Maga ​itt a tánctanár? 68 csillagozás

Pszichológia, moralitás, játék és tudomány
Mérő László: Maga itt a tánctanár? Mérő László: Maga itt a tánctanár?

Mérő ​László korábbi nagy sikerű könyvei komoly szellemi kalandot jelentő, gondolkodásra késztető, ugyanakkor szórakoztató olvasmánynak bizonyultak. A Mindenki másképp egyforma 1999-ben elnyerte az „Év tudományos könyve Németországban” díjak egyikét. Mérő László új könyve a szerző rövidebb, de nem kevésbé elmélyült, elgondolkodtató és szórakoztató írásait tartalmazza. Ezek többsége a Magyar Narancs Egotrip rovatában jelent meg, a könyv címe azonos a szerző ottani sorozatcímével.

Ebben a könyvben a szerző a legtöbb írást alaposan átdolgozta. A lényeg nemigen változott, de a szigorú újságcikk-műfaj szorításából kiszabadulva némelyik írás hosszabb, némelyik rövidebb lett – ahogy a téma kívánta. És hogy mi ez a talányos cím? A magyarázatot keresse a kötetben!

„Eredeti szakmám matematikus, majd a műszaki tudományokból kandidáltam, később pszichológiából lettem habilitált doktor, nemrég pedig a gazdaságpszichológia professzorává neveztek ki. Emellett közel… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2005

Tericum, Budapest, 2005

Orbán Viktor

Molymacska>!

Mérő László: Maga itt a tánctanár? Pszichológia, moralitás, játék és tudomány

Voiz hangoskönyvtár, második találat a Mítosz után.
Nem igazán tudtam, mibe fogom belevágni a fejszémet, de a szerzőt valamennyire ismertem más más munkái alapján. Na nem könyvekben, azt eddig nem olvastam tőle (de most bepótoltam, amit tudtam), hanem egyéb előadásai, publicisztikái alapján. Úgy gondoltam, érdekes lehet ilyen kis esszékkel indítani a reggelt.
Nagyon érdekes volt, hogy apró, rövid történteket mesélt el, és valahogy (senki se tudja hogy, talán mágia van mögötte) a történet végére egy kialakult, konklúziónk lett a világról, emberekről, csoportokról és a társadalomról. Mérő oly könnyedén beszélt mindenről, mintha nem is tudna máshogyan beszélni, és olyan érthetően, mintha minden nap ezt csinálná (mondjuk, tanár, szóval talán ezt is csinálja). Meglepő volt, mennyire egyszerűen adta át a tudását, és hogy mégis egy-egy történet végére mennyi gondolat maradt még bennem, amit szívesen végiggondoltam a nap egyes szakaszaiban.
Másrészről az is izgalmas volt, hogy ezek a kis írások szinte mindegyike más valamiről szólt. Nem rekedtünk meg, nem egy témára fókuszált a szerző, hanem arra, hogy mindent őt ért hatásról írjon egy keveset, és megmutassa, mennyire fontos mechanizmusok hajtják a világot.
Bár tudom, hogy a hangoskönyvben valószínűleg kevesebb anyagot hallhattam, mint ami a kötet le van írva, így nem kaptam teljes hatást, még így is izgalmas volt hallgatnom ezt a kötetet.
Bátran ajánlom szinte bárkinek, hogy vegye a kezébe a könyvet, néha csak úgy csapja fel, olvasson belőle egy Mérő-tízperceset, és csak gondolkozzon rajta, ameddig tetszik. Életminőség-javító lesz, ezt bizton állíthatom.

DaTa>!

Mérő László: Maga itt a tánctanár? Pszichológia, moralitás, játék és tudomány

Zseniális. Sokrétű. Mint Mérő László, aki ugye többek közt matematikus, mérnök, pszichológus, na meg apa, akit a gyerekei apu helyett egyszerűen Lacinak hívtak. Van itt kérem szépen minden. És minden kis írás elgondolkoztat. Különösen szerettem a „szociális kódunk”, az „alapérzelmek” és az „a matematikusok példája” fejezeteket. Tudományos, de mégis könnyen érthető, komoly, de ahol kell, pont kellően humoros, politikai kitekintgetései pedig talán aktuálisabbak, mint valaha. Remek könyv, nagyon ajánlom!

berg>!

