A ​bizonyosságról 7 csillagozás

Ludwig Wittgenstein: A bizonyosságról

A ​XX. század egyik legnagyobb hatású gondolkodójától mind ez idáig magyarul csak egyetlen – első – műve, a Logikai-filozófiai értekezés jelent meg. Most, a könyvkiadás sajátos fintoraként, Wittgenstein utolsó sorait tartja a kezében a magyar olvasó. A két mű egyúttal a filozófus két korszakát képviseli. Az Értekezés-ben – melyet Wittgenstein a Monarchia katonájaként az első világháború lövészárkaiaban írt – a Bécsi Kör filozófusai ismertek eszméik letisztult megfogalmazására. Ám e szellemi rokonság hangoztatása Wittgensteinból csak idegenkedést váltott ki. A bizonyosságról című mű pedig a filozófus „cambridge-i korszakának” szülötte, mely korszak gondolatvilágát többek közt az analitikus filozófusok, illetve a „mindennapi nyelv filozófusai” érezték a magukéhoz közelállónak. Ám ők is Wittgenstein elutasításával találkoztak. A Wittgenstein-műveknek ez a sajátosan ellentmondásos befogadása – a hatástörténet megszokott megértési-félreértési jelenségein túl – maguknak a szövegeknek a… (tovább)

Eredeti cím: Über Gewißheit

Eredeti megjelenés éve: 1969

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Filozófiai kiskönyvtár Európa

Európa, Budapest, 1989
276 oldal · ISBN: 9630747855 · Fordította: Neumer Katalin

Chöpp >!

… de nem kell-e annak, aki valamit tud, képesnek lenni a kételyre? És kételkedni azt jelenti – gondolkodni.

Chöpp >!

A gyermek úgy tanul, hogy hisz a felnőtteknek. A kétely a hit után következik.

Chöpp >!

Hogy számomra – vagy mindenki számára – úgy tűnik, abból nem következik, hogy úgy van.

Chöpp >!

Életem abban áll, hogy egyes dolgokkal megelégszem.

Chöpp >!

Megértésem csak saját értetlenségemmel szembeni vakság? Gyakran így tűnik nekem.

Chöpp >!

Határozottan meg vagyok arról győződve, hogy a többiek hiszik, hiszik, hogy tudják: mindez így van.

Chöpp >!

… Egy szónak egy jelentése – alkalmazásának egy módja.
Mert ez az, amit megtanulunk, amikor a szó elsőre beágyazódik nyelvünkbe.

Kapcsolódó szócikkek: szó
Chöpp >!

A nehéz az, hogy hitünk alaptalanságát belássuk.

Chöpp >!

Azt lehetne mondani: "A „Tudom” nem a még küszködő, hanem a nyugvópontra jutott bizonyosságot fejezi ki."