!

A Titán szirénjei 312 csillagozás

Kurt Vonnegut: A Titán szirénjei Kurt Vonnegut: A Titán szirénjei Kurt Vonnegut: A Titán szirénjei Kurt Vonnegut: A Titán szirénjei

Akit foglalkoztat, hogy mi az emberi lét értelme és célja, akit érdekel, hogy miért épült és mi célt szolgált a kínai Nagy Fal, Stonehenge és a Kreml, aki tudni szeretné, hogyan lehet üdvözülnie annak a milliárdosnak, aki puszta kézzel megfojtja legjobb barátját, és megerőszakolja majdani szerelmét, akinek fia kék madárrá képzi át magát, mert a boldogságot csak így tudja birtokba venni, az tartson Vonneguttal, a groteszk mese nagyszerű mágusával. Vonnegut remekművének szereplői a tér és idő titkos korlátain áttörve érik el a lelki béke katartikus boldogságát, de a mulatságos, felemelő és elképesztő történet olvasója is részese lehet a vonneguti üdvözülés torokszorító élményének.

Eredeti mű: Kurt Vonnegut: The Sirens of Titan

Eredeti megjelenés éve: 1959

Elcserélné vagy eladná

Thorpapa

Egy szót mondok: szevasztok!
Ez a könyv egy sci-fi gyalog galopp. :) Ennyire beteg (jó értelemben) történetet nem vártam a mestertől. Hát tud meglepetést okozni az biztos. És a sok humor után még belevisz egy olyan drámai szálat, hogy csak úgy nézünk, és nevetve sírunk. Mert Kurt erre is képes, akár 2 mondaton belül. Csodálom, hogy nem filmesítették meg, mert nagyon jó filmet lehetne belőle csinálni. Tény, hogy nem tömegfilm lenne, mert azért erősen jelen vannak benne a Vonnegut féle filozófiai eszmefuttatások, de a művészmozik vetíthetnék. Főleg a Titánt lehetne jól bemutatni, és a Merkúr barlangjaiban élő harmóniumokat. Mindenesetre azt kaptam, amit vártam, sőt még többet is, és újra egy „szép” képet kapunk belőle a társadalmunkról, és a Földről. Meg persze, hogy mindent a Tralfamadoriak irányítanak:)

lzoltán P

Kb. annyira sci-fi, mint P. K. Dick bármelyik regénye… bármelyik bolygón. (:
     Az erősen groteszk hangvételű regény, szinte fejezetenként hozza az újabbnál újabb rétegeket, amelyek a történet előrehaladtával összeállnak majd egy teljes egésszé. Persze, a túlzott rétegződés és a rengeteg utalás, célzás, homályosítás rengeteg megoldást is sugallhat az olvasónak. Kinek mit.
     A friss olvasásélmény hatására párhuzamot vélek látni, Thea von Harbou: Metropolisz című regényével. Mindkét könyvben a világ technikai fejlettsége kerül előtérbe, az, hogy a technikai fejlődésnek nem következménye az emberiség haladása. Ez fontos figyelem felhívás, ha valaki ebben véli látni a megoldást, bármilyen probléma megoldására. Ez csak egy eszköz, ami orvosolhat bizonyos dolgokat, de az alapvető emberi struktúrák javítását nem ezektől kell várni, hanem önmagától az embertől.
     A hatalmas időbeli léptékek (pl.: http://moly.hu/idezetek/375995), Salo kommunikációjának ideje, Chrono neve (http://moly.hu/karcok/402364) adja meg azt a vonalat, amelyből kiágaznak a regény eseményei. Ez a vonal az idő, amelyet állandó mozgásnak érzékelünk és mindent tőle teszünk függővé, erősen befolyásolva az életünket. Ez nem sugall mást, mint azt a megállíthatatlan folyamatot, miszerint minden múlandó, és végeredményében megfoghatatlan.
A nevekkel kapcsolatban érdemes kicsit körülnézni: a megszületett Malachi (Malakiás hírnök), ha éppen nem fiúnak születik, akkor leányként okosabb is lehetne (Prudence http://moly.hu/karcok/400562). Így „csak” egy hírvivő, a mit sem sejtő, majd sejtegető katona Unk, és az Űrvándor szerepe vár rá, aki öntudatlanul is, de az egész történet kulcsszereplője lesz. Amolyan, a sors kiszemeltje… az idővonal, a sors tengelye, amin halad, egészen a Titán szirénjeiig.
     A szirének. Énekükkel csábítanak, hogy áldozatként végezze az utazó. A Titán nincs közel egy ilyen kiruccanáshoz, de a regény kereteibe ez is bőven belefér, a már említett időbeli léptékek miatt. Miért pont a Titán? (Lehetne a Merkúr is: http://moly.hu/karcok/404055) Feltételezhetően a légköre miatt, amely hasonlóvá teszi a Földhöz, vagyis egy olyan jövő csábítását rajzolja ki, amely egy, – talán – jobb világban eltölthető élet reményével kecsegtet. De, amik ott történnek, azok az események sem különbek a földi élettől, így nem is lehet kérdéses, hogy az emberiség ahova született, ott kell hogy megtalálja saját boldogulását, egy bölcsen, okosan (Prudence) felépített világban.

