!

Elfújta a szél (Elfújta a szél 1.) 691 csillagozás

Margaret Mitchell: Elfújta a szél Margaret Mitchell: Elfújta a szél Margaret Mitchell: Elfújta a szél Margaret Mitchell: Elfújta a szél Margaret Mitchell: Elfújta a szél Margaret Mitchell: Elfújta a szél Margaret Mitchell: Elfújta a szél Margaret Mitchell: Elfújta a szél Margaret Mitchell: Elfújta a szél Margaret Mitchell: Elfújta a szél Margaret Mitchell: Elfújta a szél Margaret Mitchell: Elfújta a szél

Scarlett O'Hara, Észak-Georgia ünnepelt szépsége tizenhat esztendős, amikor e monumentális regény első lapjain találkozunk vele – és huszonnyolc, amikor elbúcsúzunk tőle. A közben eltelt tizenkét esztendő nem csak Scarlett életében sorsformáló időszak: átalakul szűkebb környezete, de tágabb pátriája, az amerikai Dél is – mert közben lezajlik az amerikai polgárháború, Észak és Dél harca, amely mindkét félnek mérhetetlen szenvedést okoz.

Margaret Mitchell, maga is a Dél szülötte, tízévi gondos kutatómunka után részletes és hű képet fest a háborús Dél megrázó hétköznapjairól s a vereség utáni újrakezdés megpróbáltatásairól.

A regény 1936-ban jelent meg Amerikában, s addig ismeretlen szerzőjét egy csapásra világhírűvé tette, néhány év alatt több millió példány kelt el művéből, s elnyerte a legrangosabb amerikai irodalmi kitüntetést, a Pulitzer-díjat. 1939-ben azóta is nagy sikerrel játszott filmet forgattak belőle Vivien Leigh, Clark Gable és Leslie Howard… (tovább)

Eredeti mű: Margaret Mitchell: Gone with the Wind

Eredeti megjelenés éve: 1936

Rhett Butler · Scarlett O'Hara · Melanie Hamilton · Ashley Wilkes · Gerald O'Hara

Elcserélné vagy eladná

★★★★★ Eladó Elcserélhető
Anitiger könyve Margaret Mitchell: Elfújta a szél Megjegyzés

Nilla I
Margaret Mitchell: Elfújta a szél

Ez volt életem alighanem leghosszabb, legrészletesebb és egyik legmegrázóbb könyve.

Amikor anyukámmal a könyvespolcot takarítottuk, és lekaptam róla, majd megforgattam a kezeim közt, eldöntöttem: én ezt elolvasom. Sokáig tartott, mire rávitt a lélek, egy ekkora könyvhöz azért kell gyűjteni némi elhatározást, de… Hát mit mondjak? Hogy ülő helyzetbe szegezett, muszáj volt olvasni, mert nem engedte, hogy ne tegyem? Hogy megsiratott és összetörte a lelkemet? Hogy annyira csodalatos és fájdalmas egyben, hogy annyira emberi, hogy arra az én szótáramban nem léteznek szavak? Hogy több hónapot kellett várnom arra, hogy össze tudjam szedni a gondolataimat az értékelésben?
Ez a könyv a történelem, a szerelem és a halál egyben. Nagyon nehéz olvasmány szó szerint is, és bűn kihagyni.

De azért készülj fel: itt minden pusztul, rohad, meghal, összetörik és elválik egymástól, míg csak az alap marad, a vörös föld, amit szertefúj a szél…

Mazsolka
Margaret Mitchell: Elfújta a szél

„Büszke vagyok arra, hogy Clark Gable fog pofára esni, és nem én!”
– Gary Cooper, amikor arról kérdezték, miért nem vállalta el az „Elfújta a szél” főszerepét.

