Hét ​szeretőm 66 csillagozás

Válogatott novellák
Lázár Ervin: Hét szeretőm Lázár Ervin: Hét szeretőm Lázár Ervin: Hét szeretőm Lázár Ervin: Hét szeretőm Lázár Ervin: Hét szeretőm

Lázár ​Ervin novelláinak három évtized alatt megjelent anyagából készült a válogatás. Az a finommívű, néhány kivételtől eltekintve frappáns, rövid ívre szabott elbeszélésforma, amely az író legszemélyesebb mondanivalóit hozza színre, való és képzelet, pontos tényszerűség és mesés lebegés együttesét alkotja. Már a kötetnyitó novellában is: egy vidéki cirkuszelőadás, ahol minden a helyén van, a közönség is köznapi, s mégis: a bűvész trükkje nem leleplezhető – s épp ez a titka, hogy nincsen (A bűvész). A városba szakadt fiatalember élményköreként idézi meg több írás is azt a hajdani pusztát, melynek élménygazdag elevenségéből, emberi tisztaságából, gyermeki varázsából egy csipetnyi is vigasztalás lehet (Rozmaring; Veréb a Jézus szívében). Ez a „tündéri realiz- mus”-ra való képesség, a naivitás tartományainak megőrzött integritása ad magyarázatot arra, hogy Lázár Ervin sikeres gyermekkönyvei és „felnőtt” elbeszéléseinek képzeletvilága egymáshoz illenek. Az írói személynek két alakmása… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1994

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Osiris könyvtár - Irodalom Osiris · Századvég könyvtár - Irodalom Századvég · Osiris-Századvég könyvtár - Irodalom Osiris

Osiris, Budapest, 2006
Osiris, Budapest, 2003
Osiris, Budapest, 2002

Aurore>!

Lázár Ervin: Hét szeretőm Válogatott novellák

Azt sajnáltam, hogy az egyes novellák mellett nincsen évszám. Bár valamelyest sejteni lehet, melyek a korábbiak, és ha valaki nagyon módszeres, a korábbi kötetek megjelenési évéből is visszafejtheti hozzávetőlegesen a kronológiát.

Szerintem Lázár Ervin nagyon boldogtalan fiatalember volt. Boldogtalan volt, mert ott kellett hagynia Rácegrest és Illés Ézsaiás nevű alter egójának sorsából kikövetkeztethetjük: boldogtalan volt a szeherehelehembehen… A fiatalkorában írt vagy arról szóló, olykor kisregénynek is beillő novellái – gyakrabban töredezettek. A Masoko kötetben olvastam a legtöbbet már, de alig emlékeztem rájuk, mert a töredezettség nem tesz jót a memóriának. Ő akkor találta meg magát (valamikor Simf nevű hősének születése táján és után) és akkor lelt rá arra a hangra, melybe mindannyian beleszerelmesedünk, amikor apuka lett. Olyankor van helitica és katikopter, retemetesz, várkisember, ibolyáll az ibolya és a többi.

A Lázár Ervin életműolvasás egyszerre lesz csodálatos és Q nehéz. Egyrészt mert olyan mintha az ember töményen szedné a legdrágább gyógyszert a lelkére. Másrészt tudni, hogy végigszántok rajta, aztán kész, nincs több… No nem baj, de bevállaltam, és időközönként úgyis mindent elfelejtek, mert az én fejem is nagyon kápos.

Osiris, Budapest, 2006
ppeva P>!

Lázár Ervin: Hét szeretőm Válogatott novellák

Az elején kicsit elveszetten ténferegtem a novelláiban. Aztán felfedeztem benne Lázár Ervint magát, és onnantól vitt. A gyerekkorából az ifjúkorán és felnőttkorán át az apakorába és mesélőkorába. Ahogy ment előre a gyerek- és ifjúkoron, a képzeletbeli és valódi (kiábrándítóan valódi) pusztán, és elért egy másik gyerekkorba, a gyerekeiébe – egyre szebb és szebb lett, egyre jobban melegített.
Van benne néhány kedvencem, mondjuk a Simf, a füst meg az utolsó, a Hét szeretőm. De tudnék még jópárat felsorolni, főleg a könyv második feléből.
A kedvenc első mondatom a Szerelmes történet kezdősora volt:
„Egy csendeske, vékonypénzű horkolás kiment az ablakon.”

