Óz, ​a csodák csodája (Óz 1.) 264 csillagozás

L. Frank Baum: Óz, a csodák csodája L. Frank Baum: Óz, a csodák csodája L. Frank Baum: Óz, a csodák csodája L. Frank Baum: Óz, a csodák csodája L. Frank Baum: Óz, a csodák csodája

A kansasi rónaság közepéről Dorkát és Toto kutyát a forgószél csodás vidékre repíti, a mumpicok országába. Kiderül, hogy a kislány messzire elkerült otthonától. A jóságos Északi Boszorkánytól megtudja, hogy Smaragdvárosba kell eljutnia Ozhoz, a legnagyobb varázslóhoz, mert csak az ő segítségével juthat vissza az otthonába. A hosszú vándorút során Dorka igaz barátokra talál: a Madárijesztőre, a Bádog Favágóra és a Gyáva Oroszlánra, ők is a Bölcsek Bölcse segítségére vágynak. Számtalan kaland után elérkeznek Oz fényes palotájába. A nagy varázsló „megajándékozza” a Madárijesztőt ésszel, a Bádogembert szívvel s a Gyáva Oroszlánt is bátorrá teszi. De Dorkát csak a jó Déli Boszorkány útmutatása segíti haza szeretett otthonába.

Oz, a nagy varázsló címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1900

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Libri díszkiadások Libri, Scolar, Jaffa

Scolar, Budapest, 2023
206 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635098200 · Fordította: Beöthy Lydia · Illusztrálta: Przibislawszky Renáta
General Press, Budapest, 2008
164 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636430634 · Fordította: Beöthy Lydia, Rét Viktória · Illusztrálta: Szegedi Katalin
Zrínyi Nyomda, Budapest, 1989
200 oldal · ISBN: 963027440X · Fordította: Beöthy Lydia · Illusztrálta: Róna Emy

Dorothy Gale · Madárijesztő · Bádogember · Dorothy · Gyáva Oroszlán · Óz

Nono_ P>!
L. Frank Baum: Óz, a csodák csodája

Az Óz, a csodák csodája egy nagyon kedves történet a hazatalálásról és a barátság összetartó erejéről. Dorothy, a bátor főhősnőnk óriási utat tesz meg kedves útitársaival, akik közül a kedvencem a Madárijesztő volt. Méghozzá azért mert olyan gyorsan tanult, miközben butának tartotta magát, pedig ez nem volt igaz, ő egész egyszerűen tudatlan volt még csak és ugye, mi is mind így kezdjük az életet.
A mese tele volt rengeteg fantasztikus elemmel, ám az én felnőtt fejemet nem tudta csak ennyivel elvarázsolni az író. Viszont a gyönyörű illusztrációk, értékek és a tanulságok annál inkább megérintettek, annak ellenére is, hogy elég morbid volt számomra a sokadik “lefejezte” bonyodalom lezárás.
Ám ez mit sem változtat azon, hogy rettentő hálás vagyok, hogy olvashattam ezt a gyönyörű könyvet arról, hogy talán amire vágyunk, az valójában végig ott volt az orrunk előtt.

Laszdo IP>!
L. Frank Baum: Óz, a csodák csodája

Gyerekkorom egyik kedvenc meséje, amelyet dupla bakelites meselemezről hallgattam orrvérzésig. Mondjuk ritka színvonalas hangjáték volt remek zenékkel, hangeffektekkel, és nagyszerű színészekkel (Székhelyi József, Haumann Péter és Sztankay István hangja ma is itt cseng a fülemben). Nem tudom, van-e, aki emlékszik rá.
A regényt viszont most olvastam újra, és a jól ismert történet varázsa mellett meglepett, hogy felnőttként a sorok mögött milyen mély társadalomkritika bújik meg. Mert miről is szól a mese? Gyűjts magad köré képzelt problémákon szorongó barátokat, kövesd az utat, amit mások jelöltek ki számodra, majd borulj térdre egy propagandával kiszínezett világ kamuhatalmú vezére előtt. Mint az örökérvényű művek esetében, a mondandó ma is aktuális, a mese még mindig csodálatos, és az illusztrációkkal gazdagított kötetet is öröm lapozni.
Csak azért nem öt csillag, mert nekem az igazi Óz már örökké a felülmúlhatatlan hangjátékot jelenti.

