Darwin ​a szupermarketben 25 csillagozás

Az evolúció hatása mindennapi viselkedésünkre
Mark Nelissen: Darwin a szupermarketben

Es­tén­ként ​egy mok­kás­ka­nál­nyi tu­do­mány, kü­lö­nö­sebb meg­eről­te­tés nél­kül.

„Nincs szük­ség drága la­bo­ra­tó­ri­u­mi mun­ká­ra vagy ki­fi­no­mult meg­fi­gye­lé­si tech­ni­kák­ra ahhoz, hogy meg­lás­suk, meg­hall­juk, ki­sza­gol­juk a ma­ga­tar­tá­sunk mö­gött rejlő evo­lú­ci­ót. Szó sincs róla! Ha va­la­ki azt hiszi, hogy a ma­ga­tar­tás­bio­ló­gi­ai és evo­lú­ci­ós bio­ló­gi­ai je­len­sé­gek meg­fi­gye­lé­sé­hez la­bo­ra­tó­ri­um­ra van szük­ség, vá­lassza ki az első em­bert, aki a lá­tó­me­ze­jé­be kerül… ki­vé­tel nél­kül mind­annyi­an a nap hu­szon­négy órá­já­ban a ma­ga­tar­tás­bio­ló­gia tö­ké­le­tes pél­dái va­gyunk.”

A dar­wi­niz­mus bol­do­gít

„Az evo­lú­ci­ós el­mé­let nem­csak tu­do­má­nyos fo­gó­dzót kínál, hanem abban is segít, hogy az ember meg tudja vá­la­szol­ni az élet ér­tel­mé­re vo­nat­ko­zó kér­dé­se­ket.”

Mark Ne­l­is­sen (Uni­ver­si­te­it An­te­wer­pen) bio­ló­gus­ként te­kint a vi­lág­ra, és bár­mer­re néz,… (tovább)

Eredeti cím: Darwin in de supermarkt

Eredeti megjelenés éve: 2011

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Az evolúciós gondolat Typotex

Typotex, Budapest, 2012
192 oldal · ISBN: 9789632797762 · Fordította: Bérczes Tibor
Typotex, Budapest, 2012
190 oldal · ISBN: 9789632797762 · Fordította: Bérczes Tibor

Kuszma>!
Mark Nelissen: Darwin a szupermarketben

Mark Nelissen: Darwin a szupermarketben Az evolúció hatása mindennapi viselkedésünkre

Ha van gonzóújságírás, akkor nyilván gonzótanulmánynak is lennie kell – és nicsak, tényleg van. Nelissen kötete tulajdonképpen evolúciós pszichológiával kapcsolatos blogbejegyzések egy halomba gereblyézett manifesztációja – minden, amit Darwin apánk elméletének hétköznapi lecsapódásáról tudni kell. Néha kétséges hipotézisekre épít, és témái is ötletszerűen vannak válogatva (mintha szerzőjük csak azért írta volna meg őket blogbejegyzés formájában, mert egy komoly tudományos konferencián mégse volt pofája előhozakodni velük), de végtelenül érthetőek, frappánsak, rövidek – tehát ha a cél az, hogy laikusoknak úgy közvetítsünk információkat egy ifjú tudományág világából, hogy azok mégse nyeljék le a nyelvüket rémületükben, akkor csillagos ötöst érdemel.

Csak ez az elbeszélői hang… Biztos amúgy, hogy ha fiatalon olyan tanárom van, mint Nelissen, akkor imádatommal csüngök rajta, és csókdosom a lába nyomát is, mert arcpirítóan szemtelen, friss, és lerí róla, hogy nem emelne falat maga és diákjai közé. Ám megmondom őszintén, így nem-fiatalon már sötétebben látom őt – enyhén tudákos, erőltetett humorú úriemberként, aki csak azért kerekít gyakran izzadságszagú kerettörténeteket mondandója köré, hogy leplezze azok esetleges elméleti karcsúságát… persze az igazság meg bizonnyal a kettő között van. Fontos kötet tehát, fontos információkkal, amelyek közül egynémellyel nem ártana mindenkinek tisztában lenni – de bár máshogy lennének elmondva nekem.

dontpanic IP>!

