A ​nap gyermekei 21 csillagozás

Leena Krohn: A nap gyermekei

Ibolyához, a szelíd, kék szemű kislányhoz egy tavaszi napon váratlan kéréssel fordulnak. Füzike kisasszonynak, a közeli virágüzlet tulajdonosának segítségre van szüksége, így Ibolya egy hétre elszegődik virágfutárnak. Minden egyes napnak megvan a maga virága, és Ibolya mindig máshova visz küldeményt: újszülöttnek és édesanyjának, frissen érettségizett diáknak, kórházban fekvő betegnek, börtönben ülő elítéltnek, a város legszebb lányának, kínai professzornak, a polgármesternek, operaénekesnőnek, végül a világhírű bűvész temetésére.

Eredeti cím: Auringon lapsia

Eredeti megjelenés éve: 2011

Cerkabella, Budapest, 2013
78 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789639820388 · Fordította: Kovács Ottilia · Illusztrálta: Inari Krohn

Leena Krohn: A nap gyermekei

„Sokan úgy tartják, a szépség szükségtelen és fölösleges dolog. A szépség azonban nélkülözhetetlen, nélküle megszakadna az élet folyamatossága. A szépség természeti törvény, ugyanakkor szigorú és veszélyes is. Mindenkit magához vonz, aki csak él ezen a földön, így azokat is, akik képesek lennének elpusztítani. Ezért a szépségben mindig jelen van legalább egy cseppnyi méreg is.”

Ilyen csodaszép kis mese volt ez a virágokról, akiknek a színeket (is) köszönhetjük és különféle emberekről, érzelmekről, akik nem csak a szépet, de a mérget is magukban hordozzák, de ebből is tanulhatunk, hisz ilyen az élet is, hol gyönyörűszép, hol pedig kegyetlen.
Bennem felidézte korai kamaszkorom olvasmányait, visszarepített a szünidők nyugalmas és izgalmas boldogságába. Gyerek vagy kamaszszemmel talán más élményt nyújt, szóval én inkább olyan kiskamaszoknak ajánlanám, akik már szembe tudnak nézni az élet komolyabb kérdéseivel, mert hiába tűnik csak egy meseformában elmondott kis történetnek, valójában ennél sokkal mélyebb és több ennél.

Ja és a testvére Inari készítette az illusztrációkat, és érdemes megnézni a többi munkáját is, mert ezek is varázslatosak. https://goo.gl/L77gJz

Erzsebeth P>!
Leena Krohn: A nap gyermekei

Gyönyörű a könyv és a benne lévő virág rajzok. Régen fogtam a kezemben ennyire különleges, igényes kiadású könyvet.
Aranyos, de elég gyenge történet, nem hagyott mély nyomot. Volt pár kedves, megható gondolat benne, de az Írónő hamar túllépett rajtuk. Mesélhetett volna többet a virágokról, a fákról, az életről, jó érzéke volt hozzá, ezekről lett volna jó még többet olvasni. Az embereket nem sikerült érzékletesen bemutatni, ábrázolni.
Azért mindenképpen érdemes kézbe venni, elolvasni és gyönyörködni a könyvben.

Emmi_Lotta I>!
Leena Krohn: A nap gyermekei

A könyvben lévő virágok csodálatosak, de a szöveg tartalmát tekintve nem különösebben érdekes. Leena Krohn megfogalmaz néhány szép, de főleg szomorú, nosztalgikus gondolatot, elsősorban Füzike kisasszony, a virágbolti eladó szájába adva. Füzike a maga szépség iránti elkötelezettségét és életbölcsességét igyekszik egy Ibolya nevű, kilencéves kislányba plántálni, miközben a gyerek egy hétig futárként dolgozik nála. Ibolya szülei, azaz édesanyja és nagyanyja számára nem egyértelmű, hogy a kislányt elengedjék-e dolgozni.

A szerző nem ábrázolja a virágfutár munkáját idillinek, már ami a sokszor súlyos vagy terjedelmes virágok, cserepes növények kerékpárral való kiszállítását, valamint főleg a helyszínek és az ott élő, dolgozó személyek meglátogatását illeti. Krohn – Füzike személyén keresztül – nem moralizál ezen, természetesnek veszi. Fel sem merül, hogy egy ilyen kislány számára esetleg problematikus lehet az elhagyott, sokgyerekes, frissen szült, még ágyban fekvő anyával, a korházban lévő beteg nővel, az életfogytiglanra ítélt fogollyal való találkozás, egyáltalán maga a korház- és börtönlátogatás. A kis virágfutár többi találkozása sem tartható éppen eszményinek: a polgármester születésnapján tapasztalt politikai csatározás és képmutatás, a szépségkirálynő jellemével való szembesülés vagy a világhírű bűvész temetésén való részvétel is megpróbáltatást jelenthetett számára. Szinte mindegyik virágkiszállítás valamilyen szempontból bajos vagy a helyszín, vagy a címzett személye miatt, ha pedig másért nem, akkor a késő esti (a színházi előadás utáni) időpont teszi azzá. Mindez azonban a könyvben nem jelenik meg konfliktusként, mintha nem is lenne érdekes és magától értetődő volna.

Nincs kiaknázva és csak említés szintjén jelenik meg a könyvben a nem éppen tipikusnak mondható családi viszony: egyke gyermek, anya az ikertestvérével, akik gyári munkásként dolgoznak, az anya bátyja, aki éjjeliőr és nappal utcaseprő, valamint a nagymama mint családfő. Ez a családi felállás – négy, jövedelemmel rendelkező felnőtt és egyetlen eltartott közös háztartásban – sejtetni engedi, hogy a család nem tengődik, mégis a regény azzal kezdődik, hogy a gyermek kirakatok előtt ácsingózik marcipántortára, zsírkrétára és könyvre.

