A ​nyomozó 21 csillagozás

Matti Yrjänä Joensuu: A nyomozó

Két lövés, két áldozat. Az egyik a szórakozóhely büféjében fekszik a padlón. A helyszínre érkező rendőröket is megdöbbenti a mészárszékre emlékeztető látvány: a szétspriccelő vér vörösre festett mindent, asztalokat, székeket, pultot. A másik áldozatot az udvaron érte a golyó. A tettesek elmenekültek. A nyomozás során felmerül a gyanú, hogy két cigány család egymás közti leszámolásáról van szó. Csakhogy az egyik áldozat rendőr. És a gépezet beindul… Az izgalmas regény a valóságnak olyan rétegeit és mélységeit tárja fel, amelyre sem szociológiai, sem egyéb tudományos kutatás nem képes.

Eredeti cím: Harjunpää ja heimolaiset

Eredeti megjelenés éve: 1984

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Polar könyvek Polar Egyesület

Polar Egyesület, Budapest, 2000
206 oldal · ISBN: 9630028069 · Fordította: Pap Éva

pikkupilvi P>!
Matti Yrjänä Joensuu: A nyomozó

Matti Yrjänä Joensuu: A nyomozó Regény két gyilkosságról és az egyikkel kapcsolatos nyomozásról, valamint mindazokról, akik nem látják önmagukat a rendőr arcában

A könyv erőssége szerintem az életszagúságában rejlik, amihez az író, lévén maga is bűnügyi nyomozó, jó eséllyel a saját tapasztalataiból merített. Ne tipikus krimit várjunk, ahol a tettes az utolsó oldalakon lepleződik le – a könyv konkrétan az elkövetők bemutatásával kezdődik –, inkább egy realista ábrázolású, csetlő-botló nyomozást, valós rasszizmussal és foghíjas happy enddel.
Jó volt, hogy visszarepített Finnországba.

Emmi_Lotta I>!
Matti Yrjänä Joensuu: A nyomozó

Matti Yrjänä Joensuu foglalkozására nézve bűnügyi nyomozó, aki nem mellesleg bűnügyi regényeket ír. Mégpedig remek bűnügyi regényeket. Ha nem finn lenne, hanem mondjuk amerikai, már több műve le lenne fordítva magyarra, nem csak ez az egy, és rengetegen olvasnák.
Nem egy tucat történet ez, és nem tipikusak a hősei sem. Még a főszereplő rendőr, Timo Harjunpää sem idealizált figura. Nem tökéletes, nagyon is esendő, hibázik párszor a nyomozás során. A helsinki rendőrség sem áll a helyzet magaslatán a bűnügy felderítésekor, amiben akadályt jelent az egyébként példásan demokratikus finn társadalomban is meglévő rasszizmus. Ebből és a másik fél, a cigányok jogos bizalmatlanságából aztán számos bonyodalom származik.
A letehetetlenül izgalmas olvasmány úgy boncolgat általános emberi és társadalmi problémákat, hogy nem válik sem didaktikussá, sem pedig patetikussá, de hatása alól nem egykönnyen lehet szabadulni.

Polar Egyesület, Budapest, 2000
206 oldal · ISBN: 9630028069 · Fordította: Pap Éva
Ananiila>!
Matti Yrjänä Joensuu: A nyomozó

Ilyennek képzelek egy valós nyomozást, esetlen, hibázó nyomozókkal, életszerű történésekkel, jó adag előítélettel.
Ennek ellenére mégsem tetszett. Nem tudott lekötni, nem tetszett a stílus és emiatt a történetet is nehezen tudtam követni.

Katherine_Grey>!
Matti Yrjänä Joensuu: A nyomozó

Nagyon jó krimi és nagyon elkeserítő történet a másságról, a rasszizmusról, a nemtörődömségről, a rosszul működő, – pedig esetleg jól működni akaró – rendőrségről. Túl aktuális itt és most. Pedig mintegy húszéves és finn.

Petiko>!
Matti Yrjänä Joensuu: A nyomozó

Kifejezetten jól megírt és felépített bűnügyi történet, az írói megközelítés a cigányság szubkultúrája és a rendőri hozzáállást nézve is árnyalt. Úgy tudom, ez is egy sorozat része, a felügyelő az író több könyvében is szerepel, érdekes, hogy csak ez jelent meg nálunk.

Krisztincs76>!
Matti Yrjänä Joensuu: A nyomozó

Kriminek nem mondanám, jobban beillik egy szociológiai tanulmánynak. Rasszizmus, sztereotípiák. A nyomozó visszatérve hosszú szabadságából nem találja helyét a kollégái között, nem tud azonosulni a nyomozás irányával, kiégettnek érzi magát.
A két család háborúja tönkre teszi őket, fiatalokat és öregeket egyaránt.

pikkupilvi P>!

És most már azt is felfogta, hogy a padlásszobában van, ahol mindig ilyen különös, múlt nyarakat és régi újságokat idéző illatok terjengtek.