62. legjobb klasszikus könyv a molyok értékelése alapján
69. legjobb gyermekkönyv iskolásoknak könyv a molyok értékelése alapján

Anne ​of Green Gables (Anne 1.) 118 csillagozás

L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables L. M. Montgomery: Anne of Green Gables

'Oh, it seems so wonderful that I'm going to live with you and belong to you. I've never belonged to anybody – not really'
When a scrawny, freckled girl with bright red hair arrives on Prince Edward Island, Marilla and Matthew Cuthbert are taken by surprise; they'd asked the orphanage for a quiet boy to help with the farmwork at Green Gables. But how can you reject a child like an unwanted parcel, especially when she tells you her life so far has been a 'perfect graveyard of unburied hopes'? So the beguiling chatterbox stays. Full of imagination, spark and spirit, it is not long before Anne Shirley wins their hearts.

Eredeti megjelenés éve: 1908

Kiadói ajánlás: 9 éves kortól · Tagok ajánlása: 10 éves kortól

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Macmillan Collector's Library Macmillan angol · Puffin in Bloom HarperCollins, Puffin angol · Puffin Classics Puffin angol · Vintage Children's Classics Vintage angol · Scholastic Classics Scholastic angol · Wordsworth Collector’s Editions Wordsworth · Puffin V&A Puffin angol · Collins Classics Collins · Wordsworth Exclusive Collection angol · Flame Tree Collectable Classics Flame Tree angol · The Sisterhood Penguin angol · Chartwell Classics angol · The Seasons Editions Thomas Nelson angol · Harper Muse Classics: Painted Editions HarperCollins angol · Bath treasury of children's classics North Parade Publishing

Sterling, New York, United States, 2023
160 oldal · keménytáblás · ISBN: 9781454945352 · Illusztrálta: Karl James Mountford
Wordsworth, Ware, 2022
256 oldal · keménytáblás · ISBN: 9781840221992

Anne Shirley · Gilbert Blythe · Matthew Cuthbert · Marilla Cuthbert · Diana Barry · Rachel Lynde · Mr. Phillips

Avonlea

NannyOgg>!
L. M. Montgomery: Anne of Green Gables

Semmiféle prekoncepcióm nem volt Anne Shirley-vel kapcsolatban egészen úgy két évvel ezelőttig, amikor is a hálaadási asztal felett lazán bevallottam, hogy fogalmam sincs, mi az az Anne of Green Gables, mire kanadai barátnőim villáján megdermedt a pulykasült, és valószínűleg örökre elvesztettem jóhíremet, mint a társaság legolvasottabb tagja. Mint kiderült, minden kanadai kislány Anne kalandjain nőtt fel, és még annak a barátnőmnek is megvan a teljes sorozat, akinek a kezében könyvet amúgy csak egyszer láttam életemben, és az is a Szürke volt.
Az meg csak engem meg az egyéb olvasmányaimat minősíti, hogy egy ilyen alaphelyzet után, hogy t.i. kivesznek egy árvát az otthonból háztartási célokra, és rossz szállítmány érkezik egy fiú helyett egy lány képében, egyértelműnek tartottam, hogy Anne a poklok poklát fogja megjárni az igazságtalan és kimerítő házimunka és a gonosz, árvákat kiközösítő osztálytársai között, hogy aztán 300 oldallal és egy százas zsepivel később erkölcsi győzelmet arasson Avonlea lakossága fölött. Az amúgy szintén kortárs f*cked-up irodalmon nevelkedett férjem még azt is hozzá találta tenni, hogy Matthew és Marilla, az Anne-t magukhoz vevő testvérpár nyilvánvalóan vérfertőző kapcsolatban élnek, de én ekkor már rájöttem, hogy ez nem az a könyv, úgyhogy nyugodt szívvel tudtam lehurrogni a feltételezést.
Mindezek után kikiáltom az Anne of Green Gables-t 2014 Legszívmelengetőbb Olvasmányának. Amolyan lelki feketeerdő torta, édes, de nem szirupos, és tele van élettel. Egyfolytában virágot szedni meg teázni volt kedvem, amíg olvastam. Komolyan.
(Azért ez az Anne Shirley tényleg rohadt sokat beszélt. Örülök, hogy kb. pont akkor nőtt ki belőle, amikor kezdtem felvonni rá a szemöldököm, csúnyán.)

tataijucc>!
L. M. Montgomery: Anne of Green Gables

Felhívom a kedves női olvasók figyelmét, hogy a következő sorok a nyugalom megzavarására adhatnak okot, továbbá erős szubjektív véleményt tartalmaz.