KleineKatze>!
L. Frank Baum: Óz, a csodák csodája

Nem tudom, hogyan történt, de az életemből eddig teljesen kimaradt ez a meseregény, beleértve a filmet is. Ezáltal pedig rengeteg filmes és irodalmi utalás, csak ezt eddig nem vettem észre. Sőt! A tegnapi napon, amikor a könyv felénél jártam, és letettem, egy Netflixen futó stand-up közben említették meg a kedves és eszes Madárijesztőt. Nem lehet véletlen!
Természetesen hallottam én már a bádogemberről, énekelgetni is tudom a Somewhere Over the Rainbow-t, de valahogy sosem állt össze a kép. A sors alakította úgy, hogy most a kezeim közé kerüljön egy nem is fiatal kiadás, és megismerjem ezt az időtlennek is nevezhető történetet. Sokszor éreztem, hogy ez nem is gyerekmese, bár mostanában vettem észre, hogy felnőtt fejjel sokkal jobban szórakozom egy-egy gyerekkoromban szeretett darabon. Erre is igaz. Értettem az üzenetét, a sok elejtett igazságot és burkolt utalásokat a való életre. Azt kell mondjam, örülök, hogy ezt most olvastam, és nem mondjuk tíz évesen.

Dóra_Viki P>!
L. Frank Baum: Óz, a csodák csodája

Egyik kedvenc musicalem. Rengetegszer láttam már gyerekként is és felnőttként is, de valahogy könyvben kimaradt. Ezért jó volt feleleveníteni. Előhozta a gyerekkori emlékeket. A könyvet gyerekkorom óta őrizgetem, de most került rá sor, hogy elolvassam. Nem is csalódtam benne, tetszett így olvasva is. Nagyon szerethető Dorothy és három jóbarátjának kalandos története egy csadavilágban.
****
Update:
Minden évben nagyon várom, hogy a Libri milyen díszkötettel lép meg minket az ünnepek közeledtével. Ahogy megjelent, első dolgom volt beszerezni. És megint nem csalódtam, csodálatos illusztrációkkal kiegészítve, mindenki kedvencévé válhat.

Any>!
L. Frank Baum: Óz, a csodák csodája

Mit is mondhatnék!? Hisz kevés ember van, aki más véleményen lenne, mint én. :) Épp olyan fantasztikus mint gyerekkoromban volt, amikor még az édesanyám olvasta fel nekem, én pedig piros mamuszkákban vártam, mikor koppinthatom össze a sarkaimat. :D
A könyvet és a filmet is imádom… végig Judy Garland lebegett a szememim előtt, aki szintén óriási kedvencem! :) ♡

Hirsch_Betti P>!
L. Frank Baum: Óz, a csodák csodája

L. Frank Baum „Óz, a csodák csodája” című műve valóban különleges és maradandó nyomot hagyott a irodalomtörténetben. A könyv nem csupán egy egyszerű történet, hanem egy misztikus világ részletező leírása, amely tele van varázslattal, kalanddal és értékes tanulságokkal. Baum remekül alkotta meg Oz birodalmát és annak lakóit, megidézve egy olyan helyet, ahol az álmok és a valóság határai elmosódnak.
Baum stílusa könnyed és szórakoztató, mégis mélyebb rétegeket rejt a történet mögött. Az egyedi karakterek, mint például Dorothy, aki a bátorságot és elszántságot jelképezi, vagy a Gyáva Oroszlán és a Tapsifüles Ember, akiknek utazása az önbizalom és a belső erő felfedezéséről szól, mind fontos üzeneteket hordoznak olvasóik számára.
Ez a könyv ,nemcsak gyerekeknek szóló mesekönyv, hanem felnőtteknek is értékes olvasmány lehet, hiszen olyan alapvető emberi értékeket dolgoz fel, mint az összetartás, a barátság és az önazonosság keresése.

