VIII. ​Henrik önéletrajza 26 csillagozás

Az udvari bolond, Will Somers jegyzeteivel
Margaret George: VIII. Henrik önéletrajza

Sok könyv született a gőgös, egoista VIII. Henrikről: a férfiúról, aki lerombolta az egyházat, mert az nem engedélyezte neki, hogy elváljon; aki hatszor nősült, és két feleségét lefejeztette; aki kivégeztette a barátját, Thomas More-t; aki kifosztotta a kolostorokat; aki fiúgyermekre, trónörökösre vágyott, és elhanyagolta két leányát, Máriát és Erzsébetet; aki végül kövér, betegségek sújtotta, züllött emberként halt meg. Nagyszabású művében Margaret George most úgy ismertet meg bennünket VIII. Henrik történetével, mintha maga a hajdanvolt uralkodó mesélné el nekünk emlékirat formájában, amelyet a király bizalmát élvező udvari bolond, Will Somers megjegyzései tagolnak. A ragyogó meseszövéssel, szellemesen, olvasmányosan megírt regény szemléletesen tárja elénk a hatalommal járó örömöket és veszedelmeket, egyszersmind minden eddig látottnál elevenebb képet ad VIII. Henrikről.

Ulpius-ház, Budapest, 2014
ISBN: 9789633834008 · Fordította: Tomori Gábor
Ulpius-ház, Budapest, 2014
1280 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633833445 · Fordította: Tomori Gábor

VIII. Henrik

Krumplicsku>!
Margaret George: VIII. Henrik önéletrajza

Margaret George: VIII. Henrik önéletrajza Az udvari bolond, Will Somers jegyzeteivel

Olvasmányosabb volt, mint amennyire alapos kutatómunka előzhette meg az írást, legalább is legtöbbször a legköztudottabb történelmi tényeket szajkózva beszél dolgokról, holott ha az ember( lánya) csak pár történelmi életrajzot, netán magazint olvasgat a témában, annyit azért maga is tud, hogy némelyikkel szemben manapság legalább is kétségek merültek fel (pl. III. Richárd „gonoszsága” és hogy ki tette el láb alól a kishercegeket)
Szóval különösebb saját új szempontokkal a könyvben nem találkozni, a szerző nem lép túl a történelmi közhelyeken.
Ezzel együtt a regény elején egy érdekes szempont ad annyit, hogy a könyvet megérje elolvasni, hiszen itt gyakorlatilag arra keresi a választ, hogy lett Henrik az, aki, hol vannak a gyökerei elképesztő személyiségének, a zsarnokságának. Ez nyilvánvalóan találgatás, tehát fikciónak tekintendő dolog, de ettől függetlenül még akár igaza is lehet és érdekes a nézőpont…
Viszont onnan, hogy Henrik „felnő” (gyakorlatilag Wolsey menesztése környékén) sajnos az egész különleges szempont is értelmét veszti, hiszen amit innen az író leír, azt már tényleg ezer és egy könyvben lehetett olvasni. Ráadásul az itteni mesélés elég sztereotípra sikerül, a standard tényeket sem helyezi semmilyen más fénybe, a figurák papírmasék, senki nem rossz, nem ármánykodik, senki nem ravaszkodik, magyarán a szerplőknek nincs több rétege…. Minden tkp. véletlen alakul úgy, ahogy. Tehát Wolsey-t meneszteni KELL (nem azért, mert belebukott valamibe, hanem egyszerűen túlnőttek rajta a körülmények), és kétség nincs, halála öngyilkosság (igen tudjuk, hogy a középkorban a hirtelen rosszullét, gyomor problémák utáni halál a közvélemény szemében -hiszen más magyarázatot nem tudtak rá adni, ellensége az illetőnek meg a legtöbbször volt- MINDIG mérgezés volt, de ettől még nem biztos, hogy néha nem volt tényleg igazuk :-D).
És Boleyn Anna (vagy családja) sem kelleti egy pillanatig sem magát a királynak, egyszerűen csak megtörténnek a dolgok, Anna jókor (és rosszkor) volt a jó (rossz helyen) és kész. Szó nincs hatalomvágyról, saját pecsenye sütögetésről. A legnagyobb negatívum ANnáról, hogy Will Sommers, az udvari bolond annyit jegyez meg, hogy csak az első felesége szerette Henriket, tehát Anna SEM, De mivel a középkor nem a szerelmi házasságok ideje volt, különösen, ha az ember lányát egy király kérte meg, alapból ez sem negatív töltetű kritika.
De még ez sem látszik Henrik elbeszéléséből… ami persze fakadhat abból is, hogy Henrik az adott pillanatban épp annyit tud, amit a szerző a szájába ad (tehát nem tudja, hogy Anna nem szerelmes belé, hiszi, hogy igen), mi viszont jóval többet tudunk (Willtől is, meg a történelemből általában), de akkor is hiányzik innen valami kis írói rafinéria, ami legalább sejtetné, hogy Anna taktikázik, nem egy kelepcébe került ártatlan vadállat, hanem maga is vadász, aki a saját csapdájába esik bele és részben ez okozza a halálát. (ettől még lehet vele együtt érezni meg szánni is: kockáztatott, nem jött be).
Számomra az egyetlen meglepő karakter-bemutatás Ferencé volt (sajnos nem pozitívan lepett meg- , bár itt sem valamiféle hatalmas felfedezést éreztem mögötte, hanem egyszerűen a franciák angolszász író általi lesajnálását. Ferencről is elég sokat olvastam, kétségtelen kéjenc meg a szórakozásnak élő személyiség volt, de vajon tényleg csak annyi volt benne, mint ahogy itt megjelenik? Semmi erénye nem volt, egyszerű jellem volt, és ennyi? Hiába élte országa a fénykorát, az csak véletlen volt, része a királynak nem volt benne?

