Only ​Ever Yours 14 csillagozás

Louise O'Neill: Only Ever Yours Louise O'Neill: Only Ever Yours Louise O'Neill: Only Ever Yours

Where women are created for the pleasure of men, beauty is the first duty of every girl.

freida and isabel have been best friends their whole lives. Now, aged sixteen and in their final year at the School, they expect to be selected as companions – wives to wealthy and powerful men. The alternative – life as a concubine – is too horrible to contemplate. But as the intensity of final year takes hold, the pressure to be perfect mounts. isabel starts to self-destruct, putting her beauty – her only asset – in peril.

And then, the boys arrive, eager to choose a bride.

freida must fight for her future – even if it means betraying the only friend, the only love, she has ever known . . .

Eredeti megjelenés éve: 2014

Quercus, London, 2016
Quercus, London, 2015
Quercus, London, 2015

freida

encsy_eszter>!
Louise O'Neill: Only Ever Yours

Nehéz róla írni, lassan haladtam vele, mert mindig csak egy-két fejezet erejéig vettem elő, ugyanis iszonyat dühítő könyv. Nem azért, mert rossz, hanem mert olyan a témája, amiről egyszerűen nem lehet nyugodtan, nem bevonódva olvasni.
Amellett, hogy nagyrészt „tetszett” (= megérintett, lekötött), azért voltak vele problémáim. Szerintem sokszor szükségtelenül nyúzza-húzza a történetet, sok az ismétlődés, most leültünk, most fekszem, most a tabletem nyomkodom. Azt értem, hogy a monotonitást érzékeltetni kellett, de ennyi nyomatékosításra nem lett volna szükség. Friedát bármennyire sajnálom, és bármennyire a rendszer áldozata, azért nehezen tudtam kedvelni. Van benne valami iszonyú irritáló, és főleg az utolsó szakaszban annyi hatalmas hülyeséget csinál, hogy csak kapkodtam a fejem.
Azért a végéig reménykedtem a happy endben, legalább abban, hogy spoiler, de azért lehetett érezni, hogy erre kevés az esély. Igazából örülök, hogy az lett a vége, ami. Ebből a rendszerből csak így lehet kijutni. Isabellel kapcsolatban egyébként spoiler
Amit sajnálok picit, hogy a companion és concubine világba nem kaphattunk egy kicsit mélyebb betekintést, mondjuk a frissen azzá vált lányok első napjáról. Gondolom a leglelkesebbeknek is leolvadt volna az arcáról a mosoly…

Lille>!
Louise O'Neill: Only Ever Yours

Néha előfordul, hogy egy könyv pofon vág. Ez a könyv akkorát kent le nekem, hogy a fal adta a másikat.

Treacle>!
Louise O'Neill: Only Ever Yours

A sok romantikus könyv után valami más jellegűre vágytam. Hát, az Only Ever Yours teljesítette ezt a kívánságomat. Eléggé gyomorszájon vágott, és ha őszinte akarok lenni, még most is émelygek tőle.

A történet egy disztópia, azonban a hangsúly nem a világfelépítésen van, nem is azon, hogy hogyan jutott el az emberiség ide, hanem a nők helyzetén. Ezen a manapság nagyon felkapott témán. A legmegrázóbb az egészben, hogy a regény alapját adó ötletek nem fikciók, nem egy elborult agy szüleményei, hanem a mai társadalmunk hozzáállásának, elvárásainak és véleményének kisarkítása. Vagyis az, hogy a nő dolga a férfi szolgálata, anyaként, örömlányként vagy nevelőnőként.

