Gyilkos ​a háztetőn (Martin Beck 7.) 28 csillagozás

Maj Sjöwall – Per Wahlöö: Gyilkos a háztetőn

A kórházban fekvő Nyman rendőrfelügyel feleségét telefonon felhívja valaki, aki a férje munkatársaként mutatkozik be, és pontos hollétét tudakolja, mert, úgymond, virágot szeretne küldeni neki. Virág azonban nem érkezik a sabbathegyi kórházba, viszont Nymant alig néhány órával később bestiális módon meggyilkolják. Hollétéről csak a családja tudott, no meg Hult első helyettes felügyelő. De hát éppen „hűséges fegyverhordozója” ölte volna meg? Vagy talán valami dühöngő őrült? Vagy nem Hult lett volna a titokzatos telefonáló? Nehát nő volna az illető? De hát van-e olyan nő, aki negyvenötös cipőt visel? És egyáltalán, ki volt ez a Nyman felügyelő, mit követett el vajon, ami ilyen kegyetlen bosszúért kiált? És főként: bűnös vagy áldozat az a kétségbeesetten lövöldöző ember ott a háztetőn? Ezekre a kérdésekre válaszol a népszerű svéd krimi-író házaspár, Maj Sjöwall és Per Wahlöö legújabb könyve.

Eredeti megjelenés éve: 1971

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Albatrosz könyvek Magvető

Magvető, Budapest, 1974
256 oldal · puhatáblás · Fordította: Lontay László

Maj Sjöwall – Per Wahlöö: Gyilkos a háztetőn

Talán nyugodtan nevezhetjük átmenetnek a klasszikus detektívregény és a mai skandináv krimi között. Nem a hagyományos mesterdetektív vonal. Inkább a Simenon típusú megközelítés, mely sokkal közelebb áll a valódi rendőri munka ábrázolásához, a csapatmunkához, az időrabló adatgyűjtéshez, s az adatok végtelenül unalmas szűréséhez. Ugyanakkor itt már megjelenik a modern skandináv krimi társadalmi beágyazottsága, a jellemek sokrétegűsége. Mindez valami blazírt humorral enyhén megfűszerezve, ami sokat lendít az élvezhetőségén. Összességében az olvasó megkapja mindazt az élményt, amit egy krimitől elvár. Évzárásként tokéletesen megfelelt.

Kovaxka P>!
Maj Sjöwall – Per Wahlöö: Gyilkos a háztetőn

Minden tiszteletem a szerzőpárosé, akik „köpönyegéből bújt ki” lényegében a skandináv krimi, de legalábbis nagy hatással voltak a műfajra. Ötöst azért nem tudok adni, amiért a többi értékelő: kissé vontatott, sok a baloldaliság, kevés az eksön. Vége meg nincs is. Az elveszett tűzoltóautó sokkal jobban tetszett. Azért szeretem a humorát, meg a 70-es évek Stockholmját. Sajnálom, hogy csak néhány Martin Beck kötet jelent meg magyarul.

Maj Sjöwall – Per Wahlöö: Gyilkos a háztetőn

A skandináv krimi őspárosa azt adja, amire számítani lehet tőlük: egy lassú folyású történetet sok nyomozóval, sok utcanévvel és megfelelő szociális érzékenységgel.
A történet nem túl csavaros, megölnek egy rendőr felügyelőt, és a gyanú elég hamar ráterelődik valakire, hogy aztán a végén se legyen egy nagy csavar a sztoriban, egy véres lövöldözős fináléval zárnak, inkább amerikai, mint skandináv stílusban. A történet elég hamar a rendőri túlkapások, erőszakoskodások felé veszi az irányt, és ismerve a házaspár erősen baloldali nézeteit rendesen kijut a rendszerbírálatból a hatóságoknak, a lelketlen kapitalistáknak, de ez nem igazán zavaró, inkább csak jól illusztrálja a nyugati baloldal gondolkodását abból az időből (habár amikor a szocialista országok rendőrségének jó kapcsolatait említi a lakossággal, akkor kissé felhúztam a szemöldökömet, habár lehet, hogy a nagyszámú besúgóra gondoltak).
A könyv erőssége még szarkasztikus humora, ami általában a rendőrökön csattan. Szerintem szórakoztató olvasmány, igaz, a mai krimik kedvelői (legalább két „váratlan” fordulat, sok erőszak, némi szex) hiányérzettel fogják letenni a kötetet.

