A ​nyíló rózsa (A nyolc unokatestvér 2.) 35 csillagozás

Louisa May Alcott: A nyíló rózsa

Rose ​Campbell gyermekéveibe a korábbi, A nyolc unokatestvér című Alcott-regény révén nyerhettünk bepillantást. Az árvaságra jutott leányt akkor a bölcs és merész újító, Alec nagybácsi fogadta gondjaiba, s vezette be a családba, ahol megannyi nagynéni és hét rosszcsont unokafivér igyekezett őt terelgetni és támogatni.

A nyíló rózsa e történet folytatása. Az eladósorba került Rose-t immár nem csacska hóbortok foglalkoztatják, hanem a felnőtté válás, az önálló élet és a párválasztás sorskérdései. E kérdésekre egyéni, haladó válaszokat adna, de mindegye szembetalálja magát a társadalom merev szokásrendszerével. Nehezen tudja például elfogadtatni álláspontját, miszerint a nő szerepe nem merül ki abban, hogy egy úriember feleségül kérje, majd gyermekeknek adjon életet, és partikon páváskodjon. Rose többet akar az élettől: őszinte és tiszta szerelemre, teljes, cselekvő életre, s nemes célokra fordítható vagyonra vágyik; azaz keresi az igazi társat, a családtagjai gondozásával… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1876

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Lazi Könyvkiadó klasszikusai Lazi

Lazi, Budapest, 2008
286 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789639690899 · Fordította: Leyrer Ginda

Mac Campbell (Moly) · Rose Campbell

Klodette>!
Louisa May Alcott: A nyíló rózsa

A regény A nyolc unokatestvér folytatása.
Az előző részben megismert szereplők immáron felnőttek és kénytelenek szembenézni az élet adta nehézségekkel, no meg persze a szerelem diadalával is.
Rose korai felnőtt életét követhetjük nyomon, aki szépen felnő a rá váró feladatokhoz.
Picit dagályos, néha túlságosan pozitív, – ha lehet ilyet mondani – de azért vannak benne megrázó részek is, hiszen az egyik karakter meghal benne. :(
Kicsit lassan haladtam vele, mert sok helyen túlírt, szirupos, ami miatt nehézkes volt az olvasás.
Mindezektől függetlenül tetszett és még mindig ragaszkodok ahhoz, hogy imádom Louisa May Alcott munkásságát és sajnálom pédául, hogy több olyan kötete is van, ami nem jelent meg magyarul és nem is fog, mert érdeklődtem a kiadóknál.
Fontos szerep jutott benne a romantikának, ráadásul sokszor a Büszkeség és balítéletre emlékeztetett, ami mindenképpen jó jel. *_*

Kisanna>!
Louisa May Alcott: A nyíló rózsa

Az eleje kissé vontatott, mint az írónő regényei általában. De aztán kibontakozik a cselekmény, és bár túl fordulatos dolgok nem történnek, azonban olyan édes-bús, andalító a történet és kedvesek a szereplők, hogy én azonnal a szívembe zártam a könyvet.

Coffee I>!
Louisa May Alcott: A nyíló rózsa

Az első része egy kicsit talán jobban tetszett, „gyermekibb” volt és szerethetőbb, ez egy kicsit komolyabb, érzelgősebb. Mindkettő kötetnek megvannak a maga értékei, az én szívemhez az előzőek közelebb állnak, de ezt is élvezettel olvastam.

Silmantin>!
Louisa May Alcott: A nyíló rózsa

Kedves lányregény.Sokkal jobban tetszett mint az ezt megelőző kötet A nyolc unokatestvér.
Bár az elején nehezen mozdul meg a cselekmény (úgy vélem ez hozzátartozik Alcott stílusához) rendkívül kedves kis regény ami sok jó tanácsot ad nekünk a Kisasszonyokhoz hasonlóan.A XXI. században is érdemes megszívlelni őket.

Mira_Skywalker>!
Louisa May Alcott: A nyíló rózsa

Rose immáron nem kislány, hanem ifjú hölgy, aki szeretne jól élni vagyonával és nemeslelkűen jobbá tenni mások, a körülötte élők életét. A tartalom azt írja, hogy a történet a pártválasztás kérdéseiről szól, nos, ezt valóban komolyan kell venni, mert szinte tényleg csak arról, méghozzá több szálon, aminek eredményeként a végére három jegyespárunk is sikeresen összejön.
Alcott a könyv elején fogadkozik, hogy ezúttal sutba dobja a moralizálást…. Nos, ez valójában nem sikerül neki, hiszen Rose most is azt kutatja, hogyan lehetne minél jobb és jobb, de azért itt már nincs az a kissé erőltetett „leckeszerűség” mint az első kötetben.
A kettőt egy könyvnek ajánlom tekinteni, mivel az első könyv nagyon sok mindent (jellemeket, sőt, végkifejletet is) sejtet, amit a második könyv bont ki/végez be. A könyv sok morális útravalót tartalmaz, a szerelmek kialakulását és a jellemrajzokat tökélyre viszi. Nagyon alapos, kidolgozott munka, olyan mintha a Régimódi lány továbbfejleszetett változata lenne!
Ajánlom mindkét kötetet a klasszikus romantikus, morális üzenetet tartalmazó olvasmányok kedvelőinek!

