Génjeink 10 csillagozás

Matt Ridley: Génjeink

Az ​új évszázad vélhetően legjelentősebb tudományos felfedezése, az emberi genetikai állományt tartalmazó 23 kromoszómapár feltérképezése majdnem annyi kérdést vet fel, mint amennyire válasszal szolgál. Kérdéseket, amelyek mélyrehatóan fogják megváltoztatni a betegségekkel, élettartammal vagy a szabad akarattal kapcsolatos gondolkodásmódunkat. Kérdéseket, amelyek hatással lesznek további életünkre. A Génjeink egyedülálló bepillantást nyújt e hihetetlen, igazi áttörést jelentő eredmények rejtelmeibe. Matt Ridley minden egyes kromoszómapárról egy-egy újonnan felfedezett gént ragad meg, és rajtuk keresztül részletes képet fest fajunk és őseink történetéről, az élet hajnalától a jövő gyógyászatának lehetőségeiig. A Huntington-kórtól a daganatos betegségekig, a génterápia alkalmazási lehetőségeitől a fajnemesítés rémképéig Ridley sorra veszi azokat a tudományos, filozófiai és etikai kérdéseket, amelyek a genetikai állomány feltérképezésének eredményeként merülnek fel. Ez a könyv… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1999

Akkord, 2009
366 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789637803369 · Fordította: Simon Tamás
Akkord, 2002
368 oldal · keménytáblás · ISBN: 963780336X · Fordította: Simon Tamás

mozgzom>!
Matt Ridley: Génjeink

Nem kísértem igazán figyelemmel, talán csak fél szemmel a genetikai kutatásokat. Örülök, hogy végre elolvastam Ridley könyvét. Figyelmesen olvasva az átlag ember is lenyűgöző képet kap az emberi genom, a kromoszómákban lévő információk felfoghatatlan összetettségéről, amely mégis rendkívül egyszerűnek tünik, de ez csak a látszat. Amikor azt érezzük, hogy most egy lépéssel közelebb jutottunk az élet titkához, akkor újabb milliónyi ajtó nyílik ki egyszerre, hogy elvesszünk a változások sokféleségében. Mégis a könyv végén úgy érezhetjük egy egy pillanatra az élet sokszínűségének fátyla mögé pillanthattunk.

Matt Ridley: Génjeink

Másodjára olvastam, kíváncsi voltam, mit mondhat nekem ez a könyv 10 év után, orvosi diplomával a kezemben. Hát megdöbbentem. Nagyon élveztem, az első szótól az utolsóig, lenyűgöz a genetika, és persze az író tudása, szellemessége, sztorizgató stílusa.

rekettyevirág P>!
Matt Ridley: Génjeink

Még gimnazista koromban olvastam és teljesen magával ragadott. Közérthető és szellemes, pedig tudományos oldalról közelíti meg a témát.

p_m_linda>!

Hangsúlyozom, az nem csak a nevelésnek köszönhető, hogy a férfiak inkább térképhez, a nők pedig inkább egy regényhez hasonlóak.

Kapcsolódó szócikkek: férfiak · nők
p_m_linda>!

A méhben megtörtént eseményeknek intelligenciánkra gyakorolt hatása háromszor olyan nagy, mint bárminek, amit születésünk után csinálnak velünk a szüleink.

Kapcsolódó szócikkek: IQ
p_m_linda>!

Ha Ön azt gondolja, hogy a majmokkal közös leszármazásunk rosszat tesz önbecsülésének, akkor jobb, ha hozzászokik a vírusokkal való rokonság gondolatához is.

p_m_linda>!

A bíróságok azonban sohasem voltak túl jók a tudományban.

Kapcsolódó szócikkek: bíróság
p_m_linda>!

Az intelligencia az emlékezés és a felejtés okos keverékét kívánja meg.

Kapcsolódó szócikkek: emlékezet · felejtés · intelligencia · IQ
p_m_linda>!

A tudomány üzemanyaga a tudatlanság. A tudomány olyan, mint egy éhes olvasztókemence, amelyet a minket körülvevő tudatlanság erdejéből származó fahasábokkal kell táplálni. Az irtás során a tisztás – amelyet tudásnak nevezünk – egyre kiterjedtebb lesz, kerülete növekszik, így bővül az ismeretlennel való határának nagysága is.

Kapcsolódó szócikkek: tudás · tudatlanság · tudomány
p_m_linda>!

Noha álhűséget fogadunk szerelmünknek, a szabad akaratnak, a szorult helyzetbe kerülve mégis a determinizmust hívjuk segítségül.

Kapcsolódó szócikkek: determinizmus · szabad akarat
NikiGT>!

A mi világunk „az attól függ” világa.

p_m_linda>!

Embriológiai szempontból megdicsőült muslicák vagyunk.

NikiGT>!

Az igazság az, hogy senki nem irányítja a dolgokat. Az egyik legnehezebb dolog, amihez az emberi lényeknek hozzá kell szokniuk, hogy a világ tele van bonyolult, okosan megtervezett és szorosan összekapcsolódó rendszerekkel, amelyekben nincsenek vezérlőközpontok.