Bookworm__08>!
L. Frank Baum: Óz, a csodák csodája

Nagyon jó volt feleleveníteni ezt a történetet. Még nagyon régen láttam a filmet, olvasni nem olvastam eddig. Nosztalgikus élmény volt. *.*

csakegyluca>!
L. Frank Baum: Óz, a csodák csodája

Még egészen kicsi koromban láttam a filmet. Teljesen elvarázsolt ez az egész történet. Emlékszem arra, amikor az anyukám mondta, hogy nagyon figyeljek erre a dalra, az elején, amikor Dorothy a szivárványról énekel, mert meg szeretné majd tanítani nekem is. Szóval már egész kicsi koromban valami kapcsolatban álltam a könyvvel, ahogyan rajtam kívül még sokan. Emlékszem, a Szép kis nap című filmben is azt nézték a gyerekek. Nemsokára kijött a második része is, vagyis az Óz a nagy varázsló. Nemrégiben láttam a Judyt, amiben szintén főbb szerepet játszott ez a meghatározó történet. Már akkor tudtam, hogy a közeljövőben ezt fogom olvasni. Aztán jött a Twister című film, ami a tornádókról szólt. Ott döntöttem el igazán hogy minnél előbb a kezembe kell hogy vegyem. Amúgy is ott porosodott már régóta a polcomon. Jó nagy, bár inkább nehéz, régi könyv volt. Az első két oldala ki is hullott. Mikor a lapjait megérintettem, átjárt a varázs ami a szövegből és a gyönyörű illusztrációkból áradt. Tágra nyílt a szemem és egy teljesen más világban találtam magam. Én is ott voltam Dorothyval Óz birodalmában. Nagyon furcsa volt, hogy teljesen átformálták a filmet. Sok mindenben különbözött. A fele storyt átrakták a második részre. De nekem így tetszett. Mindig hozott magával valami plusszt, amitől nem tudtad abbahagyni, mert mi van ha…..Ezzel a könyvvel újra annak a kislánynak éreztem magam mint főszereplőnk. Igazi nőnek. Aki megigazítja a szoknyáját, felköti a haját, esetleg befonja és illedelmesen járja a sárga utat. Bizony. Ezen is eltűnődtem. Mi van ha maga az élet is egy ilyen sárgaköves út? Ha nekünk is el kell jutnunk a nagy Ózhoz? Ez az út nem zökkenőmentes. De szerzel barátokat és szép élményeket. Ha jobban belegondolunk, már nem is gyerekeknek szól a könyv. De mégis. Mert annyira fordulatos, annyira meseszép, annyira fantasztikus és csodaszép. Mindenkiből mást hoz ki. A kicsi nagy, a nagy pedig kicsi lesz. Mire a végére érünk, kapunk valamit. Nem, nem agyat, szívet vagy bátorságot. Hanem élményt. Egy akkora élményt, amitől kicsivel másképp látjuk a világot. Nem fog érdekelni minket semmi rossz, mert ez az élmény….a legszebb ajándék.
További: https://csakegyluca.blogspot.com/2020/06/l-frank-baum-o…

tamachan>!
L. Frank Baum: Óz, a csodák csodája

Szép volt, jó volt, elég volt. Legalábbis ebből a részből, a folytatásokra kíváncsi vagyok, reménykedek benne, hogy mivel azok kevésbé ismertek, talán tartogatnak valami újat, esetleg még jobban megmutatják ezt a különös világot. Alapvetően nem volt vele bajom, tetszettek a szereplők, a kreativitása a könyvnek a furcsábbnál furcsább lényeivel, mégis nekem ez csak túl hosszú volt. Dorothy kilátástalan helyzete, ahogy újabb és újabb küldetéseket kell véghezvinnie, valahogy inkább nyomasztónak hatott, nem pedig izgalmasnak. Az is idegesített, hogy mindenkinek minden alkalommal el kellett mondania, egyesével, hogy ő mit akar Óztól, off a végére már enyhe idegbaj kerülgetett. Valószínűleg, ha nem felnőtt fejjel néznék rá, nem zavarna mindez, azonban így ez elég vontatott volt nekem.

