Szörnyek ​szigete (Jurassic Park 2.) 189 csillagozás

Michael Crichton: Szörnyek szigete

A gyerekek szeretik a dinoszauruszokat. És úgy tűnik mindnyájunkban él egy gyerek. Legalábbis ezt bizonyítja az Őslénypark sikere. Lakik bennünk egy gyerek, akinek a gondolkodását nem kötik előítéletek, akik kiváncsi és kalandra éhes. Ezt a gyereket hívja új kalandra Michael Crichton. Costa Rica közelében egy trópusi sziget dzsungelének mélyén még élnek a történelem előtti idők kihalt ragadozói. Őrült emberi elme teremtette újjá őket, de kordába tartani már nem tudta a természetet. Két kutatócsoport érkezik titokban a szigetre. Egyikük az evolúciót akarja tanulmányozni, a másik bomba üzletet lát a hatalmas ősállatokban. Az iszonyú valóságra egyikük sem számít. Ahogy az a két gyerek sem, aki potyautasként elkíséri a tudósokat. Olyan könyv ez amit nehéz letenni – de nem is érdemes.

Az elveszett világ címen is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1995

Magyar Könyvklub, Budapest, 1996
446 oldal · puhatáblás · ISBN: 9635486049 · Fordította: Kertész Balázs
Magyar Könyvklub, Budapest, 1996
446 oldal · keménytáblás · ISBN: 9635483686 · Fordította: Kertész Balázs

Ian Malcolm · Jack Thorne · Sarah Harding

Zsuzsanna_Makai>!
Michael Crichton: Szörnyek szigete

„Az egész életed azzal fog telni, hogy egy csomóan megpróbálják kisajátítani, amit elérsz. Soha ne hagyd magad!”

Nagyon tetszett! Ha nagyon bele akarnék kötni valamibe, akkor a nagyon izgalmas részek utáni rém unalmas elmélet-fejtegetés, fölösleges időhúzás volt, a történet szempontjából nem vitt semerre.
A filmeket is megnéztem, hú, jól össze-vissza ollózták a 2 könyvet 3 filmmé, pl a madárház, ami az első könyvben annyira tetszett, a harmadik filmben volt. DE!!! Ian Malcolm és Sarah Harding A könyvben annyival jobb karakterek voltak, mint a filmben, h egészen elképedtem.
Kelly nagyon jól választott magának példaképet, Sarah Harding igenis példaképnek való karakter.
Ha nekem egyszer valaki azt mondja, h én ezeket a könyveket elolvasom majd, és imádni fogom őket, kiröhögöm!
Ja, és pont saját kihíváshoz kellett az 1.

„– Hogyhogy? – kérdezte megütközve Kelly.
– Az emberi lények hihetetlenül kártékonyak – felelte Malcolm. – Néha úgy érzem, egyfajta pestis vagyunk, és ilyen értelemben a Föld megtisztítói. Olyan tökéletesen tudunk bármit megsemmisíteni, hogy arra kell gondolnom, éppen ez a feladatunk. Talán mindig így történik; bizonyos földtörténeti korokban valamelyik állat az élre tör, hogy kiirtsa a világból a többieket, letakarítsa a színpadot, és előkészítse az evolúció következő szakaszát.”
(Itt tartunk most!)

bonnie9 P>!
Michael Crichton: Szörnyek szigete

Szívem szerint kevesebb csillagot adnék neki az előzőnél, mert annál gyengébb könyv, viszont és de és csakazértis mégis megkapja a négyet, mert a mérleget ugyanúgy nem könnyű felállítani, mint az első résznél.
A kezdés: Bobby Ewing feltámadása óta nem dobtam ekkora hátast spoiler.
A könyv első fele: készülődünk, utazunk, barangolunk, nézelődünk, de nagyon nem történik semmi sem. Nincs miért izgulnom igazából. Ami meg történik, az meg nem hat meg. Pedig újdonság, mert a filmben nem szerepelt, de valahogy olyan semmilyen.
A könyv második fele: na végre! Egyrészt több filmes elem is visszaköszönt, másrészt végre elszabadult a káosz. Én ezt várom egy rendes Jurassic könyvtől.
Kis csapatunkért izgultam (kivéve Levinet), az ellentábor meg szimplán hidegen hagyott.
Szóval 4-4 mindkét kötet, de egészen más indokokkal.
1. rész 4+, mert zseniális mozis sztori, 1-2 apró zavaró elemmel és egy számomra megbocsáthatatlan eseménnyel.
2. rész 4-, mert az eleje vontatott, csak a második fele izgalmas, ám lehet, hogy mégis könyörületes vagyok.

