Becéző ​szavak (Aurora Greenway 1.) 80 csillagozás

Larry McMurtry: Becéző szavak Larry McMurtry: Becéző szavak Larry McMurtry: Becéző szavak

Aurora ​Greenway, az ötven felé közeledő, rendkívül vonzó és intelligens özvegyasszony nem fogadja kitörő örömmel a hírt, hogy nagymama lesz: attól tart, ez elriasztja tőle udvarlóit. Félelme megalapozatlannak bizonyul, mert a nyugdíjas tábornok, a volt terrorista és a többiek továbbra is holmi kamaszfiúkként versengenek a kegyeiért, sőt egy olajmilliomos személyében újabb vetélytársuk akad.
Aurora lánya, Emma eleinte még tűrhető házasságban él a férjével, de kapcsolatuk az évek során megromlik, és mindkettőjük életében egyre sűrűbben tűnnek fel a szeretők. Emma egy fiatalember mellett már-már újra rátalál az elvesztett boldogságra, amikor megtudja, hogy gyógyíthatatlan beteg.
Rosie-t, Aurora bejárónőjét, hét gyermek édesanyját egy könnyű erkölcsű hölgy kedvéért hagyja ott a férje, aki azután nem mindennapi körülmények között egy szerelmi dráma áldozatává válik.
Larry McMurtry regénye ennek a három nőnek egymáshoz és az őket körülvevő férfiakhoz fűződő… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1975

Európa, Budapest, 1986
426 oldal · keménytáblás · ISBN: 963073835x · Fordította: László Zsófia

Nebraska, USA

Larry McMurtry: Becéző szavak

Régóta nem szórakoztam ilyen jól, és régóta nem találkoztam ilyen valóságossá írt karakterekkel. Képtelenség őket pár szóval bemutatni – ehhez ez a vaskos regény kell. Ráadásul, és ez csak a végére derül ki, nem is Auróra, ez a 49 éves, a regény végére nagymamává váló, éles nyelvű akarnok asszonyság, ez a „dáma” az igazi főszereplő – szerintem –, pedig a könyv első, nagyobb részét ő fecsegi végig, hanem lánya, Emma, aki a regényidő másfél-két évtizede alatt frusztrált fiatalasszonyból érett nővé, és hát bizony mamájához hasonlóan kikerekedett családanyává – és karakterré válik.
És akit annyira megkedvelünk (anyját inkább irtózva csodáljuk), hogy őszintén sajnáljuk, hogy nem ismerhettük személyesen, spoiler
Apropó, film: abban ugye főszerepet kap Jack Nicholson (mikor játszott ő mellékszerepben?) Nos, ő itt szerepe szerint csupán egy az idős udvarlók közül, és nem is a „győztes” – Auróra udvartartásában és háza körül még számos remek karakter lófrál, és még egyszer mondom: ilyen pezsgő, szellemes diskurzusokat, csípős odamondásokat – és becéző szavakat – rég nem olvastam, jól indult az év, köszi Larry, újabb kedvenc amerikai írót avattam.

Larry McMurtry: Becéző szavak

Mint az élet: sírunk, nevetünk, küzdünk, harcolunk,bántunk és bántanak.s mindezt néhány becéző szó reményében.

Larry McMurtry: Becéző szavak

Remek stílusban, szeretnivaló humorral megírt történet. Voltaképpen hétköznapi események sora, olyan, ami bármelyikünk életéről szólhatna a világ bármely táján. Családi- és egyéb kapcsolatok párbeszédek sokaságán keresztül. Mondhatnám, hogy semmi különös. Ami mégis remek olvasmánnyá teszi a könyvet, az a főszereplő Aurora Greenway alakja, az ő humora, egyszerre elviselhetetlen és vonzó személyisége. Ma azt mondanánk, „megosztó” személyiség – ha a környezetünkben van ilyen, azt vagy nagyon utáljuk, vagy nagyon szeretjük. Én egyfajta csodálattal vegyes irigységgel szemlélem az ilyen embereket, akik merik vállalni önmagukat mindig minden helyzetben, akik nem törődnek a konvenciókkal, és azzal sem, hogy ki mit gondol róluk.
Mivel a történetből készült filmet is láttam – és valamikor a történelmi múltban már a regényt is olvastam egyszer –, már-már meglepődtem, hogy mennyit lehetett nevetni ezen a könyvön. A film egyértelműen olyan emléket hagyott bennem, hogy iszonyatosan sírtam rajta, ami a sztori végét illetően rendben is van, lévén meglehetősen tragikus a vég, de hogy ennyi humorral átszőtt regény, arra nem emlékeztem. Mindenesetre bátran ajánlom mindenkinek, én pedig azon fogok igyekezni, hogy újranézzem a filmet.

Ardnazil>!
Larry McMurtry: Becéző szavak

Szerintem a civilizáció arra való, hogy az embernek jusson valaki, akivel egy este befejezéseképpen megihat egy csésze teát.
Véleményem szerint a fent idézett szöveg a regény egyik legfontosabb mondata. Olyan az esti tea a testnek, mint a becéző szavak a léleknek. Aurora ebből a szempontból szerencsés, hiszen szinte mindig van kivel teáznia, de anyaként nálam mégis leszerepelt. Hiába tündököl nőként, a személyisége egyszerre dühítő és sajnálatraméltó. Emma karaktere sokkal jobban tetszett, több dologgal is meg kellett küzdenie az anyján kívül. A történetet szerettem a vége ellenére is, de mégis a sok különböző karakter fog jobban megmaradni bennem.