A regény összetett, ezért ezt az értékelést inkább egy rögtönzött jegyzetnek tekintem. Van még min gondolkodni vele kapcsolatban, és azon is, hogy Vonnegutot hova is helyezzem a saját világomban…

@Adéle köszönöm az ajánlást! (:

Helikon, Budapest, 2013
ISBN: 9789632274331
Gedi

Sci-fibe csomagolt sziporkázó fricska az amerikai társadalomról, tudományról, vallásról; és végre ismét olyan Vonnegut regényt olvastam (a Macskabölcső is ilyen), ahol minden sorban egy újabb fergeteges baromsággal hatalmas ötlettel rukkol elő Kurt bácsi hatalmas fantáziája :D
ja és a krono-szinklasztikus infundibulumot Douglas Adams is megirigyelhette volna.

OlvasóMókus

Ez volt az első találkozásom Kurt Vonnegut-tal. Szerelem lett első látásra! Fogalmam sem volt, hogy mire számítsak, nem tudtam, hogy fog-e tetszeni vagy sem. Aztán elkezdtem olvasni és látván azt a sok „bődületes baromságot” (és ezt a legeslegjobb értelemben mondom) tudtam, hogy ez csak jó lehet. Végignevettem az egész történetet, miközben tele volt magvas gondolatokkal – űrkomédiának álcázva. Valami zseniális ez a regény! Nem mellesleg kezd bebizonyosodni, amit már eddig is sejteni véltem, hogy tulajdonképpen nekem tetszik a sci-fi műfaja.

Why_Doboz

Épp annyira gúnyos és bizarr, hogy nekem tetsszen. Azt hiszem, kedes Vonnegut úr, ez egy nagyon szép barátság kezdete.

kvzs

Huh, régen volt, hogy ennyire nem tudtam hova tenni egy könyvet.
Először azt írtam volna, hogy egy elmeroggyant agymenése egy elmeroggyant agymenéséről. De valahogy mégsem. Inkább olyan sarkaiból kiforgatós, röhögve integetős (veled nevetek, nem rajtad), nagy igazságokat durván odamondós görbe tükör.
A lényeg, hogy „Szevasztok!” :)

pwz SP

Hmmmm, ínyenceknek való falat ez a könyv :)! :D Ki éhes még?
– Szevasztok!

blianhun

Nem is emlékszem, hogy valaha olvastam volna ilyen jó utolsó oldalt.

Mandula8

Ki gondolta volna, hogy egy pángalaktikus pszeudo-passió lesz az egyik leglíraibb óda az élet értelméhez?

Evione

Hát elolvastam, de értékelést írni róla már nehezebb lesz. Vonnegut sci-fis oldala, bár öreg hiba szerintem elintézni annyival, hogy sci-fi aztán jól van. Sőt ne riasszon el senkit, hogy sci-fiként van megírva, mert ez a regény annál jóval több. Benne van a szokásos Vonnegut-féle agymenés humor és a zseniálisan kitalált szereplők. Vonnegut rajongóknak kötelező, a többieknek ajánlott olvasmány.