Paulina_Sándorné P>!
Michael Crichton: Szörnyek szigete

Sok minden idegesített a könyvben olvasás közben, ezért nem mindig tudtam élvezni a történetet. spoiler Malcom-ot bírtam, szimpatikus figura. Richard Levine-t nem igazán tudtam hová tenni, valamiért nem voltam vele kibékülve. Bírtam Malcom-mal a beszélgetéseiket. Sarah szimpatikus nő, tetszett a stílusa. Izgalmas volt az útjuk, nem semmi kalandban volt részük. :-) spoiler Kelly és Arby aranyosak voltak, nagyon bátrak, hogy spoiler

Könyvtolvaj_96>!
Michael Crichton: Szörnyek szigete

Vicces fordulattal kezdődik ez a történet, ha ismerjük az előző rész végét. :) Kíváncsian álltam neki, de sajnos úgy a feléig nem volt túl pörgős a történet, azonban a könyv második fele teljesen kárpótolt, tehát abszolút megérte elolvasni ezt a részt is. Már csak a dinók miatt is. spoiler

Acanthinula>!
Michael Crichton: Szörnyek szigete

Az első kötet régi nagy kedvencem és ezt is többször olvastam már. Sajnos mindig rá kell jönnöm, hogy ez a kötet messze, nincs olyan jó, mint az elődje. A karakterek lecserélődtek, kivéve Malcolmot, aki az első kötetben is a kedvencem volt. Az ő monológjai most is jók, de messzebb állnak a cselekménytől, mint az első kötetben. Az új paleontológus, aki Grant doktort váltja irritáló. Ugyanakkor Sarah karaktere nagyon jól eltalált, Malcolmmal pedig kifejezetten jó párost alkotnak. A történet olvasmányos és pergő (ha nem is annyira, mint az első részben), a szöveg jól olvasható. Mindent összevetve, beleértve a dinókat, az első kötetet és a nosztalgia faktort nincs szívem lepontozni, de azért „csak” ötös alá…

Michael Crichton: Szörnyek szigete

Mivel sokan úgy állnak neki olvasni, hogy a filmet látták, le kell szögeznem: ennek a könyvnek szinte semmi köze nincs hozzá. Közös pont Ian Malcolm és a dinoszauruszok, és itt ki is fújt. Számos szereplő hiányzik a filmből, és fordítva, főszereplők is. Azok a karakterek, akik mindkét helyen megjelennek, alapvetően mások (pl. a jellemük, kinézetük). A cselekmény itt-ott jelenetekben mutat némi hasonlóságot, de tényleg csak néhol…

A könyvre rátérve: az első résztől kicsivel elmarad, de alapvetően jó. A cselekmény lassan indul be, a végére talán túlontúl is felpörög, sok minden zúdul egyszerre a szereplőkre… Sok a magyarázat (mint mindig) – olyan érzés, mintha az író ebbe a könyvbe akart volna besűríteni mindent, amit a dinoszauruszokról és a hozzájuk kötődő elméleteiről még el akart mondani, de az első részbe már nem fért bele. Ez mind érdekes volt; jobban megismertem a dínókat. A sok monológ viszont óhatatlanul is a párbeszédek és a cselekmény rovására ment, rontották a jelenetek valódiságát. Összegezve: jól kiegészíti az Őslényparkot, nekem nem okozott csalódást. Aki ismeri Crichton stílusát, az tudja, mire számíthat.

Azt viszont még egyszer le kell szögeznem, hogy a könyv és a film egész más világ. Az egyik egy tudományos-fantasztikus regény sok-sok utánajárással és érdekes elméletekkel tarkítva, a másik pedig egy hollywoodi színvonalú tömegszórakoztató alkotás. (Nem azt mondom, hogy rosszabb, de teljesen más műfaj.)

