Kelta ​mítoszok és legendák 11 csillagozás

Michael Foss: Kelta mítoszok és legendák

„Ezt ​követően Cuchulain a halál ösvényére lépett, lesújtva minden ellenségre és lefejezve őket. Írország népe félt a hirtelen támadástól, ezért minden idegenre gyanakodva nézett. Még Cainbile hárfásait is – akik azért érkeztek, hogy barátságból zenéjükkel a katonákat szórakoztassák – ulsteri kémeknek hitték, és kíméletlenül elűzték a táborból. Az észak felé menekülő hárfások Lia Mor sziklái között félelmükben szarvasokká változtak, mert egyszerre voltak ők a zene és a varázslat emberei…” A kelta vidék rendkívül gazdag mitológiában és régi történetekben. A távoli múltból istenek, óriások és hősök köszönnek vissza, akiknek hírneve a homérosziakéval vetekszik. Írország, Skócia és Wales bárdjai tőzegből rakott tüzek mellett, nagy termekben és falusi viskókban mesélték történeteiket, amelyek nemzedékről nemzedékre szálltak, több száz éven keresztül. Michael Foss a jó mesélők ráérzésével tiszteletben tartja annak a kornak a légkörét és érzésvilágát, amelyben a történetek először… (tovább)

Gold Book, Debrecen, 1995
270 oldal · ISBN: 9639248193 · Fordította: Erdő Orsolya

felhőbodorító P>!

– És te, Corpre, költő, te mire vagy képes a csatában?
– Kérdésedre nem nehéz válaszolni – mondta Corpre. – Időmértékes átkokat szórok rájuk. Kigúnyolom és megszégyenítem őket.

felhőbodorító P>!

Majd hogy erőt öntsön beléjük, Lugh körbejárt Írország harcosai között egy lábon ugrálva és egyik szemét behunyva, és közben a következő varázsigét kántálta: Artroi cath comartan. Fo, fo. Fe, fe. Cle. Amainsi!

felhőbodorító P>!

A kard erre elkezdte elmesélni neki mindazt, amit tett, ugyanis akkoriban a kardoknak – hüvelyükből kiszabadulva – szokásuk volt beszámolni tetteikről. A kardok így biztosították maguknak a rendszeres tisztogatást. Ily módon sok varázsige maradt fenn a kardokban, és a démonok is sokat beszéltek a kardokból, mivel az emberek mindig is nagyra tartották a fegyvereket.

EBrody I>!

Bres sorsa a következőképpen alakult. Egyik nap Eriu, az egyik Tuatha De Danann, kinézett háza ablakán, és azt látta, hogy a tenger olyan sima, mint a mező. Hirtelen egy ezüsthajót pillantott meg a vízen, amely ugyan nagy volt, de a körvonalait nem tudta tisztán kivenni. A dagály lassan partra sodorta a hajót, amelynek fedélzetén a valaha látott legszebb férfi állt. Szőke haja a válláig ért, ingje és köpenye aranyfonallal volt hímezve. Mellén aranymedál csillogott, nyakában öt aranykarika, derekán drágakövekkel kirakott kard, kezében pedig fényes hegyű dárdát fogott.
– Kiváló idő a szeretkezésre – jegyezte meg a férfi.
– Nem beszéltem meg veled találkozót – mondta Eriu.
– Mi szükség a találkozóra? – kérdezte a férfi.
Így aztán fogták magukat és elnyúltak egymás mellett.

A hódítás

felhőbodorító P>!

Miután a fomoriaiak menekülőre fogták a dolgot, Lugh, Dagda és Ogma utánuk mentek, mivel ők magukkal vitték Dagda hárfáját. Hosszas üldözés után odaértek a várba, ahol Bres és Elatha megszálltak, és a hárfa ott lógott a falon. Ez egy különleges hárfa volt, amelybe Dagda bezárta a dallamokat, és ezek a dallamok csak az ő parancsára hangzottak fel.
A hárfa ekkor leugrott a falról, és összesen kilenc embert ölt meg, mielőtt Dagdához ért volna. Dagda ekkor gyorsan eljátszotta a fomoriaiaknak a három híres zenét: az altatót, az örömzenét és a bánatzenét. A bánatzene hallatán az asszonyok sírva fakadtak. Az örömzene alatt a fiúk nevettek. Végül az altató alatt a harcosok mély álomba merültek, így a három látogatónak sikerült sérthetetlenül megszöknie, pedig a fomoriaiak nagyon szerették volna megölni őket.

EBrody I>!

Ha összecsapunk, sokan közülünk és közületek is szörnyű halált halnak. Ez pedig távolról sem szórakoztató időtöltés.

Az istenek népének érkezése