OlvasóMókus
Margaret Mitchell: Elfújta a szél

El vagyok varázsolva! Le vagyok nyűgözve! És kétségek között vagyok hagyva…
Gyerekkoromban többször láttam a filmet, de sokra nem emlékeztem belőle a részleteket illetően. Arra viszont igen, hogy mindig tátott szájjal néztem. Most elolvastam a regényt is és újabb kedvenc könyvet avattam. Élveztem mind az 1180 oldalt és sajnáltam, hogy vége, nincs tovább. A végét is sajnáltam egy kicsit, ahogy vége lett, de semmilyen poént nem akarok lelőni. A történetet mindenki ismeri, úgyhogy csak annyit mondanék, hogy igen, kérem szépen, ilyen A Regény – az igazi Klasszikus Regény. Egy korszakot átölelő, izgalmas cselekmény, tökeletesen kidolgozott és árnyalt karakterek, lenyűgöző helyszínek… Számomra ilyen a Tökéletes Regény!

Böngyör6
Margaret Mitchell: Elfújta a szél

Ehjjj…!! El se hiszem, hogy kész vagyok, befejeztem!! A filmet már gyerekkoromban „rongyosra néztem”, annyiszor, hogy a szereplőkkel együtt mondtam a szöveget, párbeszédeket, nem tudtam megunni, és most az olvasás közben is peregtek előttem a filmkockák, ahogy a film szövege is folyamatosan „ment a fejemben”.
Régi álmom volt elolvasni a könyvet is. Ez valahogy az a kategóriájú könyv, amit nem csak azért lenne „muszáj” elolvasni mindenkinek legalább egyszer, mert Pulitzer-díjas és színvonalas irodalmi értékkel bír, hanem maga a történet is magával ragadó, elgondolkodtató és emellett hiteles korképet is ad. Olvasmányos, és terjedelme ellenére nem lehet észrevenni, milyen gyors tempóban fogynak az oldalak.
Van benne szerelem, háború, féltékenység, gyermekszülések, barátságok, tragédiák és újrakezdések, intrika, politika, boldogság, szenvedés, züllés, felemelkedés, egyszóval minden, ami egy olyan regényhez kell, amiben az ember igazán el tud mélyedni, együtt él a szereplőkkel, ott érzi magát a korban és a helyszínen.
Hatalmas mű és ez nem csak a tartalmára értendő. Esküszöm, megizmosodtam, amióta elkezdtem az olvasását, pedig mindig úgy igyekeztem helyezkedni, hogy ne kelljen a teljes súlyát tartanom… :)) No de ez nem is olyan fontos, inkább azt emelném ki összegzésként, hogy büszke vagyok magamra, hogy az elolvasás tervének (és a könyvnek) súlya már nem terhelődik a vállamra… :))))

cashews
Margaret Mitchell: Elfújta a szél

Engem kifejezetten felspanol, Scralett bátorságából merítek. Pattogós, mindenre elszánt leszek. Rhett Butler imádlak! Tara imádlak! Déli államok imádlak!
A Konföderációsok szemével mennyivel másabb az egész polgárháborús sztori.
Elfújta a szél imádlak!
És a filmet is annyira eltalálták. Az egyetlen adaptáció ami a könyvhöz mérten tökéletes!

csillagka P
Margaret Mitchell: Elfújta a szél

Minden rossz ellenére nagyon kedvelem Scarlettet, az első feministát.
Ez a könyv nem készült lányregénynek, az életről szól egy kemény asszony és egy kicsit makacs, buta szerelmes férfi viszontagságairól a világuk felbomlásakor.
Rhett egy igazi ragadozó, aki meglátja a nőben az értéket, mit nem adnánk egy ilyen pasiért, azért ne felejtsük ő is a saját csapdájában sodródik és ha akar akkor se tud boldog lenni.
Se vele, se nélküle.
Szeretem ez a könyvet, szeretem a szerelmét a másságát és az életigenlését minden oldalán.
Nem szeretem a jenkiket és a kofferosokat és mindig kiderül az életnek és a győzelemnek két oldala van, ha valaki győzött akkor sajnos vannak vesztesek és az igazság nem mindig csak felülre kerülök kiváltsága.
Ja igen és végül szeretem az indiánokat akiket a nyertesek és a vesztesek együtt kergetnek a továbbiakban.

