Hamish ​Macbeth és a gyilkos vakáció (Hamish Macbeth 6.) 102 csillagozás

M. C. Beaton: Hamish Macbeth és a gyilkos vakáció

Hamish Macbeth az önsajnálat szorításában senyved, úgy érzi, a halál mezsgyéjén jár. Értsd: komiszul megfázott. Priscilla egyik barátnője zökkenti ki pocsék hangulatából, amikor meghívja a Hebridákon lévő egészségfarmjára, a Vidám Vándorba. A trendi magazinok pszichoblabláját szajkózó, szexis Jane voltaképp azért viszi magával Hamisht, mert nemrégiben két gyanús baleset érte, és egy jósnő szerint valaki távolból az életére tör.
Furcsa, nem igazán vidám társaság tölti a karácsonyt a Vidám Vándorban, Jane féltékenykedő exférjét is beleértve. Mikor az egyik vendéget törött nyakkal találják a tengerparton, és a helyi illetékesek balesetnek nyilvánítják az esetet, Hamish fölhívja élete sorscsapását, Blair főfelügyelőt, aki fogcsikorgatva ugyan, de a széljárta szigetre repül – hátha mégis a legkevésbé kedvelt felföldi zsarujának van igaza, és csakugyan gyilkosság történt…

Eredeti megjelenés éve: 1988

Ulpius-ház, Budapest, 2014
188 oldal
Ulpius-ház, Budapest, 2014
214 oldal · ISBN: 9789633832035 · Fordította: Loósz Vera

Jagika P>!
M. C. Beaton: Hamish Macbeth és a gyilkos vakáció

Annyira jó volt egy kis skót-felföldi hűsítő olvasmányt olvasni!
Hamish családjáról ugyan csak egy kicsivel tudtunk meg többet, de nem is ez volt a cél. Rendőrünk ismét ráakad egy spoiler gyilkosságra, s természetesen spoiler. Egy kicsit furcsa volt a spoiler, de szerencsére ismét megjelenik Priscilla…
Szívemből szólt Hamish, mikor azt mondta:
„Bárcsak egyszerű vallási ünnepet csinálnának a karácsonyból, és fölhagynának ezekkel az ostoba dekorációkkal, képeslapokkal meg ajándékozással.”

M. C. Beaton: Hamish Macbeth és a gyilkos vakáció

Érdekes történet és tetszik Hamish szerepe is. Agatha megfelelő párja ebben a sorozatban. Ugyanolyan érdekes és vonzza az ellenkező nem mindkettőt míg azért vannak visszatérő, állandó partnerek is. Meglepő, hogy a nagy előd Agatha Christie egyik regénye is feltünik, mint hivatkozás. És valóban nemrég olvastam és beugrott a hasonlóság. Aki szereti az irónő regényeit annak ajánlom mindenképp elolvasni. Krimi szeretőknek is javasolt lehet. A történet és a nyomozás kevesebb csavart rejt mint némelyik nagyé.

Szelén>!
M. C. Beaton: Hamish Macbeth és a gyilkos vakáció

Régen olvastam már Hamish Macbeth könyvet és valahogy rosszabbra emlékeztem.
De időnként olyan érzésem volt, mintha egy Agatha Raisin-t olvasnék, megjelent az a nyers modor, ami Agatha-ra jellemző.
A nyomozás valamikor a könyv felénél indult csak be, és meglehetősen egysíkú, nincs benne semmi nagy csavar, látványos leleplezés, így az izgalmak is elmaradtak.
Hamish és Agatha között az a párhuzam is megvonható ez a könyv alapján, hogy szeretnek valakit, szinte reménytelenül, de azért jön az életükbe olykor más is, akiről aztán kiderül, vakvágány volt, és a könyv végére visszatérnek az eredeti „szerelemhez”.
Ezt olvasva újból kedvet kaptam mégis a többi Macbeth könyv olvasására.

Dors_Peabody>!
M. C. Beaton: Hamish Macbeth és a gyilkos vakáció

Igazi angol (skót) klasszikus könnyed krimi. Engem nem zavart az, hogy nem a megszokott helyszínt választotta Beaton néni a történetnek. Jó volt kicsit kiszakadni a megszokott környezetből. Egy picit azért hiányzott a megszokott humor, ami a Beaton-regények báját adja. De sebaj, jön a következő, az majd kárpótol.