Gilbert Blythe tökéletesebb, mint Mr. Darcy!

brigi11 P>!
L. M. Montgomery: Anne of Green Gables

Tini korom legkedvesebb sorozata volt ez anno, nem tudnám megmondani hányszor néztem meg. Újra és újra el tudott varázsolni. A könyvet éppen ezért nem mertem a kezembe venni, talán még most se olvastam volna el, ha nincs egy kihívás. Ahogy olvastam, folyamatosan peregtek előttem a filmkockák, de ez semmit nem von le ebből a csodából. Mindig egyben néztem meg a sorozat összes részét, ezért nem tudtam, hol lesz ennek a könyvnek a vége. Ez egy tipikusan olyan befejezés, ahol az olvasó sóhajtozva teszi le a könyvet, egyrészt Matthew és Marilla, másrészt Gilbert miatt.
Hiába az a rengeteg young adult, meg mindenféle pöttyös könyvek Anne Shirley és Gilbert Blythe szerelménél szebbet azóta se tudott senki írni.

worsi P>!
L. M. Montgomery: Anne of Green Gables

Nem is tudom, hanyadszorra olvastam, de az biztos, hogy ez volt a rengetegedik olvasás (mondjuk angolul az első). Annyira jó volt, elkezdtem, és azt éreztem, hogy hazaértem. Annyira otthonos nekem ez a könyv (és persze az egész sorozat). Azt szeretem benne, hogy annyira bájos, meg hogy folyamatosan mosolyoghatnékom meg kézimunkázhatnékom van tőle. Elfogult vagyok, ez tény. :-)
(És irigykedem közben a kislányokra, hogy az volt nagyon menő akkor, hogy kézimunkáztak, és hogy csereberéltek mindenféle horgolás- és kötésmintákat egymás közt.)

L. M. Montgomery: Anne of Green Gables

Kilenc és háromnegyed évesen olvastam először az Anne otthonra talált, és azóta is rendületlenül imádom. Hiába telt el több mint tizenöt év, most is ugyanúgy elvarázsol a történet, és mindig találok benne valami új szeretnivalót. (Most éppen Marillát és a szarkazmussal álcázott szeretetét.) Valószínűleg vén csoroszlyaként is ezt fogom olvasni, végignosztalgiázom vele az életemet, és fél lábbal a sírban is Anne-től fogok magasztos dolgokat idézgetni. Gilbert pedig természetesen örök szívszerelmem. :)
Nagyon sokszor olvastam magyarul, szóval igazán rám fért, hogy angolul is megszerezzem. Természetesen a gyönyörűséges Macmillan Collector's Library kiadást, amiknek egyszerűen képtelenség ellenállni. Az illusztrációk is nagyon szépek és bájosak, jó volt nézegetni őket.
Mindig is kíváncsi voltam rá, milyen lehet kedvenc vörös hősnőm ékesszóló stílusa eredetiben, és tényleg nagyon splendid volt, imádtam a szóáradatait, valahogy így még jobban átjött, mint magyarul, pedig a fordítás is kifejezetten jól sikerült. És még mindig úgy gondolom, hogy csodálatos kebelbarátok lehetnénk Anne-nel.
Egyébként meg fenntartom a 2012-es véleményemet: https://moly.hu/ertekelesek/979905

