Római ​művészet 3 csillagozás

Michael Siebler: Római művészet

A monda szerint Mars volt az ikrek, Romulus és Remus nemzője. Róma a háború istenének köszönhette felemelkedését. A Tiberis-parti kis közösség világuralomra tört, egymás után ütötte ki az ellenfeleit. A római nép a városon keresztülhaladó diadalmenetek alkalmával megcsodálta a meghódított országok műalkotásait és kincseit: királyi étkészleteket, értékes ékszereket, híres festményeket, márvány- és bronzszobrokat; ezeket végigvitték az utcákon, majd a templomokat, a palotákat és a magánházakat díszítették velük. A római művészetben visszatükröződött az állam hatalmának növekedése. A szerény köztársasági kezdetektől a császári méltósághoz vezetett az út.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Taschen Basic Art

Taschen / Vince, Budapest, 2009

Aragorn>!

„Roma caput mundi – regit orbis frena rotundi "
( Róma az egész világ ura – kezében tartja a földgolyó gyeplőjét)

Aragorn>!

A Nyugatrómai Birodalom hanyatlása azonban már feltartóztathatatlan volt.
I.sz. 476-ban végül is Romulus Augustulust, az utolsó császárt megfosztották trónjától.
A világtörténelem iróniája, hogy az utolsó császár a városalapító Romulus, és az első császár, Augustus nevét viselte.

Aragorn>!

Az emberekhez való viszonyomról azt gondolom, hogy egymásért vagyunk a világon s az én rendeltetésem az, hogy vezessem az embereket, amiként a kos a juhnyájat vagy a bika a tehéncsordát vezeti.

72. oldal - Marcus Aurelius : Elmélkedések XI,18

Aragorn>!

Mivel mindennek, ami megszületett, meg is kell halnia, mihelyt pusztulás fenyegeti Rómát, a polgárok egymásra fognak támadni, s amikor majd fáradtak és kimerültek lesznek, egy király vagy egy idegen nemzet prédáivá válnak. Ha ez nem következik be, sem az egész világnak, de még valamennyi népnek együttesen sem lesz hozzá hatalma, hogy megdöntse a Római Birodalmat vagy ártson neki.

10. oldal - Sallustius egy Caesarhoz írott levelében

Aragorn>!

A princeps több mint 250 fennmaradt szobra közül 170 ehhez a „Prima Porta" típushoz tartozik. A tetteit összefoglaló jelentésben (Res Gestae) ő maga így fogalmazott : „Innentől senkinél nem volt több befolyásom, de mindenkinél nagyobb volt a tekintélyem." (Monumentum Ancyranum 34.)

44. oldal - Augustus portréja Meroéból

„ … az apám Jupiter,
s ami lesz, s ami volt,
s ami most van,
én mutatom meg ; a dalt
s a lanthúrt én hangolom egybe."
Ovidius: Átváltozások I. 517-18. (Devecseri Gábor fordítása)

46. oldal - Apollo a kitharával