Margaret George: VIII. Henrik önéletrajza

Megosztó érzéseket keltett bennem a regény, és bár tetszett, bevallom kicsit többre számítottam tőle.
Pozitívum, hogy bepillantást engedett nyernem az akkori Angliai mindennapokba, továbbá abba, hogy a vallás mennyire fontos szerepet töltött be az emberek életében.
A regény segítségével végig követhettem a különböző történelmi eseményeket VIII. Henrik szemén keresztül, de ezt sok helyen kicsit túlírtnak éreztem. Az, ahogy az írónő VIII. Henrik jellemét felépítette, számomra nem mindig volt valósághű, sokszor éreztem karakteridegennek a király gondolatait, tetteit. Feleségei nagyrészt szürke egyszerű jellemtelen emberekként voltak jelen a regényben, Will pedig inkább volt mesélő, mint udvari bolond.

Eltiron>!
Margaret George: VIII. Henrik önéletrajza

Helyenként borzalmasan túlírt, de azért összességében kimondottan jó regény, amiben egy más, belső szemszögből ismerhetjük meg az európai történelem egyik leghírhedtebb uralkodóját.
Aki sodró történelmi kalandregényre vágyik, az ne kezdjen bele, de akit érdekel a kor és általában a brit monarchia, annak erősen ajánlott.

Irongirlvatera>!
Margaret George: VIII. Henrik önéletrajza

Végre egy jól megírt könyv VIII. Henrikről. Élvezet volt olvasni!

Ági_Marton>!
Margaret George: VIII. Henrik önéletrajza

Nekem nagyon tetszett a könyv, imádtam! Nagyon olvasmányosan mutatja be az írónő az akkori Angliát, királyi életmódot. Henriket szerintem egy kicsit jobb színben tűnteti fel, mint amilyen az életben volt. Rendkívül befolyásolható és irányítható volt, és nem vette észre, hogy az emberek zöme csak számításból van mellette. Talán mert annyira vágyott a szeretetre, mások elimerésére? Én úgy gondolom, hogy Brandon és More (na meg Will) lehettek az igaz barátai, és a feleségei közül Aragóniai Katalin és Jane Seymur szerette őt igazán.
Azért nem kis hírnévre tett szert a hódításaival és az anglikán egyház megalapításával.
Rendkívűl hosszú könyv, de egy percig nem unalmas, nagyon olvasmányos.

cirmilla>!
Margaret George: VIII. Henrik önéletrajza

Nagyon sok könyvet olvastam már a témában. Száraz történelmi és regényes, könnyedebb formában is. Alapos, szórakoztató és hiteles történetet kaptam. Bár kicsit hosszú lére eresztve, de olvasmányosan.

