78. legjobb kortárs könyv a molyok értékelése alapján
!

A könyvtolvaj 661 csillagozás

Markus Zusak: A könyvtolvaj Markus Zusak: A könyvtolvaj Markus Zusak: A könyvtolvaj
Apple iTunes
Book and Walk 1.999 Ft
Könyvtár

EGY APRÓ KIS TÉNY: MEG FOGTOK HALNI

1939. A náci Németország. Az ország visszafojtja lélegzetét. A halálnak sohasem volt még ennyi dolga.

Liesel, egy kilencéves kislány a nevelőszüleivel él a Himmel utcában. A szüleit koncentrációs táborba vitték. Liesel könyveket lop. Ez az ő története meg a Himmel utca többi lakójáé, amikor a bombák hullani kezdenek.

FONTOS INFORMÁCIÓK
ez a kis történet
egy lányról
egy harmonikásról
néhány fanatikus németről
egy zsidó bokszolóról
és egészen sok lopásról szól.

MÉG VALAMI, AMIT TUDNOTOK KELL
A HALÁL HÁROMSZOR FOGJA
MEGLÁTOGATNI A KÖNYVTOLVAJT.

Eredeti mű: Markus Zusak: The Book Thief

Eredeti megjelenés éve: 2005

Rudy Steiner · Liesel Meminger · Hans Hubermann · Max Vandenburg · Rosa Hubermann

Molching

Ciccnyog MP

És nincsenek szavak.
Csak színek.
Könnyek.

Észrevétlen léket rágott szívembe a fájdalom.
Talán tudtam. És mégis hagytam.
Mert szeretem a színeket.
Engedtem, hogy kivegyen belőlem mindent.
Álmokat, emlékeket, hitet, megértést, a hiábavalóságot, a szomorúságot, a miérteket, a megmásíthatatlant, a múltat, mások múltjának elképzelt darabjait.
Odaadtam őket, hogy szavakba zárhassa. A saját szavaiba.
Hogy szépségbe és romlásba, mosolyokba és sikolyokba csomagolja, amit aztán visszadobhat.
És most csak ül, vár, hogy szívem köré fagyjon újra a világ.
De az már nem lesz ugyanolyan.
Ellopták a lelkemet.
Én hagytam nyitva az ablakát.
A halál sem kopogtat, csak jön.
Kedvenc színébe öltöztet, karjába vesz és mint tüzes esőcseppek, táncoltok romjain az életnek.
Nincs fájdalom. Nincs magány.
Valamiért mindig megéri. Valakiért mindig.
Nincsenek könnyek.
Csak szeretet.
És szavak.

n MP
Markus Zusak: A könyvtolvaj

Amikor egy gyerek szemével kell látnom, olvasnom a Hitleri időkben történteket, úgy érzem könnyebb dolgom van.
Elmondom miért…
Mert ők a csillagokat az égen is meglátják nem csak a szívek felett bevarrva…
Mert az ő szájukból a borzalmak is túlélhetőbbek…
Napfény van a szemükben.
Mert az ő szavuknak hatalma van.
Mert van szeretet és bizalom amit a gyerekek szinte mindig megértenek.

Közepesen tetszett…
Azért kezdtem bele, mert @f_andi ajánlotta ill. nagyon érdekelt, hogy @kamonda mire alapozta a hozzászólásában írtakat.
Nem találtam meg a könyv soraiban az ő érzéseit…

Lehet merész dolog Krisztusi gondolatokat idézni ehhez a könyvhöz, én mégis megteszem:

„…ha olyanok nem lesztek mint a kis gyermekek, semmiképpen nem mentek be a mennyeknek országába.” ( Máté 18:3)

eme MP

EGY APRÓ KIS TÉNY
A könyvtolvaj rajongói haragudni fognak rám. Nincs kedvem szépítgetni. Nem tolerálom valami jól a téma konzumtermékké cukrosítását.

ÚJABB TÉNYEK
Ez a könyv mese. Tanmese.
Ez a könyv eligazít a dolgok megértésében. Mindent tud, és mindent a szádba rág.
Ez a könyv túlírt tömény giccs.
A náci korszakról szóló közhelyek, klisék gazdag gyűjteménye.

EGY DEFINÍCIÓ, AMIT MEGTALÁLTOK A SZÓTÁRBAN
Giccs – a művészetek eszközeit használó, a művészet látszatát keltő, többnyire kereskedelmi természetű és célú alkotás. A giccs egyszerű érzelmi, gondolati sablonokat, kliséket közvetítő termék, a konzumkultúra része, a közhelyesség, sztereotípiák halmozása, túlzások, szinesztézia, az elvárásoknak való megfelelés eszközeivel hat.

EGY KIS ETIMOLÓGIA
giccs – a szó eredetének egyik magyarázata szerint a német kitschen szóra vezethető vissza, azaz az utca sarát összekaparni, a talált anyagokból újat összeállítani.

