Korán ​/ A Korán világa 12 csillagozás

Korán / A Korán világa Korán / A Korán világa

Közérthető, új magyar fordítás. Az 1923-as kairói kiadás szövege és számozása alapján. Mohamed próféta i. sz. 610-ben, pontosan 1400 évvel kapta meg az első isteni kinyilatkoztatást, hogy ezzel fényt hozzon a kortársai és az emberiség számára. A Korán szövege a hagyományos felfogás szerint csakis az arab nyelvű Korán, aminek minden verse hét jelentéssel bír, és egy esetleges fordításban csupán a lehetséges értelmezés adható vissza, bár egyre többen képviselik a nézetet, hogy a Könyv szövege minél több nyelven virágozzon.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Prométheusz Könyvek Helikon

1040 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632077903 · Fordította: Simon Róbert

Allah

krlany I>!
Korán / A Korán világa

Amikor abban a periódusban voltam, hogy kerestem az élet értelmét, filozófiai műként olvastam a többi „szent könyvvel” egyetemben. Nem biztos, hogy sikerült minden sorát megértenem. Önmagában ez számomra megfejthetetlen, kellenek hozzá a szúra magyarázatok is. És még akkor sem könnyű. Mindazonáltal magvas gondolatok találhatóak benne, bár sokkal nem tudok egyetérteni, talán mert nő vagyok, talán másért. Mindenesetre ott a helye a könyvespolcomon.

Inimma>!

Dicsőség Allahnak, a világ Urának!
A könyörületesnek és a kegyesnek,
Az Utolsó Ítélet királyának!
Néked szolgálunk, és hozzád fohászkodunk segítségért.
Vezess minket az egyenes úton!

Kapcsolódó szócikkek: iszlám
gratiarum_actio>!

Azok, akik hisznek, akik zsidók és a keresztények és a ṣābeusok – [mind]azok, akik hisznek Allahban, a Végső Napban és helyesen cselekszenek, megvan a fizetségük az Uruknál és [az Utolsó Ítélet alkalmával] nem fognak bánkódni.

11. oldal, 2:62

spinakker>!

1 Pusztuljon el Abū Lahab keze! És pusztuljon el [ő maga]!
2 Mit használt neki a vagyona és amit szerzett?
3 Lángoló tűzben fog égni
4 feleségével, a tűzifahordóval együtt,
5 akinek a nyakán pálmarost-kötél lesz.

473. oldal, 111. szúra, A pálmarost kötél - Korán (Helikon, 1994)

frtia>!

148. Mindenkinek van egy iránya, amely felé fordul. [Korán, Helikon, 1987, 19.oldal, 2.szúra]
[…]
A wiˇgha ('irány) szót a kommentátorok qiblának értelmezik (Ubaiy kódexében az is szerepelt: li kulli qiblatin, 1. Jeffery, Materials 120, Zam. I 114) – nyilván ezért illesztették ebbe az összefüggésbe. Eredetileg bizonyára tágabb értelemben szerepelhetett (az élet 'irányultsága', 'hajlandósága'), és ez a jelentés függött össze a jó cselekedetekkel (al-h_ayrat). [Korán világa, Helikon, 1987, 47-48.o.]

19. oldal [Helikon, 1987, I.]; 47-48.o. [Helikon, 1987, II.]

gratiarum_actio>!

Mondjátok: „Hiszünk Allahban és abban, ami [kinyilatkoztatás gyanánt] leküldetett hozzánk és Ábrahámhoz, Ismáelhez, Izsákhoz, Jákobhoz és [Izrael] törzseihez és [hiszünk abban], amit Mózes, Jézus és a próféták kaptak az Uruktól. Nem teszünk különbséget egyikük javára sem közülük. Mi [Allahnak] vetjük alá magunkat.”

18. oldal, 2:136

gratiarum_actio>!

Azok, akiknek adtuk az Írást [= a Bibliát], és akik annak rendje és módja szerint olvassák azt, azok hisznek benne. Akik azonban nem hisznek benne, azok lesznek a kárvallottak.

16. oldal, 2:121

Frank_Waters I>!

2.40. Ó Izrael fiai! Emlékezzetek a kegyességemre, amelyet irántatok tanúsítottam! Teljesítsétek a megállapodásotokat irántam, akkor én is teljesítem a megállapodásomat irántatok! Én vagyok az, akitől félnetek kell!

Al-Bakara

Frank_Waters I>!

5.27. És hirdesd nékik Ádám két fiának a történetét az igazságnak megfelelően! Emlékezzetek arra, amikor mindketten áldozatot mutattak be. Egyiküktől elfogadtatott, de a másiktól nem fogadtatott el. Ez pedig azt mondta: „Bizony mondom, megöllek téged!” "Bizony Allah csak az Tőle óvakodóktól fogad el valamit" – mondta a másik.

5.28. „Ha kinyújtod ellenem a kezedet, hogy megöljél engem, én nem fogom a kezem kinyújtani ellened, hogy megöljelek téged. Én félem Allahot, a teremtmények Urát!

5.29. Azt szeretném, hogy magadra vedd az én bűnömet és a te bűnödet és a Pokolra kárhozottak közé tartozzál!” Ez a kegyetlenek jutalma!

5.30. És az ő lelke testvére megölését sugallta néki. Megölte hát őt. És tettével kárvallott lett a kárvallottak között.

5.31. És elküldött Allah egy hollót, amely a földön kaparászott, hogy megmutassa neki, miképpen rejtse el testvére holttestét. Az pedig azt mondta: „Jaj nekem! Vajon nem vagyok képes magamtól, hogy olyan legyek, mint ez a holló, és elrejtsem a testvérem holttestét?” És bűnbánó lett a bűnbánók között.

Al-Ma-ida

gratiarum_actio>!

Harcoljatok Allah útján azok ellen, akik ellenetek harcolnak! Ám ne hágjátok át Allah parancsait! Allah nem szereti azokat, akik áthágják [a parancsait].

23. oldal, 2:190

Kapcsolódó szócikkek: Allah
spinakker>!

5 De nem! Hazugságnak tartották az Igazságot, amikor az eljött hozzájuk és zavarodottságban vannak.
6 Vajon nem néztek-e föl az égre, hogyan építettük és díszítettük föl azt és hogy nincsen rajta repedés?
7 És kiterítettük a földet és szilárdan rögzített [hegyeket] vetettünk rá és mindenféle pompás [növény]fajtát sarjasztottunk rajta,
8 a szemlélődés tárgyául és intésül minden megbánásra kész szolgának.

372. oldal, 50. szúra, Qāf - Korán (Helikon, 1994)