Karcok 35

+++
Amygdala P

A Magyar Dráma Napja

A Magyar Írók Szövetségének kezdeményezésére 1984-től minden évben szeptember 21-én ünnepeljük a Magyar Dráma Napját annak emlékére, hogy 1883-ban ezen napon volt Madách Imre Az ember tragédiája című drámai költeményének ősbemutatója a Nemzeti Színházban.

hetcsillagkozt

húgom és az irodalom (sokadig felvonás.)

„Hát nem felháborító, hogy ötödikben kötelező olvasmány a Csillagok háborúja? Amiben húsz oldalas tájleírások vannak?”

2. " (…) – De nem rég tanultunk egy könyvről, aminek hasonló a sztorija. Ugyanígy gyerek szemszög van benne, meg mindenki egy számot visel…
– Mire gondolsz? Tudsz még mondani valamit erről a könyvről?
– Hát… valami nagyon alap angol irodalom, és ilyen antiutópiás, meg gyerek szemszög… asszem több részes, és a negyedik kötetében van…
(több percnyi tanakodás után)
– Ja! Az ember tragédiájára gondoltam!"

Kapcsolódó könyvek: Madách Imre: Az ember tragédiája · George Lucas: Csillagok háborúja · Gárdonyi Géza: Egri csillagok

latinta P
Jellegzetes épület, helyszín a könyvben

Greve-tér
korábban igy nevezték Párisban az ottani városház előtti tért, melyen a nyilvános kivégzések történtek.
Forrás: http://mek.oszk.hu/00000/00060/html/042/pc004256.html

A legjobb úton haladsz a hírnév felé. a végállomás minden bizonnyal a Grève tér lesz, ahol mielőtt kivégeznek, majd alkalmad lesz az egész világ bámulatát megszerezni.
(132. oldal)

Vö.: Madách Imre: Az ember tragédiája

KILENCEDIK SZÍN

(A nézőhely hirtelen Párizs Greve-piacává változik. Az erkély egy guillotine-emelvénnyé, az íróasztal nyaktilóvá, mely mellett Lucifer mint bakó áll. Ádám mint Danton az emelvény széléről zajgó néptömegnek szónokol. – Dobszó mellett igen rongyos újonchad jelenik meg, és az állványnál sorakozik. Fényes nap.)
A szöveg forrása: http://mek.oszk.hu/00800/00849/html/01.htm#9

A kép forrása: http://parisrevolutionnaire.com/IMG/jpg/Hotel_de_Ville_place_de_l_Boccador_45_max.jpg

Kapcsolódó könyvek: Antoine-François Prévost: Manon Lescaut és des Grieux lovag története · Madách Imre: Az ember tragédiája

Leah
The voice of Korea

Az komoly, olvasok föl anyunak az ember tragédiájából
(hogy gyakoroljam a hangos olvasást, a legjobbat választottam erre >< )
már a 3.oldalon tartok amit így olvasok fel .. megfog az egyik rész.. mondom neki : na ezt hallottad már? Ez tetszik …
Anyu felkapja a fejét : Mi? Korea?

Én pislogok egyet. elkezdek röhögni, de aranyos vagy XDXD
felolvasom neki megint a részletet.. elgondolkozok… :
jól követed ám az eseményeket XD

Hát de ez a : Mi? Korea? Áh ezen röhögök 10 perce :DD

vigili P

SZEPTEMBER 21. – A MAGYAR DRÁMA NAPJA

Paulay Ede (A Madách Imre c. diafilm részlete)
A Magyar Írók Szövetségének kezdeményezésére 1984-től minden évben szeptember 21-én ünneplik A MAGYAR DRÁMA NAPJÁt, annak emlékére hogy 1883-ban ezen napon volt Madách Imre Az ember tragédiája című drámai költeményének ősbemutatója a Nemzeti Színházban. A művet Paulay Ede állította színpadra.
A nap célja, hogy felhívja a figyelmet a magyar drámairodalom értékeinek jobb megismertetésére, valamint, hogy ösztönözze az írókat újabb alkotások létrehozására.
Neumann-ház – Irodalmi Szerkesztőség

Sae SP

Életem legbizarrabb Az ember tragédiája értelmezést hallottam ma közgazdaságtanon:
– A férfi-női munkavállalói egyenlőség például fizetés terén továbbra sem kiegyenlített. Mint köztudott, a skandináv országok jeleskednek leginkább ennek kiküszöbölésén, ott ez a helyzet nem áll fenn. Hogy tovább menjek, Svédországban, ha már belefűzhetek némi magánvéleményt, már odáig fajultak a dolgok, hogy az óvodában a nemek közti megkülönböztetést is törvényileg tiltják.
Gondoljunk csak Madách Ember tragédiájának utolsó színére (sic! =D) a Falanszterre! Mintha megjósolta volna ezt már Madách, hogy az emberek miként lesznek teljesen egyformák, miként lesz mindenki teljesen ugyanolyan!

Svéd esélyegyenlőségi példa kontra Falanszter. =D Ezért gyönyörű és egyben szörnyű az irodalom azon oldala, mely szabadságot biztosít a befogadó számára a saját értelmezésekre. =)