Varázs 14 csillagozás

Révai, Budapest, 1945
252 oldal

pipacstappancs >!
Márai Sándor: Varázs

Ezzel a könyvvel nem igazán tudtam egyet érteni.. Szerintem nem minden (reménytelenül) szerelmes ember egy pipogya szerencsétlen! Egészen hasonlít a történet az Eszter hagyatékára, csak épp egy közel 60 éves varázsló a szenvedő alanya a fiatal artistalánnyal és a követelőző idomárral alkotott szerelmi háromszögüknek. Azt szeretem Márai műveiben, hogy a szereplők élethűen emberiek, de itt a férfi akkora mamlasz, hogy a való életben nem hiszem, hogy megélte volna a hatvanat…

Viszont mennyire mókás: a darab bemutatóján az akkor fiatal Tolnay Klári kapta a női főszerepet, és az akkor idősödő Márai beleszeretett, mintha csak megírta volna a drámában a jövőjét. :) Az élet tényleg izgalmasabb, mint az emberi képzelet. http://www.irodalmijelen.hu/05242013-0952/marai-tolnay-klari

negoti P>!
Márai Sándor: Varázs

A cirkuszból kiöregedett bűvész új életet akar kezdeni a fiatal artistalány mellett. Szeretne szerelmet is, de az élet nem ezt a (varázs)lapot osztotta ki neki. A végén pedig senki sem találja meg a boldogságot. Szomorú történet a meg nem valósult álmokról.

jeno>!
Márai Sándor: Varázs

Ahol munka van, ott hullik a forgács,
Szerintem sem ezért a drámájáért kellene őt a(z egyik) legnagyobb magyar írónak tekinteni. Egy vásári szerelmi történet az egész. Nyilván az is befolyásol, hogy a cirkusz világát soha nem szerettem. Egyszer elolvastam, van benne egy-két jó mondat. Ennyi. A Kaland című drámájához nem ér fel.

Zsolt_Beke IP>!
Márai Sándor: Varázs

Nem véletlenül nem ez a Márai-életmű legismertebb darabja. Bár a klasszikus Márai-sorsok megjelennek a darabban, hiányzik belőle a tényleges feszültség (körülbelül az első felvonás után lehet sejteni, mi lesz a darab vége), és valahogy a karakterek sem igazán működnek.

Cacharel>!
Márai Sándor: Varázs

„Eljön a pillanat, mikor megtudod, hogy mindaz, amire büszke vagy, nem sokat ér. Hatalmad az oroszlánok és a női szívek fölött. A vastaps, a siker. Mindebben kételkedni kezdel. Ez még vár reád. Nagy pillanat az, talán a legnagyobb az életben… Ezért irigyellek.”

Márai Sándor újabb klasszikusa került elő 65 év után valamelyik poros raktár mélyéről. A Helikon Kiadó a Varázs c. színművet újra a polcokra varázsolta egy egyszerű trükk segítségével.

doragncz>!

MAHARAMA Mit tanul a könyvekből?
ESTELLA Nem tudom pontosan. Azt hiszem, erőt és nyugalmat.
MAHARAMA [a korbácsot mutatja] Az erő ez. Elfeledted?
ESTELLA [mereven nézi a tükörben Maharamát] Az erő nyugalom. Nem tudhatod még. Én is most tanultam.

Bogas>!

De ez is színpad, Rex. Minden, amit látsz, színpad. Most mind egyszerre vagyunk a szereplők és a nézők is.

Harmadik felvonás, második jelenet

Bogas>!

KRISZTIÁN Azt láttam, hogy Maharama zöld kölyök, aki nem is igazi hindu, mert Drezdában született. És a kehes oroszlánja hamisan játszik a hárfán.
REX Szigorú vagy, Krisztián. Nem kívánhatod egy oroszlántól, hogy elvégezze a konzervatóriumot.

Első felvonás, második jelenet