Mérő László: Maga itt a tánctanár? Pszichológia, moralitás, játék és tudomány

Túl sok okosat nem tudok hozzáfűzni a (fül)szöveghez. Matematikus tudományos és pszichológus bölcseleti megközelítés, nagyon érdekes, jó, hogy nem szállt el a szélben, hanem kiadták könyvben. Némelyik írást megnéztem a Narancs honlapján is (fejezetcímre rákeresve), egy kicsit tényleg át van dolgozva.
Hangoskönyvben olvastam, kifejezetten az előadó kedvéért, jobban mondva az én kedvemért. László Zsolt egyenletesen magas színvonalon, koncentráltan, árnyaltan, intelligensen oldja meg a feladatot, természetesen. A trekkek közötti átvezető zene gagyi, a szerzői jogi szempontokat úgy is figyelembe lehetett volna venni, hogy ennél jobb múzikát választunk. Emiatt igazságtalannak gondolnám lepontozni a könyvet.
A CD-n 2014-es eseményre is van utalás, ezért valószínűleg nem teljesen azonos a CD tartalma a 2005-ös könyvével. Emiatt viszont némelyik meglátást bizonytalanul fogadtam, például (nekem) nem volt világos, hogy melyik országos választásról van szó éppen. A címben feltett kérdésre sem kaptam meg a választ.
A CD tartalomjegyzéke (2 db CD): 1. Alapkönyveim, 2. A hallgatás dicsérete, 3. Szociális kódunk, 4. Az intelligencia öröklődése, 5. Bizalom, 6. Egyetértés, 7. Ezer kiló, 8. Kétszerkettő, 9. Populizmus, 10. A politika mint szitokszó; 1. Mi a pálya?, 2. A mezőny dicsérete, 3. Alapérzelmek, 4. Seligman példája, 5. Specialisták és generalisták, 6. Tolerancia, 7. Kis tehetség, nagy tehetség, 8. Üzleti gondolkodók, 9. A matematikusok példája.

Aurore>!

Mérő László: Maga itt a tánctanár? Pszichológia, moralitás, játék és tudomány

Mérő publicisztikák László Zsolt előadásában. Ismeretterjesztőek, szórakoztatóak, gondolatébresztőek, gondolkodtatóak. Aki olvasta/hallgatta más írásait is, az ráismerhet a szerző vesszőparipáira is. Nem tudom külön kezelni a másik két eddig meghallgatott hangoskönyvemtől a szerzőtől, egybefolynak.

Kossuth, Budapest, 2015
ISBN: 9789630982115 · Felolvasta: László Zsolt
Imre_Kázmér>!

Mérő László: Maga itt a tánctanár? Pszichológia, moralitás, játék és tudomány

Egyszerüen zseniális! Gondolkodtat és szórakoztat egyszerre.

Gáborr_Nagy>!

Mérő László: Maga itt a tánctanár? Pszichológia, moralitás, játék és tudomány

Intellektus, nyitottság, közérthetőség, sokoldalúság, emberismeret, humor, önkritika. Engem meggyőzött.

regulat>!

Mérő László: Maga itt a tánctanár? Pszichológia, moralitás, játék és tudomány

Ha ezt nem írja meg talán sohasem olvasom a többi könyvét. Szerencsémre megírta.

Tericum, Budapest, 2005
bodr>!

Mérő László: Maga itt a tánctanár? Pszichológia, moralitás, játék és tudomány

Én a 2012-es Mit gondol a golyó?-ig nem is tudtam, hogy Mérő László nem csak pszichóban és játékelméletben és memetikában nyomul, hanem ilyen közügyi szösszenetei is vannak, mint amilyenek a Tánctanárban is. Nagyon örülök, hogy megismertem ezt az oldalát, mert ezt sokkal jobban szeretem. Nem azért, mert a pszichós-játékelméletes-memetikás oldala nem érdekes vagy nem vicces, csak azt egy kicsit túl sokat szajkózta nekem. :)
Egyébként nyilván úgy lett volna klassz olvasni ezt a könyvet, hogy minden estére tartogatok egy új fejezetet, de sajnos nem tudtam letenni, és pár kézhez vétel alatt bedaráltam. Közben pedig végig szerettem, leszámítva az utolsó fejezet utolsó bekezdését, ami egy tátongó WTF élményt hagyott bennem.

Csuti>!

Mérő László: Maga itt a tánctanár? Pszichológia, moralitás, játék és tudomány

Rövid, élvezetes írások. Egyiken-másikon érdemes elgondolkodni…

danka>!

anekdota gyűjtemény

B_Tünde P>!

A varázsigéket nem lehet akármikor kimondani, csak úgy maguktól nem működnek.

danaida>!

Az emlékezés többnyire nem a dolgok pontos felidézését, hanem újrakonstruálását jelenti.