crissy>!
L. M. Montgomery: Anne of Green Gables

Hát az úgy volt, hogy felfedeztem a LibriVox applikációt, és ez volt az első könyv, ami szembe jött velem rajta. Kellett valami, ami lekösse munka közben a figyelmem, na.
Sokat hallottam róla, és mind csak jókat, úgyhogy örülök, hogy végre én is megismerhettem Anne történetét, legalábbis az elejét. Nagyon szerettem én is, egyszerűen nem tudtam megunni, bármennyire is idegesített volna egy idő után Anne folyamatos beszéde. Marilla is egy szerethető karakter, és szerintem Anne karakterfejlődésére ő nagy hatással volt. Mathew volt az, akiről úgy gondolom, hogy túl keveset szerepelt a könyvben ahhoz képest, hogy milyen különleges kapcsolat alakult ki az elején közöttük. spoiler A végén sírtam.
Számomra az furcsa egyelőre, hogy rengeteg minden történt az első könyvben, és rengeteg idő telt el, és vár rám még egy jó néhány kötet, amiben nem tudom elképzelni, hogy mi fog történni, ha az első kötetben eltelt 5 év. De Anne-t ismerve biztosan nem fogok unatkozni az olvasásuk hallgatásuk alatt. :)
Egy off a végére: nem ezt a verziót hallgattam, ami itt van molyon, hanem egy másikat, ahol szinte minden fejezetet már ember olvasott fel, ami sokat rontott a könyv hangulatán. Anne-nek megvan a stílusa, amit ezek a felolvasók közül kevés tudott visszaadni. Másodjára tanultam a hibámból, és olyat választottam, amit egy ember olvas fel végig. De erről többet akkor, amikor befejeztem azt a kötetet is. :)
Úgy amúgy ajánlom, mert instant szerelem a könyv. Egyszerűen folyamatos mosolygásra késztet, és olyan szívmelengető az egész történet. Olvassátok el. :)

szkrn>!
L. M. Montgomery: Anne of Green Gables

Hullámvasút érzésem volt olvasás közben, mert voltak helyek, ahol legszívesebben félretettem volna. Nagyon ösztönöznöm kellett magamat, hogy olvassam, néhol meg sikerült teljesen magával ragadnia. Engem a gyermek Anne nagyon sokszor idegesített, a monológjaival ki tudott volna kergetni a világból, de végül ahogy egyre idősebb lett, úgy váltak ezek a sokszor oldalnyi hosszúságú eszmefuttatások egyre elviselhetőbbé. Avonlea nagyon kellemes és szép helynek tűnt a leírások alapján, igazi vidék, nagyon szerettem a helyszínt. Kellemes történet, megvolt a maga bája, de nem tudom, szeretnék-e sorozatként tekinteni rá és elolvasni a többi részt is.

Vackor6 P>!
L. M. Montgomery: Anne of Green Gables

Bűbájos történet. Anne szeretnivaló nagyon annak ellenére, hogy néha kissé elfáradtam a szóáradataiba. Mindenesetre nekem mégis a film marad a legkedvesebb.

Mónika_Sándor>!
L. M. Montgomery: Anne of Green Gables

Nekem a filmsorozat nagy része kimaradt – akkor amikor játszották, nálam nem ez a műfaj volt már fókuszban. De sok barátnőmnek a kedvenc filmje volt, és abból, amit el-elkaptam belőle a tévében, egy nagyon kellemes hangulatú, lélekmelengető történet képzete alakult ki bennem.
A hallgassunk angolul hangoskönyveket fellángolásom következő állomásaként került ez a könyv a kezembe (akarom mondani, a fülemre ;-) ). Egy számomra ismeretlen, de nagyon karizmatikus, szuggesztív színésznő olvassa fel. Szuper program volt a főzés-mosás-takarítás kínlódása közepette. :)
Megkedveltem Anne-t, Marillat, Matthew-t, Dianát, Gilbertet, drukkoltam a boldogulásukért, a szerelemért, mindenért. Nagyon szerettem, hogy az igazán fontos emberi értékeket magasztalja fel a könyv. A barátság, a család szeretete, a tanulás fontossága, a kitartás, az, hogy ne add fel soha a reményt – és még sorolhatnám.
Bár erősen ifjúsági regény, bizony ez nálam folytatásra vár. Szintén hangoskönyv formájában! :)

evé>!
L. M. Montgomery: Anne of Green Gables

Újraolvasás, jelen esetben: hallgatás. És emiatt a csillaglevonás, nagyon nehezen barátkoztam meg Rachel McAdams narrációjával… A történet még mindig fantasztikus!

ASIN: B01KGL17UY · Felolvasta: Rachel McAdams

csucsorka IP>!

„I should say not. What good would she be to us?”
„We might be some good to her,” said Matthew suddenly and unexpectedly.