Habók P>!
Maj Sjöwall – Per Wahlöö: Gyilkos a háztetőn

Furcsa ritmusa van. Az elején egy brutális gyilkosság, aztán lassú szöszölés – szinte már unalmas, pedig nagyon fontos rész. Nagyjából a történet utolsó harmadában kiderül, hogy ki lehet a gyilkos, aztán az is, miért. És az utolsó három fejezetben minden pillanatban történik valami. És hát… olyan igazán nincs is befejezve. Érdekelne, hogy mi történt ezután – nemcsak az emberekkel, de magával a szervezettel is.

nana1>!
Maj Sjöwall – Per Wahlöö: Gyilkos a háztetőn

Ez micsoda időutazás volt!! Vissza a 70-es évek svéd világába. Érdekes, hogy most milyen avíttnak, porosnak tűnt ez az olvasmány, holott ugyanekkor az 1975-ös svédországi kirándulásomból nem ez az emlék maradt fenn. Nagyon nem a mai skandináv krimi vonala a történet, ami elég gyenge, de a nosztalgiaérzés mégis négyesre csillagozta. Jó volt a könyvet ezzel a borítóval kézbe venni.

gyuszi64>!
Maj Sjöwall – Per Wahlöö: Gyilkos a háztetőn

Hát ez csalódás lett, leginkább azért, mert többet vártam. Az a baj, hogy a szerzőpáros társadalomkritikája előtérbe került, rátelepedett az egész könyvre, és a cselekménybe is beszűrődött (konkrétan agyonnyomta). És így persze hiába abszolút olvasható a könyv, inkább egy erőteljes politikai krimit kaptunk, gyenge cselekménnyel, mintsem egy szórakoztató krimit, elvárható csavarokkal.

Hiába jó kis kemény könyv, túl egyenes vonalú lett. Az elveszett tűzoltóautó sokkal inkább ajánlható.

Párduc50 P>!
Maj Sjöwall – Per Wahlöö: Gyilkos a háztetőn

A Maj Sjöwall – Per Wahlöö szerzőpáros tekinthető a skandináv krimi egyjk atyjának (és anyjának :-) ). Könyveiket a 60-70-es években írták, és általában politikai töltetűek. Jelen regény a rendőrség brutalitásáról rántja le a leplet. Szarkasztikus humor, és tömörség jellemzi a művet, nincs meg benne a kései utódok terjengőssége, csak a szükséges információkra korlátozódik a történet. Így is kiváló olvasmány, ajánlom mindenkinek, aki a skandit szereti.

Lenke314>!
Maj Sjöwall – Per Wahlöö: Gyilkos a háztetőn

A maga idejében biztosan nagyon izgalmas volt ez a könyv, de sajnos a mai krimik nagyon magasra tették a mércét és a régi alkotások nem mindig tudnak lépést tartani. Ez a könyv is ebbe a kategóriába tartozik nálam. De emellett mindig úgy olvasom ezeket a könyveket, mintha abban az időben élnék, amikor megjelent, elfelejtve a mai modern technológiát és azt, hogy milyen stílusban van megírva a könyv. Így azt kell mondanom, hogy ez egy jó krimi. Ami miatt mégis levontam a csillagokat, az az, ahogyan a történet meg van írva. Sokszor vissza kellett olvasnom, hogy miről is van szó, bár ez lehet, hogy a fordítás miatt volt. De még egy érv a könyv mellett a hamisítatlan, flegma zsaru humor.

