Eszter ​hagyatéka és három kisregény 232 csillagozás

Márai Sándor: Eszter hagyatéka és három kisregény Márai Sándor: Eszter hagyatéka és három kisregény Márai Sándor: Eszter hagyatéka és három kisregény

A kötet négy kisregénye időben szinte az egész Márai-életművet átíveli: A mészáros 1924-ben, az Eszter hagyatéka és a Déli szél 1939-ben látott napvilágot, a kötetet záró „krimi”, a Szívszerelem (1985) pedig 2001-ben jelent meg először nyomtatásban. Valamennyi témája jellegzetesen márais: az emberi kapcsolatokat vizsgálja a sors és titok, találkozás és elvárás motívumain keresztül gazdag leírásokkal és belső monológokkal. Az Eszter hagyatéka (A gyertyák csonkig égnek mellett) az elmúlt évek egyik legnagyobb könyvsikere Nyugat-Európában.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Márai Sándor művei Helikon, Akadémiai

Helikon, Budapest, 2012
Helikon, Budapest, 2010
Helikon, Budapest, 2008
384 oldal · ISBN: 9789632088662

n P>!
Márai Sándor: Eszter hagyatéka és három kisregény

Sokszor olvastam már, láttam, hallgattam. Kívülről tudom szinte. Most újra hallgatom.
És peregnek a filmkockák. Látom a függöny lebbenését, Esztert, ahogy áll és vár.
Lajos jön.
De Lajos várhatatlan.
Mert mindig ott volt.
Őrzik a falak, a képek , a zongora és egy szív. Kifosztottan és elveszíthetetlenül.
Kimondatlan szavak, meg nem élt vágyak. Örök várakozása az eljöhetetlennek.
Távolba merengő szemek, már könnye sincs a reménynek.
Már minden mindegy. Már elmúlhat az élet.
S a függönyt az elhaló lélek-hangja gyűri az ablakrés közé.

Vackor6 P>!
Márai Sándor: Eszter hagyatéka és három kisregény

A mészáros című novella nyomasztó felvezetése Eszter történetének, aki önnön maga foglya saját múltbeni érzéseinek. Értékelem a történet mögötti szép prózát és a mély érzelmi tónust, de sajnos nem találkoztunk. Úgy érzem, csak integetni tudtam a mellettem elszáguldó gyorsvonatnak… Talán ha le tudnék lassulni az írásaihoz…

dwistvan P>!
Márai Sándor: Eszter hagyatéka és három kisregény

A négy történet során nem a cselekmény vagy az események sora adja a történet lényegét, hanem az emberben lejátszódó gondolatok, érzések, vágyak, a belső világ gazdagsága. Ezt Márai mindig részletesen, színesen ki tudja bontani és úgy elénk tárni, ahogy ritkán gondolunk bele a történések mögötti világba. Így lehet igazán megérteni, hogy mi miért történik. Talán az áldozat lehet a közös a négy történetben. Mindig máshogy.

havas>!
Márai Sándor: Eszter hagyatéka és három kisregény

@havas hagyatéka (avagy négy kisregény olvasatának árnyékában)

A mészáros

Fúúú, aki esetleg ismeri a Gyilkos elmék sorozatot, érteni fog. No, hát az van, hogy nekem elkéne most az a csapat, hátha ők fel tudnák állítani ennek a mészárosnak a profilját.
Ez egy beteg ember. Gyilkos hajlamokkal. Rázott a hideg, amíg végigolvastam ezt a miniregényt. Van benne egy mondat, miszerint ennek az embernek „az életről személyes tudata nem volt, s ezért a halálról sem: nem tudta, hogy él, s így sohasem gondolhatott arra, hogy meg is halhat.”
Mit mondjak? Márai huszannégy éves korában jelent meg. Lehet, hogy ez egy kísérleti regénye? (Honnan tudjam?! Persze, csak kockáztatom a kérdésfeltevést én is, hogy ne hallgassak) Soha többet nem óhajtom újraolvasni!

