A ​boszorkány 7 csillagozás

Marie NDiaye: A boszorkány

Ekkor valami meglepő és lenyűgöző dolog történt. Lise bal arcán egy apró, skarlátvörös csepp csordogált lassan, nyugodtan lefelé, egészen a füléig, mire kényelmesen letörölte az egyik ujjával, onnan pedig hirtelen lenyalta. Pierrot is észrevette, akárcsak én. Gyorsan elfordította a fejét, mintha semmit sem látott volna, de állkapcsa még jobban összepréselődött, a lába pedig idegesen megrándult az asztal alatt.

Eredeti cím: La Sorcière

Eredeti megjelenés éve: 1996

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: JAK Világirodalom · JAK – Világirodalmi sorozat József Attila Kör

József Attila Kör, Budapest, 2004
182 oldal · ISBN: 9639567086 · Fordította: Földes Györgyi

Marie NDiaye: A boszorkány

Lehet, hogy jó lett volna, ha anyám jövőbelátó. Igaz, hogy a húgom örökölte volna a képességét (mert ezek a dolgok mindig női ágon öröklődnek, mint az köztudott), de talán megóvott volna néhány ballépéstől. Az is igaz, hogy így is óvott állandóan.
Biztosan mindenki gondolt már rá, hogy milyen jó lenne belelátni a jövőbe, pedig terhes és fárasztó dolog ez a leskelődés.
A regény főhőse Lucie sincs kibékülve a tudásával (persze lehet, hogy csak azért, mert nem tudja elég jól használni), de azért továbbadja életrevaló és pragmatikus (másként: akaratos és könyörtelen) lányainak.
A jövő ismerete persze nem ment meg attól. Lucie hiába látja / látná, mi fog történni a férjével, az apjával, a lányaival, nem tudná megakadályozni. Lehet, hogy nem is akarná. Mert ez a Lucie fura egy szerzet. Nem tudtam eldönteni, hogy ilyen kibaszottul végtelenül toleráns e, vagy ennyire nincs benne akarat és szenvedély.
Emberi kapcsolatainkról szól ez a regénye, amik olyanok, mint egy-egy érme: különböző oldalaikról egészen más képet mutatnak, és NDiaye remek szereplőábrázolásainak köszönhetően ezek az érmék megállás nélkül pörögnek a szemünk előtt.
Lucie az érzékek világában él. A tárgyak, a történések, a valóság határai elmosódnak körülötte, és az olvasó is egyre jobban eltéved az egymásnak ellentmondó, mégis egyszerre jelentkező érzések, és az egyre szürreálisabb történések labirintusában. Valódi kapcsolatok helyett illúziókat táplál (táplálunk), a valahova tartozás illúzióját, hogy rajta vagyunk a trenden, és szépek vagyunk és gazdagok.
Lucie nem képes megfelelni vállalt szerepeinek (boszorkány, jó feleség, mintaanya) ezért lesz (és marad) magányos és kívülálló a saját életében is.
A szereplőknek a harmónia visszaállítására tett próbálkozásai mind kudarcba fulladnak, újra és újra ugyanolyan élethelyzetekben találják magukat.
Remekül megírt és igencsak zavarba ejtő regény, amiben nincs egyetlen biztos pont sem, nincs semmilyen bizonyosság, nincsenek egyértelműen jók vagy rosszak.
(Azért nem kapta meg a maximumot, mert a szépirodalomnál nálam ahhoz feltétel, hogy érzelmileg is érintsen, és itt ez elmaradt, de azt hiszem, ez ízig-vérig női könyv. Ha van ilyen.)

egy_ember >!

Hogy saját véleménye van a dologról, rendben. De hogy milyen véleménye, hát tudod…

egy_ember >!

…kimentem, hogy megsüssem a pizzákat, s közben azon gondolkoztam, miért van úgy oda a férjem Matin úrért, mikor pedig annyira hasonlít rá.

egy_ember >!

Az emberi viselkedésformákról való ismeretek, amelyekre a lányaim nem könyvekből (kizárólag magazinokat olvastak), inkább filmekből vagy tévésorozatokból tettek szert, olyan árnyalatlanok, nemzetköziek és sematikusak voltak, hogy akár még alkalmazni is lehetett őket…

egy_ember >!

– Nem azért, anya, de ez a sok marhaság… – mondta ekkor Maud, és ez volt részükről minden, amivel az okkultista nők táborába való belépésüket üdvözölték.

egy_ember >!

…alighogy beteszi a lábát a házba, rögtön úgy kezd viselkedni, mint aki örökös száműzetésben él, vagy mintha véletlenül egy kissé lerobban szállodában lenne kénytelen megszállni, ahonnan aztán valami megmagyarázhatatlan és dühítő okból nem szabadulhatna többé…