A ​betörő, aki szeretett Kiplinget idézni (A betörő, aki... 3.) 157 csillagozás

Lawrence Block: A betörő, aki szeretett Kiplinget idézni

Bernie Rhodenbarr megjavult. Vásárolt egy helyes kis könyvesboltot, és most ott ül naphosszat, könyveket vesz, elad és olvas.

Ekkor jelenik meg Rudyard Whelkin, aki tizenötezer dollárt ajánl Kipling egy ritka könyvéért, amelyből csak egyetlen példány létezik, az is egy milliomos gondosan őrzött könyvtárában.

Mivel még Bernie sem gondolja komolyan ezt a megjavulósdit, egyik este már a könyvvel a kezében távozik a gyűjtő otthonából.

Bernie hamarosan egy hullát talál maga mellett, a saját kezében egy fegyvert, az ajtó előtt meg egy rakás rendőrt. Ha ki akar mászni ebből a csávából (is), akkor meg kell találnia a gyilkost, és ki kell derítenie, hogy miféle könyv az, amiért nemcsak vagyonokat fizetnek, hanem még ölnek is.

Eredeti megjelenés éve: 1979

Agave Könyvek, Budapest, 2006
188 oldal · ISBN: 9637118365 · Fordította: Varga Bálint

Bernie Rhodenbarr

Kovaxka P>!
Lawrence Block: A betörő, aki szeretett Kiplinget idézni

Bernie-t imádom! Ráadásul a könyvekhez is konyít valamit, nemcsak a zárak királya. Szeretném, ha megtartaná a könyvesboltot! Carolynt is bírtam, remélem, még fog szerepelni. Egy sémára épül ez a sorozat, de annyira vicces, hogy nem bánom. New Yorkkal meg amúgy el lehet nekem adni szinte bármit. Biztos, hogy olvasom a következő részt is, pár óra felhőtlen szórakozás garantált!

Lawrence Block: A betörő, aki szeretett Kiplinget idézni

Jó döntés volt, hogy Bernie újabb történetét egy nehezebben emészthető regény után vettem elő. Bernie mindig biztos pont. Az ő humora, világlátása, könnyedsége, a pörgős történetvezetés és a történetek rövidsége kellemes kikapcsolódást nyújtanak.
Az első 20-30 oldal után ismét elfogott az érzés, hogy kábé mindegy, miről fog szólni ez a rész, élvezni fogom. Így is lett.
Bernie munkájában szerencsére szinte bármi állhat a középpontban és szinte bárhol homokszem kerülhet a gépezetbe. Block ezt nagyon jól kitalálta és újra meg újra működni látszik a recept. Az, hogy most éppen Kipling egy elveszett verseskötetének ellopásáról van szó, egyáltalán nem lóg ki a sorból. És hát ki is húzná a rövidebbet, mint az egyszeri, beáldozható, felbérelt betörő. A zűr pedig, amibe Bernie keveredik, hát nem éppen egyszerű.
A történet pörög, csak néha lassul be, de olyankor is okkal: legalább Bernie-vel együtt összeszedhetjük a gondolatainkat, és a világ dolgairól is megismerhetjük egy csipetnyi humorral átitatott véleményét.
A befejezés pimaszságán pedig majdnem hangosan felnevettem! Nem kérdés, hogy folytatni fogom, de lehet, hogy terápiás jelleggel megint valami nehezebb könyv után, mert tuti, hogy akkor is le fog lazítani.

Dors_Peabody>!
Lawrence Block: A betörő, aki szeretett Kiplinget idézni

Kicsit csalódott vagyok. Ez most nem volt olyan jó, mint az előző kettő. Lehet csupán az volt a baj, hogy egy monumentális történelmi regény után ez az alig 200 oldalas regényke olyan semmilyennek se tűnt. Illetve harmadszorra ugyanaz a séma kicsit unalmas. Persze ez nem vette el a kedvem attól, hogy folytassam a sorozatot. Ráadásul tetszik az új szereplő: Carolyn. Őszintén remélem, hogy állandó társa lesz (a bajban) Bernienek.

