A ​másik szárnysegéd (Szent Korona-trilógia 1.) 121 csillagozás

Kondor Vilmos: A másik szárnysegéd

Wertheimer ​Miklós hadnagy, Horthy kormányzó szárnysegéde alapvetően hétköznapi figura. Három dolog fontos a számára: az egyenruhája, a becsülete és a kocsija. Ám október 15-én egyszerre kerül veszélybe mindhárom: a kormányzó fiát az orra elől rabolják el, majd Magyarország, ha csak pár óra erejéig is, de kilép a háborúból, és a nyilas hatalomátvétel fenyegetése dermesztő valósággá válik.

A katasztrófa elkerülhetetlen, ezért a kormányzó és legbelsőbb köre egyszerre két olyan feladattal is megbízza Wertheimer hadnagyot, amelyek egyenként is embert próbálóak: menekítsen ki az országból egy geológust, mielőtt Szálasi és veszett csatlósai elkapnák, és menekítse ki az országból a Szent Koronát. Azt a Szent Koronát, amely eddig soha nem hagyta még el Magyarország területét, azt a Szent Koronát, amely Wertheimer hadnagy számára sokkal többet jelent egy koronázási ékszernél. Pár óra elteltével egy fiatal lánnyal az oldalán hagyja maga mögött Pestet, hogy végrehajtsák a lehetetlen… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2013

Agave Könyvek, Budapest, 2013
Agave Könyvek, Budapest, 2013

cippo I>!
Kondor Vilmos: A másik szárnysegéd

Most mondanám, hogy a Wertheimer Miklós bizonyos értelemben 'negyvennégy férfi Bridget Jonesa, de igazából az van, hogy Kondor Vilmos nagy Dumas.

kvzs P>!
Kondor Vilmos: A másik szárnysegéd

Wertheimer Miklós hadnagy igazi kalandregény hős -ami nem is csoda, hiszem végig az igazi hősökre akar hasonlítani-, és igazi katona -ahogy azt az apjától tanulta. A rá bízott feladatokat minden áron el akarja végezni. Néha kicsit soknak is tűnhetne, hogy minden nehéz helyzetből megmenekül, azonban ezeknek a meneküléseknek mindig ára van. Ebből a szempontból a könyv tehát nem klasszikus kalandregény, még a vége sem klasszikus habos happy end.
Kondor Vilmos már megint egy igazi színes-szagos történetet írt nekünk, amibe nagyon jól beleszőtte a politikát, a történelmet és az egyéni sorsok bemutatását. A regény szerkezete annyira feszes, annyira jól szerkesztett a történet, és annyi izgalmas fordulat van benne, hogy alig tudtam letenni. Régen olvastam olyan könyvet, ami miatt még elaludni is nehéz volt – csak még egy fejezetet –, és utána még álmomban is a történettel foglalkoztam.
(Személyes megjegyzés a végére: a két nagymamám neve Emília és Franciska, így jól esett olvasni a hadnagy életében fontos nőkről. Nagyszüleim mind Kenderesről származnak, így a Horthy családról szóló részeket most is máshogy olvastam, mint azok, akiknek a nagyszülei nem meséltek személyes történeteket róluk. A történet kezdetekor -pontosabban az ostromig- ráadásul az egyik nagymamám ott volt a palotában, mint a Horthy család cselédje.)

dwistvan P>!
Kondor Vilmos: A másik szárnysegéd

A szerző nem történelminek, hanem inkább kalandregénynek nevezi művét. Számomra a történelem nagyon ott volt a kaland minden percében. Akkor ismerhetjük meg a régebbi korokat, ha azokban az időkben játszódó eseményeket, a régvolt embereket mindennapi életük közepette figyelhetjük meg. Ez itt nagyon jól működött, szinte ott jártam keltem az események kellős közepén. Kalandregénynek megint csak kiváló, mert végig feszültséggel teli izgalom, elképesztő fordulatok, bravúros megoldások követik egymást. Rendszeresen majd elfelejtettem leszállni a vonatról amikor olvastam. Régebben találkoztam a könyv reklámjával a metrón, akkor már eldöntöttem, hogy ezt a könyvet, sőt az egész sorozatot el kell olvassam. Örülök, hogy megszereztem, örülök, hogy olvashattam. Azonnal elkezdtem a folytatást. Reménykedem, hogy 3. rész is lesz.

Banditaa P>!
Kondor Vilmos: A másik szárnysegéd

Kicsit több Horthyt és sokkal kevesebb nyilast vártam, és hosszú is volt, de legalább fordulatos – bár azt kicsit nehéz elhinnem, hogy minden eldugott kis faluban százszámmal mászkáltak volna a nyilasok, mert hát a főszereplők lépten-nyomon beléjük botlottak. Ha ebből kevesebb lett volna, meg ha csak minden ötödik oldalon írta volna le Kondor, hogy épp milyen sebességbe tette az autót, lehet, hogy jobban tetszett volna.
Néha a történelmi hűségre való görcsös törekvés nekem már sok volt, nem kellett volna ennyi utalás korabeli könyvekre, filmekre, dalokra, elhiszem én, hogy Kondor utánaolvasott a dolgoknak.

gizmo6 I>!
Kondor Vilmos: A másik szárnysegéd

Nem éri el a Budapest Noir színvonalát, mélységét, de remek történelmi kalandregény. Rendkívül alapos a történelmi háttér kidolgozása, és maga a cselekmény izgalmas, fordulatos. Egyedül a női hőst tartom rettentőnek. Egyetlen nő sem hiszem, hogy ennyire idegesítő és ostoba lenne… Ez nagyon fájt Kondor Vilmostól.

