Átváltozás 59 csillagozás

Margaret Mahy: Átváltozás

A tizennégy éves Laura Chant a serdülő lányok hétköznapi életét éli valahol Új-Zélandon. Szülei elváltak, ő és hároméves öccse anyjukkal élnek, aki egy nem túl jól fizető könyvesboltban dolgozik. Laura jól tanul, vigyáz a kisöccsére amikor anyja délutános, s persze mint nagylány, érdeklődik a fiúk iránt. Ugyanakkor van Laurában valami különös is: előre megérzi az életében bekövetkező eseményeket. Így történik akkor is, amikor kisöccsét hatalmába keríti egy magát régiségboltosnak kiadó, a távoli múltból érkező szellem, s elkezdi felélni a kisfiú életerejét. Laura jól látja, mi történik, de tehetetlen. Elkeseredésében egy felsőbbéves iskolatársához, Sorensenhez fordul, aki a lány gyanúja szerint mágikus képességekkel rendelkezik.

Eredeti megjelenés éve: 1984

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Andersen-díjas írók Animus

Animus, Budapest, 2008
192 oldal · ISBN: 9789639884120 · Fordította: Dési András

PTJulia P>!
Margaret Mahy: Átváltozás

Misztikus boszorkányos történet, melynek középpontjában egy testvérpár áll. Laura és Jacko egymás iránti szeretete lehet képes arra, hogy legyőzze a démont. Laurának segítőtársa is akad a rendkívü furcsa Sorry és családja révén.
Egész pörgős, eseménydús könyv, sajátos misztikus világgal. A hangulat abszolút a nyolcvanas éveket idézi, jó volt kicsit nosztalgiázni, régen olvastam ebben a korszakban íródott könyvet.

Marée_Noire>!
Margaret Mahy: Átváltozás

Az alaptörténet nemcsak érdekfeszítő, hanem kimondottan izgalmas is; ám rontott az összhatáson az az amatőrnek ható túlmisztifikálás az „átváltozással” kapcsolatban, ami ráadásul kicsit sem az volt, amire számítottam volna… Persze ez nem von le az értékéből.
Amit főhősnőnk az átváltozás alatt „élt át”, az egy zagyva maszlag, egy drogos trip az egész… o.O Ez jelentősen lerontotta az élményt, enélkül sokkal élvezhetőbb sztori lenne.

kiskavics>!
Margaret Mahy: Átváltozás

Abban az időben, amikor még a gyerekkönyvtárban kerestem magamnak olvasnivalót, az Andersen-díjas írók egy olyan kiadói sorozat volt, aminek a lógója szinte garanciát jelentett arra, hogy tetszeni fog az adott mű.
Ez a könyv is ezért került először a kezembe, és emlékszem, hogy annak idején egészen tetszett, a helyszínek nagy részét úgy tudtam felidézni most is, ahogyan első olvasáskor elképzeltem őket. Viszont nem emlékeztem rá, hogy zavartak volna mindazok, amik mellett most, felnőttként nem tudtam szó nélkül elmenni. (Mondjuk arra sem emlékeztem, hogy a szerző és a helyszín is új-zélandi, gyerekként ezek valószínűleg fel se tűntek.)
A terjengős részeket, amik a háttérinformációkat adták át, még meg tudom bocsátani, tudva, hogy nem mai iromány. Az időnként giccses mondatszerkezeteket nehéz eldönteni, hogy a szerzőnek vagy a fordítónak köszönhetjük. A történet nagyjából hozza a mai, 14-15 éveseknek szánt regényeknél megszokott szintet.
A kezdeti motiváció, az öccse megmentéséért harcoló lány akkor is és most is jobban megfogott, mint a szerelmi szál ígérete, és a kivitelezése is jobb volt. Most komolyan, a lány elmegy a sráchoz – akivel azelőtt nem is beszélt – segítséget kérni, ahol spoiler, és ezek után még hajlandó a feltétlenül szükségesnél több időt a társaságában tölteni??? Ráadásul ezt kapcsolatot a kötet romantikusnak állítja be! Hát eszem megáll.
A többi szereplő közül a lány anyjának a viselkedése is erősen kifogásolható, de ezen legalább a főszereplő kiakad annyira, hogy ne hagyjon maga után keserű szájízt. A fiú anyját és nagyanyját sikerült egészen megkedvelnem, bár nem igazán tudtam őket egymástól megkülönböztetni.
Az új-zélandi hangulat nem jött át annyira, amennyire reméltem, főleg, hogy kifejezetten a szerző származása miatt olvastam egy kihíváshoz.
Biztosan nem adnám serdülő lányok kezébe. Legfeljebb a szüleiknek, elrettentő példaként.