Nehezen megmondható, hol húzódik a városi legenda és az igazság közötti határvonal. Valószínűleg nem is létezik. És ez alól még a tudomány sem tud teljesen kivétel lenni. Nemrég egy hallgatóm dolgozatából tudtam meg, hogy a küszöb alatti reklám híres sztorija is valójában egy városi legenda. (Arról van szó, hogy egy filmben néhány századmásodpercig felvillantanak mondjuk egy „igyál Coca-colát” szöveget, és bár ezt tudatosan nem érzékeli senki, mégis megnő a kólavásárlás a szünetben.)

Elszégyelltem magamat: én ezt a sztorit évek óta rendre beleszövöm az előadásaimba, katedráról terjesztek tehát egy városi legendát. Utánanéztem, hogy hátha épp a városi legendaság itt a városi legenda, de nem vert át a srác: ezt a híres kísérletet valójában sohasem végezték el. Tényleg egy városi legendát terjesztettem a tudományegyetemen. Annyira hiteles volt, és annyira egybevág a kétségtelen tudományos eredményekkel.

Nem azt szégyellem, hogy én is terjesztettem egy városi legendát, csak azt, hogy az ELTE katedrájáról tettem, miközben pontosan tudom, mit jelent az egyetem nevében a T betű. Amúgy semmi bajom a városi legendákkal, szegényebb lenne az élet nélkülük.

danaida>!

Rasszista kijelentések előfordulnak a világ bármelyik országában. Amíg az nem fordul elő, hogy hivatalosságok nyíltabban vagy burkoltabban, de áldásukat adják ehhez, addig teljesen fölösleges szellemes szavakat pazarolni az ilyesmire.

Aki ilyen hangot üt meg, azt leghelyesebb meg sem hallgatni, akkor sem, ha bizonyos dolgokban esetleg igaza van. Neveltetésünkből adódóan nem csapunk botrányt, csupán légüres teret teremtünk körülötte. Mintha az orrát turkálná a királynő fogadásán: nem vezettetjük ki, csak legközelebb nem hívjuk meg. És ha már itt van, hát hadd mondja a magáét, felőlünk akár a falnak is mondhatja, jobban is járna, abban gyorsabban terjed a hang. Amiben pedig netán van valami igazsága, azt majd elmondja valaki más, elfogadható viselkedéskultúrával, és akkor majd megbeszéljük.

De ha hivatalos személyek falaznak az ilyen viselkedésnek, azzal azt jelzik, hogy ez mifelénk szalonképes. Akkor már magára valamit is adó entellektüel nem hagyhatja szó nélkül. Így kényszerülünk bele, hogy lépten-nyomon, szellemesebbnél szellemesebb érvekkel magyarázzuk a legelemibb dolgokat, amelyeknek egy kicsit is kulturált ember számára éppolyan magától értetődőknek kellene lenniük, mint annak, hogy kétszer kettő az négy. Ez óriási pazarlás: a nívós érvek nívós témát érdemelnek, anélkül óhatatlanul elsekélyesednek.

Boglárka_Madar>!

Mennyire öröklött az intelligencia, illetve mennyire a környezet határozza meg? E kérdés körül rendszeresen fellángol a vita, körülbelül tíz-tizenöt évenként, lassan száz éve.

[…]

Az egyik fél, a hereditáriánusok szerint az intelligenciát alapvetően meghatározzák a szülőktől öröklött gének, és ezen a környezeti hatások már csak viszonylag keveset árnyalnak. A másik fél, az environmentalisták szerint minden ember tiszta lappal (tabula rasa) születik, és erre azután a környezet ír rá mindent, ami majd az intelligencia szintjét meghatározza.

[…]

Amikor a vita fellobban, tudományról már valójában nincs szó. Politikáról annál inkább. Például: mire költsünk többet: az oktatásra vagy a rendőrségre? A hereditáriánusok gondolatmenete azoknak az érveit segíti, akik szerint a rendőrségre érdemes inkább költeni. Ha egyszer a gének úgyis meghatározók, akkor reménytelen az iskolákban javítani azokon, akik intelligenciahiány miatt antiszociálisak, ehelyett inkább a rendőrséget kell erősíteni, hogy kordában tartsák őket. Az environmentalisták érvei viszont inkább az oktatás fejlesztése mellett szólnak: ha jobbak lesznek az iskolák, eleve kevesebb rendőrre lesz szükség.