A könyvről általában:
A mindennapi magatartásunk mögött húzódó evolúciós hatások kérdése amúgy is izgat, így a leírtak elég nagy része nem volt különösebben újdonság. Volt egy-két érdekesség, pl. amikor arról ír, hogy hogyan tudjuk elérni, hogy a gyerekünk ne engedjen a káros hatásoknak (bár ez azért eléggé a „könnyű mondani” kategória). Vagy például az a fejezet, ami szinte filozófiai magasságokba visz, és amiben arról ír, hogy az évekkel ezelőtti énünk egy egészen más ember volt, és amikor én pl. a diplomám segítségével helyezkedem el, akkor egy másik ember erőfeszítésének a gyümölcseit élvezem (érdekes, ahogy más fejezetekben a folytonosság elvét hangsúlyozza, itt mennyire elutasítja azt).

A homoszexualitásról szóló fejezetet nagy öröm volt olvasni, legszívesebben innentől mindenkinek az orra alá dugnám, aki azt állítja, hogy evolúciós szempontból a homoszexualitás egy zsákutca.

Tetszett az is, hogy kihangsúlyozza, az evolúciós magatartásbiológia elismeri a társadalmi hatások létét is, és azt, hogy hol az egyik, hol a másik hatás az erősebb.

Volt, ahol nem értettem egyet a szerzővel, pl. amikor azt írja, hogy a női szőrtelenítés evolúciós fejlemény, a férfi szőrtelenítés pedig társadalmi. Hát nem tudom, szerintem egyrészt szex sokkal előbb volt, mint borotva, másrészt a szőrtelen kislányok általában még nem termékenyek, szóval ez a rész nem győzött meg.

Eleinte zavart, hogy minden fejezet mintha légből kapott lenne, mintha a szerző gondolt volna egyet, és mondjuk a reggeli kávé mellett kiötlött gondolatmeneteit vetette volna papírra, mindenféle tudományos alátámasztás nélkül, de azt hiszem, aztán ezt végül is megszoktam.

Na és akkor. A szerző. Hát engem régen tudott felidegesíteni ennyire író. Sokszor volt arrogáns, lekezelő, lesajnáló a stílusa. Úgy kezeli az olvasót, mint valami kisgyereket, aki életében most hall először az evolúcióról, és mindent leegyszerűsítve és gügyörészve kell a szájába rágni. Borzasztóan idegesített néha ez a stílus. Emellett Nelissen enyhén szexista is. Több példát tudnék mondani azzal kapcsolatban, ahogy a nőket tárgyiasítja, illetve a feleségéről nyilatkozik, de legyen elég annyi, hogy az egyik fejezetben egy képzeletbeli vonatúton egy nővel vitatkozik (és ezt eléggé sokszor kihangsúlyozza, hogy nő az illető), aki nem ért valamit az egyik korábbi írásában, de ő elmagyarázza neki/meggyőzi a vonatút végére, ennek ellenére a nő tovább beszél, de őt ez már nem érdekli/idegesíti. Wtf, most komolyan.

Szóval Nelissen valószínűleg egy kibírhatatlan alak, aki azt hiszi, hogy csak mert megtalálta magának az evolúciós biológia rendszerét, okosabb mindenkinél, és valami felsőbb intelligenciaként oszthatja az észt a tudatlan kis majmocskáknak. Persze biztos velem is szívesen elvitatkozna erről egy vonatút alkalmával.
Amúgy szigorú vagyok, a könyv végére egészen megenyhültem irányába, mert leírta, hogy egyszer egy előadása végén egy meleg férfi megköszönte neki, hogy a segítségével sikerült megbékélnie önmagával, és hogy szerinte ennek az egésznek amúgy is ez lenne a lényege: béküljünk meg önmagunkkal és ismerjük meg önmagunkat. Ez nem egy rossz üzenet azért. Meg amúgy is, összességében jó dolgokat mond, csak ne hinné azt közben, hogy ő az atyaúristen, vagyis bocsánat, Charles Darwin.

brácsa_lant>!
Mark Nelissen: Darwin a szupermarketben

Hétköznapi helyzetekből kiinduló rövid magatartásbiológiai elmélkedések. Az információk tényleg érdekesek, de a stílus, ahogyan a szerző előadja őket a laikus közönségnek, nem jött be. Nagyon vicces akar lenni, de többnyire erőltetettnek éreztem a poénokat. A fordító pedig következetesen keveri a faj és fajta terminusokat, ami elég bosszantó.