Amyray>!
Larry McMurtry: Becéző szavak

Az első szó, ami eszembe jutott a könyvvel kapcsolatban, az a tökéletes! Egyszerűen lenyűgöző, pörgős, érzelmes, és mégsem az a csöpögős! Letehetetlen! Imádtam a karaktereket, legfőképpen Auroráét, hihetetlen egy nő, remek stílussal.
Rosie-t sajnáltam, és valahol csak drukkoltam, hogy összejöjjenek F. V.-vel:)
Emma pedig… egy kicsit vártam a happy endet, de sajnos ez most ebben a könyvben nem vált valóra!
Én csak ajánlani tudom mindenkinek, mert egyszerűen fantasztikus!

Tiger205>!
Larry McMurtry: Becéző szavak

Szép példa arról, hogy lehet humoros hangvételben is írni az élet nagyon komoly dolgairól…
S íme: még hiteles is!
A film valóban nem rossz, Shirley – szerintem – legjobb alakítása.

Mikkamakka>!
Larry McMurtry: Becéző szavak

Könnyű nyári olvasmányra számítottam, meg is kaptam, de annál sokkal többet is! Alíg tudtam letenni, nagyon nagyon tetszett! Humoros, könnyű, máskor elgondolkoztató, szomorú. Tökéletes!

lamucat>!
Larry McMurtry: Becéző szavak

Sok éve olvastam, de máig emlékszem rá, milyen nagy hatással volt rám, mennyire tetszett.
Talán igazságtalanul vagy épp ellenkezőképpen (?) bánt az élet a könyvvel azáltal, hogy a megfilmesítése szenzációs lett! Így ma, ha Aurórára gondolok, Shirley Mclaine-t látom magam előtt és mellette Nicholson fura figuráját.

verkat>!
Larry McMurtry: Becéző szavak

Nagyon szerettem ezt a könyvet, de bevallom, előbb láttam a belőle készült filmet, amit ha lehet, még jobban szeretek. Shirley Mclaine és Jack Nicholson egészen fantasztikusak benne.

tgorsy>!

Azt hitte, a férje elhagyja; néhány hónap múlva már remélte is. Legalább több hely lenne a szekrényben.

P.: 394 (Európa, 1986)

Sárhelyi_Erika I>!

– Igen, apám valóban vonzó ember volt – felelte Aurora. – Persze, szerintem aki Charlestonban nevelkedett, nem is lehet híján a vonzerőnek. Nyolcvanéves koráig egyszer sem kiabált velem, de attól kezdve, hogy úgy mondjam, behozta a lemaradását. Élete utolsó tíz évében csak ordítani tudott.
– Miért? – kérdezte Emma.
– Sejtelmem sincs – monda Aurora. – Lehet, hogy a charlestoniak csak nyolcvan évig kedvesek.

84. oldal (Európa 1986.)

Sárhelyi_Erika I>!

– Tetszik, csak tudnám, miért épp most olvasom – jelentette ki Emma úgy a regény felénél. – Miért nem tartogathatom öreg napjaimra George Eliotot?
– Csak olvasd el a könyveit, hogy aztán beszélhessünk róluk – mondta Füles. – Amúgy is kevés témánk akad kétévi házasság után. Ha nem akarod, hogy tönkremenjen a házasságunk, olvass többet.

179. oldal (Európa, 1986)

Sárhelyi_Erika I>!

Nehéz elkerülni a szellemi felsőbbrendűség érzését olyasvalakivel szemben, aki a fél reggelt apróhirdetések olvasásával tölti.

41. oldal (Európa 1986)

Morn>!

Mindössze arról van szó, hogy szívesebben vagyok miattad boldogtalan, mint boldog a világ összes általam ismert nőjével.

10. fejezet/2 (212.o)

Sárhelyi_Erika I>!

A férje már elnyúlt az ágyon, és Wordsworth-verseket olvasgatott, amikor bevitte neki a sört.
– Mennyiért hagynád abba az olvasást, és beszélgetnél velem? – kérdezte.
– Wordsworthöt olvasok – válaszolta Füles. – Tudhatnád, hogy utálom a verseit, és bármikor szívesen abbahagyom. Például valami kellemes ételszag hatására.

27. oldal (Európa, 1986)

tgorsy>!

Fura lett volna, ha valamelyikünk olyannal köt házasságot, aki nem szeret olvasni, igaz? – kérdezte Emma.
-Bizonyára több millió nagyon érdekes ember él a világon, aki nem szeret olvasni.

p.: 30 (Európa, 1986)

pável>!

– Egyedül azt nem szeretem a szexben, hogy mindig a beszélgetés végét jelenti – mondta. Ámbár, azt hiszem, ez tart össze bennünket – tette hozzá; ezen maga is meglepődött.
– Micsoda? – kérdezte Füles.
– A szex – felelte Emma. – Nem szólunk egymáshoz annyiszor, hogy azt beszélgetésnek lehetne nevezni.

I/3. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: szex
pável>!

Halála után még a fényképe segítségével sem igen lehetett felidézni.

II/1. fejezet

Megkérdezhetem, hová valósi?
– Leginkább ebbe a kocsiba – válaszolta Vernon. – Az ülés lehajtható. Amikor találok valahol egy parkolóhelyet, hazaértem

VII./1. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: autó