Vigasztalások 37 csillagozás

Lucius Annaeus Seneca: Vigasztalások Lucius Annaeus Seneca: Vigasztalások Lucius Annaeus Seneca: Vigasztalások Lucius Annaeus Seneca: Vigasztalások Lucius Annaeus Seneca: Vigasztalások Lucius Annaeus Seneca: Vigasztalások Lucius Annaeus Seneca: Vigasztalások Lucius Annaeus Seneca: Vigasztalások Lucius Annaeus Seneca: Vigasztalások Lucius Annaeus Seneca: Vigasztalások

Seneca három vigasztalása, Consolációja az ókori vigasztalásirodalom legérettebb alkotása. Az első egy asszonyhoz szól, aki elvesztette fiát, a második Seneca egy barátjához, aki testvérét siratja, a harmadikat pedig édesanyjához írta Seneca korzikai száműzetéséből. E műfaj elméletét Ciceró foglalta össze tömören: a vigasztalás első eszköze bebizonyítani, hogy nincs rossz, s ha van, nem jelentékeny; a második, rámutatni, hogy minden bánat és gyász az élet törvénye; a harmadik, bebizonyítani, hogy értelmetlen elemészteni magunkat a bánatban, holott világosan tudjuk, hogy nincs ellene orvosság. Tartalom: Marcia vigasztalása; Polybius vigasztalása; Helvia vigasztalása A kiadvány MP3 formátumú CD-t tartalmaz.
Máté Gábor előadásában.

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Olcsó könyvtár Franklin-Társulat · Filozófiai kiskönyvtár Kossuth · Filozófiai kiskönyvtár Európa

62 oldal · ISBN: 9789633983430 · Fordította: Lévay József
Kossuth, Budapest, 2010
116 oldal · ISBN: 9789630963367 · Fordította: Révay József
Kossuth, Budapest, 2010
116 oldal · ISBN: 9789630961967 · Fordította: Révay József

cippo I>!
Lucius Annaeus Seneca: Vigasztalások

Vetítve vagyon itt, meg játszva. Vetítve vagyok itt. Meg játszva. A játék maga. A játék magam. Egy Peter Brook-i üres térben. Kellékszereplő.

Sohase látni a mozigépészt. Szereplő szempontjából nem is számottevő. Vásznon színes kép. A mozigépészt a a néző tudja.

Gáborr_Nagy>!
Lucius Annaeus Seneca: Vigasztalások

Elgondolkodtató, fájdalmas és érdekes szöveg. Nem tudtam, hogy létezik ilyen is, hogy vigasztalásirodalom. Sajnos nem tudom elképzelni, hogy ezek a szövegek bárkinek is segítséget tudnának nyújtani. Az életszemlélete is teljesen idegen tőlem. De rengeteg gondolatot ébresztett bennem, jó volt olvasni.

Tornado2>!
Lucius Annaeus Seneca: Vigasztalások

Egy halhatatlan írótól egy halhatatlan mű. Az első Seneka mű amit olvastam és szerintem nem az utolsó….:-)

Fanniii>!
Lucius Annaeus Seneca: Vigasztalások

Az már inkább a sors kegyetlen játéka, hogy miközben olvastam meghalt egy rokonom. Sok általános igazság van a könyvben (próbáltam kiemelni ezeket, ezért válogattam ennyi idézetet).
Bevallom, hogy én ilyen jellegű művet még soha nem olvastam, de nagyon tetszett. Kicsit riasztott, hogy ókori; gondoltam, hogy sok történelem lesz benne, de nem volt elnyomva a tények által a mondanivaló, az üzenet. Most egyenlőre elég ennyi, de előveszem még és az Erkölcsi leveleket is végig fogom rágni.

gab001>!
Lucius Annaeus Seneca: Vigasztalások

Olykor meglepő és egyben lebilincselő logikával megírt vigasztaló szavak. Közben kicsit utánaolvastam a vigasztalások körülményeinek, s így sokkal érdekesebbé váltak, mivel vannak bennük utalások, amelyek Seneca életében fontos szerepet játszanak. Persze enélkül is érthető a mű, s így is érdemes elolvasni. Nagyon bölcs gondolatok vannak benne. Szerintem nagyon jól sikerült a fordítás is.

Erdész>!
Lucius Annaeus Seneca: Vigasztalások

Kicsit méltatlanul háttérben megbúvóként ismertetik és ismerhetjük. Megragadó gondolatait és nyelvezetét Révay Józsefnek köszönhettem.

aled>!

Egy jó van a folytonos boldogtalanságban: az, hogy akiket gyakran üldöz,
igen hamar meg is keményíti.

aled>!

…neked nem szabad sírnod, hogy sok siránkozót meghallgathass.

aled>!

Mért sirassuk a végzetet?
Ő bennünket nem elhagyott, csak megelőzött.

aled>!

Senki nem lehet mástól megvetett, hacsak előbb maga magát meg nem vetette.

aled>!

…mert semmi sincs nehezebb, mint a nagy fájdalommal egyenlő szavakat találni.

gab001>!

Hidd meg nekem, nem az a boldogabb, akit a szerencse minden kegyével elhalmoz, hanem az, aki semmiben sem szorul rá.

Polybius vigasztalása (60. oldal)

aled>!

Mert a betegségben sincs valami veszé­lyesebb, mint az idő előtti gyógyszer…

aled>!

…a gyötrött szívnek veszélyes gyönyörévé lesz a fájdalom.

aled>!

Korlátolt lélek az, melyet földi tárgyak gyönyörködtetnek. Azokhoz kell vezéreltetnie, amik mindenütt egyenlőn mutatkoznak, mindenütt egyenlőn tündöklenek s azt kell meggondolnia, hogy az igaz jókat a hamis és rossz vélemények akadályozzák. Minél hosszabb csarnokokat készítnek az emberek, – minél magasabb tornyokat emelnek, – minél szélesebbre bővítik tanyáikat, – minél mélyebbre ássák nyári hűselőiket, – minél nagyobb igyekezettel tágítják éttermeiket: annál több lesz, a mi tőlök az eget elrejtendi.