Gedi

Alex Vonnegut különleges ügynöknek, szeretettel

Ebben a könyvben minden személy, hely és esemény valóságos. Bizonyos szövegek és gondolatok szükségszerűen a szerzőtől származnak. Egyetlen nevet sem változtattam meg az ártatlanok védelmében, hiszen a mindenható Isten merő mennyei rutinból úgyis védelmezi az ártatlanokat.

Ajánlás

imma AP

„A Naprendszer óránként hatvankilencezer kilométerrel közelebb kerül a Hercules M13-as csillaghalmazához – egyes balfácánok mégis csökönyösen kitartanak amellett, hogy haladás nem létezik.”
Ransom K. Fern

(mottó)

imma AP

– Át akartok repülni az űrön? Isten már megadta nektek a teremtés legcsodálatosabb űrhajóját! Igen! Sebesség? Sebesség kell nektek? Az űrhajó, amelyet Isten adott nektek, hatvanhatezer mérföldet tesz meg óránként – és ugyanezzel a sebességgel száguld mindörökkön örökké, ha Isten úgy akarja. Űrhajót akartok, amelyen kényelmesen utazhatik az ember? Megkaptátok! Nem csak egyetlen gazdag embert fog hordozni, meg a kutyáját, és nem is öt embert vagy tízet. Nem! Isten nem játszik kicsiben! Olyan űrhajót adott nektek, amelyen férfiak, asszonyok és gyermekek milliárdjai utazhatnak! Igen! És nem kell a székükhöz szíjazniuk magukat, és üveggömböt viselniük a fejükön. Nem! Isten űrhajóján nincs erre szükség! Isten űrhajójának utasai úszni mehetnek, és sétálhatnak a napsütésben, és baseballt játszhatnak, és korcsolyázhatnak, és vasárnap istentisztelet és a családi ebéd után kirándulni mehetnek a család automobilján!

34-35. oldal, Első fejezet - Idomvas és idus között

Frank_Spielmann I

Unk, a sötét hülyékkel az a nagy baj, hogy annyira hülyék, hogy el sem hiszik, van olyan dolog, mint okosnak lenni.

Ötödik fejezet: Levél egy ismeretlen hőstől

Dora P

Biológia: „58. Új emberek a nőkből jönnek ki, amikor a férfi és a nő együtt alusznak. A Marson jóformán soha nem jönnek ki új emberek nőkből, mert a férfiak és a nők más-más helyen alusznak.”

129. oldal (Negyedik fejezet - Száz sor sátor a tábor, Maecenas 2007)

Thorpapa

Ezen a nézőkén át kapta az első választ a Tralfamadorról. A választ a Föld felszínére írták óriási kövekből egy síkságra, ami napjainkban Anglia. A válasz romjai ma is állnak, és Stonehenge néven ismeretesek. A Stonehenge jelentése tralfamadori nyelven, felülnézetből, a következő: Pótalkatrész legnagyobb sebességgel úton.
A vén Salo más üzenetet is kapott, nem csak a Stonehenge-et.
Még négy üzenet volt, valamennyit a Föld felszínére írták.
A kínai Nagy Fal ennyit jelent tralfamadori nyelven, felülnézetből: Türelem. Nem feledkeztünk meg rólad.
Néró római császár aranyháza ezt jelenti: Megtesszük, ami tőlünk telik.
Amikor a falait rakták, a moszkvai Kreml ezt jelentette: Hamarabb úton leszel, mint gondolnád.
A Népszövetség palotája pedig, a svájci Genfben, a következőt: Pakolj, és légy indulásra kész.

Dora P

Márpedig a szerelem, mondták, csak az igen-igen-igen hivatásos katonát nem teszi tönkre.

161. oldal (Hatodik fejezet - A katonaszökevény, Maecenas 2007)

Dora P

Ma már mindenki tudja, hogyan lelheti fel magában az élet értelmét.

Dora P

– A legrosszabb, ami valakivel történhet – mondta Beatrice –, ha senki nem használja semmire.

311. oldal (Epilógus - Újra együtt Stonyval, Maecenas 2007)

Jasi

Ha a kérdésnek nincs értelme, a válasznak se lesz.

109. oldal /1988 Galaktika/