Az ​öreg varánusz visszatér 5 csillagozás

Michal Ajvaz: Az öreg varánusz visszatér

A ​rövid történeteket, esszéisztikus novellákat és a parabolikusság felé hajló elbeszéléseket tartalmazó kötet a bestiáriumok, a fantasztikus és az abszurd irodalom műfaji hagyományának világába illeszkedik. A történetek építőelemei festői látványt nyújtó víziószerű képek, melyeknek meghatározó jellemzője az animalitás. Az állatok, növények és szörnyek nemcsak hasonlatok formájában jelennek meg, de testet öltve befurakodnak a szereplők hétköznapi életébe. A prágai helyszíneken történő fantasztikus események hősei az életterüktől távol élő állatokkal találkoznak, tengeri csikóval, kagylóval, komodói varánusszal, kövér békákkal, stb. Jelenlétük szorongást, rettegést kelt. Hol provokatívak (Találós kérdések), hol agresszívek (A Pókhoz, Koncert, Járművek, A kert vége), hol fogva tartanak (Ormány), hol közömbösek (Telefonra várva). A szellemi és fizikai küzdelem a kiszolgáltatottság és idegenség érzetét váltja ki, valóság és fikció közti furcsa, átmeneti világokba kalauzol. A képi világ… (tovább)

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: JAK Világirodalom · JAK – Világirodalmi sorozat József Attila Kör

József Attila Kör / Kijárat, Budapest, 2004
122 oldal · ISBN: 9639529176 · Fordította: Benyovszky Krisztián

Estocada>!
Michal Ajvaz: Az öreg varánusz visszatér

Hejj, az öreg varánusz… Hát érdekes egy könyv, annyi szent. Bizarr és szürreális, néha totál agyament, teljesen abszurd. Annyira kifordult, hogy az már ténylegesen szórakoztató. Kicsit Boris Vianhoz tudnám hasonlítani a stílusát, kevesebb humorral, több filozofálgatással. Igazából ez az egy dolog, amiért fél csillag levonást kapott, a túl sok filozófiai utalás, és ezzel párhuzamosan néhol elvont nyelvezet (értem én, hogy a szerző filozófus, de akkor is). Eredeti mű meghökkentő megoldásokkal, aki szeret az átlagostól eltérőt olvasni, és nem zavarja, hogy néha a történeteknek az égadta egy világon semmi érteme sincs, annak bátran ajánlom.

József Attila Kör / Kijárat, Budapest, 2004
122 oldal · ISBN: 9639529176 · Fordította: Benyovszky Krisztián
kriszmanesz P>!
Michal Ajvaz: Az öreg varánusz visszatér

világ körüli utazásom következő állomása Csehország, azon belül is leginkább Prága. ahol a valóság sok helyen repedezett, és nemcsak átlátni más világokba, de ha elég bátor a főhős, át is léphet a valóság szövetén… a történet elején az elbeszélő találkozik valamilyen különös állattal, majd általában küzdelemre kerül sor közöttük, és a végén megjelenik valami alaktalan és bizonytalan dolog, amiben minden feloldódik, köd vagy tenger, a hős azt bámulja, és közben valamilyen extázis él át, vagy mit. a kötet utolsó írásában maga a szerző foglalja össze így prózája lényegét. a rövid történetek kiváló dinamikával húzzák egyre beljebb az olvasót, újabb és újabb ajtót nyitnak, egyre mélyebbre sodródunk az abszurd cselekményben, és már-már megkedvelnénk az aktuális bestiát, de azért mégsem.
nem lesznek kedvenceim ezek a bizarr sztorik, bár a történetek lendületét élveztem.

cassiesdream>!

…az egyetemi könyvtárban az aznap kikölcsönzött könyveket minden este higiéniai okokból elégetik (kiszámolták, hogy 258 évig tart ki, azután az egyetemi könyvtár termeiben piac létesül.)

cassiesdream>!

… a szoborcsoport körül kiástam az agyagot, … Az egészet ébenből faragták, kivéve az aranytigrist, … egy fiatal nőt ábrázolt, láncon tartott tigrissel az oldalán, mely hátulról egy mit sem sejtő férfira ugrott rá éppen, aki… gépelt, … az asztalon, a hamutárca szélén egy cigaretta feküdt, melyből magasra szállt a bodorodó füst, természetesen ez is ébenből kifaragva, volt itt egy szelet ében disznósajt, megdézsmált omlós kiflivel az összegyűrt ében papíron, melyen egy ébenlégy lakmározott, volt itt egy megbontott üveg sör, az üveg szűk száján keresztül látni lehetett, hogy a belsejében a sör habja is finoman ki van faragva (mindez nagyobb munka lehetett, mint az ismert kínai elefántgolyók, melyeket egymásból faragtak ki), s végül volt itt egy pohár, melyet s szobrásznak épp abban a pillanatban sikerült megörökítenie, amikor nekiütődik az írógép hengere, … a térbe szérföccsenő folyadékot szintén fából faragták, a formája a jávorszarvas agancsára emlékeztetett. … A következő pilalnatban szétömlik a sör, … Másrészről azonban ugyanabban a pillanatban a tigris a férfi tarkójába harap. … A szobrász olyan alapos volt, hogy a halom tetején heverő és az írógpbe fűzött papírlapra egyaránt szöveget varázsolt….