Liliom, ​sas, kereszt 4 csillagozás

Kósa Csaba: Liliom, sas, kereszt

Két ​regény és egy nem túl hosszú elbeszélést vagy kisregényt tartalmaz a kötet. Az első (Liliom Nápolyból) az Anjou-uralkodókkal, Károly Róberttel és Nagy Lajossal, a második (A nagy kereszt) Zsigmonddal és Hunyadi Jánossal, a harmadik (Lengyel sas) Ulászlóval és megintcsak Hunyadi jánossal foglalkozik. A történelmi regény műfaján belül meglehetősen egyedi és egyéni felfogású produkciók ezek a könyvek. Nincs igazán főhősük, nem mondható el róluk, hogy a bennük szereplő kiemelkedő történelmi személyiségek életrajzai lennének, sokszor úgy tűnik fel, inkább szépírói eszközökkel is élő, konkrét helyzeteket és eseményeket is bemutató, megelevenítő történelmi esszék, amelyekben nem is annyira az a fontos, mi történt Károllyal, Lajossal, Hunyadival, hanem az, milyen volt az ő korukban a magyarság helyzete, milyen megoldandó problémák előtt álltak a kor főszereplői. Szépirodalmi ismeretterjesztésnek sem lehet azonban tekinteni a regényeket, mert a szerző – finom érzékkel – élővé teszi… (tovább)

Népszava, Budapest, 1989
258 oldal · keménytáblás · ISBN: 9633229103 · Illusztrálta: Arnóti András

Kósa Csaba: Liliom, sas, kereszt

Nagyon érdekes regény, hiszen tulajdonképpen három történet, amelyek azonban folytatásai egymásnak. Gyakorlatilag a Károly Róbert hatalomra lépésével kezdődő, Nagy Lajoson és Luxemburgi Zsigmondon át egészen a várnai csatáig, Ulászló király haláláig terjedő korszak teljes magyar történelmét felölelik.
Közben pedig regényes formában megírva maga a történelem, az Anjou ház felemelkedése és bukása Magyarországon, országnagyok, „Csák Máték” története, királyok és királynék (néha királynők is), háborúk, merényletek (Endre herceg, Kis Károly, Erzsébet királyné), magyar királyok jönnek-mennek, majd jönnek a törökök és Hunyadi János. (De hogy ebben a közel másfél évszázadban ennyi trónviszály és ennyi királycsináló legyen az országban, azt nem gondoltam volna, pedig azt hittem, ismerem a magyar történelmet.) Főszereplő igazából nincs, de az összes mellékszereplő történelmi személyiség.
Roppant sok információ, roppant sok adat, roppant sok név – közben idézetek eredeti dokumentumokból, királyi levelezésekből. (Az azonban probléma, hogy sehol sincs egy forrásmegjelölés, sem bibliográfia!)
Számos olyan esemény, ami ismert, de itt a magyar történelemhez, vagy magyar történelmi személyiséghez van kötve, mint például a konstanzi zsinat, vagy Husz János. (És sajnos, azt is megismerjük, hogy mit jelentett az adott, illetve esetenként az írott szó, vagy menlevél! Hát, sokszor semmit!!)
A középkori magyarság története, felemelkedések, bukások, árulások, megcsalatások, sok-sok belviszály, nemzetközi politikai érdekek és érdekházasságok – alapos ismeretterjesztő könyv is! Magyar történelmet kedvelőknek ajánlom!

Jesper_Olsen >!
Kósa Csaba: Liliom, sas, kereszt

Csak ismételni tudom magam, hiszen ez a könyv méltó folytatása az Árpád-fiaknak. Csak az a hiányérzetem, hogy nincs tovább, pedig még csak a 15. század közepén tartunk…

Zsigmondnak szívügye a tudomány:
– Egy napon ezer tudatlant tehetek lovaggá, de ezer év alatt sem egy tudatlant tudóssá.

Kapcsolódó szócikkek: lovag · Luxemburgi Zsigmond · tudatlanság · tudomány · tudós
gesztenye11 >!

Perceg a toll. Nem! Hunyadi János nem vonja menedékbe a kardját. Azért sem!
– Úgy vélem, csak bele kell fognunk újra, mert ha elmulasztjuk tovább terjeszteni a kereszténység határait, eddigi határainkat is elveszítjük!

Kapcsolódó szócikkek: határ · Hunyadi János · kard · kereszténység · toll
gesztenye11 >!

Lengyelek, csehek, magyarok egymást gyöngítik. Miközben az osztrák herceg, Albert, és a német király, Bajor Ottó csak arra vár, hogy a védtelen szomszédot megrabolja.

Kapcsolódó szócikkek: cseh · lengyel · magyarok, magyarság · osztrákok · rablás · szomszéd
gesztenye11 >!

Az új szultán, I. Bajazid – akit népe Villámnak nevez –, egyáltalán nem titkolja, hogy a Dunát sem tekinti birodalma határának. A kalandos kedvű francia lovag, Boucicault János, azzal tért vissza Ankarából, hogy meghozta Villám üzenetét: „A római Szent Péter székesegyház főoltáránál abrakoltatom a lovamat!”

gesztenye11 >!

Lodowicus Potens megenyhül: végtére is, sasok nem kapdosnak légy után.

Kapcsolódó szócikkek: I. Lajos · légy · sas
gesztenye11 >!

Zsoldba áll például néhány jó vitézével Toldi Miklós.

Kapcsolódó szócikkek: Toldi Miklós · zsoldos (had)sereg
gesztenye11 >!

A többség belenyugszik: a királlyal eztán nem tanácsos ujjat húzni.

Kapcsolódó szócikkek: I. Károly · király · többség
gesztenye11 >!

Így jó ez. Anjoukat nevelnek. Magyar Anjoukat. Magyar szellemben, Nápoly szellemében.

Kapcsolódó szócikkek: Anjou-ház · magyarok, magyarság · Magyarország · Nápoly · nevelés