Boczee
Margaret Mitchell: Elfújta a szél

Pár hónapja olvastam először, de biztos vagyok benne, hogy nem utoljára. 3 napon keresztül éppen annyit aludtam, hogy értsem felkelés után, mit olvasok. Amikor éppen nem volt a kezemben a könyv, akkor is folyamatosan a cselekmény folytatásán merengtem. A vége pedig annyira igaz, hogy elrontotta legalább két hétre a kedvem, és rá se mertem nézni a könyvre.
Örök kedvenc marad.

chajni
Margaret Mitchell: Elfújta a szél

Tízpontos. Rhett Butler pedig nagy kedvenc lett, imádtam minden pillanatban.

sziromkiállítás
Margaret Mitchell: Elfújta a szél

Ilyen hosszú regényt még életemben nem olvastam. El is fárasztott.

Szerintem mindenki amikor meghallja ezt a három szót eszébe jut a film. Én is legelőször a filmet láttam, kétszer is ha jól tudom. Elmaradhatatlan volt a film megnézése. Szerencsére, hogy a román csatornákon is adták. De ennek már egy jó pár éve. Nem tudni mit olvassak, elmentem a suli könyvtárába, hogy nézelődjek, nem kapok-e valami jó könyvet. A világirodalom polcainál megláttam ezt a könyvet. Igazából ameddig nem jöttem fel molyra nem is igazán tudtam, hogy a film egy könyvfeldolgozás. Így hát, kivettem, arra gondolván, hogy csakis jobb lehet mint a film.

És jobb is volt. :)
Kicsi koromban láttam a filmet, de ahhoz képest sok jelenetre emlékeztem. Persze azt nem értettem meg, a film nézése közben, hogy milyen háborúról van szó, de a könyv olvasása közben minden tiszta lett. A könyv sokkal jobb, mert a filmből olyan jelenetek maradtak ki amik szerintem nem kellett volna kimaradniuk. De mindegy, nem ez a lényeg.

Scarlett O'Hara/ Hamilton/ Kennedy/ Butler. Hú. Majdnem megutáltam őt. Nem tudtam elfogadni, felfogni az ő gondolkozását. Nem értettem, hogy miért akart olyasmit majdnem egy egész életen át, amivel nem tudott volna élni. Csökönyös, makacs, még 28 évesen is gyerekesen viselkedett. Pedig mennyire megedzette őt az élet! És mégis… Csodáltam őt azért mert annyi mindent véghez vitt. Hogy minidig feltudott kelni. Hogy nem hagyta magát és családját éhen halni. Hogy bátor volt. Azért, hogy annyira szerette Tarát, hogy mennyire szerette a szülőföldjét. Csodáltam azért, amiért annyira szerette a szüleit, legfőképpen az édesanyját. De ütöttem a fejemet a falhoz amikor állandóan Ashley-zett. 'Ó, Ashley, ó, Ashley.' Engem ez felidegesített. Nem tudtam elnézni ezt.
Rhett Butler. Én nagyon szeretem őt. Mindenestül. Az egész regény alatt. nem hazudtolta meg magát soha, kedves volt, bátor volt. Őrületesen szerette Scarlett-et. De hát nem lett jó vége.
Melanie Wilkes. Szerintem olyan ember mint ő nem létezik a világon. Annyira önzetlen, kedves, bájos, bátor, szerethető, angyali teremtés. És ezekkel a szavakkal nem lehet kifejezni az ő személyiségét, mivoltát.
Ashley Wilkes. Sokszor irritált. Ez van, nincs mit csináljak. De az érdekes volt amikor Rhett magához hasonlított. Egy részből igaz, hasonlítanak, de kisebb mértékben, és máshogyan.
Erről a pár fontos szereplőről akartam írni, de igazából sok olyan szereplő van aki fontos szerepet töltött be az egész könyvben.