Habók P>!

Lázár Ervin: Hét szeretőm Válogatott novellák

Néhány hosszabb-rövidebb novella és több nemlétezik történet. A novellákkal néha bajban voltam, volt, ami nem is tetszett (ami azért Lázár Ervin esetében ritkaság, de ezzel a Veréb a Jézus Szívében c. novellával nem először próbálkozom). Illés Ézsaiást megkedveltem, Simfet már korábban is szerettem, most megörültem az új novelláknak. De legszívesebben a gyerekekkel közös történeteket olvasom.

Paulina_Sándorné P>!

Lázár Ervin: Hét szeretőm Válogatott novellák

Nagyon szívesen olvastam ezeket a történeteket is. A bűvész történetével elvarázsolt és nehezen tudtam letenni a könyvet. (Alvás rovására is ment.) Találtam benne olyat most is, amely elgondolkodtatott és meg kellett állnom, hogy csak figyeljem merre mennek a gondolataim.

havaska>!

Lázár Ervin: Hét szeretőm Válogatott novellák

Rovid meseszeru kis novellak, szivet , lelket melengetok…
Az elejet el is lehet felejteni, azok nem voltak olyan jok, vagy inkabb nem szolitottak meg, vagy nem ertettem meg, de a masodik fele tetszett… :) Mikor a kisgyerekeivel van, talan a kedvencem a Tüskés Varabin volt… :)

jeno>!

Lázár Ervin: Hét szeretőm Válogatott novellák

Egy szeretni való ember szeretni való történetei. A novellagyűjtemény néha mesés, néha groteszk, néha már-már szocreál, de mind mögött ott van Lázár Ervin szíve.
Legszívesebben leülnék Lázár Ervin mellé, hogy meséljen: felnőtt- és gyerekmeséket. Sajnos erről már lekéstünk…

mamono P>!

Lázár Ervin: Hét szeretőm Válogatott novellák

Vegyes érzéseim vannak a könyvvel kapcsolatban.
Egyes novellák nagyon tetszettek, mások nem annyira. Sajnos több olyan történet volt, ami nem annyira tetszett. Ráadásul azt hiszem többségében voltak azok, amik nem tetszettek. Nem tudom megmagyarázni miért. Mert végül is olyan érzésem volt olvasás közben, mintha meséket olvasnék – legalábbis elég gyakran. Sszóval adott egy kellemes érzést, és valahogy mégsem működtek. Komolyan nem tudom megmondani, miért.
Nem tudom, talán máskor újra kellene olvasnom. Meglátjuk… Talán akkor jobban tetszenének. Mindenképpen adnom kellene neki még egy esélyt valamikor.

WolfEinstein>!

Lázár Ervin: Hét szeretőm Válogatott novellák

Ezzel a kötettel vegyesek az érzéseim. Vannak benne olyan novellák, amikkel egyszerűen nem tudtam mit kezdeni, amiket kicsit erőltetettnek éreztem, amik jó ötletből indulnak, aztán kifulladnak, vagy ahol már az ötlet is biceg egy kicsit. És voltak olyanok is, amik nagyon megfogtak. Személyes kedvencem a Masoko Köztársaság volt, talán mert ismerős volt a játék, én is külön államot csináltam egyszer a szobámból, még útlevelet is készítettem hozzá. Úgyhogy a személyes kötődés megvolt. Összességében inkább tetszett a könyv, de vannak benne olyan novellák, amiket nem szeretnék újraolvasni.

pikkupilvi P>!

