Lehet-e ​jó apa a bántalmazó? 5 csillagozás

A partnerbántalmazás hatása a szülő-gyermek kapcsolatra

Nemcsak ​a szakembereket, hanem az egész társadalmat érintő kérdés az, hogyan kell szabályozni a partnerüket bántalmazó szülők kapcsolattartását gyerekükkel, hogy az ne vezessen a gyerek felépülése szempontjából kulcsfontosságú anya-gyerek kapcsolat sérüléséhez.
A szerzők több évtizede dolgoznak bántalmazókkal foglalkozó csoportokkal, illetve bíróság által kirendelt szakértőként gyerekelhelyezésért, szülői felügyeleti jogért és kapcsolattartásért indított eljárásokban. Az ezekre vonatkozó szakirodalmat és saját, több mint 2000 partnerbántalmazási esetre kiterjedő tapasztalatukat összegzik ebben a könyvben.
Árnyalt képet nyújtanak a bántalmazók viselkedéséről, gondolkodásmódjáról és értékrendjéről, arról, hogy a partnerbántalmazás hogyan rombolja a családot, illetve hogyan függ össze a gyerekbántalmazás, többek között az incesztus és az elhanyagolás veszélyével. Ajánlásaik alapján a kirendelt szakértők, hatóságok, jogászok, felügyelt kapcsolattartást kínáló… (tovább)

Eredeti cím: When Dad Hurts Mom

Háttér, Budapest, 2013

moni79>!

Lundy Bancroft – Jay G. Silverman – Daniel Ritchie: Lehet-e jó apa a bántalmazó? A partnerbántalmazás hatása a szülő-gyermek kapcsolatra

Elég tömény ez a könyv, tele kutatásokkal, adatokkal, információkkal. Inkább szakembereknek ajánlanám emiatt, de a legtöbb részt mindenkinek át kellene futnia, aki bántalmazó kapcsolatban élt vagy bántalmazó apával nőtt fel. Nagyon részletesen írnak arról, hogy működik a bántalmazó, milyen személyiségvonások lehetnek rá jellemzőek, igaz-e, hogy a többségük személyiségzavaros (nem). A könyv nagy része pedig azzal foglalkozik, mi várható válás után, hogyan lehet megvédeni a gyerekeket a további traumatizációtól, mi a szakemberek szerepe. Alapkönyv, de gyanítom, hogy a legtöbb szakember nem fogja elolvasni.

Morn>!

Nagyon hasznos, nagyon jól összerakott egy könyv, bár elég tömény is. Már csak a téma miatt sem lehet gyorsan olvasni, mert az embernek muszáj néha emésztgetni az olvasottakat, főleg, mikor olyan ajánlásokat vagy példákat lát, ami az emberben a józan paraszti ész hangját kelti fel, hogy de ezt mégis hogyan lehet? Annyira evidens lenne néhány dolognál, hogy nem cselekszünk így, nem így állunk hozzá, nem erőltetjük a kapcsolattartást, stb, de aztán nesze, mégis csak így van. Igaz, hogy más kultúrkörben íródott, de az esetek többsége akár itthon is megtörténetett volna vagy akár meg is történt. Kíváncsi is vagyok, milyen egy hazai kapcsolattartási ügyelet, nemsokára mondjuk meg is fogom tapasztalni (szakmai segítő oldaláról, nem érintett családként). De azért az ember ugyanúgy látja a hátrányokat, akadályokat, elnézéseket a munkája során, még ha nincs is folyamatos, állandó kapcsolatban ilyen családokkal. A szociális szférára nagyon ráférne a fejlesztés, a szemléletváltás, vagy hogy egyáltalán több lehetősége lehessen a szakembereknek is segíteni, vagy bizonyos pontokon is szakmabeliek, hozzáértőek lennének a döntéshozók.. Az meg már megint más, mennyivel le vagyunk maradva így is nyugathoz képest, elég csak az ebben a könyvben említett dolgokat nézni.
Remek a hosszú szakirodalom a végén, és nagyon igényes a kiadás szerkesztése, hogy a magyar vonatkozású szakirodalmat is említi. Biztosan utána fogok járni ezeknek is.
Ajánlott minden érintett számára, akármilyen oldalról van is köze ehhez a súlyos témához.

Háttér, Budapest, 2013

moni79>!

Azoknak a gyerekeknek, akiket bántalmaznak vagy akiknek az anyját bántalmazzák, hetedik érzéke tud kifejlődni azzal kapcsolatban, hogy mely helyzetek jelentenek nagyobb veszélyt, valamint megtanulhatják ösztönösen olvasni azokat a jeleket, amelyek a bántalmazók hangulatának vagy hozzáállásának megváltozására utalnak.

moni79>!

A pszichoterápia alacsony hatékonyságot mutat a bántalmazók esetében (Jacobson és Gottman, 1998), ami a mi megfigyeléseink szerint annak a következménye, hogy a bántalmazóknak erős a jogosultságtudatuk, és hogy hajlamosak manipulálni a terápiás folyamatot. Csak ritkán hallunk olyat bántalmazók partnerétől, hogy a férfi viselkedése pszichoterápiás vagy pszichiátriai gyógyszer szedése következtében javult, és az ilyen javulás soha nem maradt tartós.