Frank_Waters I>!
Lawrence Block: A betörő, aki szeretett Kiplinget idézni

Bernie megint bajba kerül… Hogy kimászik-e belőle, azt a könyvből tudhatjátok meg….

Persze bizonyos motívumok nem változtak – de ez már egy más könyv, mint az első kettő. Hangulatában is, humorában is: az alap valahogy sokkal nyugodtabb, az állandó Ray Kirschmann mellé került egy állandó(nak tűnő) Carolyn, a leszbikus kutyakozmetikus. Persze hulla most is van, és megint azt hiszik, hogy Bernie ölte meg (ki más? ha már kétszer meggyanúsították, harmadszorra vajon nem egyértelmű, hogy … NEM ő volt?…), de most van egy már-már poirot-i zárlat: Uraim, azért hívtam össze önöket, mert… És minden kiderül. Nem lehet rájönni, vagy csak ha napokig agyalunk rajta: de hát inkább olvassuk, az élvezetesebb. Nem mondhatom, hogy rosszul van kitalálva, sőt. Néhol viszont én jobban húztam volna az időt. Hadd izguljon már az olvasó, hogy mi van ha mégis… Szóval fél csillagot levontam pár összecsapottságért, oké? Jöhet a következő kötet :)

alaurent P>!
Lawrence Block: A betörő, aki szeretett Kiplinget idézni

Többet vártam a sorozat harmadik kötetétől. A csalódottságom oka az, hogy kezd kialakulni valamiféle séma, ami mindhárom kötetre ráhúzható, emiatt ez már egysíkúbb, előre kitalálhatóbb volt a számomra. A könyvesbolt nyitás az egyetlen új és jó ötlet benne – nagyon sok emlékezetes regény (vagy éppen mese) lényeges helyszíne.
Bernie hozza a formáját, bár néha zavart, hogy ennyire ügyes, ennyire nem képes hibázni, és ilyen sokkal képes mindenki előtt járni agyban. A kötet humorát értékeltem, de csak emiatt nem vennék több kötetet a kezembe. Remélem, az író kitalál valamit a következőkben, ami visszaadja a bizalmamat a sorozattal szemben, még egy dobása van nálam.

Lawrence Block: A betörő, aki szeretett Kiplinget idézni

Olvasgatva az értékeléseket: „laposnak találtam ezt a történetet”, „ nagyon felejthető volt”, „egy leheletnyit túl van bonyolítva…”
Hát nem tudom…
Én nem találtam laposnak, nem volt túlbonyolítva sem.

Kicsit Agatha Christie-t, kicsit P. G. Wodehouse-t idézte – rendkívül kellemes kikapcsolódás.
Csak remélni tudom, hogy az olvasott értékelések igazak, és valóban ez a leggyengébb Bernie történet…hisz akkor szerencsém van és a többi rész még sokkal, de sokkal szórakoztatóbb lesz.

Sceurpien I>!
Lawrence Block: A betörő, aki szeretett Kiplinget idézni

Lawrence Block ebben a kötetben győzött meg arról, hogy jó döntés folytatni Rhodenbarr történeteit. Nagyszerű volt a felütéstől egészen a végéig, és bár volt benn egy-kettő üresjárat, és kicsit felesleges traccspartik is, valamint a megoldás is túl-túl egyszerű, de mégis végig élveztem, és jókat tudtam mosolyogni rajta. Megérte.