Cicer P>!
Michael Crichton: Szörnyek szigete

Malcolm még mindig nagy kedvenc. Nem is kérdés.
Az idei év egyik legjobb olvasmánya volt ez a könyv és az Őslénypark. Nagyon hálás vagyok, hogy felhívták rá a figyelmem, ugyanakkor a hőn szeretett filmek már nem tündökölnek a szememben annyira, mint az olvasások előtt. Izgi, dínós filmes – ugye, szeressük őket.. De ennyi. Aki pedig igazán szeretné tudni, hogy miről is szól a Jurassic Park története, annak el kell olvasnia a könyveket. A káoszelméletből szinte semmit nem kaptunk a filmekben, pedig erről szól a könyv, a fő mondanivalója is ez, ezt mutatja be. Nem sikerült megfogni a lényeget – tudom, tudom, a profit.
Na de! A Szörnyek szigete még az első résznél is jobban tetszett, csodásan mutatja be a dínókon keresztül az elméletet, ahogy a való életben megvalósul. (Azért nem maradnak el a dínós, véres, marcangolós jelenetek sem, nem kell egy elméleti fejtegetésre gondolni az értékelésemből, nagyszerű egyensúlyban marad a vérengzés és a káosz filozófiája.)
Egész más szemmel nézem a sztorit most már, és egy cseppet sem bánom!

Nikolett_Czinkóczi>!

spoiler
Már a könyv elején elég nagy a logikai bukfenc, ami mellett nem lehet elmenni. Azonban sokkal izgalmasabban indul, mint az előző rész. Több szereplővel is megismerkedünk és gyorsan indul be a történet. Innen sem hiányozhatnak a gyerekek és persze halálosan idegesítő karaktert is kaptunk. Na érte nem lenne kár. Azért számomra ebben a könyvben is voltak hajmeresztő dolgok, de próbáltam nem ezek alapján ítélni. Itt is kicsit sok volt nekem a tudományos magyarázat, ezeket sokszor untam is és nem igazán tudtam figyelni rá. Néha már hihetetlen akció jeleneteket kaptunk.
Amikor pörögtek az események, akkor rendkívül izgalmas volt a könyv, így hajlok a pozitívabb értékelés felé.

Bt_Dóri P>!
Michael Crichton: Szörnyek szigete

Szenzációs! Pörgős, izgalmas, magával ragad! Imádtam végig! :)
Külön érdekesek számomra a tudományos fejtegetések és elméletek! A cselekmény nagyjából ugyanaz, mint az első részben, de ugyanolyan éberen olvastam, nem volt unalmas vagy ismétlődő. Néhol kicsit véresebbre sikerült, máskor vicces vagy szomorkás.
A két gyerek, aki beleüti az orrát, méltón helyt áll, a tudósok megfigyelnek és elméleteket gyártanak, míg életben próbálnak maradni az Elveszett Világban!
A filmeket is szerettem, mert azért ott láhatjuk a dínókat, de könyvben is megéri elolvasni, másfajta élményt ad! Nem vagyok igazi fan, így néha rá kellett keresnem a könyvben szereplő dinoszauruszokra, hogy teljesebb képet kapjak, de imádtam minden sorát! Újraolvasni kötelező!!

XX73>!
Michael Crichton: Szörnyek szigete

Sokak értékelésével ellentétben, nekem a második rész tetszett jobban. (Ami a sorozatoknál talán valóban ritka.) Érthetőbb volt, hogy a szereplők miért pottyannak bele a szószba mindenféle felkészülés nélkül. Ezúttal sokkal kidolgozottabbak az evolúció/ökológiai fejtegetések. Ráadásul Malcolm figurája sem volt annyira fárasztó, mint az első részben.

Andrée>!

A káosz küszöbén minden megtörténhet. Nem elhanyagolható az életben maradás kockázata sem.

enesbcs>!

Csökönyösek vagyunk, önpusztítóak és konformisták. Fajunk bármely más ábrázolása öntömjénező illúzió csupán. Következő kérdés?