Mark Nelissen: Darwin a szupermarketben

A cím telitalálat, hogy ezzel kezdjem, mert hogy máshogy fejeznéd ki a kötet velejét egyetlen mondatban, úgy hogy még figyelemfelkeltő is legyen? :)
A kötet egy pillanatra nem emelkedik szépirodalmi magasságokba, de nem is célja. Számos tudományos írás (melyet bár a nagyközönségnek, nekünk, szántak) elköveti azt a hibát, hogy túlszakmázza a dolgokat, velük szemben ezek a novellák vagy kis értekezések tényleg bennünket szólítanak meg, s érthetően beszélnek egy olyan új tudományágról, amelynek – a szerző állítása szerint is – alig néhány évtizedes múltja van.
Viszont éppen ez a „hozzánkszólás” eredményezi azt, hogy sok esetben legszívesebben vitába szállnánk az íróval. Aki egyébként olyan embernek tűnik, akivel kár is megpróbálni leállni egy eszmecserére, mert úgyis a saját igazát kanyarítja ki a dologból (persze ennek tán így is kell lennie, milyen szakember az, aki lebeszélhető a saját nézőpontjáról :D). Mégis nálam valahogy nem az evolúcióba vetett abszolút „hitet” érte el a könyv, hanem azt, hogy ha már ez a pali, sok esetben kifejezetten hajmeresztően, ennyire minden hétköznapi jelenségbe az evolúció dolgait magyarázta bele, akkor már igazán olvasnom kell valamit a Darwin-t cáfolók írásaiból… Hallgattassék meg a másik fél is. Van miből szemezgetnem ;)
Ez persze semmit nem von le jelen könyvünk értékéből… Érdekes szempontok…

egy_ember>!

A darwinizmus boldogít.

bodr>!
Mark Nelissen: Darwin a szupermarketben

Megingathatatlanul materialista és evolucionista nézőpontú pszichológia szakosként nem sokat vártam tőle, és valóban nem is tudott újat mondani, inkább egyfajta kötelességként olvastam el, mondván nehogy már pont én, pont ezt a ráadásul Typotex kiadós könyvet ne tegyem magamévá.

Aki számára ismeretlen a téma, az érdekes és szórakoztató, sőt a mindennapi jelenségek magyarázatához hasznos, könnyed ismeretterjesztést kaphat tőle.

Traclon >!
Mark Nelissen: Darwin a szupermarketben

Gyenge közepes benyomást hagyott bennem ez a könyv. Az alapkoncepciótól többet vártam, ezért is szereztem be, ehhez képest ami érdekes/értelmes gondolat megtalálható benne, az sem nyújt nagy újdonságot – például: azt, hogy szép, csinos fiatal nőnek miért van egyértelműen könnyebb dolga az élet szinte minden területén (a boltban való vásárlástól a munkakeresésen át egészen a legnyilvánvalóbb szexuális- és párkapcsolat-létesítésig), mint kevésbé szerencsés fizikai adottságokkal ellátott embertársainak, azt eddig is tudtuk, még ha nem is láttuk így összefoglalóan leírva egy helyen. Ezért viszont egy egész könyvet kiadni, legalábbis véleményes.
Az ezeket kiegészítő egyéb finomra hangolt gondolatmenetek ellenben az olvasónak inkább az író épelméjűségébe vetett hitét alkalmasak megrendíteni, mintsem az elméjét érdekes és új tudásanyaggal gazdagítani. Amikor például leírja, hogy az orvosi rendelő várójában strigulázta, hogy egy anya hányszor szólt az egészséges, és hányszor a beteg (értsd ezalatt: náthás!) gyermekéhez, illetve melyiknek hányszor simogatta meg az arcát/fejét, majd mindebből evolúciós mélyösztönökre való következtetéseket volt képes levonni, ott erősen elgondolkodtam azon, hogy vajon hány perc van kimérve az én életemnek odafent, s hogy szerencsés döntés-e vajon ebből akármennyit is ilyen információk befogadására szánnom…?

Összességében viszont nem volt egy olvashatatlan és élvezhetetlen könyv, de egynél többre olyannyira nincs igényem belőle, hogy olvasás után nem sokkal túl is adtam rajta a Rukkolán. Mindezért három és fél csillagot érdemelt volna, ellenben kapott további fél mínuszt a szájbarágós, elemi iskolásoknak szánt szinten írott stílusért.

Pixelhiba>!
Mark Nelissen: Darwin a szupermarketben

Az elején még érdekesnek hatott, de aztán egyre fárasztóbb lett mindennek a darwinista megközelítése, így átcsapott idegesítőbe, majd abba is hagytam a háromnegyedénél. Ellenben biztos vagyok abban, hogy Nelissen boldog ember, de tényleg, baromira jól elvan ebben a buborékban.

Szabó_Judit_21>!

