Hullámvasút 24 csillagozás

A Sárkányos Lány lent és lejjebb
Koncz Orsolya: Hullámvasút

A ​szerzőnek Buzai Borbála álnéven megjelent már egy könyve 2003-ban A sárkányos lány címmel, mely letaglózóan őszinte hangon szólt arról, hogyan vált szinte kislányként alkoholistává, majd kábítószeressé, és milyen kínlódások árán sikerült leszoknia. Új könyvét leginkább talán Elizabeth Wurtzel Prozac-országához lehet hasonlítani: a hősnő a kábítószerről ugyan leszokott, de nem tud tartós párkapcsolatot kialakítani, nem képes egy munkahelyen sokáig megmaradni, újabb és újabb problémákba bonyolódik, szóval úgy érzi, valami komoly baja van. Depressziós? Borderline személyiség? Csak túlérzékeny? Csak éppen nem átlagos? Koncz Orsolya könyvének különlegességét a hátborzongató őszintesége mellett az adja, hogy miközben leírja a depresszió legsötétebb bugyraiba való leereszkedésének nyers valóságát, és színesen, – néhol humorral, máskor keserűen vagy dühösen – mesél párkapcsolati élményeiről és kudarcairól, képes önmagát kívülről is látni – elemzi állapotát, olvas, reflektál, egyszóval… (tovább)

Európa, Budapest, 2006

Adrienn57 P>!

Koncz Orsolya: Hullámvasút A Sárkányos Lány lent és lejjebb

Kicsit ellentmondásos az értékelésem a csillagozással! Tulajdonképpen tetszett „mindhárom” könyv! Számomra úgy tűnt, hogy egy sorozatot olvasok. Sajnos eléggé húsba vágó a téma, nem ismeretlen. Az elején nagyon tetszett az őszinte, valósághű, olvasmányos leírása a mindennapok keserveinek. De egy idő után, mint a „nyavalya” maga is ,egy mókuskerékhez hasonlított, aminek soha nem akar vége lenni…és nincs is! De olvasni már sok volt. Aztán jött a 2. könyv, ami egy szakirodalmi kötetnek tűnt. Az nem is baj, olyanokat is olvastam már, csak valahogy eltért az eredeti elvárástól. Végül jött a harmadik, amiben a pszichiátriai kezelést, és ezzel együtt az egész intézményrendszert tényleg valóságosan írja le az írónő, és szembesülhetünk vele, hogy gyakorlatilag, egy nagy nulla!
Tehát tetszett is, meg nem is…..

Galambdúc>!