Kapcsolódó szócikkek: emberek · Ian Malcolm
Damson>!

Úgyhogy, Kelly, tekintettel fiatal korodra, jobb, ha már most megjegyzel egy nagyon fontos igazságot, hogy amikor úgy alakul a helyzet, először ez jusson eszedbe. Az emberek egész életedben mindenfélét hajtogatnak, információk utasítások és tanácsok tömegével tömik a fejedet. És mindannak, amit mondanak, legalább a kilencvenöt százaléka tévedés!

276. oldal (Magyar Könyvklub, 1996)

chhaya>!

Zavar az agyban; a neuronok a káosz küszöbére sodródtak. A megszállottság! A megszállottság végső soron csak a szenvedélyes ragaszkodás egyik megnyilvánulása. De hát melyik tudósnak volt valaha is önkontrollja?

Második konfigoráció - Az öt halál

Kapcsolódó szócikkek: megszállottság
chhaya>!

Az emberi lények hihetetlenül kártékonyak. […] Néha úgy érzem, egyfajta pestis vagyunk, és ilyen értelemben a Föld megtisztítói. Olyan tökéletesen tudunk bármit megsemmisíteni, hogy arra kell gondolnom, éppen ez a feladatunk. Talán mindig így történik; bizonyos földtörténeti korokban valamelyik állat az élre tör, hogy kiirtsa a világból a többieket, letakarítsa a színpadot, és előkészítse az evolúció következő szakaszát.

Hetedik konfiguráció - Elindulás

Kapcsolódó szócikkek: emberi természet · evolúció · Föld
Morn>!

Ismerős magának a technomítosz fogalma? Geller találta ki, Princetonban. Az alaptétel úgy szól, hogy az emberiség elvesztette valamennyi régi mítoszát, Orpheuszt és Eurüdikét, Perszeuszt és Medúszát és mind a többieket. Így aztán modern technomítoszokkal kezdjük kitölteni a nyomukban támadt űrt. Geller több mint egy tucatot szedett össze belőlük. Az egyik szerint egy másik bolygóról származó űrhajós él a légierő egyik új-mexikói bázisán. Egy másikban valaki feltalált egy porlasztót, aminek a segítségével kétszázötven kilométert lehet megtenni öt liter benzinnel, de a nagy autótársaságok megvették a szabadalmat, és örökre elsüllyesztették. Aztán van egy történet az oroszok által kiképzett paranormális gyerekekről, akik egy szupertitkos szibériai bázison ülnek, és a puszta gondolatukkal képesek megölni bárkit a világ bármely részén. Vagy hogy a perui Nazca-fennsík vonalai valójában idegen űrhajók leszállópályái. Hogy a CIA szabadította a világra az AIDS-vírust, mert ki akarta irtani a homoszexuálisokat. Hogy Nikola Tesla felfedezett egy fantasztikus energiaforrást, ám nyoma veszett a jegyzeteinek. Hogy Isztamulban megtekinthető egy tizedik századi rajz, ami a Földet ábrázolja az űrből szemlélve. Hogy a Stanford Research Institute rábukkant egy fickóra, akinek a teste izzik a sötétben. Érti már?

25. oldal, Az elveszett világ - hipotézis (Magyar Könyvklub, 1996)

Lunemorte P>!

De a bizonyíték hiánya még nem azonos a hiány bizonyítékával.

Méá>!

A gyerekek értelmesnek bizonyultak, tudtak lelkesedni, és elég fiatalok voltak, azaz az iskolának még nem sikerült lerombolnia bennük a tanulás utáni vágyat, az ismeretszerzés áhítatát. Még valóban gondolkozásra használták az agyukat, aminek a legbiztosabb jele Thorne szemében az volt, hogy nem elégedtek meg a hivatalos tanórákkal.

enesbcs>!

Igazán nem akarok bókolni, Ian, de megbízhatatlan, hazudós, önző és hálátlan vagy.

enesbcs>!

– És tudsz olyan okot mondani, ami miatt a tirannoszaurusz nem támad meg valakit? – szólt a mikrofonba Malcolm.
– Persze. A legvalószínűbb okot – mondta Levine.
– Mégpedig?
– Hogy nem éhes.