KiMO>!

– A Habsburg fiú az egyik lábát Spanyolországban vetette meg, a másikat német földön- mormogta Wolsey.
– Ebben a helyzetben egész Franciaországot lepisálhatja.

KiMO>!

Miért oly nehéz leírni a boldogságot? Bőséggel léteznek szavak a gyötrődésre, a kétségbeesésre, a szenvedésre, és ezek tele vannak elevenséggel. A boldogságnak viszont gyenge igék, erőtlen jelzők, lankadt határozószók maradnak. A boldogság leírása arra készteti az olvasót, hogy átugorja a róla szóló bekezdéseket, az írót pedig sziruptól tocsogó terepre viszi.

Lia_>!

Egy király köp a megbánnivalókra.

Lia_>!

A negyedik reggelre ki tudta mondani, hogy „jó reggelt”; estére pedig, hogy „és kegyelmed is, férjuram”; és nem telt sok időbe, hogy aggályosan érdeklődjön az államügyekről, a tanácsülésekről és a közelgő lovagi tornákról meg ünnepségekről, amelyek az egybekelésünk kapcsán voltak esedékesek. Hamarosan lett egy beszélő lovam.

Lia_>!

-Természetesen meggyőzőbb lenne… ha nagyságod esküvel állítaná, hogy nem képes elhálni. De az is megteszi, ha nagyságod politikai kérdésnek állítja be a dolgot, mondván egyszerűen úgy döntött, hogy nem hálja el.
-Ettől úgy hangzik a dolog, mintha a nemi szervem koronáztatott volna meg a fejem helyett.-Cromwell rám pillantott, és jószerével olvastam a tekintetében: Ez a helyzet, Sire.

KiMO>!

Immár halhatatlan vagyok, akár egy isten. Nem, nem halhatatlan, javítottam ki magamat. A királyok meghalnak. De amíg élnek, istenek…

KiMO>!

Gyerekkoromban megfogadtam, hogy mindig megválaszolom a saját kérdéseimet, és nem hallgatok el magam elől semmit.

Shauna>!

Erzsébet? Elsőre csalódást okozott, haszontalan volt, nem megfelelő nemű gyerek, nem a megfelelő asszonytól, és nem a megfelelő helyen, ami a születés sorrendjét illeti. Mégis ő volt a legérdekesebb számomra, és fogalmam sem volt, miért. Talán mert a három gyerek közül egyedül ő nem félt tőlem. Hiszen csakugyan, miért is félt volna? Az országom összes lakosa közül egyedül őt nem sújthatta a haragom. Soha nem tudnám kivégeztetni; a törvényességétől már megfosztottam, de soha nem tagadnám meg; röviden szólva, már megtettem vele a legrosszabbat, amit megtehettem, és ő tudta ezt. És tudtam én is.

488. oldal, 2. kötet

Kapcsolódó szócikkek: VIII. Henrik
Ptahemwia>!

De hát mindig irigyek vagyunk másokra, a saját árnyékainkat az ő napsütötte oldalaikkal hasonlítjuk össze.

299. oldal, I. kötet

Shauna>!

Két héten belül eltávolítottam Anne-t az udvarból, visszaküldtem Heverbe. Könnyen ment a dolog: egyszerűen fogalmaztam egy parancsot, aláírtam, rizsporoztam, lepecsételtem. Mint királynak, hatalmamban állott így rakosgatni az embereket, egyik helyről a másikra tenni őket. De láthatólag nem volt hatalmam a feleségem, a leányom és az elképzelt szeretőm felett. Nők! Ők uralkodnak rajtunk, finoman, ha úgy tetszik, de azért uralkodnak.

376. oldal, 1. kötet

Kapcsolódó szócikkek: VIII. Henrik