Zrínyi Nyomda, Budapest, 1989
balazsedina7 P>!
L. Frank Baum: Óz, a csodák csodája

Még valamikor gyerekkorom hajnalán láttam a filmet, de a hangulaton kívül sok mindenre már nem emlékeztem. A könyvet most olvastam először.
Aranyos történet, mély mondanivalóval, jól megírva. Dorothy kedves kislány, akinek minden vágya, hogy hazajusson, s kalandja során hűséges barátokat szerez, akik mindenben segítik. Mégsem ő lett a kedvencem, hanem három társa: a Madárijesztő, a Bádogember és a Gyáva Oroszlán. Megszerettem őket a kitalált gondjaikkal és kedves természetükkel. Óz alakja és varázslata pedig ötletes és eredeti.
Kevésbé tetszett viszont a Bádogember eredettörténete és a porcelán csecsebecsék országát is valahogy idegennek, feleslegesnek éreztem a mesében. A 2008-as kiadást sikerült megszereznem, s sajnos az abban lévő illusztrációk sem tetszettek. Ez persze nem a történet a hibája, de azért meghatározta az olvasási élményt.
Összességében viszont örülök, hogy megismertem ezt a klasszikus művet, kellemes kikapcsolódás volt.

tomgabee>!

– Én azért mégis inkább eszet kérek Oztól, és nem szívet – elmélkedett a Madárijesztő. – Mert az esztelen nem tudná, mit kezdjen a szívével, még ha volna is neki.
– Én a szívre szavazok – okoskodott a Bádog Favágó. – Mert az ész nem tesz boldoggá, márpedig a boldogság a legfőbb dolog ezen a világon.

5. fejezet

dontforgettosmileandread P>!

Könnyű nektek – mondta –, mert titeket a szívetek vezet, és így sosem cselekedhettek helytelenül. Nekem nincs szívem, és ezért kell olyan óvatosnak lennem.

doragncz>!

Ha valaha még egyszer elindulok a boldogságomat keresni, nem megyek tovább a farmunk kerítésénél, mert ha ott nem találom, akkor biztos, hogy igazából el sem veszítettem.

BubbleTea>!

– Az ígéret szép szó, ha megtartják úgy jó! – jelentette ki Dorothy.

143. oldal, 15. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Dorothy · ígéret
Droci>!

– Nem tudom felfogni, hogy miért akarod elhagyni ezt a csodaszép országot és visszamenni arra a kiaszott, szürke helyre, amit Kansasnak nevezel.
– Ezt te nem tudod megérteni, mert nincs agyad – felelt a lány. – Akármilyen sivár, kietlen, szürke az otthonunk, mi húsból és vérből való emberek inkább ott élünk, mint akár a világ legszebb helyén! Mert a világon a legjobb otthon.

33. oldal, 4. fejezet (1989-es kiadás)

fannisbookland>!

– Bárcsak lenne szívem! – sóhajtott szomorúan a Bádogember. – Még annak is örülnék, ha ijedtemben dobogna.

BubbleTea>!

– Nagyon kényelmetlen dolog lehet húsból lenni – szólt megfontoltan a Madárijesztő –, mert enni, inni és aludni kell. Igaz viszont, hogy van agyvelőd, márpedig hogy rendesen tudsz gondolkozni, megér egy kis kényelmetlenséget.

39. oldal, 5. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Dorothy · Madárijesztő
BubbleTea>!

– Így tehát nem is tudsz nekem agyvelőt adni? – kérdezte a Madárijesztő csüggedten.
– Nincs is rá szükséged, hiszen minden nap tanulsz valamit. A csecsemőnek van agyveleje és mégsem tud semmit. Tudást csak a tapasztalat ad és minél tovább élsz, annál több tapasztalatra teszel szert.

Kapcsolódó szócikkek: Madárijesztő · Óz
BubbleTea>!

Úgy látszik, van még rosszabb dolog is a világon, mint madárijesztőnek lenni!

Kapcsolódó szócikkek: Madárijesztő

Óz sorozat · Összehasonlítás