Gésa 33 csillagozás

Liza Dalby: Gésa Liza Dalby: Gésa

Liza, egy fiatal amerikai egyetemista Kyotóba utazik, hogy a legendás és titokzatos gésák életét tanulmányozza. Kutatásai azonban eredménytelenek maradnak, pedig ő szeretné első kézből is megismerni ezt a japán kultúrában kiemelt helyen álló intézményt. Ezért feladja eddigi életét, kilép a megfigyelő előkelő szerepköréből, és beáll gésának. A pontocsói közösségben az Icsigiku nevet kapja, s alighanem ő az első fehér gésa a világon. Több mint húsz évvel később megírja élményeit, könyve lenyűgözően személyes és tárgyilagos egyszerre. A szerzőnő elsősorban a gésák titokzatos hétköznapjaiba avatja be olvasóit de szó esik az öltözködésben, a vallásban, a művészetekben való jártasságukról, a férfiakkal való sokszínű kapcsolatukról, vagy a nemzeti identitástudatukról, hiszen a gésák a mai napig az ősi japán tradíció művelői, a felkelő nap modern és globalizált országában. A világ első fehér gésájának élettörténete bestsellerként járta be a világot.

Liza Dalby: Geisha

Eredeti mű

Ulpius-ház, Budapest, 2007
358 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789637253829 · Fordította: Gellért Marcel
Ulpius-ház, Budapest, 2006
358 oldal · puhatáblás · ISBN: 9637253823 · Fordította: Gellért Marcell

jagoka1984 P>!
Liza Dalby: Gésa

Többek közzött ezért imádok olvasni. Axlapokon keresztül emberi történeteket, eseményeket, különböző kultúrát (és még sorolhatnám) ismerhet meg az olvasó, akár úgy is hogy soha nem tud eljutni oda, ahol épp megismerkedhetne ezekkel.
Mindig is érdekelt a gésák világa. Ez a könyv per pillanat elég volt ahhoz hogy minimálisan megismerkedjek a gésák életével. Biztos hogy fogok még a témával kapcsolatban olvasni.

Sanja>!
Liza Dalby: Gésa

Valamikor május közepén rám jött az „Egy gésa emlékiratai” regény elvonási tünete és úgy gondoltam biztosan van még olyan stílusú, hasonló témájú könyv, így beleolvastam egy másikba. Hasonlónak sem nevezhetném, de ha már bele olvastam, akkor végig is csinálom, mert nem szeretem félbe hagyni a már megkezdett könyveket.
Annak ajánlom ezt a könyvet akit a csupa tények érdeklik gésákról. Nem mondom- és nem is merem – hogy ez egy unalmas könyv, csak éppen nem a megfelelő időben, megfelelő hangulatban kezdem hozzá, ami látszik is, hiszem négy hónap kellett, hogy végig csináljam.
A kifejezéseket és fordításokat amik érdekeltek kiírtam magamnak. :)

Vacskamati78>!
Liza Dalby: Gésa

Egy antropológus részletgazdag és érzékletes könyve 35 évvel ezelőttről, a gésák történelméről, hagyományairól, szemléletük változásáról, fejlődéséről és aktualitásairól, intim hétköznapjaikról, tanulmányaikról, az általuk teremtett mikrokozmoszról, a valótlanul valóságos, sokoldalú japán művészeti ágról… Érdekes elolvasni a Gésa mosolya és a Gésák gésája, valamint a Kiharu a gésa kötetek után.
Kíváncsi lennék, manapság mivel egészítené ki az írónő a könyvét, mi lehet más a gésák mindennapjaiban…