Juca P>!
M. C. Beaton: Hamish Macbeth és a gyilkos vakáció

Egy kis karácsonyra hangolódás, meg egy gyilkosság. Azt hittem, majd jobban megismerhetjük Hamish családját, bár így is épp eleget tudhattunk meg róluk. Ha jól emlékszem, ez volt az első alkalom, hogy Hamish megvádolt valakit anélkül, hogy biztos lett volna a dolgában. Tetszett ez a rész, valahogy nyugodtabbnak éreztem, lehet, hogy az ünnep miatt. A kastélyszállóról nem sok minden derült ki, remélem a következő részben erről is lesz szó. A gyilkosság nem volt megdöbbentő, már a kabátcserénél sejtettem, hogy történni fog valami. A gyilkos személyét ezúttal nem tudtam kitalálni. Mackó és Priscilla hiányoztak, máskor többet szerepelnek a történetben.

lin_da>!
M. C. Beaton: Hamish Macbeth és a gyilkos vakáció

Ó Hamish Macbeth, de imádlak. Nincs még egy ilyen Férfi a Földön.
Állandó önsajnálatban senyvedős, lejmolós, potyázós, de olyan kis naiv, romantikus lélek. A legjobb kikapcsolódás számomra egy csésze forró tea és Hamish.

Habók P>!
M. C. Beaton: Hamish Macbeth és a gyilkos vakáció

Ezúttal egy karácsonyi történet. Hamisht megint kirángatják kedvenc falujából, és puszta sértődöttségből elmegy egy egészségfarmra, nyomozni. Hát kell is, csak nem abban az ügyben, ami miatt odament. Vagy mégis? Pedig úgy tűnik, ezúttal árnyékra vetődött. De ő, és ügyes segéde ezúttal is mindent kiderít. Csak már azt derítené ki, Priscillával hányadán áll?!

dokijano>!
M. C. Beaton: Hamish Macbeth és a gyilkos vakáció

Jó kis szórakozás volt ez a könnyen olvasható krimi a nem túl véres fajtából. Nekem, aki először olvastam Hamish Macbeth-sztorit, érdekes volt, hogy a skót felföldön, egy kis szigeten játszódik. Kár, hogy ez a sziget nem létezik. Legalábbis nem találtam meg sehol. Pedig annyi kisebb-nagyobb sziget van azon a környéken, a tényleg létező Oban kikötőváros közelében. De engem nem kérdezett meg erről a szerző. :-)
Egy-két este elolvasható, jó szórakozást nyújtó regény.
A fordítás is remekül sikeredett (a könnyen követhető stílusból következtetek erre), bár volt benne egy gyanús rész:
A 17. oldal alján ez olvasható: „Mivel Priscilla a nappaliban is megrakta a tüzet, Hamishnek csak a papírt kellett egy gyufával lángra lobbantania.”
Az én értelmezésem szerint ha valaki megrak egy tüzet, akkor az azt jelenti, hogy már égett, vagy legalábbis parázslott, csak kevés volt rajta a fa (vagy szén). Azt már nem kell lángra lobbantani gyufával.
(Nyolc oldallal később pedig megütötte a szememet az „ólmos eső” kifejezés. Azt gondoltam, hogy az ónos eső lenne a helyes, de egy kis utánanézés eloszlatta a rosszallásomat. Mindkettő kifejezés elfogadott.)