[…]

a tudománynak az intelligenciavitához csak nagyon kevés hozzászólnivalója van, és ami esetleg van, arról a vita nemigen szól. Az eddigiekből ugyanis az következik, hogy akkor fejlődik a legjobban a gyerek, ha neki megfelelő környezetbe kerül. Mivel sokfélék vagyunk, az a célszerű, hogy sokféle környezetet hozzunk létre. Létezzen autoriter és liberális iskola is, és még sok másféle is, hogy mindenki a legjobb eséllyel találhassa meg az ő adottságainak leginkább megfelelőt.

Boglárka_Madar>!

Kevés matematikust ismerek, aki szeret számolni, körülbelül ugyanannyira keveset, mint futballistát, aki szeret futni. Persze mindkettőnek tudnia kell valamennyire mesterségének ezt a velejáróját is, csinálnia is kell, ha a helyzet úgy hozza, de nem ezt szeretik benne. A focista tevékenységét mindannyian értjük valamennyire, ezért nem gondoljuk róla, hogy ő elsősorban egy futó, aki előtt néha ott pattog egy labda is. A matematikusét azonban kevesen értik igazán, ezért gondolják róla a legtöbben, hogy elsősorban számol.

A matematikus attól matematikus, hogy velejéig absztrakt objektumokkal dolgozik. Amikor matematikát csinál, nem érdekli, van-e köze ezeknek az objektumoknak a világ bármiféle valós jelenségéhez. Akár egy gyufásskatulya, néhány sliccgomb meg egy tubus fogkrém segítségével is definiál valamiféle struktúrát, és arra kíváncsi, vannak-e ennek a struktúrának mély, rejtett összefüggései egyéb, egészen másképpen definiált matematikai struktúrákkal. Ha sikerül ilyen összefüggéseket találni, akkor nem halandzsa az új struktúra, bármilyen abszurdul hangozzék is a hétköznapi értelem számára. Különben viszont akkor is halandzsa, ha gyufák és fogkrém helyett komoly tudományok (a fizika, a kémia vagy akár a pszichológia) fogalmait használja, és látványos képletekkel operál.

B_Tünde P>!

Tőle tanultam meg azt is, hogy a költészet nem más, mint varázslat, bár ezt sohasem mondta ki ilyen explicit módon. A versforma, a rím, a ritmus mind csak segédeszköz – a lényeg, hogy a vers: varázsige. Ez különbözteti meg a prózától. Ezért van az, hogy verset csak szóról szóra érdemes tudni, miközben a prózát bőven elég tartalmilag felidézni, akármilyen csodálatos stílusa is van. Egy-egy vers pontos megtanulása valójában nem irodalmi ismereteinket bővíti, hanem a varázsigék iránti fogékonyságunkat fejleszti, befogadóként is, és talán valamikor majd mesterként is.

danaida>!

A pszichológusok régóta vitatkoznak az intelligencia fogalmáról; a legáltalánosabban elfogadott értelmezés az, hogy az intelligencia az adott társadalmi környezetben való tájékozódás képessége.

danaida>!

A jó fejtörőkben az a pláne, hogy éppen annyi gondolkodást igényelnek, amennyi még élvezetes, és a rejtvény megfejtésekor érzett öröm még bőven megéri az érte meghozott áldozatot, a szellemi erőfeszítést.

berg>!

Amikor Orbán Viktor és Rubik Ernő ünnepélyesen aláírta a szerződést, a miniszterelnök mondott egy rövid beszédet. Itt nem csak az övéi között volt, mivel meghívták mindazokat, akiknek a projektben valami szerepet szántak – így engem is. Orbán Viktor ebben a beszédben azt fejtette ki, hogy értelmetlen dolog, amikor a baloldal és a jobboldal egymás ellen dolgozik, a jobb kéz sem jut sokra a bal nélkül. Erről a beszédről nem láttam tudósításokat, a sajtóban csak annyit láttam, hogy aláírták a szerződést. Magát a beszédet egyik oldal sem tartotta említésre érdemesnek – talán mert egyiknek sem illett az Orbán Viktorról alkotott általános képébe.

Kapcsolódó szócikkek: Orbán Viktor · Rubik Ernő
B_Tünde P>!

A lelkiismeret, akárcsak a rideg, számító ész, sok esetben téves eredményre vezet. Egyik sem alkalmas önmagában az élet minden problémájának megoldására. A racionalitás azért, mert természeténél fogva elvonatkoztatásokkal dolgozik, amelyek az élet fontos aspektusait figyelmen kívül hagyják. A lelkiismeret pedig azért, mert nem az az eszköz, amellyel a dolgok logikus következményeit következetesen végig tudnánk gondolni. A kettő időnként elkerülhetetlenül konfliktusba kerül.