Miyako71 P>!
Liza Dalby: Gésa

A könyv a japán gésák világát próbálja meg bemutatni egy egészen különleges nézőpontból: egy amerikai nő szempontjából, aki annak érdekében, hogy minél mélyrehatóbban tudja tanulmányozni ezt az életmódot, maga is beáll a gésák közé. Ez így rendkívül izgalmasan hangzik – mármint azok számára , akiket érdekel Japán és a japán kultúra. Éppen ezért nagy lendülettel kezdtem bele a könyv olvasásába.
A könyv valóban érdekes, de rettenetesen száraz, dokumentarista mű. Teljesen érthető, hogy a gésák mai világa nem lenne érthető, ha nem mutatná be a szerző a történelmi hátteret, a politikai, jogi, gazdasági változásokat, amik természetesen befolyásolták a gésaközösségek életét; nekem sok volt a kb. a könyv feléig tartó felvezetés. Az utána következő részben pedig végig azt vártam, hogy most aztán valami olyat fogok megtudni a gésák életéről, amit sehol máshol nem olvashatok – na ez elmaradt. Rengeteg szokásról, hagyományról olvashatunk, a mindennapi élet apró-cseprő dolgairól, a házak működéséről, valahogy mégis hiányérzetem maradt. Ennek valószínűleg csak az az oka, hogy a dokumentarista jelleg miatt végig azt éreztem, a szerző, bár benne él a gésaközösségben, formailag maga is gésa, mégsem válik valódi tagjává, vagy legalábbis a könyv megírásakor végig egyfajta távolságtartással számol be az élményeiről.

Hiranneth>!
Liza Dalby: Gésa

Nekem tetszett, érdekes volt bepillantani így a gésák világába. Viszont arra mindenkinek fel kell készülnie, hogy inkább tudományos néhol a megközelítése, mint mondjuk egy regényé. Ez nem csoda, ha azt vesszük, hogy egy szakdolgozathoz készült a megfigyelés alapvetően. De engem a szárazabb, adatosabb részek is érdekeltek, mert érdekes volt így összehasonlítani a különféle körzeteket.

Gavallér_Márk>!
Liza Dalby: Gésa

Nagyon jó! Ez inkább bemutatja a Gésákat, története nem sok van… az írónő saját kis története kerül benne bemutatásra de szigorúan tudományos nézetből!

Judy22>!
Liza Dalby: Gésa

Gyönyörűszép a könyv borítója és a belső képek.
Viszont nem szórakoztató történet, hanem inkább egy dokumentum történet, így nagy csalódás volt számomra.
Érdekes dolgokat tudhatunk meg belőle, de néhol száraz és unalmas.

Kimmuriel>!
Liza Dalby: Gésa

Elég nehezen olvastam végig, kicsit vontatottnak, elcsépeltnek tűnt, bár ebben talán az is közrejátszik, hogy Ursula Richter: A gésa mosolya – Titkok a fehér maszk mögött című könyve után olvastam, és gyakorlatilag ugyanarról szólt, csak kevésbé olvasmányos formában. Egy kicsit megcsömörlöttem a gésás könyvektől, sok volt ez így egyszerre egymás után. Nem annyira elbeszélő stílusban íródott, inkább egy hosszabb újságcikkez tudnám hasonlítani, ami nagyon megnehezítette az olvasását.

anddie>!
Liza Dalby: Gésa

Nagyon tetszett! A gésák világa egész más, mint elképzeltem.Nem hittem volna, hogy régen ilyen kemény módszerekkel nevelték őket….

Zsofcsi>!
Liza Dalby: Gésa

Nem rossz ez a könyv , de inkább egy dokumentumfilmhez tudnám hasonlítani. Leginkább tényeket és információkat közöl a gésákról a negyedek és maga a foglalkozás létrejöttéről. Valamint egy kis betekintést enged az 90'-es évek gésáinak mindennapi életébe. De nem valami cselekményes formában. Mondjuk a gésás regények megértéséhez szolgál információval leginkább.

Hozz bőséget!
Ma este
És holnap
És holnapután.

Winky>!

A sors viharai mindenkinek a hajóját megtépázzák időről időre, de a gésák törékeny bárkája hánykolódik a legtöbbet a szeszélyes szélviharok korbácsolta, zavaros vizeken.

robinson P>!

A gésák még a háború utolsó éveiben is rendületlenül folytatták a tevékenységüket.1944-ben, mikor a kormány rendelete alapján minden teaházat,gésaházat és éjjeli mulatót bezártak csak Tokióban közel kilencezer gésa állt nap mint nap a vendégek rendelkezésére.

robinson P>!

A figyelmes szemlélő nemegyszer rajtakaphat egy fiatal gésát,amint vendégei őszülő feje fölött vágyakozó pillantásokat vet a folyó felé,mélyeket szippantva a vérpezsdítő tavaszi levegőből,miközben arra gondol,milyen csodálatos is lenne odalent sétálni a titkokat susogó folyó partján egy jó képű fiatalember karján.