Lázár Ervin: Hét szeretőm Válogatott novellák

A női témájú novellák nekem nem sokat adtak a frusztráció érzésén kívül. A kötet második felétől következnek azok az írások, amelyek magukon hordják Lázár védjegyét. Kedvencem A Masoko köztársaság és a Társasjáték.

Századvég, Budapest, 1994

Natalie_Danaisz IP>!

Néhány hete vendégségben voltunk valahol, és úgy adódott, hogy egy ágyban kellett aludnom a fiammal. Sokáig firgett-forgott, rugdalódzott, karattyolt. Egy kicsit untam már.
    – Aludjál! – mordultam rá.
    – Jó – mondta komolyan –, elalszom. – És súgva hozzátette – nagyon szépeket fogok álmodni. Nézd te is!
    Tehát onnan való ez a fránya tüskés varabin. Csak hogy a fiam nem tudja, hogy lekéstem az álmát. Nem tudtam elaludni. Először az örömtől; hogy íme, itt van egy ember, aki jó szívvel és barátságosan az álmába invitál. Aztán meg a bánattól, hogy hiszen lehetetlen ajándékot adott, nem ülhetek be – mint egy moziba – álma közepébe. Pedig lehet, hogy csak kishitű voltam. Mert aztán, amikor nagy nehezen sikerült elaludnom, színekről álmodtam. Égő vöröseket láttam, szelíd kékeket és olyasféle habkönnyű zöldeket, amilyeneket csak kora májusi, ligetes réteken lehet látni.
    Könnyen meglehet, hogy nem is én álmodtam, hanem az ő álmát láttam. Honnan is álmodtam volna én olyan csoda színeset?

262-263. oldal, Tüskés varabin (1994)

Natalie_Danaisz IP>!

Mert télen a legcsodálatosabb a tiszta, csillagos ég. Csak kevesen tudják, mert kinek van érkezése nagy hidegben csillagos eget bámulni?

271. oldal, A másik télapó (1994)

volna>!

Ha az ember vigyorog, nem bántják, azt mondják, közülünk való. Ha meg elszomorodik, nekiesnek – ezért hát vigyorogni kell.

112. oldal, A kuka (1994)

Natalie_Danaisz IP>!

– A szívében tavasz van – mondta magabiztosan Simf.
    – Rajzold bele – kérte őt Erika, és Simf belerajzolta a retemetesz szívébe a tavaszt.
    Hát így kezdődött, ez volt az első találkozásuk.

Uzsonna>!

És máris ibolyállott az ibolya ibolyahangja.

229. oldal, Ibolyalebeszélő (1994)

Kapcsolódó szócikkek: ibolya
Goofry>!

– Nincs is kék ló – mondta a fenyő.
– Kéklő kékló – mondta a gyerek.

209. oldal, Ló a házban

Papusz>!

A majdnem élethű utánzatok a legborzasztóbbak. A hazugságok közül is az igazságnak látszók a legveszélyesebbek…

64. oldal, Veréb a Jézus Szívében

Almost_Zed>!

A téli szél másként fúj, mint a nyári. A hangok tisztábbak, élesebbek. Ez csak a szél hangja. Nyáron a fák is énekelnek.

21. oldal, Hóban (1994)

Kapcsolódó szócikkek: szél
Uzsonna>!

Két nő barátságában vagy barátkozásában sohasem lehet mindkét fél egyenrangú. Az egyik alárendelt. Ez az alapja az egykori barátnők szívós gyűlöletének.

97. oldal, Mit akar ez a kerek arcú? (1994)

Kapcsolódó szócikkek: barátság · nők
Uzsonna>!

Látott finom csipkehorkolásokat, rikító fűrésztelep-horkolásokat, trubadúrhorkolást, selyemhorkolásokat, mozdonyhorkolásokat.

240. oldal, Szerelmes történet (1994)

Kapcsolódó szócikkek: horkolás