A ​lélek tagadása 2 csillagozás

Az eutanázia és a halál sprituális és orvosi szemszögből
M. Scott Peck: A lélek tagadása

Öregedés, fájdalom, haldoklás. Olyan fogalmak ezek, amelyek minden embert foglalkoztathatnak, hiszen mindannyiunk életéhez hozzá tartoznak. Az eutanázia, a méltó halál sok véget nem érő vitára adott és ad alkalmat. Hol van a határ a gyilkosság, az öngyilkosság, a természetes halál és az eutanázia között? Az élet elvétele és a meghalni hagyás között?
M. Scott Peck korunk egyik fő problémájának az elvilágiasodást tartja, a materialista világnézet eluralkodását, a lélek tagadását. Fájdalomkerülő, a halált és az öregedést elutasító kultúránk az eutanázia engedélyezésével nem csak szabad utat ad a visszaéléseknek, de megfosztja az embert a haldoklás ideje alatti tapasztalási folyamattól, élete egyik legintenzívebb fejlődési lehetőségétől.

>!
Édesvíz, Budapest, 1999
190 oldal · puhatáblás · ISBN: 963528392X · Fordította: Dobrás Zsófia

Kedvencelte 1

Várólistára tette 8

Kívánságlistára tette 8


Kiemelt értékelések

Miraculum>!
M. Scott Peck: A lélek tagadása

M. Scott Peck: A lélek tagadása Az eutanázia és a halál sprituális és orvosi szemszögből

Az eutanázia kényes kérdés. A témához illő gondossággal többféle szemszögből megvizsgálja azt, de nem kényszeríti rád a véleményét az író. A téma ellenére sem lehangoló olvasmány, sőt!


Népszerű idézetek

Miraculum>!

Az eutanázia kérdésköre igen összetett. Még a szó általánosan elfogadott definíciójával sem rendelkezünk. Vajon eutanázia a valaki – orvos vagy családtag – által a beteg vagy haldokló emberért végrehajtott cselekedetet értjük? Vagy alkalmazható arra a betegre vagy haldoklóra is, aki segítség nélkül önmaga vet véget életének? Szükséges-e az eutanáziához a beteg beleegyezése? Vagy a család beleegyezése? Elhatárolható-e az öngyilkosság és a gyilkosság más formáitól? Mennyiben tér el attól, amikor egyszerűen lekapcsolják a gépeket? Ha az eutanázia egyik típusa az élet meghosszabbítását célzó hősies erőfeszítésektől való tartózkodást jelenti, hogyan lehet különbséget tenni a hősies erőfeszítések és a megfelelő kezelés között? Milyen kapcsolatban áll egymással az eutanázia és a fájdalom? El lehet-e választani egymástól a testi és a lelki szenvedést? Hogyan lehet megállapítani szenvedés mértékét? Végül, de nem utolsósorban, miért merülnek fel etikai kérdések, s melyek lehetnek ezek?

Bevezető

M. Scott Peck: A lélek tagadása Az eutanázia és a halál sprituális és orvosi szemszögből

1 hozzászólás
cassiesdream>!

Nem állítom, hogy a világiak a többieknél hajlamosabbak a képmutatásra, sőt talán épp a vallásosak követik el a legnagyobb bűnt, amikor mézes-mázos szavak mögé rejtik vallástalanságukat. Az is gyakorta előfordul, hogy frissen pappá szentelt fiatalok kezdenek el kételkedni Isten létében.[ …] … az adott szinten álló emberek mind hajlamosak azt gondolni, már révbe értek, birtokában vannak az igazságnak. Ez alól csak a IV. szint képviselői kivételek, akik egész életüket zarándokútnak tekintik, amelyen még hosszú spirituális fejlődés áll előttük.

102. oldal

M. Scott Peck: A lélek tagadása Az eutanázia és a halál sprituális és orvosi szemszögből

Miraculum>!

E könyv első része a fájdalom és a halál alapvető orvosi jellegű kérdéseit veti fel. Ezek ugyan néha összetettek, de a laikus számára is könnyen érthetők. A kérdések taglalása során közölt ismeretek nem csak a közvélemény tájékoztatása szempontjából hasznosak, de nélkülük nem alkotható meg az eutanázia századunk utolsó éveiben s az azt követő évtizedekben érvényes definíciója.

A második rész elsősorban a szekularizáció természetének spirituális vonatkozásaival, a lélekkel, élet és halál értelmével foglalkozik. Alapvetően az emberi lélek létéről vagy nemlétéről vallott eltérő nézeteink teszik az eutanáziát szenvedélyes etikai és morális viták tárgyává.

A harmadik részben az eutanázia elsődlegesen jogi és társadalmi vonatkozásairól esik majd szó. Igyekszem rámutatni, hogy a megfelelő mederbe terelt eutanáziavita hosszabb távon miként szolgálhatja az egész társadalom javát.

Bevezető

M. Scott Peck: A lélek tagadása Az eutanázia és a halál sprituális és orvosi szemszögből


Hasonló könyvek címkék alapján

Priscille Sibley: Csillagpor
Marie de Hennezel: A meghitt halál
Polcz Alaine: A halál iskolája
Dan Millman: Szókratész utazásai
Marie de Hennezel – Jean-Yves Leloup: A halál művészete
Hegedűs Katalin: Létezik-e jó halál?
Sylvia Browne: Élet a másvilágon
Hegedűs Katalin: A hospice ellátás elmélete
Nemes László – Hegedűs Katalin (szerk.): Halál az irodalomban
Atul Gawande: Mert egyszer meghalunk