Szerelemnapló 9 csillagozás

Maria Nurowska: Szerelemnapló

Elzbieta ​Elsner zsidó apa és árja anya gyermeke. Amikor apját gettóba kényszerítik, a tizenéves Elzbieta úgy dönt, elkíséri őt a falak mögé – és ezzel egy életre megpecsétli a sorsát.
A lány csak úgy tudja eltartani az apját, hogy prostituált lesz. Amikor sikerül hamis papírokkal elmenekülnie a gettóból, az új igazolvánnyal együtt a régi énjét is hátrahagyja: senki sem tud a származásáról és az előéletéről, még férje, Andrzej sem.
Vajon titokban tartható-e egy ilyen titok, és élhető-e egy más bőrében, más neve alatt élt élet?
A Szerelemnapló levelek gyűjteménye – olyan leveleké, melyeket Elzbieta huszonöt esztendőn keresztül ír a férjének, abban a tudatban, hogy azok sohasem kerülnek Andrzej kezébe. A levelek feltárják Elzbieta titkát, elmesélik párhuzamos, titkos életét, vívódásait, jó és rossz döntéseit, kiszolgáltatottságát – és ragaszkodását.
A Szerelemnapló lapjai az önkeresés, a hűség, a hűtlenség, a szerelem és a szeretet megindító történetét mesélik… (tovább)

Opus, Pécs, 2004
278 oldal · ISBN: 9637080023 · Fordította: Szalay Tamás

Maria Nurowska: Szerelemnapló

Ennél a könyvnél is ott van a holokauszt címke, de nem éreztem azt az érzést, ami más hasonló témájú könyveknél előbb vagy utóbb megérint. A gettóbeli élményeket elég hamar elhomályosítják azok a sokkal hosszabban taglalt események, amelyek utána következnek.
Az, ahogy éli és megéli életét Elzbieta/Krystina. S ezt az életet nem volt könnyű élnie, mert újra és újra felbukkannak olyan szereplők, akik a saját múltjára emlékeztetik. A nem remélt boldogságot sem könnyű megélni, amikor visszatér a korábbi feleség, s lázadó kamasz „ nem vagy az anyám” kiáltásával sem könnyű együtt élni. Azzal még végképp nem lehet nyugalmas az élet, ha életünk választott párjával nem tudjuk megosztani a gettóban átélteket.
A levelek írása jelenti számára a gyónást. Őrlődik: várja is, de retteg is e levelek esetleges felfedezését.
Érdekesnek találom a kötet műfaját, de ugyanekkor ez az is egyben, ami le is szűkíti a látóteret. A világot Krystina szemével látjuk. Időnként szívesen olvastam volt Andrzejtől is, de még a szerető szavaira is kíváncsi lettem volna. Így egy kicsit teljesebbnek éreztem volna a kötetet.

Georgina77>!
Maria Nurowska: Szerelemnapló

Csodálatos, csodálatos, csodálatos. A történet és a nyelvezet is.
Nem ez az első, és nem is az utolsó ilyen témájú regény, amit magamévá tettem. Mindenkor felkavar, meghat az a sok minden, amit egy hölgynek át kellett élnie a háborús évek alatt. Teljességgel el tudom képzelni, sőt még kevésnek is érzem a lelki bizonytalanságot. Leginkább őrületet kellett volna okoznia annak a történetfolyamnak, amit magának választott a hősnő. Magam biztosan nem lettem volna minderre képes. Az ő hozzáállása érdekesnek mondható: belemerült, de ugyanakkor valamelyest távol is tudta magát tartani az egésztől, mert képes volt játszani, mintha szerepben lenne. Ugyanakkor az érzelmek is el tudták találni, szabad utat adott azoknak. Nagy hűha van bennem a könyv végeztével, még nem tudom hová tenni az olvasottakat. Kellően nyomot hagyó könyv, értékes.

pevike>!
Maria Nurowska: Szerelemnapló

Nem véletlen van holokauszt címke ezen a könyvön, hiszen arról szól, hogyan élhetünk együtt a traumáinkkal. Elzbieta a gettóbeli események traumája mellett azzal is küzd, hogy ezt maga választotta, mert volt választása még akkor is, ha esetében nem teljesen valós választás. Többször kimondja, hogy nem tudott volna együtt élni azzal, hogyha nincs az apjával a halálakor, de ott volt, és ezzel sem nagyon tudott együtt élni. Ez Elzbieta igazi tragédiája. Szerintem ez fontos momentum, mert sokaknak nem volt választása, de akiknek volt, azoknak is rányomta a bélyegét az életére. A levélregény forma miatt a történet nagyon személyes, a lélekrajz finom. Tényleg a hűségről, a hűtlenségről és a szerelemről szól. A végével nem vagyok kibékülve. A történet közben nem hiányzott Andrzej szemszöge, de a végén nagyon. spoiler A válasz talán a szerelem és a hűség. De kellett volna egy Andrzej levél a végére, nekem úgy lett volna kerek.

kolika>!

– Miért sír? – kérdezte a nővér. – Fáj?
– Nem, csak olyan egyedül vagyok – ismételtem újra.
Ő nem felelt semmit, talán nem értette, hogy a tömegben is lehet valaki magányos.

kolika>!

A legfontosabb szó, amit csak el tudok képzelni az a „nyugalom”. A legszebb az, hogy „szerelem”, de ez a két kifejezés kizárja egymást.

kolika>!

Némely nők mindig akkor sírnak, amikor már késő.