Ehhez persze genetikailag tökéletesre tervezett nőket készítenek, minden évben háromszor annyit, mint ahány férfi születik. Csak hogy biztosra menjenek. Mert a nők ugyan tökéletesek, de mint tudjuk, mindig van hova fejlődni. Valakinek mindig szebb lesz a bőre, hosszabb a haja, teltebb az ajka, vékonyabb a lába, laposabb a hasa. Ráadásul ezeket a lányokat tényleg csak ez érdekli, és az idejük jelentős részét a szociális médián töltik. Nem szabad okosnak lenniük (az ég szerelmére, még olvasni sem tudnak, mert minek?!), nem kell beszélgetniük, és véleményük meg főleg ne legyen. Ha valaki szóvá meri tenni, hogy a belső is fontos, az már feminista! (Az f-betűs szó pedig az egyik legnagyobb sértés…) A kiválasztás során „tipikus női feladatkörökben” kell helytállniuk a jelölteknek: sütés-főzés, varrás, takarítás. Mindeközben még azt a minimális tiszteletet sem kapják meg, hogy a nevüket nagybetűvel írják (sőt, örüljenek, ha egyáltalán a nevükön, és nem a sorszámukon szólítják őket)…

A fő konfliktusszálat kicsit kidolgozatlannak és kevésbé provokatívnak éreztem, azonban annyira megrázó volt az alaphelyzet, hogy ez nem tudta „elrontani az olvasási élményt”. Egyszerűen annyira magunkra ismertem, hogy az a görbe tükör nem is tűnt annyira görbének…

Jacket>!
Louise O'Neill: Only Ever Yours

Korábbi olvasmányélményeim alapján kicsit félve nyúltam egy young adult kötethez, de már a megjelenése óta foglalkoztat a fülszövege, ezért úgy döntöttem, adok neki egy esélyt. Olvasás közben folyamatosan igyekeztem találni valamit, amiért fanyaloghatnék, de nem sikerült. Azon elmélkedtem, hogy a disztópikus jövő elég valószerűtlen: mégis milyen társadalom az, ahol nem áll rendelkezésre elég erőforrás és élelem, de arra futja, hogy a lányok minden reggel ruhák százaiból, étkezésenként két-három menüből és délutáni szabadidejük eltöltéséhez tucatnyi szappanoperából válasszanak, ahol kevés a túlélők száma, mégis a potenciális anya külső megjelenése a döntő faktor, nem az egészsége, az intelligenciája és egyéb háztartásvezetés során kamatoztatható kompetenciái. Aztán szépen lassan rájöttem, hogy ez nem egy disztópia, hanem korunk társadalmának maró kritikája. Mindent elmond a celebkultúráról, a nőkkel (és mellékesen a férfiakkal) szemben megfogalmazott elvárásokról, az online-létből fakadó hamis önképről, az étkezési zavarokról, a test áruba bocsátásáról, a női barátságok kétszínűségéről, a szeretetéhségről, a valahová tartozni vágyásról és a szociális média fals világból való kiúttalanságról, amit tudni érdemes. Tizenéveseknek kötelező, szüleiknek melegen ajánlott.