CHAPTER III. Marilla Cuthbert is Surprised

Kapcsolódó szócikkek: Matthew Cuthbert
Allegra_d_Avignon>!

[…] isn't it nice to think that tomorrow is a new day with no mistakes in it yet?

CHAPTER XXI. A New Departure in Flavorings

Belle_Maundrell >!

But am I talking too much? People are always telling me I do. Would you rather I didn't talk? If you say so I'll stop. I can stop when I make up my mind to it, although it's difficult.

26. oldal, Chapter 2 - Matthew Cuthbert is Surprised (Macmillan, 2017)

_Andi>!

My life is a perfect graveyard of buried hopes.

worsi P>!

Don't you think it must be glad to be a rose?

Chapter V. Anne's History

Belle_Maundrell >!

October was a beautiful month at Green Gables, when the birches in the hollow turned as golden as sunshine and the maples behind the orchard were royal crimson and the wild cherry trees along the lane put on the loveliest shades of dark red and bronzy green, while the fields sunned themselves in aftermaths.
Anne reveled in the world of color about her.
'Oh, Marilla,' she exclaimed one Saturday morning, coming dancing in with her arms full of gorgeous boughs, 'I’m so glad I live in a world where there are Octobers. It would be terrible if we just skipped from September to November, wouldn’t it?

154. oldal, Chapter 16 - Diana is Invited to Tea, with Tragic Results (Macmillan, 2017)

Belle_Maundrell >!

And people laugh at me because I use big words. But if you have big ideas you have to use big words to express them, haven't you?

26. oldal, Chapter 2 - Matthew Cuthbert is Surprised (Macmillan, 2017)

Belle_Maundrell >!

But just now I feel pretty nearly perfectly happy. I can't feel exactly perfetly happy because – well, what colour would you call this?'
She twitched one of her long glossy braids over her thin shoulder and held it up before Matthew's eyes. Matthew was not used to deciding on the tints of ladies' tresses, but in this case there couldn't be much doubt.
'It's red, ain't it? he said.
The girl let the braid drop back with a sigh that seemed to come from her very toes and to exhale forth all the sorrows of the ages.
'Yes, it's red', she said resignedly. 'Now you see why I can't be perfectly happy. Nobody could who has red hair. I don't mind the other things so much – the freckles and the green eyes and my skinniness. I can imagine them away. I can imagine that I have a beautiful rose-leaf complexion and lovely starry violet eyes. But I cannot imagine that red hair away. I do my best. I think to myself, ‘Now my hair is a glorious black, black as the raven’s wing.’ But all the time I know it is just plain red and it breaks my heart. It will be my lifelong sorrow. I read of a girl once in a novel who had a lifelong sorrow but it wasn’t red hair. Her hair was pure gold rippling back from her alabaster brow. What is an alabaster brow? I never could find out. Can you tell me?'
'Well now, I’m afraid I can’t,' said Matthew, who was getting a little dizzy.

27-28. oldal, Chapter 2 - Matthew Cuthbert is Surprised (Macmillan, 2017)

Kapcsolódó szócikkek: Anne Shirley · Matthew Cuthbert
Cassie_02>!

„Yes; but cakes have such a terrible habit of turning out bad just when you especially want them to be good,” sighed Anne.

172. oldal, Chapter XXI. A New Departure in Flavorings

Belle_Maundrell >!

'It’s a good thing Rachel Lynde got a calling down; she’s a meddlesome old gossip,' was Matthew’s consolatory rejoinder.
'Matthew Cuthbert, I’m astonished at you. You know that Anne’s behavior was dreadful, and yet you take her part! I suppose you’ll be saying next thing that she oughtn’t to be punished at all!'
'Well now – no – not exactly,' said Matthew uneasily. I reckon she ought to be punished a little. But don’t be too hard on her, Marilla. Recollect she hasn’t ever had anyone to teach her right. You're – you're going to give her something to eat, aren't you?'
'When did you ever hear of me starving people into good behaviour?' demanded Marilla indignantly. 'She’ll have her meals regular, and I’ll carry them up to her myself. But she’ll stay up there until she’s willing to apologize to Mrs. Lynde, and that’s final, Matthew.'

92. oldal, Chapter 10 - Anne's Apology (Macmillan, 2017)

Anne sorozat · Összehasonlítás