Eszter hagyatéka

Volt, igen, volt több mély gondolat benne: kapcsolatokról, viszonyokról… Egyetlenegyet ragadnék ki, amire igazán felkaptam a fejem. Úgy értem, isten igazából (na): „… két ember nem találkozhat egy nappal sem előbb, csak amikor megértek e találkozásra…”
Mégis, nem tudtam azonosulni egy szereplővel sem. Aki rokonszenves volt, Nunu. Volt benne valami józanság, és ez tetszett.
Ez a regény játszott az idegrendszeremmel. Nem vagyok annyi idős, mint Eszter, de már nevetséges lenne, ha még kitenném a szemtelenül jelzőt a fiatalságom elé. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy húsz év. Ennyi idő telt el, s ez a felnőtt, érett nő (még mindig) őriz egy bódulatot. Egy vonzalmat a szélhámosság netovábbja iránt. Bűvkörébe sodródik és nincs kiút. Vagy mittudomén mi van, mi nincs, tény, hogy ez sajnos nekem nem jött be. (Nem akarom részletezni.Újraolvasás? Talán nyugdíjas korom első éveiben. De lehet, hogy elmarad, addig veszek magamnak egy pónilovat és vagánykodok vele. Vagy az is lehet, megvalósul az álmom, és lesz egy Milkafám, ami alatt legeltetem Riskát) Ettől függetlenül (objekíve) nagyon jó regénynek tartom!!

Déli szél

Na. Ez tetszett. Mondhatni. Tényleg. Egy fiatal lány beavat(ód)ása az életbe. Én így akarom értelmezni. MOST ez inponál nekem :) ) És önmagának felfedezése. Az a pont, amikor rádöbben, hogy az ember saját magától is fél(het). Aztán a részvét és végül afféle csendes nyugtázás, rábólintás arra, hogy immár ilyenek vagyunk: így vagy úgy nyomot akarunk hagyni magunk után. (Ha nem tévedek, ez a motívum a Harminc ezüstpénzben is nagyon ott van) Szívszerelem

Ez gáz. Rendesen féltem, hogy előbb fogok leragyázni, mint befejezni ezt az alig százoldalnyi regénykét.
Asszongya, krimi (de azt is mondja, kísérlet erre – lásd jegyzetét a kötet végén :D) Lehet na, de hogy akkor ehhez fölösleges volt ez a száz oldal körítés, az is száz.
Én kérek elnézést, de mire nagy nehezen végigszenvedtem, az jutott eszembe legelsőre, hogy drága Máraimban még benne volt a soksok tudásból egy szelet, és valahova be kellett tenni még. (Persze, az se mindegy, gondolom, hogy ezekben az időkben, már igencsak elkezdődött a lejtős út neki)
PS. Jut eszembe: a végén azért volt egy párbeszéd, ami nem bántam volna, ha továbbtart…

Így jártam.
Alulírott
én

robinson P>!
Márai Sándor: Eszter hagyatéka és három kisregény

Miért is szerette Eszter olyan nagyon Lajost? Mi volt, amiért mindent elnézett, megbocsájtott neki?
Csak. Mert szerette… és talán valahol Lajos is ragaszkodott Eszterhez.

Véda P>!
Márai Sándor: Eszter hagyatéka és három kisregény

Érdekes ez, mert Márai könyveihez valami olyan jóleső tisztelettel nyúlok…aztán afféle érzetem támad, mint mikor minőségi, finom puha bőrt simít az ember.
Ebben a kötetben ismét kaptunk egy nagyobb adagot Márai analitikus és lelki folyamatokat ábrázoló pengeéles zsenijéből. Ilyet senki nem tud, mint ő; ez a sokadik olvasmányélményem és a sokadik regénye után már bizonyos. Azt hiszem a kötet pedig nagyon jól meg lett szerkesztve, mert az Eszter hagyatéka annyira felkavart, hogy a többi kisregény épp remekül megfelelt háborgó lelkem lecsillapítására.

szathmi>!
Márai Sándor: Eszter hagyatéka és három kisregény

„Két ember nem találkozhat egy nappal sem előbb, csak amikor megértek e találkozásra… ”

TMarie>!

Szóhoz sem jutok…
A regényt nem lehet érzelmek nélkül olvasni. Olyan dühös vagyok… Lajosra, Eszterre, mindenkire… Talán csak Endre az, aki józan tud maradni ebben az egész történetben. Legszívesebben páros lábbal repítettem volna ki ezt a Lajos embert mindenhonnan.
Sajnos sok ilyen arrogáns, hazugozó ember – nemcsak férfi – él a világon, mindenféle belső korlát, lelkiismeret furdalás nélkül… és még képes is a saját cselekedeteit más nyakába varrni. Mindenki, az egész világ hibás, csak Ő nem.

modus_operandi>!
Márai Sándor: Eszter hagyatéka és három kisregény

„…két ember nem találkozhat egy nappal sem előbb, csak akkor amikor megértek e találkozásra..” Márai az emberi lélek ismerője, ez túlzás nélkül állítható. Mondjuk a kötet struktúráját én még mindig nem értem, indul egy lélektani kriminovellával, közepén egy langyos romantikus történettel, majd a végére ismét egy vég nélküli véggel íródott nem krimi, ami az öreg Márai egész világszemléletét tükrözi.