szangi>!
Louise O'Neill: Only Ever Yours

Zsebdisztópia, olyan talpalatnyi helyen játszódik. Az a kis helyszín nagyon jól fel van építve érzésre de a külvilág, meg az odavezető út még kívánt volna egy kis magyarázatot, de mivel E/1 így nem nagyon meglepő, hogy annyit látunk amennyit az elbeszélő. spoiler
Olvastam pár kommentet hogy a szereplők hülyék, és hát igen, a szereplők kétségtelenül hülyék, mármint… igen… ez az egész könyv lényege………Persze szimpatikusabb hollywoodibb lenne az a narratíva hogy valami hősként küzdene mindenki a gonoszság ellen vállt vállnak vetve, de szerintem senkinek ne legyen kétsége hogy ha laboratóriumi körülmények között élne oktatás és szeretet nélkül, elnyomásban, 99% eséllyel ugyanúgy állna sorba a hánytatóért és ugyanúgy viselkedne ahogy ezek a lányok.
Tulajdonképpen nem épített be ez a könyv a cselekményébe semmi elrugaszkodott kitalációt, csak intézményesített pár dolgot ami a mai világban toxic (a nőnek a szülés a dolga, nézzél ki jól, legyél sovány az tetszik az férfiaknak de ne túl sovány az nem tetszik a férfiaknak, az evés bűn, legyél tökéletes, legyél mindig willing a férfiaknak az jár, ne hisztizz, legyél vidám, ne sírj akkor nem vagy szép, ha jól csinálsz mindent minden jó lesz, a látszat a minden, ha valamit tesznek veled az a te hibád, ha túl korán szexelsz r*banc vagy ha túl későn prűd, stb stb stb ki ne hallotta volna már ezeket?). Végig enyhe szorongásban olvastam a könyvet mert mittudomén hány év ment rá az életemből (kinek nem?) arra hogy ebben az érzetben forogtam feleslegesen, hogy ha valamit máshogy csinálok, majd elég jó leszek. Hogy valakinek meg kell felelned, egyszerűen muszáj úgy faragnod magad hogy kelljél, de minél jobban erőlködsz annál távolabb kerül minden, ami meggyőz arról hogy nem vagy elég jó, ami miatt még jobban erőlködsz, vééégtelenül spoiler. Ezt az érzetet járja végig a könyv egy olyan lány szemszögéből akit még olvasni sem tanítottak meg. spoiler
A legvégén ami zavart: spoiler
spoiler

AllyD>!
Louise O'Neill: Only Ever Yours

Talán a legjobb disztópia-ifjúsági regény, amit mostanában olvastam. Nincs benne világmegváltás, rendszerváltoztató tinédzserek, nincs benne hősködés és klisés happy end. Csupán a rendszer egyik áldozatának szemszögéből elmesélt történet, ami disztópiának álcázott társadalomkritika. Őszintén? Kiábrándító. Természetesen a végletekig elviszik a negatív oldalt, ami nálunk egy közepes szinten tart, de határozottan rá lehet ismerni benne a saját világunkra, Freida kételyeiben és szorongásaiban a saját gondolatainkra. Csak a hibátlan áruk kaphatnak valamilyen kevésbé-hibátlan egyedet az ellenkező nemből. A tökéletes női alak, szemben az „apu pocaknak” becézett férfi sörhassal. A valóság persze ennél sokkal árnyaltabb, egyik nem sem tökéletes, de az tény, hogy a nőkön ebből a szempontból sokkal nagyobb a nyomás, míg a férfiak akkor értékesek, ha van pénzük és presztízsük. De hát manapság már lehet fordítva is, ettől függetlenül még a saját, teljesen el nem torzult társadalmunkat is utálom, és próbálom figyelmen kívül hagyni. Aztán jön ez a könyv, amit azért vettem meg, mert semleges tizennégy éveseknek írott történetnek tűnt, és erre kaptam egy kritikával és bírálattal teli könyvet, ami a képembe vágta a valóságot a kitalált világával.
És azt hinnénk, hogy legalább valami megnyugvást kap az ember, valami felismerő gondolatot, hogy „mégsem olyan rossz az élet”… De nem. Talán ezért olyan zseniális, hogy többé kézbe sem szeretném venni a könyvet, sőt, eldugni mindenki elől inkább.

szangi>!

„I'm not agitated,” I say agitatedly.

Ross>!

While the other girls were playing Be a Stylist and Plan a Party! on their ePads, I was poring over fotos of princess sparkles, a skinny lady with big breasts, long legs and blond hair. She had a pink car and a pink house and there were little pink buttons on the page you could press to make her speak in an Americas-Zone accent. Pink’s my favorite color. You’re my best friend. Math is hard. Wanna go shopping? Then I made the mistake of asking one of the chastities what math was and they confiscated the books.

Kapcsolódó szócikkek: freida
Lille>!

No one has ever looked at me like that before, as if I'm everything they never knew they even wanted.