Karcok 32

Amygdala P

A Magyar Dráma Napja

A Magyar Írók Szövetségének kezdeményezésére 1984-től minden évben szeptember 21-én ünnepeljük a Magyar Dráma Napját annak emlékére, hogy 1883-ban ezen napon volt Madách Imre Az ember tragédiája című drámai költeményének ősbemutatója a Nemzeti Színházban.

hetcsillagkozt

húgom és az irodalom (sokadig felvonás.)

„Hát nem felháborító, hogy ötödikben kötelező olvasmány a Csillagok háborúja? Amiben húsz oldalas tájleírások vannak?”

2. " (…) – De nem rég tanultunk egy könyvről, aminek hasonló a sztorija. Ugyanígy gyerek szemszög van benne, meg mindenki egy számot visel…
– Mire gondolsz? Tudsz még mondani valamit erről a könyvről?
– Hát… valami nagyon alap angol irodalom, és ilyen antiutópiás, meg gyerek szemszög… asszem több részes, és a negyedik kötetében van…
(több percnyi tanakodás után)
– Ja! Az ember tragédiájára gondoltam!"

Kapcsolódó könyvek: Madách Imre: Az ember tragédiája · George Lucas: Csillagok háborúja · Gárdonyi Géza: Egri csillagok

latinta P
Jellegzetes épület, helyszín a könyvben

Greve-tér
korábban igy nevezték Párisban az ottani városház előtti tért, melyen a nyilvános kivégzések történtek.
Forrás: http://mek.oszk.hu/00000/00060/html/042/pc004256.html

A legjobb úton haladsz a hírnév felé. a végállomás minden bizonnyal a Grève tér lesz, ahol mielőtt kivégeznek, majd alkalmad lesz az egész világ bámulatát megszerezni.
(132. oldal)

Vö.: Madách Imre: Az ember tragédiája

KILENCEDIK SZÍN

(A nézőhely hirtelen Párizs Greve-piacává változik. Az erkély egy guillotine-emelvénnyé, az íróasztal nyaktilóvá, mely mellett Lucifer mint bakó áll. Ádám mint Danton az emelvény széléről zajgó néptömegnek szónokol. – Dobszó mellett igen rongyos újonchad jelenik meg, és az állványnál sorakozik. Fényes nap.)
A szöveg forrása: http://mek.oszk.hu/00800/00849/html/01.htm#9

A kép forrása: http://parisrevolutionnaire.com/IMG/jpg/Hotel_de_Ville_place_de_l_Boccador_45_max.jpg

Kapcsolódó könyvek: Antoine-François Prévost: Manon Lescaut és des Grieux lovag története · Madách Imre: Az ember tragédiája

Leah
The voice of Korea

Az komoly, olvasok föl anyunak az ember tragédiájából
(hogy gyakoroljam a hangos olvasást, a legjobbat választottam erre >< )
már a 3.oldalon tartok amit így olvasok fel .. megfog az egyik rész.. mondom neki : na ezt hallottad már? Ez tetszik …
Anyu felkapja a fejét : Mi? Korea?

Én pislogok egyet. elkezdek röhögni, de aranyos vagy XDXD
felolvasom neki megint a részletet.. elgondolkozok… :
jól követed ám az eseményeket XD

Hát de ez a : Mi? Korea? Áh ezen röhögök 10 perce :DD

vigili P

SZEPTEMBER 21. – A MAGYAR DRÁMA NAPJA

Paulay Ede (A Madách Imre c. diafilm részlete)
A Magyar Írók Szövetségének kezdeményezésére 1984-től minden évben szeptember 21-én ünneplik A MAGYAR DRÁMA NAPJÁt, annak emlékére hogy 1883-ban ezen napon volt Madách Imre Az ember tragédiája című drámai költeményének ősbemutatója a Nemzeti Színházban. A művet Paulay Ede állította színpadra.
A nap célja, hogy felhívja a figyelmet a magyar drámairodalom értékeinek jobb megismertetésére, valamint, hogy ösztönözze az írókat újabb alkotások létrehozására.
Neumann-ház – Irodalmi Szerkesztőség