FreeAngel P>!
Lawrence Block: A betörő, aki szeretett Kiplinget idézni

Egy újabb kedves Bernie-történet, a végén a már-már megszokott csavaros megoldással. A humor továbbra is magával ragadó és üdítő. :) Folytatom természetesen… :)

giny>!
Lawrence Block: A betörő, aki szeretett Kiplinget idézni

Ez a rész is a jól bevált kaptafára készült: Bernie nyakába akarnak varrni egy gyilkosságot – holott ő csak egy „becsületes” betörő. Illetve most már jó útra tért betörő, akiből időközben könyvesbolttulajdonos lett. Ennek a fordulatnak örültem, mert szeretem a könyvesboltos könyveket :) spoiler
A korábbi sémához képest annyi változott, hogy ezúttal nem egy meghódítandó hölgynél húzza meg magát a nyomozás idejére, hanem egy lelkes betörőtanonc barátnőnél.
Ha ez ember egy kis könnyed, humoros történetre vágyik, bátran nyúlhat ehhez a sorozathoz két nagyobb lélegzetvételű mű között.

modus_operandi>!
Lawrence Block: A betörő, aki szeretett Kiplinget idézni

Végig irigyeltem Bernie-t, hogy van egy könyvesboltja. Lehet, hogy nem javult ki a bűnözésből, de legalább van neki egy boltja, tele könyvekkel. (Ó, bárcsak nekem is lenne!)
Amúgy mint mindig, ez a könyv is hozza a formáját. Remélem Carolynt, a leszbikus kutyakozmetikust még látjuk a későbbi kötetekben, mert fantasztikus!

Frank_Waters I>!

Bernie, ha most nincs itt az ideje egy italnak, akkor a piareklámok csúnyán átvertek minket.

kávésbögre P>!

– Most már megnyugodhatsz, Gert – mondta hangosan. – Csak a betörő az.

Róka>!

– Itt maradsz – mondta. – Az ágyon alszol.
– Ne bohóckodj. A kanapén alszom.
– Te ne bohóckodj. Egynyolcvan magas vagy, amilyen hosszú az ágy is. Én egyötven vagyok, amilyen hosszú a kanapé. Még szerencse, hogy a szikh nem ugrott be, mert nem tudnánk lefektetni.

sophie P>!

Azon tűnődtem, milyen remek dolog lehet fagotton játszani. Egyszer rátettem a kezem pár fagottra, és akkor megtudtam, hogy rettentő drágák, ráadásul még nehéz is megtanulni játszani rajtuk. Ezen túl nem tudok kottát olvasni, és nem tartottam valószínűnek azt sem, hogy vennék egy fagottot, azt meg pláne nem, hogy zenetanárhoz járjak. Ennek ellenére, valahányszor meghallom a hangját, mindig eszembe jut, hogy milyen remek lenne egy reggel úgy felkelni, hogy van egy fagottom, és tudok is játszani rajta.

Kapcsolódó szócikkek: fagott
Totti86>!

– Meg tudod nekem mondani, mit jelent a harmincszázalékos esély az esőre? Mit vigyek magammal, ha elmegyek otthonról? Egyharmad esernyőt?

Kapcsolódó szócikkek: esernyő
kávésbögre P>!

A művelet egy kicsivel több tudást igényelt, mint amivel egy átlagos betörő rendelkezik, de tiszta szerencse, hogy én nem vagyok átlagos betörő.

Kapcsolódó szócikkek: Bernie Rhodenbarr
porcelánegér>!

A faajtók olyanok, mint a tengeri kagylók. Ha odanyomja az ember a fülét, akkor hallja az erdőt.

Agave Kiadó, Bp., 2006, 32. oldal

Totti86>!

– Ne szívja mellre – mondtam –, de maga hülyébb annál, minthogy tolvaj lehessen.

– Kérsz inni?
– Persze.
– Whisky? Jéggel? Szódával?
– Igen, igen, nem.

szera>!

Leültem a fotelba, a macska felemelte a fejét, belemászott az ölembe, és érdeklődve figyelte, ahogy olvasni kezdek.
– Esküszöm neked, hogy tud olvasni – mondta Carolyn. – Árny annyira nincs oda a könyvekért, de Myanmar néha odaül a vállamra, és onnan olvas. Vagy az ölembe ülve.
– Egy macskának szeretnie is kell Kiplinget – mutattam rá. – Emlékszel a meséjére? „Én vagyok a macska, aki magában sétál, és minden hely új neki.”

A betörő, aki... sorozat · Összehasonlítás