Csabi>!

Aki rendőrre emel kezet, azt mindig elkapják. Nem mintha a közvélemény szolidáris volna a rendfenntartó hatalommal, mint például Angliában vagy a szocialista államokban, hanem mert ez az országos rendőr-főkapitányság egész magánhadseregének szívügye, s ilyenkor aztán igazán tudják, hogy mit akarnak.

Csabi>!

– Nem volna valami nyugtatójuk?
– Nix ferstehen – mondta az orvos.
Rönn feltette a szemüvegét, és megnézte a fehér orvosi köpenyre tűzött plasztikkártyát. Pontosan rá volt írva az orvos neve. Doktor ÜZKÜKÖCÖTÜPZE.
– Aha – mondta magában.

SteelCurtain>!

Rönn majdnem sírva fakadt. Részben a kimerültségtől, de főleg azért, mert, mint újabban annyiszor, jobban sajnálta a bűnöst, mint az áldozatot.
A szép hajú fiatalember majdnem agyonvert egy kábítószerárust. Nem végzett különösebben sikeres munkát, de amit tett, az elég ahhoz, hogy az emberölés kísérletének alapos gyanújával illessék.

SteelCurtain>!

– Szóval, ha nős volnál, és hazatelefonálnék a feleségednek, és megkérném, hogy beszélhessek veled, és ő megkérdezné, ki vagyok, akkor…
– Akkor?
– Hát akkor nem azt mondanám, hogy itt Einar Valentino Rönn beszél.
– Hát az meg ki a fene?
– Én. Engem kereszteltek így. Valami filmhősről. A mutternek néha hiányzott egy kereke.

Tiger205>!

A rendőri munka alapja a józan gyakorlatiasság, a rutin, a szívósság és a rendszeresség. Igaz, hogy sok nehéz eset felderítését a véletlen segíti elő, de éppen ennyire igaz az is, hogy véletlen tágítható fogalom, amelyet nem szabad összetéveszteni a vak szerencsével. Bűnügyi nyomozás során a véletlenek hálóját a lehető legapróbb szeműre kell fonni. S a tapasztalatnak és a szorgalomnak ebben nagyobb szerepe van, mint a zseniális ötleteknek. a jó memória és a köznapi, paraszti ész értékesebb tulajdonság, mint az intellektuális sziporkázás.
Az intuíciónak nincs helye a gyakorlati rendőri munkában.

SteelCurtain>!

– Nymän nevét viszont semmi nem árnyékolja be. És miért nem?
Kollberg kénytelen volt maga válaszolni a kérdésre.
– Azért nem, mert mindenki tudja, hogy semmi értelme rendőrt feljelenteni. Az emberek általában tehetetlenek a rendőrrel szemben. És ha nem tudják kivívni igazukat még a közönséges rendőrrel szemben sem, mihez kezdjenek akkor, ha egy rendőrfelügyelővel kerülnek össze?

SteelCurtain>!

Az évi statisztikákban a megsebesült rendőrök száma elenyészően csekély azoknak a számához képest, akiket a rendőrség bántalmaz.

SteelCurtain>!

Eszébe jutott, amit egy interjúban olvasott: az országos rendőrfőnök szerint három év leforgása alatt 742 feljelentést tettek az igazságügyi hatóságnál rendőri túlkapások miatt, de ezekből mindössze egyet adtak át az ügyésznek vádemelés céljából.
El lehet tűnődni azon, mit is jelent ez, gondolta Rönn.
Hogy az országos rendőrfőnök egyáltalán hagyta nyilvánosságra hozni ezeket az adatokat, csak megerősíti azt, amit úgyis mindenki tud az értelmi képességeit illetően.

Kopogtattak az ajtón.
Melander.
Alkalmasint az egyetlen ember a világon, akiről elképzelhető, hogy még a saját ajtaján is kopog.