A cselekményéről csak annyit, hogy rengeteg sok van. És miközben olvastam úgy éreztem, mintha az egész rám zúdulna. Sok, erős, súlyos, szívszaggató, tragikus, összezavaró, hosszú, stb. Körülbelül ilyen szavakkal írnám le az egész cselekményt. Az biztos, hogy nem volt könnyű egy történelmi eseményről írni, és még mellette egy szerelmi történetet is kidolgozni, főszerepben egy olyan női karakterrel aki mindezen átmegy küzdve, szenvedve, éhen halva…

Kedvenc könyvek közé tartozik, efelől nincs semmi kétség. :)

Flóra_Szentgyörgyi
Margaret Mitchell: Elfújta a szél

Sose hittem volna, hogy életem legeslegnagyobb kedvence egy klasszikus lesz. Amellett, hogy nevettem, izgultam, remegtem, megőrültem és sírtam:
Példaképre leltem Scarlett O'Hara személyében!
Szerelmes lettem Rhett Butlerbe!
Az egyik legszerethetőbb karakterre és a legjobb barátra találtam Melanie Hamilton személyében.
A film kedvencem lett, a musicalt imádtam!
Megtanultam, hogy nem szabad félni a holnaptól, hiszen soha nem tudhatom, mit hoz. Persze ezzel eddig is tisztában voltam, de az Elfújta a szél be is bizonyította számomra!
Bővebben: http://florentinakonyvei.blogspot.hu/2014/01/margaret-mitchell-elfujta-szel.html

KV P

Scarlett, nekem sohasem volt türelmem ahhoz, hogy összeszedjem a törött darabokat, összerakosgassam és ragasszam őket, és azt mondjam, hogy a ragasztott éppen olyan jó, mint az ép volt. Ami eltört, eltört, és én szívesebben emlékezem vissza, milyen volt fénykorában, mint hogy egész életemben nézzem az összeragasztott törött részeket.

KV P

Igen, tudom, hű voltál hozzám, de csak azért, mert Ashley-nek nem kellettél. De, az ördög vinné el, nem a tested sajnálom tőle. Tudom, milyen keveset ér a női test. Hanem irigylem és féltem tőle a szívedet és azt a drága, konok, kemény, erős lelkedet. Azt. Érted? Neki, amilyen bolond, nem kell az eszed, a lelked, nekem pedig nem kell a tested. Asszonyt olcsón lehet vásárolni. De nekem a szíved és a lelked kell. És azt nem kapom meg soha, mint ahogy te sem kapod meg soha Ashley lelkét. Ezért sajnállak. Mert tudom, mi az.

Kapcsolódó szócikkek: Ashley Wilkes · Rhett Butler · Scarlett O'Hara
Evangeline

– Maga csakugyan férjnél volt már egyszer? – kérdezte suttogva (Rhett), és halkan nevetett. Hogy ez az ember sohase tud komoly lenni. De legalább sietne!
– Mit gondol, hogy jutottam a fiamhoz? – kiáltotta Scarlett felháborodottan.
– Hát ahhoz nem feltétlenül kell férj…

I.k. 394.o.

Belle_Maundrell

– Ő volt az egyedüli szép álom az életemben, amely nem pusztult el, amint valóra vált.

II. 610. oldal

hencsibe

A szenvedés és küzdelem vagy megtöri, vagy megteremti az embert.

Kapcsolódó szócikkek: küzdés · szenvedés
izzaldin

Nem leshetem állandóan az alkalmat, mikor találom éppen két férjhezmenés közben, szabadon.

bptoth

Egyelőre az a fontos, hogy derék és bátor ember légy, mint az apád volt. Hogy milyen hős lehetett, arra éppen elég a bizonyíték. Mindjárt az is, hogy anyádat vette feleségül.

Evangeline

Életének mozgatórugója tört el, mikor a felesége meghalt. Ellen volt a közönség, előtte játszotta Gerald hetyke, nagyhangú játékait. A függöny mindörökre lehullt, a lámpák kialudtak, a közönség eltűnt. Az öreg színész ott állt meghökkenve és kábultan a színpadon, és várta a végszót még mindig, még mindig.

I.k. 450.o.

Semolina_Pilchard

Én azt szeretném hinni, hogy jobban ismerlek, mint mások, és látom azt a sok szépet, ami olyan mélyen el van temetve, hogy az emberek, mert sietnek és felszínesek, nem veszik észre.