A ​hosszú szafári 88 csillagozás

Lőrincz L. László: A hosszú szafári Lőrincz L. László: A hosszú szafári

A címadó kisregény a robotok korába vezet el bennünket, ahol az emberhez tökéletesen hasonlító androidok az embert magát is helyettesítik. De lehet-e mindenütt és minden körülmények között helyettesíteni az embert? Tudja-e akármi is pótolni az emberi szervezetet? Az örök visszatérés az űrutazó és az idő problémáját veti fel. Mi történik akkor, ha valaki korábban érkezik vissza, mint ahonnan elindult? Jó-e akárkinek is, ha környezetünkben valaki ismeri a jövőt?

Eredeti megjelenés éve: 1984

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Kozmosz Fantasztikus Könyvek · Leslie L. Lawrence életműsorozat Gesta, Studium Plusz

Kozmosz Könyvek, Budapest, 1984

Cukormalac P>!
Lőrincz L. László: A hosszú szafári

Az életműsorozat ezen kötete két, a nyolcvanas évekből származó tudományos-fantasztikus kisregényt tartalmaz. A címadó mellett az Örök visszatérés című írást találhatjuk benne és elmondhatom, mindketten remek ötletekre épülő, logikusan felépített, végigvezetett, minőségi sci-fi elbeszélések. Habár ez a műfaj viszonylag távol áll tőlem, kíváncsi voltam, hogy az egyik kedvenc szerzőm milyen alkotásokkal kezdte szépírói pályáját és egyáltalán nem csalódtam, ismerve akár A kicsiket, A föld alatti piramist vagy éppenséggel a Vijjogókat – azért ez Laci bácsi igazi terepe.

Közel négy évtizeddel a megszületésük után is helytálló, lebilincselő és érdekes mindkét történet, hiba lett volna tovább várni a sorrakerítésükkel. A rejtélyes, számtalan csavarral kecsegtető és az időutazást újabb nézőpontból tárgyaló Örök visszatérés izgalmait követően egy android kisfiú különös mindennapjairól szóló naplóbejegyzések adnak kellmes kikapcsolódást jelentő órákat A hosszú szafáriban és gondolkodtatnak el olyan kérdésekről, amik – köszönhetően a techológia folyamatos fejlődésének – mindvégig aktuálisak lesznek… Nem csak science fiction rajongóknak, a befejezés miatt pedig kiemelten ajánlott kísérőzene: divideD – Nemesis Core link

pwz I>!
Lőrincz L. László: A hosszú szafári

Hm… Most rávettem magam, hogy sorozatban olvassak a KFK-s LLL-művekből. Azért hagyok mindig egy kis – néhány hónap – pihenőt a könyvek között, de egyre inkább az az érzésem, hogy nem sokban különböznek ezek a történetek a Leslie L. Lawrence-s írásoktól. Csak a kerettörténet sci-fis, a magja az egésznek, a „nyomozósdi” akár át- és vissza is tehető az egyikből a másikba! :)
Ettől függetlenül – mivel szeretem a nyomozósdit – meg azért is, mert korábban már Laci bácsin szocializálódtam a magyar sci-fit illetően, valami miatt bejönnek ezek a történetek. Ez a kettő is, bár a keletkezésük idejében (1984 előtt) még biztos újnak hathattak itthon. Ma már nem egy ilyen történet létezik, sokkal kidolgozottabb formában. Nem baj! Akkor is jó volt olvasni! :D

Kozmosz Könyvek, Budapest, 1984
Garbai_Ildikó P>!
Lőrincz L. László: A hosszú szafári

1984-ben íródott én kb. 20 éve vettem meg és olvastam. Megmondom őszintén már nem emlékeztem rá csak annyi maradt meg,hogy a Lőrinc L. László néven kiadott regények nem az én világom. Nem tudom milyen megfontolásból most elővettem és újra olvastam.Meglepő volt számomra,hogy egy ennyire régen írt történet még most is ilyen aktuális kérdéseket vet fel és ilyen jó olvasni. A hosszú szafári jobban tetszett mint az Örök visszatérés. Miközben olvassa az ember óhatatlanul sok kérdés vetődik fel benne. Mindegyik izgalmas a maga nemében.Nem bántam meg ,hogy adtam még egy esélyt neki. :)

Lőrincz L. László: A hosszú szafári

Nekem Laci bácsi sci-fijei versenyeznek már a külföldi írók műveivel…! :)

Már az első oldalaktól kezdve magába szippantott a könyv. Ez az eddigi legjobb könyv, amit olvastam. Nem csak Laci bácsitól,hanem úgy általánosságban is. Nem tudom felfogni, másnak miért nem tetszett. Mondjuk aki nem szereti a sci-fit, annak nem ajánlom, mert lehet neki unalmas. Nem csak ez, hanem az összes ilyen témájú könyv…Viszont én így is erősen ajánlom az olvasóközönségnek!

Örök visszatérés

Jó ötlet volt ezzel a kisregénnyel kezdeni a kötetet, hiszen itt szeretsz csak igazán a könyvbe! Utána végérvényesen a rabjává válsz és ideges leszel, ha nem olvasod ki azonnal! :D

Mi az az idő? Létezik-e egyáltalán? Ha ismernénk a jövőt, elmondanánk másnak, ugyan mi vár rá? Terhére lennénk-e a társadalomnak vagy a szolgálatába tudnánk-e állni? Mekkora az empátiánk? Leplezni tudjuk-e az igazságot? Kik az igaz barátok? Vajon a párunk vagy a barátaink ismernek minket jobban? És melyek akarnak nekünk jót? Ki szolgálja a mi érdekeinket?

