Kijárat ​az Adriára 5 csillagozás

James Bond Bácskában
Lovas Ildikó: Kijárat az Adriára Lovas Ildikó: Kijárat az Adriára

„A ​nevem Bond. James Bond.” Mondta a kém. És fejest ugrott a tengerbe. „Az viszont biztos, hogy amíg a jugoszláv nép fegyvert és paripát követelt, és versekkel fenyegette a nagyhatalmakat, Bond a főmérnökkel kávézgatott a kikötő fölött. Megismerkedtek, összebarátkoztak, a kémnek az ilyesmi nem jelentett gondot, a főmérnök meg beszélgetni vágyott. Mariáról akart beszélni, akinek forró melle-öle úgy nyomta a lelkét, mint Dózsa Györgyünk fejét a tüzes korona. Mert a főmérnök is elvi ember volt. Tehát mindent bevallott a feleségének, s így sikerült két kő közé keverednie, hogy a végén felfalják a disznók. Éppen azt mesélte Bondnak – miközben a határ túloldalán a jugoszláv kommunisták fenyegettek a vasökleikkel –, hogy mit állapított meg a felesége” – olvashatjuk a Sziveri-díjas Lovas Ildikó új regényében. De, joggal kérdezheti az olvasó, hogyan kerül ide James Bond, a híres 007-es ügynök? Kik vagy mi után kémkedik itt, a németek által „túlfűtött gőzkazánnak” nevezett Szerbiában és… (tovább)

Kalligram, Pozsony, 2006
Kalligram, Pozsony, 2006
Kalligram, Pozsony, 2005

James Bond

Lovas Ildikó: Kijárat az Adriára

Ki beszél éppen? Hol vagyok? Mikor vagyok? Fogalmam sincs. Mit érzek? Nem tudom. Zavaros az egész. Nem éltem ebben, az ismereteimet nem hiányosnak, inkább nem létezőnek nevezném szegénységi bizonyítvány. Nekem ez kicsit túl volt. Túl sok, túl fura, túl ömlesztett. Egyszer itt, máskor ott. James Bond, Lovas Ildikó, Tito, valami öreglány, aki harmincévesen elvesztette a fogait. Adria, Szarajevó, Pula, mi még? Minden esetre kedvem támadt a tengerhez, köszi szépen, mostanában nem jutok el.
Nem tudom, hogyan érzek. Zavart vagyok, együttérző és idegen ebben. Nem tudom, milyen volt akkor határon túl élni, így, hogy én csak nemrég lettem, és örökké határon inneni. Volt pár erős mondat, ami elkapott. Volt rengeteg, amivel nem tudtam mit kezdeni. A hangulata tagadhatatlan, a csalódottsága is. Az öncélú disznóságokat és káromkodásokat meg lehetett volna spórolni. Bár talán mégsem, talán volt valami értelme, csak én nem láttam. Nem vagyok elég érett és tájékozott ehhez a könyvhöz, de nem érzem, hogy rossz választás volt, ami a kötelezőket illeti. Lehetett volna fájdalmasabban is.
Ja, igen: az utolsó fejezet volt az, amit az én ízlésem akart volna végig. Mutasd meg, hogy lássam a szétlőtt szállodák közt fürdőző turistákat. Üss szíven ezzel, ne Dusko Popov szexuális szokásaival. Ezt tényleg éreztem, ezt az utolsót. Lehetett volna ilyen az előző 11 is.

csillagka>!

Az tanulságos mondat, hogy a jugoszláviai magyar írókat az különbözteti meg a magyarországiaktól, hogy az előbbieknek van tengerük.

csillagka>!

A kommunisták mindig az egészről beszélnek, sosem a részletekről. A részleteket ellopják.

Kapcsolódó szócikkek: kommunista
julicsenge IP>!

A vendégségben az a jó, hogy el lehet menni belőle.

csillagka>!

James Bond szerint a kommunistákkal az a baj, hogy ne tudnak bánni a nőkkel. Igaza volt.

Kapcsolódó szócikkek: James Bond
julicsenge IP>!

„Élőhalott lesz maga, élőhalott lesz, mielőtt meghal. Úgyhogy vigyázzon a vérnyomásával, mert nem biztos, hogy sikerül rögtön meghalni, előbb élőhalott lesz, ágynak esik, fölfekvései lesznek, senki nem néz majd magára, és úgy fog meghalni. És miért ilyen piros a szeme? Meg is vakulhat, tudja azt maga? Megvakul, aztán élőhalott lesz, úgyhogy menjen el az orvoshoz.” Az idős asszonyt, akihez ezeket az őszinte szavakat intézte középkorú útitársnője, csak félprofilból láttam, de máris élőhalott volt

Oswald >!

Az ember nem hiszi, hogy lelőhetik, mint egy kutyát. Filmekben, könyvekben. De nem az életben. Míg csak nem.

62. oldal (Kalligram, 2006)

Könyvszédelgő>!

Éppen most, hogy kezd jó lenni, unom a várost, hűtlen leszek hozzá, ugyanakkor értetlenkedve figyelem, hogy nem jó nekem egyedül lenni az éjszakában.

julicsenge IP>!

Harmincéves volt, a legjobb korban járt ahhoz, hogy nagy dolgokat vigyen végbe.

Oswald >!

Nem látszik különbség aközött, hogy csetnik vagy partizán kezében-e a fegyver. Ez a helyzet.
Különbség aközött van, akinek a kezében van – és akiében nincs.

11. oldal (Kalligram, 2006)

Könyvszédelgő>!

Hiába: az ország is szennyest vált csak, ha a szerelem hazug.