A ​sólyom kinyújtja karmait 32 csillagozás

Lőrincz L. László: A sólyom kinyújtja karmait Lőrincz L. László: A sólyom kinyújtja karmait

„Jurtádba érkezik ma a fehér sólyom, és magával hozza a jövő fényét, aki ragyog majd a pusztai népek között, mint a nap és a hold…” — jövendöli a táltos Temüdzsinről, az alig tízéves mongol fiúcskáról. S ő ettől kezdve vakon hisz a jóslatban, tudatosan készül arra, hogy „a puszták napja és holdja” legyen, aki egyesíti a nomád nemzetségeket, s dicső harcokba vezeti őket.
Hallatlan akarattal, lélekjelenléttel minden veszedelemből megmenekül, ellenfelein bosszút áll, győzelmes sereget szervez. A jóslat teljesült. Temüdzsin alakja máig sem merült feledésbe — Dzsingisz kán néven ismeri a világ…

Eredeti megjelenés éve: 1973

Studium Plusz, Budapest, 2011
Móra, Budapest, 1973
396 oldal · Illusztrálta: Miklosovits László

KBCsilla P>!
Lőrincz L. László: A sólyom kinyújtja karmait

Azt hiszem, kicsit későn kezdtem el megszeretni Lőrincz L. László, vagy Leslie LL. vagy bármelyik írói álneve alatt íródott könyveket. Bár, azt mondják, soha sem késő.
Ezt a könyvet is a fövenyesi könyvszekrényben találtam, eléggé viharvert állapotban.
A férjem – aki nem a férjem – azt mondta, szó sem lehet arról, hogy szakadt, agyonolvasott könyvet vigyek el magammal, úgy, hogy rá sem nézett. Amikor a szemei elé tettem, hogy ki írta, akkor kikapta a kezemből, hogy már visszük is magunkkal, ő ezt valamikor már olvasta, azonnal hozzá is kezd. Már nem volt baj, hogy szakadt. :) Aztán megfürdettem, megragasztgattam, és ott díszeleg, nagyon kellemes emlékként a testvérei mellett.
Na szóval, a könyv: én nem ismertem, mondom, későn ébredtem, fogalmam nem volt, ki az a Temüdzsin. Féltem is, hogy tele lesz majd történelmi bölcs dolgokkal. De aztán amikor rá és rám került a sor az olvasásra, nem tudtam letenni. Hordoztam magammal mindenhova, hogy ha többet nem is tudok elolvasni, legalább egy-egy oldallal legyek előrébb a történetben.
Lebilincselő, letehetetlen, és nagyon izgalmas olvasmány.
LLL sajátos humora szerencsére itt is megjelenik, és ami talán a legfontosabb, az, hogy úgy osztogatja Laci bácsi a történelmi tudnivalókat, hogy észre sem veszem, sőt, ha éppen nincs újabb tudnivaló, már hiányolom.
Kedvenc lett, és mindenkinek ajánlom!

tigi5 IP>!
Lőrincz L. László: A sólyom kinyújtja karmait

No, ez érdekes volt. Elhatároztam, hogy LLL műveit (a kihíváshoz) – amennyire lehet és tudom – megjelenési sorrendben olvasom. A cím igazából semmit sem mondott, így fordulhatott elő, hogy Dzsingisz kán után ismét Dzsingisz kán következett. Mondhatom, meglepődtem, viszont nagyon tetszett a tudományos mű után ugyanazt regényváltozatban olvasni. Mintha újraolvasás lenne, a nevek sokasága is könnyebben csúszott. Tetszett nagyon.

Zoltan_Greenwood P>!

Én mint nagy Leslie L. rajongó minden könyve 5csillag számomra :D

Paulina_Sándorné P>!
Lőrincz L. László: A sólyom kinyújtja karmait

Nem úgy kötött le, mint az író könyvei szoktak. Mélyen legbelül a megszokottat vártam. Eleinte engem zavart, hogy tele volt ismeretlen szavakkal a szöveg és lapozhattam hátra a magyarázatért. El tudom képzelni, hogy milyen kutatómunka előzte meg ezt a könyvet. Rendhagyó történelem óra volt számomra ez a könyv.

orska1106 P>!
Lőrincz L. László: A sólyom kinyújtja karmait

Tudtam, hogy nem a szokásos, könnyed és humoros L.L.L történetet kell várnom, hiszen történelmi témát dolgoz fel, de valahogy még így is egy kicsit olvasmányosabbra számítottam. A leírások néha túl részletesek és hosszúak voltak, egy részüket meg lehetett volna oldani párbeszéddel is. Ha már a történetek apró mozzanatai amúgyis kitaláltak, igazán lehetett volna benne több párbeszéd, interakció, amitől a karakterek igazi személyiséget kaptak volna.
Ezeken kívül egyébként érdekes és szórakoztató volt a könyv. Látszik, hogy rengeteg kutatómunka után íródott, igazán igényes munka. Tetszik a törekvés is, hogy egy sokak számára unalmas történelmi alakot bemutassunk az emberi oldaláról, ne csak az évszámokat és helyszíneket soroljuk ész nélkül, elfelejtve, hogy ő is volt valaha gyerek. Én szívesen olvasnék még több ehhez hasonló könyvet más-más híres személyről is.

Ptahemwia>!
Lőrincz L. László: A sólyom kinyújtja karmait

LLL munkái széles spektrumának talán ezt a szeletét kedvelem leginkább, történelmi háttérbe ágyazott izgalmas történet. Tanít és szórakoztat. És elhiszem, hogy akár így is történhetett. Szívesen olvastam volna még Dzsingisz felemelkedésének és hódításainak további epizódjait. Persze erre azt mondhatnánk, nyissak ki egy történelemkönyvet. De az nem ugyanaz.

Lőrincz L. László: A sólyom kinyújtja karmait

Egy átlagos történelmi regény. Semmi extra, de nem is volt benne semmi zavaró. Kellemes kikapcsolódást nyújtott.

BBarb>!
Lőrincz L. László: A sólyom kinyújtja karmait

Érdekes keveréke az ismeretterjesztő és a kalandregénynek a kötet.
Nagyon sok mindent meg lehet belőle tudni a nomád népek szokásairól, életéről és kapcsolatairól. A „regényes része” hullámzó, néhol elég jól pörgős, párbeszédes, néhol meg leírás leírás hátán. A főszereplőnket nem sikerült megkedvelnem, nem is nagyon van karaktere. A többiek meg vannak, de annyira nem sok vizet zavarnak.
Érződik, hogy ez Laci bácsi korai regényei közül való.

Nokimaki>!

A régi mondás is azt tartja, hogy a vesének hátul a helye, a bölcs gondolatoknak a fejben, a vágynak a szívben.

Nokimaki>!

[…] régi mondás, hogy a megbeszélt időt nem szabad elkésni.

hahota>!

Na látod, öreganyám, nem vagyok én olyan rossz ember, nem fejeztetlek le… – Hátrafordult a nyeregben, s nagylelkűen intett a két legénynek. – Ne nyúljatok a kardotokhoz! Vigyétek a patak partjára, és fojtsátok a vízbe!

Nokimaki>!

Ami régen történt, megtörtént. Ami halállal jár, meg kell bosszulni, ami az életet hordozza magában, folytatni kell…