Szelén>!
Louisa May Alcott: A nyíló rózsa

Hát ez a könyv csalódást okozott nekem. Louisa May Alcott könyveit szeretem, ennek a borítója is nagyon szép volt, ennek ellenére a könyvön nehezen rágtam át magamat, amit nagyon sajnálok.

Lahara IP>!
Louisa May Alcott: A nyíló rózsa

Túl édes és valószerűtlen. Elmesélve is olyan, hogy érződik, régen történt, nem tudtam úgy olvasni, mintha épp jelen lennék a cselekményben. És az a tanító jelleg még mindig ott van, mint az előző részben.

minialoe>!
Louisa May Alcott: A nyíló rózsa

Ki lett abból az eleven fáramászós kis Rose-ból, aki versenyt futott a fiúkkal és fűző nélkül élte világát? Egy társaságba bevezetett Miss Campbell, az örökösnő, akiért a férfiak rajongnak, a lányok irigylik, ő pedig úgy viselkedik, mint egy zárdaszűz: kioktató és fakó. Lehet, hogy az írónő Rose személyét példaként írta a fiatal lányoknak: nemes, jótékony, kedves, odafigyelő, tiszta, szerény, blabla. Engem nem ért el a hatása, vagy ha igen, akkor másképpen: csak ennyire jó ne legyek!

Szédültnapraforgó>!

A legnemesebbek nem szereznek népszerűséget életükben, hanem csak akkor, amikor a hiányuk pótolhatatlan űrt okoz mások életében.

Szédültnapraforgó>!

Nem értem, miért sietnek annyira az emberek azzal, hogy „bevezessék a társaságba” a leányaikat. Számomra van valami szánalomra méltó egy fiatal lány látványában, aki az élet kapujában áll, ártatlanul és reményekkel telve. Mit sem tud a hazugságokról, amelyek várnak rá, és egyáltalán nincs felkészülve az élet viharaira. Sokkal jobban teljesítjük a kötelességünket a fiainknál, ám a szegény fiatal asszonyoknak egyetlen valamire való fegyverük sincs, pedig előbb-utóbb elkerülhetetlenül szükségük lesz rá. Mindnyájunknak meg kell vívnunk a magunk harcait, és csak a bátrak és erősek győzhetnek.

Szédültnapraforgó>!

Mindenkinek megvan a maga káros szenvedélye, és rám egy könyvtár olyan hatással van, akár iszákosra a kocsma.

Szédültnapraforgó>!

A szívesség gyakran elidegeníti az embereket, ahelyett, hogy egymáshoz vonzaná őket. Sok barátságot láttam már, amelyet tönkre tett az, hogy az egyik lekötelezve érezte magát a másiknak. Nem tudnám ezt megmagyarázni, de így van, és arra a következtetésre jutottam, hogy éppen olyan nehéz jó lélekkel adni, mint elfogadni. Gondolkodj ezen, drágám, amíg megtanulod, hogy jótett helyébe jót ne várj.

nusilamb>!

Rosszul vagyok már attól, hogy megmondják nekem, mi való egy nőnek!

Szédültnapraforgó>!

A fiatal tekintetek mind a paradicsomot keresik, és sírnak, ha csak egy hétköznapi, munkás világot találnak, teli gonddal és panasszal, amíg meg nem tanulják, hogy ezt is megszépíthetik nemes gondolatokkal és megszentelt élettel.

Kisanna>!

– Ezzel Rose kisietett a boltból. Örült, hogy két fogadalmából, amelyeket eddig sikerült betartania, aznap csak egyet szegett meg: az egyik az volt, hogy példát mutat az egyszerű öltözködéssel, a másik pedig, hogy nem költekezik esztelenül jótékony célokra.

Daru>!

Nagy túlzás részünkről, ha elvárjuk, hogy a nők szentek legyenek, majd azt szeretnénk, hogy megtiszteltetésnek vegyék, ha átnyújtjuk nekik a meggyötört szívünket, amely félig sem olyan tökéletes, mint az övék. Ha nem vakítaná el őket a szerelem, látnák, milyen aljasul kihasználjuk őket, és nem hagynák magukat.

184. oldal (Lazi)

Daru>!

Nem tudom, mások hogyan éreznek, de számomra a szerelem nem minden. Nekem fel kell néznem a másikra, tiszta szívemből kell bíznom benne, becsülnöm őt, valamint szükségem van az erejére és a tisztességére, amelyekre támaszkodhatok.

242. oldal (Lazi)

Daru>!

Nem sok kell ahhoz, hogy valakiből a társaság kedvence legyen, ezt mindenki tudja, aki már tanúja volt annak, milyen silány példányokat becéznek és kényeztetnek évről évre rossz modoruk, bolondériáik és kevés erényük ellenére.

264. oldal (Lazi)