Ellenkultúra ​a hetvenes-nyolcvanas években 11 csillagozás

Klaniczay Gábor: Ellenkultúra a hetvenes-nyolcvanas években

E kötet írásai – két kivétellel – a XX. század utolsó negyedében születtek. Van közöttük filmkritika és elemző tanulmány, szociológiai eszmefuttatás, és szamizdat naplójegyzet, frivol műelemzés és indulatos bírálat. Az kapcsolja össze őket, hogy a hetvenes-nyolcvanas évek kultúrkritikai törekvéseibe illeszkednek. Megszólal bennük a résztvevő megfigyelő, a szimbólumfejtő antropológus és a közelmúlt históriáját író történész. Nem pusztán e jelenségek leírására törekedtem, izgatott, hogy mi lehettet az értelme a késő kádári korszak Magyarországáról, ellenzéki pozícióból nézve a Nyugaton megszületett ellenkultúra viseleti, életformabeli, képzőművészeti, politikai stb. megnyilvánulásainak.

Noran, Budapest, 2004
Noran, Budapest, 2003

vargarockzsolt>!
Klaniczay Gábor: Ellenkultúra a hetvenes-nyolcvanas években

”A Velvet Underground zörejzenéiből, Lou Reed fanyar humorából kifejlődő glam-rock és new wave (David Bowie, Iggy Pop, a Roxy Music, Brian Eno, Patty Smith, A Talking Heads, az Ultravox) zenei világa először is az önreflexió igényét szegezte szembe a Beatles / Bob Dylan / Woodstock / Pink Floyd paradigmával. Meglátásuk: ha valakit üveges szemű, őrjöngve bálványozó tömeg vesz körül, az ne csapja be őket azzal, hogy azt mondja nekik „ szépek vagytok, egyformák vagyunk, szeretlek benneteket”. Vegye észre, hogy ő belőle sztár lett, döbbentse rá a tömeget arra, hogy ostobán viselkedik, próbáljon felnőni saját sztár-szerepéhez, és művészi formát, túlvilági mitológiát adni neki. Vegye komolyan azt a piedesztált, amelyre rajongói felemelték, s ami őbelőle egészen más embert csinált, mint aki korábban volt.” – írja Klaniczay Gábor éppen az antisztár prototípusáról, Víg Mihályról (Trabant, Balaton) szóló esszéjében. Van értelme annak amit ír, de ez mit sem változtat azon, hogy a glam-rock az egyik legvisszataszítóbb zenei irányzata volt a könnyűzenének, és Víg Mihálynak (szerencsére) semmi köze nem volt hozzá. Talán ott gondolom másként, hogy szerintem a művésznek-alkotónak nem a közönséget és a pénzt kell a gondolkodása középpontjába állítani, nem annak függvényében kell műveit létre hozni. Lehet úgy is, de az engem nem érdekel.
Klaniczay könyve sem kötött le különösebben, pedig érdekes témákkal foglakozott – íme néhány tanulmány címe:
Bowie meg a divat
Miért aktuális a divat
Elgyötört test és megtépett ruha. Két kultúrtörténeti adalék a performance gyökereihez.
Andy Warhol
Michel Foucault
Umberto Eco
Trágárság és civilizáció
Aszkézis, szabad szerelem, meztelenség a középkorban
A nudizmus története
Nők a falon. Az aktpszter ikonográfiája
A pornográfiáról
Különös idegenség kerestetik (Jim Jarmusch: Florida, a Paradicsom)
New wave líra – Balaton és Trabant
Ilyen címekkel lehet olvasókat vonzani, de azért ez kicsit becsapós, mert alattuk egy tudós ember kissé száraz írásai sorakoznak. Megismerni a kort (a 20. század hetvenes és nyolcvanas éveit), egyetemi kurzusra megtanulni jó ez a könyv, de nekem hiányzott belőle az eredetiség, a szenvedély, a lélek.
(A Jelenkorban Kisantal Tamás írt a könyvről egy részletesebb recenziót, amelyben épp azt sokallja, amit én hiányolok. http://jelenkor.net/main.php…)

Klaniczay Gábor: Ellenkultúra a hetvenes-nyolcvanas években

Elnézhetném a pontatlanságokat David Bowie ügyben, de nem tudom, bocs. Kicsit sznob ez a Klaniczay, pláne a filmek terén, mintha harminc évesen is még gyerekkori dac fütyülne belőle. Viszont jó volt olvasni arról, amikor én még kótyagos és carefree emberke voltam, milyen volt a világ egy másik ember szemén keresztül, aki egy fővárosban lakott, és több mindenhez hozzájutott, információ, zene, könyv. Sőt, utazott, az Fefüggöny elé. Umberto Ecoról szóló írását elolvashatná az, aki elolvassa a rózsanevét is, érdekes kivetüléseket tapasztalhat. A társadalmi, szubkultúrás és vallástörténeti részek nagyon jók. A végén a szamizdatok is felszínezik a már kopott éveket. Jó kis könyv ez.

entropic P>!
Klaniczay Gábor: Ellenkultúra a hetvenes-nyolcvanas években

A témák rettentő érdekesek (mármint nekem), de a stílus túl személytelen/hűvös/kívülálló/tudományos (szintén nekem).

