Nincs ​mennyezet, nincs födém 10 csillagozás

Beszélgetés Nádas Péterrel
Mihancsik Zsófia: Nincs mennyezet, nincs födém

Mihancsik Zsófia 1997-ben többrészes interjút készített a Párhuzamos történeteken dolgozó Nádas Péterrel. A beszélgetés-sorozat eredeti formájában még ugyanabban az évben a rádióban hangzott el, és könyvvé szerkesztve most kerül először az Olvasó elé.

>!
Jelenkor, Pécs, 2006
384 oldal · keménytáblás · ISBN: 9636764026

Kedvencelte 2

Most olvassa 2

Várólistára tette 13

Kívánságlistára tette 15


Kiemelt értékelések

vargarockzsolt>!
Mihancsik Zsófia: Nincs mennyezet, nincs födém

Mihancsik Zsófia: Nincs mennyezet, nincs födém Beszélgetés Nádas Péterrel

„…meg sem kísérlem visszaidézni gondolatait a világról, az életről és halálról, az irodalom mibenlétéről, a nyelvről, pályatársairól, a magyar és a német intellektuális élet különbségeiről, a magyar irodalomkritikáról, az erotikáról, a vágyról, a magyar filozófia hiányáról, a szülésről, az emberi szenzualitás közösségéről, a lélekről és a testről, a lengyel katolicizmusról, az írói sikerről, illetve sikertelenségről, a svéd nagypolgárságról, a gólról és még sok egyébről…” – írja Bán Zoltán András kritikájában* , és ezen nem csodálkozom, mert mindez valóban felidézhetetlen, visszaadhatatlan, csupán eredeti terjedelmében volna idézhető, ha tisztelettel kívánnánk lenni Nádas iránt, ha méltó módon szeretnénk inerpretálni a gondolatait, még akkor is, ha – újra Bán Zoltán Andrást idézem:
„Ha olyasmivel találkozunk, ami minden elismerésünk mellett felkelti intellektuális ellenkezésünket, szenvedélyes elutasításra kényszerít úgyszólván, röviden, ha azt gondoljuk, hogy egy könyvben olvasott gondolatok nem állják ki az ész – a mi eszünk! – vagy a gondolkodás – a mi gondolkodásunk! – próbáját, többnyire a gondolatok közlőjének személyiségét építjük fel magunknak mentsvárként, vagyis végső kétségbeesésünkben azt mondjuk: többnyire badarságokat hallok, de aki mondja, nem badar, hiszen mondásainak megvan az aranyfedezete.”
Mindezt a saját szavaimmal úgy tudnám összefoglalni, hogy tiszteljük kedvenc íróink agybaját, mániáit, és adjuk meg a tiszteletet a gyökeresen eltérő módon gondolkozó embernek, ha az megnyitja előttünk a személyiségét, ha megosztja velünk a gondolatait. Tanulni nagyon sokat lehet tőle, még akkor is, ha egy beszélgetés nem tudja visszaadni a prózájának a mélységét, hisz a kimondott gondolatok mindig fakóbbak és egyszerűbbek, mint az ábrázolt képek, történetek.
*(http://m.magyarnarancs.hu/konyv/nagyjelentek_-_mihancsi…)

9 hozzászólás
olvasóbarát>!
Mihancsik Zsófia: Nincs mennyezet, nincs födém

Mihancsik Zsófia: Nincs mennyezet, nincs födém Beszélgetés Nádas Péterrel

Elgondolkodtató kötet, nagyon jó páros a riporter és a művész, akik véleményt cserélnek az élet dolgairól, az alkotás folyamatáról, az érvényesülés lehetőségeiről. Nádas Péter nem él látványos életet, mégis művei eljutottak Európa több országába és Amerikába is, többször emlegették a Nobel-díj várományosaként. Megismerhetők a kötetből életének fontos eseményei, egy súlyos betegségből való felépülés lehetősége. Vall azokról a műveiről, amelyek a beszélgetés idején már megjelentek, vagy dolgozott rajtuk. Tetten érhető az alkotás folyamata, módszere, az írói szándék megvalósításának lehetőségei.
Kifejti nézetét világmegváltó politikai mozgalmakról, a magyar és az európai irodalom jelentős személyiségeiről, szerelemről, barátságról.
Hosszú időre ad gondolkodni valót, olvasás közben jegyzeteltem, hogy bizonyos témákat könnyebben vissza tudjak keresni. Művek címeit is írtam, amelyeket majd el szeretnék olvasni. Olyan kötet, amely bizonyos kérdésekben megerősít, más kérdésekben megingathatja a véleményemet, de semmiképpen nem maradhatok közömbös a gondolataival szemben.

bosy>!
Mihancsik Zsófia: Nincs mennyezet, nincs födém

Mihancsik Zsófia: Nincs mennyezet, nincs födém Beszélgetés Nádas Péterrel

Először olvastam ezt az interjúkötetet és csak ez után a Párhuzamos történeteket és az Emlékiratok könyvét, de nem bántam meg.


Népszerű idézetek

olvasóbarát>!