Sae SP

Életem legbizarrabb Az ember tragédiája értelmezést hallottam ma közgazdaságtanon:
– A férfi-női munkavállalói egyenlőség például fizetés terén továbbra sem kiegyenlített. Mint köztudott, a skandináv országok jeleskednek leginkább ennek kiküszöbölésén, ott ez a helyzet nem áll fenn. Hogy tovább menjek, Svédországban, ha már belefűzhetek némi magánvéleményt, már odáig fajultak a dolgok, hogy az óvodában a nemek közti megkülönböztetést is törvényileg tiltják.
Gondoljunk csak Madách Ember tragédiájának utolsó színére (sic! =D) a Falanszterre! Mintha megjósolta volna ezt már Madách, hogy az emberek miként lesznek teljesen egyformák, miként lesz mindenki teljesen ugyanolyan!

Svéd esélyegyenlőségi példa kontra Falanszter. =D Ezért gyönyörű és egyben szörnyű az irodalom azon oldala, mely szabadságot biztosít a befogadó számára a saját értelmezésekre. =)

papirzsepi

Ááá, ez az, végre megtaláltam! Már régóta meg akartam veletek osztani ezt a zseniális alkotást, respect érte az írónak!

Író: Tasnádi István

Szín: Egy pláza

LUCIFER
Nézz csak körül! Örökké nyár van itt,
Vihar nem dúl, eső sosem szitál,
Egyenletes, szelíd neonsugár
Borít be mindent, pompás tárgyakat
S a nőket is, színes papírszatyrokkal
Szoláriumtól barna karjukon,
Ahogy mustrálnak férfit s árukészletet.
Csodás vidékre hoztál, Lucifer,
Mennünk se kell, a lépcső jár alattunk!
LUCIFER
Az Édenkert ölt testet újra itt
Márványból, krómacélból és üvegből.
Elámulok! Hát megvalósult Eszmém,
Közember jussa: Bőség és Szabadság!
De ni! Mondd, Lucifer, ki az a dáma,
Kinek úgy fel van dagadva a szája?
LUCIFER
Nem feldagadt, csupán minden bizonnyal
Fel van töltve némi szilikonnal.
ÁDÁM
S tökéletes keblének páros halma?
LUCIFER
Nagy plasztik tömlők vannak belevarrva.
ÁDÁM
Sosem láttam még íly csípőket, mellet,
Kétségtelen, hogy jó anyának termett.
Vigyázz, Ádám,
Méhét elmés csigával zárta el,
Hogy nászotokból élet ne fakadjon.
Elég, fékezzed kígyó-nyelvedet!
Nem hallgatom tovább, ocsmány
Rágalmakkal hogy illeted ez angyalt.
Megszólítom.
Tedd azt, derék bolond.
Hódolva omlok lábaidhoz
Égi nemtők földi mása.
E bámulatra méltó porhüvely
Nyilván egy fennkölt léleknek lakása.
Mi van?
ÁDÁM
Találkoztunk mi már, mondd, valahol?
Úgy érezem, százezernyi éve ismerjük
Már egymást.
Fú, de rossz duma.
ÁDÁM
Tudom már! Az én oldalbordámból gyúrt,
Teremtett téged egykoron az Úr.
ÉVA
Ja. Én is kiszedettem két lengőbordámat.
Mért?
LUCIFER
Hogy karcsúbb legyen, ez a magyarázat.
ÉVA
Ja. Hogy jobban tessek bizonyos emberek.
Tényleg, bemutathatnál a plasztikai sebészednek!
LUCIFER
Dicső e kor, mikor az ember saját
Húsából faragtat szobrot magának.
Így láthatod viszont ős-bűnödet,
A halhatatlanság utáni vágyat.
Lucifer!
Eleget láttam, kommentárod sem kell,
Vezess azonnal új utakra engem!
Lucifer és Ádám lobbal el.