FONTOS INFORMÁCIÓK
Ez a könyv a náci Németországban játszódik. Az elbeszélő maga a halál.
Marketingfogás, divatkövetés. Lassan kimerül a szóba jöhető szempontok tárháza e témában.
A halál emberi arca, megszelidítése. Szimpatikus, érző, sőt néhol érzelgős hangvételű elbeszélés. Hatásvadász, színes-szagos, érzékekre és érzésekre hatni vágyó előadásmód. Idegesítő stílus.
Rövid mondatok. Kijelentések. Egyértelműségek. Értékítéletek. Minden fekete-fehér. Néhol piros.
Az elbeszélő öntelt, magabiztos. Némiképp jogosan. Tudja, receptje be fog válni.
Előre elmondtam nektek két eseményt, mert nem nagyon érdekel, hogy izgalmasan meséljek. (…) Az odáig vezető machinációk azok, amik kétségbe tudnak ejteni, amik zavarba ejtenek és megdöbbentenek. Azok érdekelnek.

A főhősök meseiek. Inkább jelzések, mint emberek. Hihetetlenül jók, a rosszak meg megjavulnak vagy megbűnhődnek, néha önszántukból vállalva a büntetést. Vannak áldozatok is, ez elengedhetetlen a hatáskeltéshez. Aztán meg ki hinné el, hogy a körülményeket figyelembe véve mindenki túléli – végtére is világáháború dúl.
A cselekmény soványka, sablonosan hollywoodi vagy hollywoodiasan sablonos, a happy end minden kötelező veszteség és tragédia ellenére garantált. Többnyire a Himmel utca 33. szám alatt játszódik.

FORDÍTÁS
Himmel = ég, égbolt, menny, paradicsom

Jelképes. Ahogy sok minden más is az. Jelképek túlzsúfoltsága.
Vannak benne rajzok, mesék is. Néhol mintha kisherceges akarna lenni. Nem igazán sikerül neki. De a barátságról (is) szól. Meg a szórázó fájáról.
A szavak fontos szerepet játszanak a könyvben. Életet adnak és életet vesznek el. Szeretjük és gyűlöljük őket. És bedőlünk nekik. (Elárulom: a vége még engem is megríkatott. Mondjuk tudok én szirupos filmeken is pityeregni, ha úgy adódik.)

MÉG VALAMI, AMIT TUDNOTOK KELL

Ha a második világháborúról, nácizmusról, holokausztról vagy akár barátságról szeretnétek jó könyvet olvasni, nem ez a megfelelő választás.

Röfipingvin MP
Markus Zusak: A könyvtolvaj

„Mi jó van a szavakban?”

Fodor Ákos
DRÁMA

— Vallj színt! rivallják.
— Szivárvány… suttogom.

Miamona
Markus Zusak: A könyvtolvaj

A könyvtolvaj, aki nem csak könyveket lop… Hanem szíveket is. Az enyémet mindenesetre jól elcsente. És összetörte. Rátaposott, majd felemelte, letörölgette, felrajzolta a falra, hogy aztán onnan is leessen, összetörjön, és kezdődjön elölről…

És már nincs az a tűz, ami felmelegít… Vagy mégis?

Liesel történetével még 2011-ben ismerkedtem meg eredeti nyelven. Most újraolvastam, immár magyarul. Fel voltam rá készülve, hogy ugyanazt az élményt nem adhatja még egyszer, ám csalódnom kellett. Mert adta.

Bővebben: http://miamonakonyveldeje.blogspot.hu/2013/12/a-konyvtolvaj-aki-nem-csak-konyveket-lop.html

Mrs_Herondale
Markus Zusak: A könyvtolvaj

Telesírtam ezt a rohadt könyvet.
Figyelem! Némi áradozás következik a könyv zsenialitásáról
Imádtam minden egyes porcikáját,utáltam minden igazságtalanságát és kegyetlenségét.Liesel története a szívemhez nőtt,és nagyon nem szeretném még elengedni őt. Csak lopkodnám az újabb és újabb könyveket Ilsa Hermanntól,amik tovább mesélik nekem a lány életét. Egyszerűen tökéletes volt számomra A könyvtolvaj.
A fogalmazása varázsolt el először,a Halál és a stílusa,bölcsessége.Utána kezdtem megszeretni a szereplőket,szép sorban,ahogy felnőttek az orrom előtt.A szerelem annyira tiszta volt és igaz,mint amilyen csak két ártatlan bár mondjuk mennyire ártatlan Rudy és Liesel? gyerek lelke lehet,és persze szívszorító gonoszkönyv . A számomra legkedvesebb része a történetnek Liesel és Max barátsága volt.Ahogy kibontakozott,elmélyült,elszakadt és összeforrt,és én végig ott lehettem,és ezt…köszönöm. Az biztos,hogy a háború kegyetlenségeit alig mutatta be a könyv,és ezeknél sokkal rettenetesebb dolgok történtek,de azért így is elborzadtam néhányszor.
Nem gondoltam volna,hogy ennyire szeretni fogom A könyvtolvajban lapuló kedves,megríkató, szívmelengető pillanatokat. Nagyon boldog vagyok,hogy elolvastam.