A történetet a kislány találkozásai jelentik. Ezek azonban nincsenek rendesen kibontva, pár mondatos említés szintjén valósulnak meg. A könyv nem a gyermekmunka-vállalás kérdéseit vagy a virágfutár munkájának nehézségeit kívánja elemezni, még kevésbé beszél szociológiai tényekről. A lényeg, úgy tetszik, a különféle virágok (cseresznyevirág, páfrány, rózsa stb.), tulajdonságainak ecsetelésében fogható meg. Óhatatlanul felmerül tehát, milyen célból íródott A nap gyermekei. Úgy tűnik, hogy a virágokról való gondolatok publikálása érdekében. A könyv nem más, mint a virágrajzokhoz készült kis illusztráló szövegek gyűjteménye. Kevés!

Bea_Könyvutca P>!
Leena Krohn: A nap gyermekei

A szép borítója miatt akadt meg a szemem ezen a kis könyvecskén, aztán megláttam a belső illusztrációkat is, amelyek gyönyörűszép virágok voltak, így hazavittem a könyvtárból.
A történet főszereplője Ibolya az iskolás kislány, aki Füzike kisasszony virágboltjába tér be virágcserepet vásárolni, majd másnaptól egy hétig virágfutár lesz. Minden napra egy vagy két virág jut, és ugyanannyi történet. Tulajdonképpen aranyos könyv, de néha olyan volt, mint egy növényhatározó, néha pedig olyan „tanítónénis”, szájbarágós volt. De ami mégis dobott rajta, hogy végig olyan retro-érzetem volt, pedig a történet nem régen íródott, pár évvel ezelőtt írta a finn írónő, és néhol igazán humoros gondolatok, megnyilvánulások voltak benne. Az illusztrációk pedig igazán szépek voltak.
Http://konyvutca.blogspot.nl/2016/01/harom-ifjusagi-reg…

Leena Krohn: A nap gyermekei

Nagyon érdekes történet volt, amely gyerekeknek szólt de mégsem.
Különleges volt benne, hogy mindent megtudhattunk a virágokról, beszéltünk róla, körbe jártuk, mint ahogy azt is, hogy ki kinek, miért és hogyan ad virágot. Nagyon tetszett ez benne, na meg az is, hogy milyen szép illusztrációk voltak (sajnáltam viszont hogy kevésbé volt hiteles, nehezebben volt felismerhető a virág :( )
Mindenképpen érdemes elolvasni, mert egy remek kötet, főleg annak aki szereti a virágokat :)

Morpheus>!
Leena Krohn: A nap gyermekei

Aranyos mese, gyerekeknek, virágokról, emberekről. :)

pulse >!
Leena Krohn: A nap gyermekei

Szép volt, nem csak halandzsázott a virágokról sem. Valami mégis hiányzik belőle, vagy belőlem a gyermek.

Nnoemi99>!
Leena Krohn: A nap gyermekei

Legelőször a borítója miatt akadt meg rajta a szemem a könyvesboltban.. Gyönyörű, igényes, és csodálatos rajzokkal van tele. Imádtam olvasni, nagyon különlegessé tette az olvasásélményt ezek a rajzok, valamint a könyv hangulata, fogása.
Ennek ellenére ez csak egy egydélutános, könnyű, aranyos olvasmány de nem nagyon hagy nagy nyomot. Édes élményeket hoz fel a gyerekkorról, nyári munkáról, és nagyon megszeretteti a virágokat is.
Ajánlani tudom akár gyerekeknek is, de felnőtteknek egyaránt..:)

25. oldal A keddi virág

Kapcsolódó szócikkek: méreg · szépség
Kkatja>!

– A koporsóban nincsen senki, csupán a kéreg – susogta a szél vagy a bűvész Ibolya fülébe. – A test csupán szekrény, amelyből valamikor mindenki kiszabadul. Mindenki képes erre a mutatványra, amikor eljön az ideje. Senki nem hal meg, soha.

78. oldalldal A vasárnapi virág

Gwener>!

Akárcsak a gyerekek, a virágok is jobban fejlődnek, ha beszélgetnek velük.

Molymacska>!

– […] Az illat a virág lelke. Ami az ember számára a beszéd, az a virágnál az illat.

Gwener>!

A város összes kirakata közül a virágbolt kirakata tetszett Ibolyának a legjobban. A sötét őszi és téli estéken úgy ragyogott át a havaseső vagy szitáló hó függönyén, akár egy miniatűr nyár.

Molymacska>!

– A királyok meglehetősen kevés dologhoz értenek. Már ha engem kérdezel.

Molymacska>!

Ezért a szépségben mindig jelen van legalább egy cseppnyi méreg is.

Szédültnapraforgó>!

…Az öt a legjobb szám. Tudod miélt?
Ibolya megrázta a fejét, szája tele volt finom süteménnyel.
– Az öt csillagot jelent, és a csillag öt ága a lelket, a levegőt, a napot, a vizet és a földet jelképezi. Az öt a szelelem száma is, amely a kettőnek, amely a nő száma, és a hálomnak, a félfi számának összege. A pálatlan szám a legjobb szám. Tudtad, hogy a világoknak mindig pálatlan számú szilma van? Lendkívül éldekes, nemde? A világok éltik a matematikát! Gondoltad volna?