Nushi>!
Kondor Vilmos: A másik szárnysegéd

Atya Ég! Ez a könyv egyszerűen zseniális volt! Pörgős fordulatos és valamennyire történelmileg hiteles. Imádom a valós történelmi történetbe ágyazott kitalált történeteket, és ezt Vilmos most nagyon elkapta. Kicsit férfias a könyv és a téma de ez semmit nem von le az értékéből főleg azért mert a Budapest Noir nem tartozott a kedvenceim közé. De igazán ez a könyv most visszaadta a hitemet a magyar írók tehetségében.

Eule P>!
Kondor Vilmos: A másik szárnysegéd

Molytársaim gyakorlatilag már mindent elmondtak a könyvről. Nem egy Budapest noir. Sok benne az üresjárat, a felesleges beszéd, leírás. Ráadásul már a vége felé teljesen úgy éreztem magam, mint egy C kategóriás amerikai akciófilmet nézve: nem hittem el, hogy ennyi akció, csavar, kaland és sérülés után G.I. Joe… izé, Wertheimer Miklós még mindig él. És utána még két filmre való akciójelenet jött. A kevesebb töb lett volna.

Ugyanakkor fel-felsejlik benne a Bűnös Budapest-ciklus szerzőjének tehetsége, és a rengeteg belefektetett munka. És a végére azért kissé megkedveltem Miklóst. ;-)

Moljac>!
Kondor Vilmos: A másik szárnysegéd

A Szent-Korona köré épül ez az eseménydús történet. Kondor Vilmos remek regényt írt, amelyből alaposabban megismerhetjük a Szálasi korszakot. Kitalált szereplők mellett valós személyek is megjelennek a könyvben, így Pajtás Ernő a koronaőrség parancsnoka.
A főszereplő Wertheimer Miklós egy nagyon szerethető karakter, aki a saját életét is kockára teszi azért, hogy a korona ne kerüljön rossz kezekbe. Kíváncsi vagyok a trilógia további részeire is.

Kondor Vilmos: A másik szárnysegéd

Gordon Zsigmond jobb fej, mint Wertheimer Miklós, és maga a sztori is kissé félszemű. Ezt a Szent Korona-imádatot talán soha nem fogom megérteni. Ennek a történetnek talán a középkori Magyarországon több értelme lett volna, de hát akkor nem lehet szerepeltetni nyilasokat, meg gonosz németeket, akik a Führer kedvenc pincsijei. Talán nem is lett volna olyan izgalmas. Viszont az tetszik, hogy a sztori nem úgy végződik, ahogy gondolná az ember. Sőt, nincs is vége. Bár oda van írva, hogy VÉGE.

Frank_Waters I>!

A bajusz nélküli szakáll viselője pökhendi, beképzelt, és azt hiszi, hogy mindenre képes lehet csak azért, mert a világ törvényei ellenére nem növesztett arcszőrzetet a szája fölé is, noha az álla alatt van már neki.

Frank_Waters I>!

Az a csürhe, amelyik képes összekavarni Jézust Marxszal, mindenre képes.

Frank_Waters I>!

– Én a Szent Koronában hiszek, a Szent Korona országában – néztem a tanítóra. – És ennek semmi köze a kommunistákhoz, nyilasokhoz, Trianonhoz meg Erdélyhez. Maga el van tévedve, ami meglep, elvégre maga a tanító – kanalaztam egyet, és lassan nyeltem le a levest, élveztem az ízét. – Mire tanítja őket? – néztem rá. – Hogy hányféle Magyarország van, és azok kikhez tartoznak? Nem azt kellene tanítania, hogy egy Magyarország van, de az mindenkié?

Frank_Waters I>!

Bekapcsoltam a rádiót, zenét sugárzott, indulókat meg katonadalokat, amiket az ember a fronton soha nem énekelt, mert ott nem dalolni szokás, hanem lőni, ez azonban a dalok szerzőit egyáltalán nem zavarta.

furacs>!

Valakik voltunk valahol, akik vigyáztak valamire, ami nem volt ott, ahol lennie kellett volna, mert valaki elásta valahol legalább kétszer, de a jelek szerint háromszor.

418. oldal (138. fejezet)

hadak_utja>!

– Miért, maga miben hisz? – kérdeztem, pedig tudtam, hogy nem kellene […] Egy ideje nem érdemes firtatni, hogy ki miben hisz.

158

hadak_utja>!

Mi megvédjük a koronát, a korona megvéd minket – mondta az ezredes, és láttam a tekintetében, hogy ez nem valami maszlag, amit a megnyugtatásomra mondott, hanem a mély meggyőződés beszélt belőle. Vasbetonba öntött hit volt az, melyet akár misztikusnak is lehetett volna nevezni, de hát melyik hit nem misztikus?

Banditaa P>!

A magyaroknál csak az indiaiak hülyébbek, mert ott huszonötezer brit gyarmati alkalmazott, hivatalnok meg katona irányítja a fél kontinenst.

Kapcsolódó szócikkek: gyarmatosítás · India
Szelén>!

– Maga egy akkora tahó, hogy a Tolnaiban külön szócikket érdemelne – jegyezte meg a lány.
    – Budai tahó, kisasszony. Ezt a pesti tahók nevében ki kell kérnem magamnak – javítottam ki. Budán születtem.
    – Mintha számítana.
    – Komolyan mondja – fordultam feléje. Ezen fogunk vitatkozni itt alig pár kilométerre a az utolsó településtől az isten háta mögött, este kilenc után?

hadak_utja>!

Uram, ha csak egy egészen kicsivel járulhatok hozzá ahhoz, hogy a Szent Koronát ne érje bántódás, természetesen megteszem

Szent Korona-trilógia sorozat · Összehasonlítás