Démonika
Markus Zusak: A könyvtolvaj

Nem akartam elolvasni… nagyon nem… Utálom a háborút. Értelmetlen. Kegyetlen, dolog ami nem jó másra csupán arra hogy az emberek kiéljék beteg hajlamaikat és öljék egymást.
De aztán megláttam, hogy a halál a narrátor, és ez felkeltette beteges énem érdeklődését. ( Szerettem a halált, tisztán beszélt, olyan dolgokat vágott a képembe amit más írók a könyveik végén csattanónak használnak fel, de ő nem csak mondta és mondta. Én meg egyet értettem vele… Egy valami biztos dolog van az életünkben még pedig az úti célunk ahol ő vár ránk…. akkor meg mindet mindent hamisan / tévesen megszépíteni? Ha úgy is egy végkifejlet van?

A hosszú olvasási dátum ellenére nagyon tetszett (már ahogy egy ilyen könyv tetszhet.) csak a háborúról szól, a színtiszta fájdalomról, és több millió értelmetlen, halálról. Mindez pár hataloméhes a szavakkal jól bánó ember miatt.
Nem tudom mit mondhatnék amit mások már nem mondtak el.
Szóval én most kicsit másképp értékelek.
A kedvenc költőm, kedvenc versével.
Ami tökéletesen átadja érzéseim a könyvel kapcsolatban.
Egy olyan költő versével, aki szintén részese volt ennek a borzalomnak… aki szintén érezte a színtiszta fájdalmat.

Radnóti Miklós:

Töredék

Oly korban éltem én e földön,
mikor az ember úgy elaljasult,
hogy önként, kéjjel ölt, nemcsak parancsra,
s míg balhitekben hitt s tajtékzott téveteg,
befonták életét vad kényszerképzetek.

Oly korban éltem én e földön,
mikor besúgni érdem volt s a gyilkos,
az áruló, a rabló volt a hős, –
s ki néma volt netán s csak lelkesedni rest,
már azt is gyűlölték, akár a pestisest.

Oly korban éltem én e földön,
mikor ki szót emelt, az bujhatott,
s rághatta szégyenében ökleit, –
az ország megvadult s egy rémes végzeten
vigyorgott vértől és mocsoktól részegen.

Oly korban éltem én e földön,
mikor gyermeknek átok volt az anyja,
s az asszony boldog volt, ha elvetélt,
az élő írigylé a férges síri holtat,
míg habzott asztalán a sűrű méregoldat.

Oly korban éltem én e földön,
mikor a költő is csak hallgatott,
és várta, hogy talán megszólal ujra –
mert méltó átkot itt úgysem mondhatna más, –
a rettentő szavak tudósa, Ésaiás.

Belle_Maundrell
Markus Zusak: A könyvtolvaj

Nincsenek szavaim. Markus Zusak egy szórázó, és a Halál a legjobb narrátor a világon. Ezentúl én is könyveket fogok lopni. :)

Ui.: Megyek és megnézem a filmet.

Uzsonna
Markus Zusak: A könyvtolvaj

Ez a könyv „rámszórta” szavait. Mégsem jönnek a szavaim. Mert szívem és lelkem azt suttogja, ehhez már nincs mit hozzáfűzni.
Csodálatos történet egy cseppet sem csodálatos helyszínen és időben.
Meg kell szereznem ezt a könyvet valahogy…

popKORN0725

Mint a legtöbb bánat, ez is örömmel kezdődött.

[névtelen]

…a Duden szótár egyértelműen téved, már ami a rokon értelmű szavakat illeti.
A csend egyáltalán nem néma és nyugodt, és nem béke.

csillagka P

Valami okból a haldokló emberek mindig olyan kérdéseket tesznek fel, amire már tudják a választ. Talán azért, hogy úgy haljanak meg, hogy igazuk volt.

fülcimpa

Soha nem jelent jót, ha a felnőttek sugdolóznak.

108. oldal (Ulpius, 2010)

NoemiSmile

Az egyetlen dolog, ami rosszabb, mint egy fiú, aki gyűlöl.
Egy fiú, aki szeret..

tataijucc

Egy hógolyó az arcodon biztosan a lehető legjobb kezdete egy tartós barátságnak.

fülcimpa

(A gyerekember időnként sokkal, de sokkal eszesebb, mint a döbbenetesen tompa agyú felnőttek.)

40. oldal (Ulpius, 2010)

Kapcsolódó szócikkek: felnőtt · gyerek, gyermek
Pistacchio

Néha bele tudnék halni, hogyan halnak meg az emberek.

506. oldal, Kilencedik rész, A kártyás

tataijucc

ÖTÖDIK PONT: Valahol, mélyen lent, volt egy viszketés a szívében, de vigyázott, hogy ne vakarja meg. Félt, hogy mi kezdhet el kiszivárogni onnan.