Koncz Orsolya: Hullámvasút A Sárkányos Lány lent és lejjebb

Orsi nagyon jól ír, ez nem is kétséges. És nem érzem szerénytelennek, amikor erről be is számol. Régóta megvolt már a könyv, és az első részt már évekkel ezelőtt elolvastam, ebbe hol belekaptam, hol félreraktam több hétre. Az eleje ismét a jól ismert depressziós – egészséges lelkületű ember számára ömlengősnek és zavarónak ható – rész, ahol a kiüresedés, a párkapcsolati zsákutcák és téboly, a gyerekkorra és a kaotikus jelenre való utalások állnak a középpontban. Ebből nem bírtam egyszerre sokat olvasni, úgy éreztem, irdatlanul lenyom, mélabússá tesz, elkedvtelenít, holott alapvetően boldog és életigenlő embernek tartom magamat.
Ez a könyv és a lelki bajokkal foglalkozó társai többek között ezért tűnnek veszélyes terepnek, mert aki nem járt még csak hasonló cipőben sem, olyan kérdésekkel kénytelen szembenézni, amelyek az ő elméjében talán még sosem fordultak meg. Halál, testképzavar, bizonytalanság, védekezés, végletesség. Nem a hétköznapi élet kellékei. A könyv akkor kezdett el számomra élni, amikor Orsi (az írónő így nevezi magát) végre képes kilépni magából. Milyen abszurd, erre pont akkor lesz képes, amikor beutalják a Lipótra, illetve nem is utalják, önszántából vonul be az intézménybe. Már csak ezért is érdekes az utolsó 100 oldal, mert a bezárt pszichiátriai intézet betegeinek életébe is betekintést ad, még mielőtt végleg bezárták volna. Orsi néhányszor Albert Györgyivel is összefut, aki szintén akkor „vendégeskedett” a Lipótban, sorstársak ők. Hiszem, hogy a gyógyszereknél, de még talán a személytelen és sematikus orvosi kezelésnél is többet adnak a betegtársak, a szembesülés azzal, hogy másnak is lehetnek, vannak gondjai. Orsi is akkor kezd el élni, amikor közvetlen kapcsolatba kerül hozzá hasonló borderlány-okkal és skizókkal, ahogy ő hívja őket. Bár az is biztos, hogy sokakat már ez sem ránt ki abból az örvényből, ami magába húzta őket. Nem azért mert akarják. Hanem mert elveszítik a lábuk alól a talajt.
Hogy hihetetlen őszinte és nyers a stílus, engem nem riaszt vissza, sőt. Ettől hitelesebb a történet. És egy ilyen olvasmány után adjon mindenki hálát a sorsnak, ha olyan szerencsés, hogy a lelke nem billen ki az egyensúlyából, mert ez egy pokol lehet. Én mindenesetre hálát adok.

Koncz Orsolya: Hullámvasút A Sárkányos Lány lent és lejjebb

Majdnem félbehagytam, annyi rinyálás volt benne. Pedig az első könyve határozottan tetszett. Az évnek ebben a periódusában nem kellene ilyen könyveket olvassak.
Aztán jó három hét pihentetés után mégis úgy döntöttem, hogy folytatom. A vége jobb is lett az elejénél, vagy csak nekem tetszett jobban. Tetszett, hogy sokat olvas és próbál továbbtanulni. A legjobban azt értékeltem, hogy önként bevonult a pszihiátriára kezelésre. Érdekesnek találtam, ahogy a betegek egymást próbálták kezelni, egymás bajából tanulni, építkezni. De a vége ismét elég lezáratlan. Ugyanott tart, ahol az elején, nem tudja, hogy mit akar, de fontos lenne neki, hogy tudja. Párkeresés, útkeresés, önismeret.
Az írónő fontosnak tartja, hogy beszéljen a gyengeségeiről, hogy hátha azzal segít másokon. Ha látjuk, hogy másnak is vannak problémái a sajátjaink lehet, hogy nem fognak olyan nagynak tűnni. Nekem úgy tűnt, hogy miután leírta a saját problémájat az még nagyobb lett.
Mindenesetre elképzelni is rossz, hogy mitől válhat valaki lelkibeteggé, személyiségzavarossá. Én leginkább azon gondolkoztam el a könyv hatására, hogy vajon jól nevelem a gyerekeimet? Nem okozok lelki traumát valamivel? Lehet, hogy máris elrontottam valamit? Valószínű, hogy még egy ideig gondokozni fogok rajta.

Koncz Orsolya: Hullámvasút A Sárkányos Lány lent és lejjebb

Ezt a könyvet 360 Ft-ért találtam egy könyvesboltban. Nem vagyok oda a magyar írókért, de megfogott a cím, a borító és a fülszöveg. Úgy voltam vele, ha más nem lehet, hogy csak 5 év múlva, de ennyiért el fogom olvasni, az biztos. Mondanom sem kell hatalmas meglepetés ért. Nagyon tetszett. Sőt, teljesen magával ragadott. Épp nem a legjobb korszakomat élem, szóval nem volt könnyű kiolvasni. Nagy hatással volt rám. Az írónő nagyon hitelesen, őszintén és magával ragadóan fogalmaz és ír a betegségéről. Teljesen át tudja adni ezáltal, mikor hogyan érez, mi megy végbe a lelkében. Ami nem tetszett, hogy a vége felé egy darabig átmegy a szó szoros értelemben vett napló stílusba, ez elég száraz. De utána visszatér. Nagyon tanulságos könyv. Most már a kedvenceim közé tartozik. Sajnos az első részére csak utólag találtam rá, így ugyan fordítva, de azt is ki fogom olvasni.