FFG>!
Margaret Mahy: Átváltozás

Nem tudom hova tenni ezt a könyvet, úgyhogy inkább csak polcra pakolom, próbálom átváltoztatni egy emlékké…

(részletek: http://ffgbook.blogspot.hu/2013/05/margaret-mahy-az-atv… )

Margaret Mahy: Átváltozás

Próbáltam komolyan venni, nem ment. Próbáltam meseként kezelni, nem ment. Nem tudom, mi ez. Sokszor logikátlan, még többször esetlen. Talán csak kinőttem belőle.

Zsuzsi74>!

Nekem tetszeett.
Remek előfutára a vámpíros, varázslós könyveknek.

Zimnaja IP>!
Margaret Mahy: Átváltozás

Nagyon tetszett, hogy Laura anyatigrisként védelmezi öccsét és megvédi bármitől illetve bárkitől. Néhány részt kicsit túlzónak éreztem, például, hogy a Carlisle boszorkányok azonnal a bizalmukba avatják és kiteregetik a családi szennyest már az első éjszaka. Sorry karakterét viszont felületesnek éreztem. Ennek ellenére tetszett a történet.

Lanca>!
Margaret Mahy: Átváltozás

Igaz hogy egy szokásos tiniregényhez hasonlít, de van valami benne…ami megfogott.

Margaret Mahy: Átváltozás

Először kétségeim voltak ezzel a könyvvel kapcsolatban, de összességében tetszett. Az írónő stílusa nekem bejött, bár szerintem tipikusan az a fogalmazás, ami vagy tetszik valakinek, vagy nagyon nem. Sorry feltűnése után élveztem igazán a könyvet, bár a két hős közötti szerelem nekem nincs eléggé kibontakozva, mégis éreztem a vonzást. Annak ellenére, hogy vannak részek, ahol nincs kidolgozva minden szépen (pl. Laura ellenszenvessége Chrisszel szemben, értem én, anyu új pasija, de nekem nem volt jól körítve), attól függetlenül élvezetes könyv. Nem egy bestseller, de Vámpírnaplókat és társait magasan veri. :)

Lolle>!

– Az nagyjából ugyanaz, nem? A kanadaiak olyan amerikaiak, akiknek nincs Disneylandjük.

Manni>!

„A világ hajlik rá, hogy párokat gyártson – gondolta –, aztán mindent összekavarjon, mintha kockadobás szerint rendezkedne, és válogatna új szerelmeket.”

Ailey>!

-Ami azt illeti, a szoknyád túl rövid. Akkor is a térdedig kellene érnie, amikor ülsz. Benne van a szabályzatban.
[…]
-Sorensen, most nem vagytok az iskolában – szólt közbe az édesanyja.
-Tudom. És ő is tudja. Csak így akartam finoman közölni vele, hogy a lábát nézem. Nagyon szexi lába van, de a suliban ezt nem mondhatom meg neki.

Ailey>!

-Rám gondoltál, Chant? – tudakozódott Sorry. – Hirtelen megteltél szeretettel.
-Megöleltem Jackót – felelte gondolatban Laura. – Te is megteltél szeretettel. Rám gondolsz?
-Őszintén szólva, a vacsorára gondoltam.

Ailey>!

-Fura időpontokat választunk egymás meglátogatására, nem? Bár én még mindig normálisabb pillanatban jöttem, mint tegnap te. Ez a pizsamád?
[…]
-Van ennél jobb is – próbált viccelődni [Laura]. – A fekete selymet különleges alkalmakra tartogatom.
-Ez a különleges alkalom – Sorry tágra nyílt szeme elárulta, mennyire meglepődött –, azért most ne rohanj átöltözni, vagy valami ilyesmi.

Manni>!

Még az is lehet, hogy nem ciki Sorryt a pénzéért szeretni, hiszen az ember szereti azt, ami a harmónia és a a szépség lehetőségét hozza magával.

Manni>!

– A hipotézis olyan meglátás, ami lehet igaz, vagy lehet hamis. Cáfolhatod, de sosem bizonyíthatod teljesen. Azt hiszem, nagyjából ennyi. Még egy bizonyíték, milyen csálé a világ.

Manni>!

Ahhoz nem kell nagy tehetség, hogy másokat okolj. Ösztönös. Ijesztően egyszerű.

Manni>!

Ha csak egy egészen kis esélyt is kapnak, a babák rögtön bebizonyítják, hogy a világ nem működne nélkülük. Tudják, milyen csodálatosak.