Virágszépe>!
M. C. Beaton: Hamish Macbeth és a gyilkos vakáció

Szeretem ezt a sorozatot. Mindegyik könnyed, hangulatos, humoros, egyszerű és szórakoztató. Most egy igazán csavaros történetet olvashatunk, Hamish vendégségbe megy a Hebridák egyik kis szigetére, ahol természetesen várja egy megoldandó bűntény. Kezdetben alaposan megismerjük a résztvevőket, az írónő mos időt ad rá, hogy tippelhessünk, hogy ki is lesz az áldozat. Igazi kikapcsolódás a szerethető skót rendőrről olvasni.

voltam>!
M. C. Beaton: Hamish Macbeth és a gyilkos vakáció

Én elsősorban a bűbájos(?), varázslatos(?) hangulat miatt kedvelem Beaton történeteit. Ezen a téren sosem okoz csalódást. Na meg amúgy sem…:-) Eljutottam odáig, hogy Hamish Macbeth karakterét már jobban kedvelem, mint Agatha Raisin-t. Ezúttal is könnyed, szórakoztató történettel örvendeztetett meg a szerző. A krmi-szál most sem volt igazán erős, de a falusi fakabát, Hamish ismét lefőzte városi kollégáit. Valószínűleg nem a véletlen műve, hogy a nagy mester A.C. ecsetvonásai gyakran köszönnek vissza az oldalakon. Természetesen nem ugyanaz a színvonal, de ettől még remek kikapcsolódást jelent ezeknek a történeteknek az olvasása is.

dokijano>!

Hamish sokkal jobban érezte magát. Rátelefonáltak Strathbane-ből, hogy emlékeztessék, az ittas vezetés ellen indított kampányban véletlenszerűen meg kell szondáztatnia az országúton közlekedőket. Mivel a falu összes részegesét ismerte, ő úgy orvosolta ezt a problémát, hogy elvette az illetőktől a kocsikulcsot. A többi lakost viszont egyáltalán nem állt szándékában megszondáztatni pusztán a karácsony miatt.

16. oldal, Első fejezet (Ulpius-ház, 2014.)

Kapcsolódó szócikkek: karácsony
Tamás_Lugosi>!

– Nézze, mialatt Jane a barátnőjénél volt, mi láttunk
egy Agatha Christie – tévéjátékot. A sztori szerint egy nő szól
Poirot-nak, hogy védje meg valakitől, aki már kísérletet tett a
meggyilkolására. Ez a nő vendégségbe hívja a rokonát, töltsön
el nála néhány napot. A rokon fölveszi a nő élénk színű
köpenyét, és tévedésből meggyilkolják. Ám aztán kiderül, hogy
valójában mindvégig a rokon volt a kiszemelt áldozat, a nő csak
kitalálta a gyilkossági kísérleteket, és azokkal leplezte a
valóságot. Jane ugyan nem volt velünk, viszont ő is láthatta a
filmet a tévében, Priscilla szállodájában.

Kapcsolódó szócikkek: Hercule Poirot
Habók P>!

Mr. Macbeth a nejére mosolygott, majd visszatért az újságja mögé. Pontosan két héttel az esküvőjük után tett le arról, hogy valaha is vitatkozni kezdjen a feleségével.

zsófcsa>!

Azért, mert a világ tele van idiótákkal, akik azt hiszik magukról, hogy ha lenne rá idejük, képesek volnának megírni egy könyvet.

konyvolvaso>!

Karcos „juhékat” hallottak, valamint hegedű- és harmonikaszót.

Cherrytree P>!

– Ó, Fiat teherautó! – kezdte Hamish Macbeth. – A barátod beszél. Nem a gazdád, Geordie Mason. Skulagba megyünk, úgyhogy legyél jó autó, és indulj el szépen. – Vigyorogva fordította el a kulcsot, ám azonnal le is fagyott az arcáról, mert az öreg motor életre kelt.
– Ugye, megmondtam, hogy magára hallgatni fog – mondta gyászos elégedettséggel Geordie.

konyvolvaso>!

Nagyon egyszerű lesz.Hátszínszelet, főtt krumpli, borsó, sárgarépa és saláta. Előtte leves, utána pedig karamellapuding.

Könyveslány P>!

Margaret sosem felejtette el ezt az éjszakát, amikor egy kihalt hebridai fövenyen üldögélt egy rendőrrel, aki átkarolta a vállát, mindössze néhány méternyire egy holttesttől.

Szelén>!

Sosem érzi rosszul magát, amikor elutasítják a közeledését, és szégyent, amikor nem?

Negyedik fejezet

Hamish Macbeth sorozat · Összehasonlítás