Angel_Eyes>!

… akkor érzem szeretve magam, ha a másik társaságában igazán szabadnak érzem magam, szabadabbnak, mint ha egyedül vagyok.

Angel_Eyes>!

Voltam szoliban, ha már bálna vagyok, legalább ne legyek fehér bálna.

cassiesdream>!

Remélem, hogy van bent lelkük az embereknek. Legalább ott bent. Az orvosoknak, a betegeknek. A betegeknek legalább biztos van. Biztos nem tudnak hazudni. Mostanában bárhol vagyok, a lelkét próbálom látni az embereknek, de nem látom, bezárják, és közben az enyém van a legjobban bezárva.

Galambdúc>!

Az irodalom mindenképpen segít, akár magam művelem (ha lehetek ilyen öntelt), akár csak élvezem. És ma egész nap írtam és olvastam. De még a könyvesboltban is olyan jó volt, azok a szagok… Van egy hosszú listám, milyen könyveket szeretnék a közeljövőben megvenni. A könyvek a barátaim. Bennük bízhatom, eddig még kivétel nélkül mindig segítettek, megvigasztaltak, elringattak.

Maya>!

Valaki az imént azt mondta, hogy középszerű tehetségeknek nem érdemes a művészetüket művelniük. Gondolkoztam, és nem értek vele egyet. Szerintem az önkifejezésnek millió célja lehet, az, hogy valami maradandó értéket alkossunk, csak egy a sok közül, de akár nem is tartozik közéjük. Lehet pusztán a saját magunk vagy mások szórakoztatására, lehet az önismeret, az öngyógyítás vagy az önfejlesztés eszköze, lehet kapcsolat keresése egy magasabb hatalommal, transzcendentális, természetfeletti erőkkel, Istennel, lehet egy áramlatélmény, amelybe belefeledkezhetünk, ami örömet okoz, és lehet az igazság intenzív keresése is. Én például addig írok, amíg azt nem érzem, hogy végre igaz, amit mondok.

Kapcsolódó szócikkek: önfejlesztés
Angel_Eyes>!

A nők ötven százaléka vagy elvált, vagy hajadon, vagy özvegy. Tehát csak ötven százalékuk él házasságban, de ott is előbb-utóbb meghal a pasi, ami mellesleg lehet, hogy egyenesen megváltás.

cassiesdream>!

Távolságtartó vagyok. Nem bízom meg senkiben. Semmiképpen sem hiszem el, hogy „majd jövök”, meg „elviszlek”, meg „meglátogatlak”, meg „elmegyünk nyaralni”, meg „szeretlek”, meg „hűséges vagyok hozzád”, vagy egyáltalán „számítasz valamit”.

Angel_Eyes>!

Megpróbáltam élni, élni az életet, de nem tudtam, az élet győzött felettem, legyőzött, vesztettem. Talán nem vagyunk egymásra jó hatással, az élet és én.
Nézem az arcokat, mint a saját lelkem tükörképeit, azokat a vonásokat, amik időnként úgy megkeményednek.

Maya>!

Depresszió, gyengeség, szenvedélybetegségek, függőségek. Mindezek vannak. Nekem. Megírom, hogy egyrészt legyőzzem a szégyenem, másrészt, hogy abbahagyjuk végre ezt a „kösz, jól vagyok” arckifejezéssel mászkálást, miközben belül sírunk.

Angel_Eyes>!

Nem mondom, hogy túlteng bennem az életkedv, lehet, hogy triplázni vagy hatványozni kell majd a gyógyszert, esetleg fejcserére lesz szükség.