A darwinizmus boldogít:)

anyahajó>!
Mark Nelissen: Darwin a szupermarketben

Egészen könnyed olvasmány, és mert gimis koromban a biológiaórákon nem épp a tananyaggal foglalkoztam, még volt is benne egy pár újdonság. A legérdekesebb az a fejezet volt, ahol azt taglalja, hogy az ember időről időre teljesen kicserélődik – még az emlékei is.

balagesh I>!

Ahogy mondani szokás, a tudomány szép és jó és nemes, de ha a tudás nem szivárog le a társadalom nagyobb tömegeihez, csak kalapra – vagy máshová – tűzött pávatoll marad. Minden pillanatban nő annak szükségessége, hogy az akadémiai tudást – minden téren, nemcsak a darwinizmust illetően – mennél szélesebb körben terjesszük, de szigorúan tudományosan megalapozott módon. Fájdalommal szembesülök újra és újra azzal, hogy a tudósok nem akarják vagy nem tudják eladni portékájukat az utca emberének. De az újságírók is, akik megpróbálják, gyakran célt tévesztenek, mert nem rendelkeznek a megfelelő szakismeretekkel. Ezért hadd jöjjön a végére két felhívás. Egy a tudós kollégákhoz, hogy vegyék kezükbe a népművelésre alkalmas tollat és egy az újságokhoz és a többi médiához, hogy kellő szakértelemmel tudósítsanak a tudományos kutatásokról, olyan iskolázott újságírók révén, akiknek nem a szenzációhajhászás, hanem a tudás terjesztése a céljuk. A célig még hosszú az út.

Búcsúzóul (189.o.)

Qwerf>!

Az evolúció szót olyanok is használják, akiknek fogalmuk sincsen arról, mit is jelent valójában. Az nem az erősebb törvénye, nem arról szól, hogy a gyengéket sorsukra kell hagyni, semmi köze az efféle zagyvaságokhoz. Még csak azt sem jelenti, hogy „a legerősebb fajta marad életben”. Az evolúció a populációs szervezetekben meglévő génállomány apró eltolódásait jelenti; ezek az eltolódások a környezetben bekövetkezett változásokra adott alkalmazkodási válaszok, tehát nem csak úgy vaktában történnek. Ha ezek az eltolódások elég nagy számban következnek be és elég nagyok ahhoz, hogy egy állat- vagy növénypopulációt lényegesen megkülönböztessenek egy másiktól, változatok, fajok és fajták keletkezhetnek…

Darwin az igazgatótanácsban (53-54. oldal)

Qwerf>!

Az életút második felének egyik kellemes velejárója, hogy az ember úgy tudja olvasni saját, múltban írott írásait, mintha azokat egy idegen írta volna, mégpedig olyan témákról, melyeket már rég elfelejtett. Olyan, mintha egy másik „én” használta volna a tollat. Vicces érzés, amikor fel is ismerjük meg nem is a saját stílusunkat.

Taps! Taps! Tulajdonképp miért? (161. oldal)

balagesh I>!

a parlamentünk olyan, mint egy tonkinéz makákók alkotta horda? Néha van ilyen érzésem, de most a kettőt nem ilyen értelemben akarom összehasonlítani. Demokráciánknak, tehát annak, hogy valamit megvitatunk, mérlegeljük a többiek érveit, figyelembe vesszük a kisebbség akaratát is és így tovább, természetesen igen mély gyökerei vannak. De a tonkinéz makákóknál [a csoport haladási irányának megválasztásánál] kétségkívül egy demokratikus döntés alapjait látjuk. Az őzeknél is hasonlóan zajlik a dolog. Ismét kiderült tehát, hogy emberi társadalmunk egyik tartópillére sokkal, de valóban sokkal ősibb, mint maga az ember.

Jellegzetesen emberi… vagy mégsem? (20.o.)

balagesh I>!

A biológusoknak rendszeresen a szemükre vetik, hogy túl nagy hangsúlyt helyeznek a magatartás genetikai alapjaira és lebecsülik a kultúra által kifejtett hatást. Ez egyáltalán nem igaz és én fáradságot nem ismerve dolgozom azon, hogy eltűnjön a közgondolkodásból ez a berögzült közhely. De mivel évszázadokon át az volt a módi, hogy csak a kulturális hatásban hittek és így magatartásunk okait helytelen megvilágításba helyezték, a biológusok azt szeretnék, ha a gének most több figyelmet kapnának. De közben nem győzik hangsúlyozni a gének és a körülmények közötti kölcsönhatást.

Ön hány gyermeket szeretne? (49.o.)