Ami ​elmúlt 6 csillagozás

Egy polgárasszony vallomásai
M. Hrabovszky Júlia: Ami elmúlt M. Hrabovszky Júlia: Ami elmúlt

M. ​Hrabovszky Júlia – a lassan feledésbe merült írónő nem csupán azért érdekes emlékiratszerző, mert Márai Sándor nagy-nagynénje, hanem azért is, mert nyitott, fogékony asszony, aki hosszú élete során – a 19. század közepétől a 20. század közepéig – nagyon sok történelmi és társadalmi eseményt tapasztalt közelről s örökítette meg élményszerűen. (Ő még látta a magyar milleniumot , az 1900. évi párizsi világkiállítást, az első világháborút, a történelmi Magyarország felbomlását és számtalan más fordulatot a második világháború bezárásáig. Sorsa nagyon különböző helyzetekbe, sőt országokba sodorta: Budán és Kassán gyerekeskedett, bácskai és bánáti városokban bálozott, Bécsben és Herkulesfürdőn nevelősködött, éveket töltött Párizsban, fiatalasszonyként Bukarestbe költözött, és rengeteget utazott Ausztriában, Olaszországban, Franciaországban. Élt szegényen és jómódúan, ünnepelt társasági kedvencként és keményen dolgozó, független értelmiségi nőként, boldog asszonyként és magányos… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Sorsok és életek

Szépmíves Könyvek, Budapest, 2017
Helikon, Budapest, 2001
510 oldal · ISBN: 9632086678

Zsuzsi_Marta>!
M. Hrabovszky Júlia: Ami elmúlt

M. Hrabovszky Júlia: Ami elmúlt Egy polgárasszony vallomásai

Az írónő unokaöccse, Márai Sándor író említette egyik naplójában, hogy olvasmányaink legtöbb esetben igazodnak élethelyzetünkhöz. Ezt már sokszor megfigyeltem, valóban így van, és ezzel a könyvvel sem volt másként: egy végtelenül bátor, határozott, elszánt, kitartó hölgyről olvashattam – és bevallom, sajnáltam, mikor elfogytak a lapok.

Márai sokszor idézi fel regényeiben, naplóiban nagynénjét, Hrabovszky Júliát, Zsüli nénit, mennyi szép emlék, élmény, felejthetetlen beszélgetés fűződik ehhez a kivételes asszonyhoz, aki – szerencsére – megörökítette élete főbb mozzanatait emlékirataiban.

Egy kimondottan intelligens, bátor, talpraesett, határozott és józan gondolkodású, ízig-vérig hölgy, grande dame rajzolódik ki ebben a visszaemlékezésben, aki minden körülmények között megőrizte tartását, hitét és kíváncsiságát a világra; bátran és elszántan ment előre akkor is, mikor éppen tenyerén hordta a sors, vagy éppen nem bánt vele kesztyűs kézzel. Nem sajnálkozott, nem panaszkodott, igyekezett újult erővel talpra állni, s a lehetőségekhez mérten mindig megtalálni a szépet és a jót.
Egyéni sorsa mellett a történelem fontos eseményei és szereplői is megjelennek a könyvben, szemtanúja volt világkiállításoknak, milleniumi ünnepnek, Rákóczi hamvainak hazahozatalának, és átélt két világháborút is.

Több nyelven beszélt – egyet idősebb korában sajátított el olyan szinten, hogy fordítást is tudott vállalni; publikált napilapokban, folyóiratokban, novelláskötetei jelentek meg; tanított francia és német nyelvet. Élénk társadalmi életet élt, megalapította a Művészet és Művelődés Egyesület-et, irodalmi szalont, francia klubot vezetett, rendszeres színházlátogató volt, és rajongva szerette Párizst, ahol sok évet töltött, dolgozott és kiválóan elsajátította a francia nyelvet.

Tetszett a stílus, ahogy ezt az emlékiratot feljegyezte. Olvasmányossá tette a csapongó feljegyzés ellenére, érzékletesen jelenítette meg a helyszíneket, szereplőket, de sosem vált túláradóvá, terjengőssé.

Gyakran fordítottam meg a kötetet, hogy láthassam borítóján az őt ábrázoló, a századforduló környékén készített fotót, melyen nagy kalapban, elegánsan öltözve (mint mindig) áll. Régi fotó erről a kivételes hölgyről, grande dame-ról, aki nemcsak korának, hanem jelen korunk asszonyainak, hölgyeinek, lányainak is példát jelent bátorságával, határozottságával és örök kíváncsiságával.
„A jó Isten megáldott azzal a szerencsés természettel, hogy mindig bele tudtam magamat találni a helyzetbe. Életemben sok mindenen mentem keresztül. Des hauts et des bas! – mint a francia mondja. De egyben mindig részem volt: a harmonikus életben…” (457.oldal)