A hosszú szafári

Kezdetben volt az űrhajós, aki elindult „vándorútra". És ugyanekkor egy rejtelmes világban él egy kisfiú is az anyjával…A komputeres tűzhelyen az előre beprogramozott ebéd gőzölög…
De egyszer minden megváltozik visszafordíthatatlanul…És akkor dönteni kell…A szívünkre hallgassunk vagy az eszünkre? Egy gépre, ami megmondja mikor mit tehetsz…
Tudnak-e az androidok szeretni? Tudjuk-e, kik ők? Van-e köztük bármi érzelem is? Teljesen tökéletesek-e? Jobbak-e, mint az emberek? Mibe hajszolja az embereket a depresszió?

Még számtalan kérdést feltehetnék, de remélem így is valakinek felkeltettem a figyelmét ahhoz, hogy a kezébe vegye ezt a nagyszerű könyvet. :)

Péter_Szombati>!
Lőrincz L. László: A hosszú szafári

Mindkét kisregény zseniális, simán lehetne belőlük egy-egy 45 perces sorozatepizódot forgatni :-)

Turi_Tamás>!
Lőrincz L. László: A hosszú szafári

Gyermekkorom egyik kedvenc sci-fije, amit felnőtt fejjel sokkal jobban értettem. Az biztos, hogy 10–12 éves fejjel még nem biztos, hogy a történet minden elemét követni és érteni tudja valaki; azért ehhez fel kell nőni. Számtalanszor újraolvastam már mindkét történetet, és állíthatom, hogy LLL két olyan frappánsan megírt sci-fi kisregényéről van szó, amely a munkássága első öt helyezettjébe beletartozik. Egyik történet sincs mesterségesen elhúzva-elnyújtva, számtalan keserédes humoros elemmel tarkítva az egyébként sem unalmas sztorikat.

ForgottenVampire>!
Lőrincz L. László: A hosszú szafári

Azt hiszem, ez a Lőrincz L. László néven megjelent könyvek egyik legjobbika! Az elmúlt évtizedekben a Leslie L. Lawrence és a Lőrincz L. László néven írt könyvek közül erősen az előbbiek kerültek túlsúlyba, így hajlamos voltam én is megfeledkezni a csodálatos Lőrincz L. László tudományos fantasztikus művekről. De ennek A hosszú szafárival vége, most ismét előveszem őket!

A könyvben található mindkét történet megüti a „nagy” science fiction írók kisregényeinek szintjét, sőt igazán eredetiek. Az Örök visszatérésben különösen érezhető az a sci-fire oly jellemző, keserédes érzés, amely nélkül nem is igazán sci-fi egy sci-fi.

Mindenkinek ajánlhatom, aki nyitottabb, és nem csak a Leslie L. Lawrence-féle krimiket kedveli!

nandras>!
Lőrincz L. László: A hosszú szafári

Tizenévesen nagy kedvenc volt ezért az 5 csillag, de erősen kétlem, hogy most is annyira tetszene.

jezsek P>!
Lőrincz L. László: A hosszú szafári

Mindkét történetre: az Örök visszatérésre és A hosszú szafárira is igaz, hogy rövidebben, tömörebben jobban tetszettek volna. Mindkettőnél jó volt az ötlet, a hangulatteremtés, a titokzatosság, egyre kíváncsibb lettem, de aztán elhúzódott a történet, a hangulat leült, az érdeklődés lanyhult. Sokkal nagyobb csattanóra vártam, még egy csavarásra, vagy valamire, amit nem találtam ki előre (a hozzászólásban leírom, hogy mire gondoltam). A befejezésekben kicsit csalódtam, de végül is nem volt olyan rossz.

Eta IP>!
Lőrincz L. László: A hosszú szafári

Nekem nagyon tetszett a címadó novella. A többire már nem emlékszem, de a Hosszú szafari nagyon megütött annak idején…

Lunemorte P>!

– De megvalósulhat-e a közösség boldogsága az egyén boldogtalansága árán?

Lornka>!

Még mindig ősemberek vagyunk, akik kőbalta helyett neutronnal, antianyaggal és lézerrel játszadozunk. Kiesett kezünkből a fejlődés fékje, Scott!

143. oldal (Örök visszatérés)

Lunemorte P>!

Arra kell törekednünk, hogy saját alkotásunk, a gép a barátunk és ne az ellenségünk legyen.

Turi_Tamás>!

– Kérem, hölgyeim és uraim, itt láthatók az Állat- és Lénykert büszkeségei, a keopszok. Eddig még nem fordult elő, hogy kellemetlenséget okoztak volna bárkinek is. Füvet esznek, és nem beszélnek. Ami azt illeti, elsőrendű anyós lenne belőlük!

A hosszú szafári

Lunemorte P>!

A nirvánában a nirvána van. Legalábbis valaminek kell lenni, ha a lelkek oda igyekeznek… Ha feloldódnak benne. Mert csak valamiben lehet feloldódni, a semmiben nem…

Lunemorte P>!

Aki annyit piál, megáll az az őrmesteri rangnál. Akárcsak én. Nem igaz?

Lornka>!

…a jövőben derül ki, hogy minek volt értelme, és minek nem. A jövő nem ismerete pedig bocsánatossá teszi tévedéseinket, ravaszkodásainkat, és… mondjuk ki nyíltan: bűneinket. Ha viszont ismerjük, senki nem ment fel bennünket a felelősség alól. Ezért a jövő ismerete ártalmasabb, mint az összes nukleáris, sugár- és egyéb fegyverek.

138. oldal (Örök visszatérés)

Lunemorte P>!

Aki normálisnak képzeli magát, az biztosan sült bolond, aki viszont esküszik, hogy nem normális,biztos, hogy az…