Dave ​Grohl 13 csillagozás

Nirvana, Foo Fighters és egyéb kalandok
Martin James: Dave Grohl

A ​Nirvana és Kurt Cobain legenda. Dave Grohl is a legenda része, még mindig az. De mit kezd magával a világ legmenőbb együttesének a dobosa, ha nem szeretné élete végéig a saját legendás köldökét bámulni?
Dave Grohlnak, ahogy életében sokszor, az egyik kedvenc dobos vicce mutatott utat:
– Mi a dobos utolsó mondata, mielőtt kirúgnák a zenekarból?
– Hé, srácok, van pár dalom, amiket elpróbálhatnánk!
Martin James zenei újságíró, szerkesztő (Melody Maker) áttekinti Dave Grohl pályáját a kétségekkel teli punk évektől kezdve, átveszi az egész mocskos és mégis megkerülhetetlen Nirvana-sztorit, ami után számtalan kaland következett: a Queens of the Stone Age és Killing Joke zenekarokkal, a saját heavy metal projektjével, a Probottal, plusz mindezeket átölelve és megkoronázva a Foo Fightersszel.

„Ez a könyv tökéletesen összegezve írja le Dave egyértelmű hatását a világ zenéire.” – nirvanaworld.com

„Nagyon rendben van… laza és informatív. A könyv első… (tovább)

Silenos, Budapest, 2011

Dave Grohl

Martin James: Dave Grohl Nirvana, Foo Fighters és egyéb kalandok

Érdekes, hogy bár Dave Grohl gyakorlatilag a rock reneszánsz emberének tekinthető, Magyarországon még a zenekedvelők körében is sokszor ismeretlenül cseng a neve.
Hihetetlenül sokoldalú, szimpatikus, arroganciától és sztárallűröktől mentes embert ismerhetünk meg a könyv alapján.
Jó kapcsolatot ápol szinte minden ismerősével, akik közt mellesleg olyan arcok vannak (voltak), mint Jack Black (Tenacious D), Lemmy, a Motörhead legendás énekes-gitárosa, Kurt Cobain vagy John Paul Jones (Led Zeppelin).
Dobosként kezdte (Nirvana) de remekül gitározik, énekel, dalszöveget (Foo), valamint filmzenéket ír (X-akták), de – és amit kevesebben tudnak – megmutatta magát az X-akták egyik részében, valamint ő játszotta az ördögöt a Tenacious D filmben is…
Szívesen olvastam volna még az új projektjéről (Them Crooked Vultures – csak megemlítették) vagy az új albumról, ami persze a könyv kiadásakor még nem jelent meg, de azért elég szép összefoglalása eddigi munkásságának így is.
Elég pozitívra sikerült az értékelésem – vagy inkább ismertetőm – annak ellenére, hogy nem vagyok elvakult fanatikus, de még kedvencemnek sem mondanám őket. Az olyan számaik miatt azonban, mint a My Hero, Everlong, Best of you, Pretender, Wheels, White Limo, szerintem is ott van a helyük a legnagyobbak között.

Altair>!

Martin James: Dave Grohl Nirvana, Foo Fighters és egyéb kalandok

Tökéletes zenei körkép, amiben Dave együttesei mellett a korszak kiemelkedő bandáit is láthatjuk, már akkor is, ha „csak” hatással voltak rá.
A kritikusi megfogalmazások számomra sosem jelentettek sokat, mert minden művészeti terméket csak szubjektív pontokból tudok megvizsgálni, amiben nem látom értelmét a másokhoz/átlaghoz való hasonlításnak. Ezért bár olvashattam itt is sokat arról, hogy miért tartottak egy-egy számot, együttest jónak vagy éppen rossznak, nem befolyásolt a megítélésben. Szerencse, hogy nem ez a megközelítés van többségben jelen. Hanem a tények… na nem csak azok a száraz adatok, amik általában szoktak lenni, hanem nyilatkozatok, interjúk stb. amik megadják az ízét a történeteknek :)
Ezer arcát megmutatta a rock reneszánsz embere, akit úgy ismerhetünk meg, hogy nem gázolunk bele ezerrel a magánéletébe… ami, azért lássuk be, manapság ritkaság.
Sok gondolatom van a könyvvel kapcsolatban, ami nem fér bele egy értékelésbe, hogy megtartsa koherens voltát, ezért most itt befejezem: tetszett, a maga nemében kiváló könyv.

korne1>!

