Három ​erős nő 10 csillagozás

Marie NDiaye: Három erős nő

Marie NDiaye három felejthetetlen női portrét rajzol fel sajátos hangulatú és egyedi stílusú könyvében, amelyben olyan alapvető kérdésekre keresi a választ, hogy hol húzódik a jó és rossz, az igaz és hamis közötti határvonal, hogy mi okozza korunk egyik legnagyobb nyavalyáját, az emberek közötti kommunikációképtelenségét, és az ebből következő magányt, lelki elsivárosodást.
Két világ, két kultúra között hányódó, mélyen eltemetett és elhallgatott családi titkok béklyójában vergődő hősnői méltóságukat védelmezik, önmagukat keresik – akár az életük árán is.

Eredeti megjelenés éve: 2009

>!
Ulpius-ház, Budapest, 2012
284 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632546087 · Fordította: Gulyás Adrienn

Kedvencelte 1

Várólistára tette 16

Kívánságlistára tette 13

Kölcsönkérné 1


Kiemelt értékelések

BacchanteBlues>!
Marie NDiaye: Három erős nő

Ez a könyv alaposan zavarba ejtett. Mindent megkaptam tőle, amit amúgy nagyra értékelek: változatos karakterek, hiteles lelki jelenségek, kendőzetlen naturalizmus – mégis mérhetetlenül untam. Napokig szenvedve-nyöszörögve csipegettem a bekezdéseket, aztán megembereltem magam, lehuppantam a kedvenc fotelembe egy erős feketekávé mellett, egy ültő helyemben elolvastam az utolsó ötven oldalt, és minden egycsapásra kitisztult.

Marie drága a könyvecskéje háromnegyedében egy pillanatra sem hagyja fellélegezni az olvasóit. Ömlesztve kapjuk a nyomort és kilátástalanságot, és a fokozás hiánya ritmustalan masszává sűríti az első két történetet. Főleg a második rész sínyli meg ezt a stílust: túl sok új szálat fon az eredeti cselekménybe, ami még keserűbbé teszi az elbeszélő szereplő gondolatait. Ezzel nem csak nyomasztóvá, de fárasztóvá is teszi az olvasmány-élményt.

A cím pedig örök rejtély marad számomra, hiszen az első két elbeszélésben felbukkanó nőalakok mind kiábrándult, neurotikus ideggócokként tengenek-lengenek az életben. Egyedül a befejező történet főszereplőjében találtam tisztelni való jellemvonást, aki beletörődik ugyan a csapásokba, de mindig szem előtt tartja, hogy van lehetőség az előbbre jutásra, és türelmesen, a lehetőségeihez mérten tesz is azért, hogy javuljon a helyzete, még ha a remélt jutalom egyre elérhetetlenebbnek tűnik is.

Ha az volt az írónő szándéka, hogy a papírra vetett, nyomasztó mocsár kiszipolyozza a maradék életkedvemet, elérte a célját. Emellett sikeresen elérte azt is, hogy véletlenül se nézzek rá többé erre a műre.


Hasonló könyvek címkék alapján

Djaïli Amadou Amal: A türelmetlen
Mohamed Mbougar Sarr: Az emberek legtitkosabb emlékezete
Mia Couto: Az oroszlán vallomása
Alain Mabanckou: Törött Pohár
Wilbur Smith: Kék horizont
Chimamanda Ngozi Adichie: Az aranyló fél napkorong
Nelson Mandela: A szabadság útján
Abdulrazak Gurnah: Utóéletek
Chimamanda Ngozi Adichie: Americanah
Nnedi Okorafor: A halálmegvető