzenek, és a legokosabbak, mint te is, eljutnak odáig, hogy elhatározzák, egyáltalán nem fognak szaporodni. Ez katasztrófa.

P_Jucus>!

És a politika az életben a legkevésbé lényeges és a legkevésbé értékes. A politika mocskos hab a folyó felszínén, míg a folyó tulajdonképpeni élete sokkal mélyebben zajlik.