A ​bundás Vénusz 7 csillagozás

Leopold von Sacher-Masoch: A bundás Vénusz

Gyakran ​használjuk a szót mazochista, s ezen olyan embert értünk, aki saját érdeke ellen cselekszik, szinte keresi a szenvedést. Arra már ritkábban gondolunk, honnan vette ez a megjelölés az eredetét. Nos, Sacher-Mazoch volt az, aki elsőként figyelt fel erre a szexuális aberrációra, mely az önsanyargatásban, a lelki terrorban nyer csupán kielégülést. Sacher-Mazoch nem pszichológus, hanem író, mégpedig nem is akármilyen író!!! Könnyed, légies stílusa, kifinomult, választékos nyelvezete jelentős művészt sejtet. Élete főművének tekinthető A bundás Vénusz című kisregény, melynek első hazai megjelentetésére a Betűvető vállalkozik. Ebben a könyvében adja a szerző a mazochizmus néven közismert szexuális eltévelyedés legtökéletesebb ábrázolását.
A mű cselekménye igen egyszerű, de ezért a részletek gazdagsága bőségesen kárpótolja az olvasót. Egy huszonéves fiatalemberen úrrá lesz az önkínzás szenvedélye. Intim kapcsolatba kerül egy szelíd, kedves, tetszetős külsejű özveggyel, akit… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1870

>!
Betűvető, 1989
110 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630271931 · Fordította: Szmodits Anikó

Enciklopédia 1


Most olvassa 1

Várólistára tette 14

Kívánságlistára tette 22

Kölcsönkérné 2


Kiemelt értékelések

Szürke_Medve >!
Leopold von Sacher-Masoch: A bundás Vénusz

Hát igen. Derék Leopoldunk szerette ha felmossák vele a padlót a csajok. Ehhez, mivel intelligens ember volt sajátos világnézetet és filozófiát is kreált (enyhe Schopenhauer utánérzéssel) és bőven adagolja ebben a kis könyvben, ami ahogy mondani szokták „megtörtént esemény alapján” íródott. Szerzőnk a közte és dominája, Fanny Pistor bárónő közötti viszony alapján vázolta fel Severin von Kusiemski és Wanda von Dunajew történetét. Van minden: szubmisszivitás, cuckold, fétis, ostorozás, és még sok egyéb,. mindez rengeteg filozofálgatással, nőgyűlölő, és paradox módon feminista kiszólásokkal nyakon öntve. Bármennyire is igyekszik azonban a jó Leopold polgár pukkasztani, (a kortársak meg is botránkoztak), de ennek ellenére én mégis úgy érzem a regényt áthatja egyfajta, a boldog békeidőkre jellemző, visszafogottság és szemérmesség, ezért a mai olvasók jó része (akik brutál szadomazót várnak) csalódik is benne, pedig nem olyan rossz könyvecske ez. A saját korában volt hatása. Köztudott hogy Krafft-Ebing a szerző nevéből alkotta meg a mazochizmus kifejezést, és (ez kevésbé ismert) Wanda neve fogalom lett. Ha a századfordulón egy újságban „Wanda” jeligével keresett kapcsolatot egy hölgy, akkor tudni lehetett, hogy egy profi domina hirdet az ügyfeleinek…
A könyv borítója viszont ocsmány, méltatlan egy legendás 19. századi regényhez. Bár talán arra gondolt a kiadó, hogy ez úgyis mazochistáknak szól, és ha lúd hát legyen kövér, esztétikailag is beletapos a lelkük közepébe, hadd élvezzék…

4 hozzászólás

Népszerű idézetek

>!

