Zsuzsi ​és a Varázsróka 4 csillagozás

Lakner Judit: Zsuzsi és a Varázsróka Lakner Judit: Zsuzsi és a Varázsróka

„Kop-kop-kop, szabad bejönni? Varázsróka vagyok, minden este kopogtatok. Zsuzsi kívánságait teljesítem. Mindent megteszek, ami tőlem telik, varázspálcám segítségével ezt is, azt is előteremtek. Állítólag szebb müszlin báliruhát varázsoltam, mint az Egér Hamupipőkének. Akkor is jövök, ha náthás vagyok vagy nincs hangom. Ami szép tőlem, mert Zsuzsi ilyenkor sem cukorkát vagy labdát kíván, amihez elegendő volna egy rekedt abrakadabra, de nem ám, hanem mondjuk azt, hogy akasszak le neki egy kis rózsaszín csillagot az égről, mégpedig öntapadósat. De nem panaszkodom, a kesergés Makk Makk Zsiga dolga, aki egy érzékeny és sértődős majom, Zsuzsi barátja, neki lesz a csillag, hogy örüljön. Hogy sikerülnek-e a varázslataim? Hát, valahogy valami mindig lesz, mert nincs olyan, hogy semmi. És főleg olyan nincs, hogy lehetetlen, Zsuzsi szerint.”

Noran, 2005
ISBN: 9789637416620 · Felolvasta: Csákányi Eszter
Noran, Budapest, 2003
160 oldal · ISBN: 9639539163 · Illusztrálta: Roskó Gábor

altagi P>!
Lakner Judit: Zsuzsi és a Varázsróka

Nagyon szerettem volna szeretni ezt a mesét, elsősorban Zsuzsi spoiler, másodsorban a róka miatt, de akárhogy is igyekeztem, nem igazán ment… :'(
Ami jó volt a kötetben: nagyon sok olyan meseelemmel találkoztam, ami még új volt, érezhetően szárnyal az írónő fantáziája. Kicsit groteszk volt egyik-másik, de még gyerekeknek is élvezhető mértékben.
El is felejtettem az illusztrációkat, amik viszont kitűnőek, ezerszer jobban tetszettek, mint a történetek.
Ami nem tetszett: főszereplő Zsuzsi nekem pont az a lány, akit nehezen tudok szeretni, és ez az ellenérzés még nagyon gyerek koromból maradt, ezért biztos vagyok benne, hogy ha 30 évvel ezelőtt találkozom ezekkel a mesékkel sem biztos, hogy szerettem volna. Gyerekkönyvek és mesék esetében azt hiszem különösen fontos, hogy az olvasó legalább minimális mértékben azonosulni tudjon a szereplővel, és függetlenül attól, hogy érezhetően hús-vér modellje van Zsuzsinak, ő a nagyonnagyonnemszeretem kategória. Röviden: egy végtelenül egyszerű és unalmas hisztihercegnő.
Szegény varázsróka is elég unalmas, sokkal bűbájosabbnak képzelnék egy rókát, aki főállásban varázsol.
Túl sok az ismétlés, és engem őszintén irritált az az egy-két káromkodás, ami nekem már nem az, de úgy kb. 8 éves kor alatt még elég zaftos. spoiler

altagi P>!

– Hogy tudtál ilyen hamar ideérni? – ámélkodott mindenki.
– Csak jöttem.