Ez egyrészt a beteg ember félelme az egészségesek világától, ahol minden az egészségesekre van méretezve. Például a taxi, amelyben üvölt a rádió, és legalább tíz tonna cigarettát elszívtak már benne. Nincs beszámítva, hogy én nem vagyok abban az állapotban, hogy ezt elviseljem. De a kórházak sem arra vannak berendezkedve, hogy ott beteg emberek fekszenek. A magyar kórházak különösen nem, a magyar kórházak különösen bárdolatlanok és brutálisak. Szerencsésen – vagy szerencsétlenül- megtapasztaltam a német kórházakat is. Bizonyos határokon belül ott sem számolnak azzal, hogy beteg emberek érkeznek, kérem szépen, nem egészségesek. A világ az egészségre és a brutalitásra van fölépítve. Másrészt nem a halálra van fölépítve, hanem a túlélés mohó vágyára, az életben maradásra, én viszont a halál élményével voltam eltelve. És ez így is maradt, hosszú hónapokra, évekre így maradt.

65-66. oldal

Mihancsik Zsófia: Nincs mennyezet, nincs födém Beszélgetés Nádas Péterrel

shandy>!

Nem, mi az izolációból megyünk ki, nem tudunk mást tenni, mint hogy kifelé tartunk belőle. Legfeljebb az történik – és ez olyan rém, amellyel nyugodtan megfenyegetheti magát a magyar társadalom, bár olyan nagyon nem fenyegeti, az eddigi két választásból kiderült, hogy túl nagy problémát nem csinál belőle –, hogy olyan politikai szisztémát választ, amelyiknek az izoláció az istene. A fajmagyar, a keresztény, a nem tudom én mi. De nem ezeket a lejárt lemezeket fogja választani, mert látja, hogy a világ nem ilyen. Azt is látja, hogy aki a magyarságot akarja védeni, nem választhatja az izolációt, hanem nyelveket kell tanulnia, kimenni, megnézni, hogy mit tehet.

309. oldal

Mihancsik Zsófia: Nincs mennyezet, nincs födém Beszélgetés Nádas Péterrel

shandy>!

Ráadásul én a szeméremmel sem tudok mit kezdeni, mert a prózában nincs meg az önreflexiónak vagy a reflexiónak ez a mélysége, nem alakult ki. Filozófiában sem teremtette meg senki, néma, üres hely. Tehát nincs olyan nyelvi közeg, amely közvetítene, nincs nyelv, amelyen diskurálni tudnánk egymással arról, hogy mi történik velünk a szerelemben. Sem abban a pillanatban, sem közvetlenül utána, sem húsz év múltán. Ezek az élményeink a nyelv előtti – vagy a nyelv utáni – terepen maradnak. Bármiféle kopernikuszi fordulathoz előbb a próza nyelvén – az összefüggő, tagolt, átlátható, értelmes beszéld nyelvén, amelyik sok tekintetben mintát ad a diszkusszióhoz, egy párbeszédhez, egy diskurzushoz – meg kéne tudnunk fogalmazni mindazt, ami ilyenkor történik meg velünk. Tehát az érzelmeket, a gondolatokat, az asszociációkat, a vágyakat, a reménységeket, illetve azt a realitást, ami szagokból, a bőr hőmérsékletéből, az izzadmányokból, a test nedvességeiből és a testből kiáradó váladékokból áll, rettenetesen sok dologból áll, a nézésből, a nézés megtagadásából, a sötétből és a világosból, az extázisból és a lassú visszaemelkedésből, egyszóval rettenetes mennyiségű dologból, ritmusokból, főleg ritmusokból, amiről nincsenek leírásaink. Ami egy írásos kultúrán belül az írás előtti vagy utáni állapotban maradt, mert egyszerűen nincs hozzá szótárunk, nincs rá alkalmas beszédünk.

94. oldal

Mihancsik Zsófia: Nincs mennyezet, nincs födém Beszélgetés Nádas Péterrel

shandy>!

1989-ben, ugye, az történt, hogy az elaggott 1848-as eszméket fölváltotta a még aggasztóbb Szent István-i gondolat, amivel nagyon messzire nem lehet jutni.

306. oldal

Mihancsik Zsófia: Nincs mennyezet, nincs födém Beszélgetés Nádas Péterrel

olvasóbarát>!

Ha megfigyeli a demokratikus politika választási ciklusait, akkor kiderül, hogy annak a személyiségnek, aki azt akarja, hogy megválasszák, egész emberként kell jelen lennie és megnyilvánulnia. Nem annyira a szavaival, mint inkább a komplex metakommunikációs eszközeivel, a szépségével, a szónoki tehetségével, a választékosságával, vagy éppen a durvaságával. Csupa olyasmivel, ami erotikus hatással lehet másokra, mindazzal, ami egy emberben megragadó, vonzó, csábító, legalábbis abban a körben,amelyikre ő apellál.

136. oldal

Mihancsik Zsófia: Nincs mennyezet, nincs födém Beszélgetés Nádas Péterrel


Hasonló könyvek címkék alapján

Szörényi László: Nem olvastam hiába
Domokos Mátyás – Lator László: Versekről költőkkel
Babits Mihály: Cikkek, interjúk
Szörényi László – Hafner Zoltán: Hogyan él a múlt
Sándor Iván: Mikoriak a golyónyomok?
Marafkó László: Litera-túra
Morsányi Bernadett: Egyedül szembejövet
Krasznahorkai László: Nem kérdez, nem válaszol
Singer Magdolna: Partitúra
Horváth Csaba: Reptéri nyúl