Ami számomra üdítő újdonság Márai művészetében, az a két keretnovella. Túllógnak a klasszikus polgári kisregény keretein, és több a katarzis bennük, bár hiányosságként említhető, hogy nem aknázza ki annyira a történetekben rejlő mélységeket, mint azt lehetne.

nagy_csilla>!
Márai Sándor: Eszter hagyatéka és három kisregény

Bár zavart, és nem tudtam egyetérteni Eszter passzivitásával, mégis meghatározó élmény volt számomra. Valószínű, hogy ha olvastam volna, akkor nem tetszett volna annyira, de ahogy Nagy-Kalózy Eszter olvas, az valami fantasztikus. Szeretném a filmet is megnézni…

girlhu>!

Nem hiszek a véletlen találkozásokban. A világ törvénye olyan, ami egyszer elkezdődött, azt be is kell fejezni. Nem valami nagy öröm ez. Semmi sem érkezik idejében, semmit sem ad az élet akkor, amikor felkészültünk rá. Sokáig fáj ez a rendetlenség, ez a késés. Azt hisszük, játszik velünk valaki. De egy napon egyszer észrevesszük, hogy csodálatos rend és rendszer volt mindenben… két ember nem találkozhat egy nappal sem előbb, csak amikor megértek e találkozásra.

MFKata>!

Semmi nem érkezik idejében, semmit nem ad az élet akkor, amikor felkészültünk reá. Sokáig fáj ez a rendetlenség, ez a késés. Azt hisszük, játszik velünk valaki. De egy napon észrevesszük, hogy csodálatos rend és rendszer volt mindenben … Két ember nem találkozhat egy nappal sem előbb, csak amikor megértek e találkozásra … Megértek, nem éppen hajlamaikkal vagy szeszélyeikkel, hanem belülről, valamilyen kivédhetetlen csillagászati törvény parancsa szerint, ahogy az égitestek találkoznak a végtelen térben és időben, hajszálnyi pontossággal, ugyanabban a másodpercben, amely az ő másodpercük az évmilliárdok és a tér végtelenségei között.

painperduu>!

Úgy látszik, az életben van egy pillanat, mikor minden következménnyel meg kell ütni valakit. És van egy pillanat, amikor minden következménnyel meg kell ölelni valakit.

247. oldal - Szívszerelem

MFKata>!

Maga még gyermek, kisleány. Nem szabad visszanézni, mikor az iskolából kilép, s magános úr áll a villamosnál… Nem szabad visszanézni, azzal a nézéssel, amelynek értelmét maga még nem ismerheti, amely egyszerre hívás és üdvözlet, amely üzen, a zűrzavarban és a magányban, mintha éjszaka, mikor minden egészen sötét és reménytelen már, hirtelen fény gyulladna ki valahol. Maga még nem tudja, hogy a pillantás is van olyan cselekedet, mint a mozdulat. Máskor süsse le a szemét.

(Déli szél)

Editke>!

Nem elég szeretni valakit. Bátran kell szeretni. Úgy kell szeretni, hogy tolvaj szándék, vagy törvény, isteni, világi törvény ne tehessen e szerelem ellen semmit. Nem szerettük egymást bátran… ez volt a baj.S ez a te bűnöd, mert férfi bátorsága nevetséges a szerelemben. Ez a ti munkátok, a szerelem…

girlhu>!

Meg kell tudnod, hogy embereket nem csak a szó, eskü és az ígéret köti egymáshoz, még érzelmek, rokonszenvek sem döntik el az igazi kapcsolatot. Van valami más, valamilyen keményebb és szigorúbb törvény, amely megszabja, hogy ennek vagy annak az embernek köze van a másikhoz.

havas>!

Maga még nem tudja, hogy a pillantás is van olyan cselekedet, mint a mozdulat.

Déli szél (Helikon, 171. old.)

Editke>!

Egy nőt el lehet dobni, mint egy gyufaskatulyát, mert valaki szenvedélyes, mert ilyen a természete, mert nem tudja egy nőhöz kötni magát, vagy mert magasra tör, mert eszköz számára minden és mindenki. Meg tudom érteni… Aljasság, de van benne valami emberi. De eldobni valakit szórakozottságból, ez több, mint aljasság. Erre nincs bocsánat, mert embertelen.

Eszter01>!

A halál feloldás és béke. Csak az élet harc és gyalázat.

51. oldal (Helikon Kiadó)

robinson P>!

Hihetetlen színesen tudott hazudni. Nekem például azt hazudta, hogy szeret, csak engem szeret.