Martin James: Dave Grohl Nirvana, Foo Fighters és egyéb kalandok

Bírom Dave Grohlt! Hatalmas arc. Az egyik legfkedvelhetőbb figura a kortárs rockzenében. Minden ízében normális ember. Nehéz utat választott és nagyon jól jöt tki belőle. A történet nem egy megkomponált iskolákkal körbefalazott zenész története. Egy zeneimádó hiperaktív kedves emberé annál inkább. Szerettem volna a barátja lenni ott és akkor, amikor eldöntötte, megfogalmazta magában, hogy zenész lesz. Akkor amikor Cobain halála miatt kétségbe volt esve, amikor a Foo Fighters első albumát egyedül rakta össze, akkor amikor Josh Homme-al a Queens of the Stone Age-ben zenélt, amikor a Probotot összerántotta, amikor segített a régi haveroknak. Szerettem volna régi haver lenni. A könyvön keresztül és az albumokon keresztül a haverja is vagyok, már rég óta.

NoraMoha>!

Martin James: Dave Grohl Nirvana, Foo Fighters és egyéb kalandok

Dave Grohl-t nem lehet nem szeretni! Nagyon szimpatikus és sztárallűröktől mentes embert ismerhetünk meg a könyv alapján. Igazi zenész, remekül dobol és gitározik, zenét és szöveget ír. Személy szerint én nagyon szeretem Dave munkásságát, Nirvana-t is szerettem, de a Foo Fighters-t sokkal jobban szeretem, közelebb áll hozzám. Voltak nehéz időszakai (pl: Kurt Cobain halála után, vagy amíg igazán összeállt a Foo Fighters), de küzdött tovább és igen, megcsinálta! Ha egy igazi zenészt szeretnétek „megismerni” akkor olvassárok el a könyvet!

Egy újabb dobos vicc
Mi az első kérdés, amit felteszel egy sikeres együttes dobosának?
Hogy is hívnak?

Silenos KU>!

„Bár Ennio Morriconénak azért nincs mitől tartania, a Touch elég erős ahhoz, hogy egy újabb szöget üssön a 'dobos viccek' feliratú koporsóba” – írta a Guitar magazin […] míg a The Sunday Times azzal folytatta: „Ki hitte volna, hogy éppen egy dobos lesz a grunge reneszánsz embere?”

Kapcsolódó szócikkek: Ennio Morricone · grunge
psn>!

Abban az időben, amikor oly sok rocksztár egyszerűen kerülte a sajtót és/vagy lenézte az újságírókat, a Foo Fighters engedelmes hozzáállását nagyra értékelte a média.
Hamarosan ismertté vált Grohl szimpatikus hozzáállása és a hétköznapi munkásként való robotolása. Nem csak „a rock legkedvesebb figurája” címet vívta ki magának, hanem egyben „a bolygó legkeményebben dolgozó zenészének” is nevezték.

Zonyika P>!

Dave Grohl valójában a punk-rock csináld magad ezermester filozófiájának megtestesülése.

Bevezetés, 12. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Dave Grohl · punk rock
Zonyika P>!

Ezekben az időkben a fősodort olyan zenekarok képviselték, amelyek megfosztották a rockot eredendő dühétől, és szobatisztává tették az MTV számára.

43. oldal, 2. MTV Meltdown: A punk kiárusítása a tömegeknek

psn>!

„Miután néhány évig Dave Grohl volt a dobosod, úgy érzed, hogy egyszerűen nem létezik más dobos”

psn>!

Nem érzem magam öregnek. Csak úgy érzem, hogy öregnek kéne éreznem magamat.

psn>!

A mainstreamhez tartoznak, ám az underground is nagy tisztelettel tekint rájuk. A barátaik közt tudhatják a rocktörténelem néhány legnagyobb figuráját, ám remek kapcsolatuk van az új arcokkal is. A nappali rádiók ugyanolyan előszeretettel játsszák őket, mint a késő esti műsorok. Kellően egyszerűek ahhoz, hogy mainstreamsztárok legyenek, ám egyszersmind megfelelő mélységeket tudnak felmutatni ahhoz is, hogy még a legintrovertáltabb zenetudós tiszteletét is kivívják.

korne1>!

„Sokat gondolok a mosolyára – mondta Grohl néhány évvel később. – És a nevetésére. Nagyon mókás nevetése volt, olyan idiótán gágogott közben. Emlékszem rá, milyen volt, amikor boldog volt. Arra könnyű emlékezni, milyen volt szomorúan…”

Zonyika P>!

Végül pedig köszönet és végtelen szeretet a fantasztikus családomnak, Lisának, Ruby Blue-nak, Felix Drumnak és Bella Pearlnek.

Köszönetnyilvánítás