[…] sose érezd magad biztonságban egy asszony mellett, akit szeretsz, mert a nő természete több veszélyt rejt magában, mint hinnéd. A nők sem nem olyan jók, mint ahogy tisztelőik és védelmezőik gondolják, sem nem olyan rosszak, mint ahogy ellenségeik állítják róluk. A nő jelleme a jellemtelensége. A legjobb asszony is egyetlen pillanat alatt képes elmerülni a szennyben, és a legrosszabb is váratlanul nagy és nemes cselekedetekre képes, és megszégyeníti azokat, akik megvetik őt. Egyetlen asszony sem olyan jó vagy rossz, hogy ne lenne képes minden pillanatban a legördögibb és legangyalibb, a legszennyesebb és a legtisztább gondolatokra, érzelmekre és cselekedetekre. A nő a civilizáció minden haladása ellenére megmaradt annak, aminek a természet formálta, a vadállat természete rejtőzik benne, hű és hűtlen, jószívű és kegyetlen, mindig pillanatnyi érzelmi állapota szerint. Az erkölcsös jellem mindig is a komoly, mély műveltség terméke volt. A férfi, még ha önző és rosszindulatú is, mindenkor elveket követ, de a nő mindig csak érzelmeinek engedelmeskedik. Sose feledd ezt, és sose érezd magad biztonságban egy nő mellett, akárhogy is szereted!

45. oldal

5 hozzászólás
>!

Úgy tizennégy éves lehettem, amikor anyámhoz egy új szobalány került, fiatal volt, csinos, gömbölyű. Egy reggel a kicsike nálam takarított, én Tacitusom olvasásába mélyedtem, s teljesen magával ragadott a régi germán erények leírása, amikor ő egyszer csak abbahagyta a munkát, kezében a seprűvel hozzám hajolt, és én váratlanul telt cseresznyeajkait éreztem a számon. A szerelmes szobacicus csókja megbizsergetett, mégis fölkaptam Germániámat, és a csábító ellen pajzsként magam előtt tartva mélyen megbotránkozva elhagytam a szobát.

Kapcsolódó szócikkek: Cornelius Tacitus
>!

[…] – De mi, az újkor gyermekei egyszerűen nem viseljük el az ókori derűt, s a legkevésbé a szerelemben nem. Az a gondolat, hogy másokkal osztozzunk egy nőn, még ha az egy Aszpázia is, fölháborít bennünket, mi féltékenyek vagyunk, úgy, mint ahogy féltékeny az Istenünk is. Ezért lett a csodás Phriné neve nálunk gúnynévvé. Mi többre becsülünk egy sovány, sápadt holbeini szűzet, aki egyedül a miénk, mint egy antik Vénuszt, aki, ha mégoly istenien szép is, ma Anchisest, holnap Párist, holnapután Adoniszt szereti, és ha a természet diadalmaskodik is bennünk, s izzó szenvedélyünkben oda is adjuk magunkat egy ilyen asszonynak, derűssége, életkedve ördöngősségnek tűnik számunkra, borzalomnak, és boldogságunkat bűnnek látjuk, amelyért bűnhődnünk kell.
– Tehát maga is a modern nőkért rajong, azokért a szerencsétlen hisztérikus nőcskékért, akik, miközben alvajáróként vadásznak a megálmodott férfiideálra, a legtökéletesebb férfit sem tudják becsülni, akik könnyek és fejgörcsök között naponta megsértik keresztényi kötelességeiket;csalva és megcsalatva, mindig keresnek és válogatnak és elhajítanak, soha nem boldogok és soha nem tesznek boldoggá másokat, és a sorsot vádolják, ahelyett, hogy nyugodtan bevallanák: szeretni akarok, és élni akarok, mégpedig úgy, ahogy Heléna és Aszpázia szeretett és élt. A természet nem ismer állandóságot a férfi-nő kapcsolatban.
– Nagyságos asszonyom…
– Hagyja, hogy végigmondjam! Csak a férfi önzése az, amely a nőt el akarja rejteni, mint valami kincset. Minden kísérlet csődöt mondott, amely szent szertartásokkal, eskükkel és szerződésekkel állandóságot akart vinni az örökké változó emberi lét legváltozékonyabb elemébe, a szerelembe. Tagadhatja-e, hogy keresztény világunk rothadásnak indult?

19. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

Tiffany Reisz: A szent
J. R. Ward: Feloldozott szerető
L. J. Shen: Scandalous – A Néma
E. K. Blair: Echo
Lakatos Levente: Bomlás
Pavlov: Csak egy kis szívesség
Skye Warren: The Pawn – A gyalog
Pierre Louÿs: Három lány és az anyjuk
Pergel Zsolt: A fájdalom gyönyöre
Sierra Cartwright: Megláncolva