Nemtom, kb. mintha én írnék a 2000-es évek ifjúsági meg akármilyen kultúrájáról – kétségtelen, hogy huszonéves voltam akkor, jártam „alternatív” zenekarok koncertjeire, a városon kívül jóformán ismeretlen (amúgy szuperjó) pinceszínházba, megnéztem egy csomó filmet, meg ilyenek – és mindez érdekelt is, nemcsak úgy szórakozásképpen, hanem komolyabban is – de ettől én még teljesen kívülálló (szemlélő) vagyok, ami a 2000-es évek (pop)kultúráját illeti.

És végig úgy éreztem, hogy Klaniczay is ilyen. Oké, hogy ott volt, meg valamennyire ő is ellenkultúrkodott, de csak azért, mert valaki a 70-es, 80-as években volt fiatal, még nem biztos, hogy igazán benne is volt a dolgokban. Vagy lehet, hogy ő benne volt, csak nem tud úgy beszélni róla, hogy abban legyen élet (öö, nem hiszem, hogy egy non-fiction/tudományos-féle műnek muszáj tök száraznak, élettelennek és érzelemmentesnek lennie), vagy csak egyszerűen túlteng benne a történészi-aprólékosság/tudományoskodás, vagy micsoda, amikor a hosszú bevezetés meg az „ebben a cikkben erről fogok beszélni” után úgy érzem, végül fogalmam sincs, miről beszélt, meg hogy beszélt-e egyáltalán valamiről. Mindegy, amikor úgy éreztem, hogy beszélt is valamiről, akkor tényleg rém érdekes volt, szóval nem rossz könyv ez.

Ata_Szabó>!
Klaniczay Gábor: Ellenkultúra a hetvenes-nyolcvanas években

Hát a könyv címe alapján nem erre számítottam. Inkább adtam volna neki azt a címet mint például „szemelvények a naplómból”, ugyanis a könyv szerkezét tekintve elég szellős, nem velősen követi végig a cím által sejtető korszakot. Egy-egy rövid, de szakmai körkép után belemerül egy kiragadott témába. A középkori történelmet tanító író remek történeket állít párhuzamba a kor jelenségeinek megfeleltetve (talán túlságosan is sokat időzünk a múltban). Ezek a középkori elemzések nagyon érdekesek, valóban érezni hogy ez az író szakterülete, de nem értem a párhuzamok létjogosultságát, hiszen jó pár száz év telt el azóta. Nem igazán tárja fel a politikai, vagy épp a társadalmi előzményeit az ellenkultúra kialakulásának, annak részleteit, okait. Inkább a szerző kedvenc témáiból kapunk részletes képe(ke)t. Ezek az írások a 80-as években íródtak, nem tudom mennyire lehetett innen keletről pontos képet kapni nyugatról. Egyébként ennek ellenére a naplójegyzetek, elemzések a korának megfelelőnek elég tiszták. Azon gondolkodom, lehet hogy a 93-as kiadásnak megfelelően érdemes lett volna egy kicsit kibővíteni, mert számomra hiánypótló könyv is lehetett volna.
Összegészében sajnos nem azt kaptam amit a könyv címe által reméltem. ezért csak 3 és fél csillag
Ja és Víg Mihályt a könyvnek köszönhetem. :)

krlany I>!
Klaniczay Gábor: Ellenkultúra a hetvenes-nyolcvanas években

Csakis szuperlatívuszokban. Van benne, szubkultúra, divat, nudizmus, filmkritika, Andy Warhol, Umberto Eco, new wave és a Trabant/Balaton, Michel Foucault, szabad szerelem. Zseniális. Én tőle sokat kaptam ezzel a könyvvel is, meg a többi írásaival is. Pl. őt szívesen hallgatnám egyetemen.

Ágnes asszony a tengerben
node semmi aggály
Majd megjön a rím is
Ha megjön a dagály.

Stone>!

A pszichoanalízissel kacérkodik a modern városi folklór legtermékenyebb kutatója, Alan Dundes is – például a „latrinalia”-nak keresztelt WC-költészetről írt elemzésében.

Stone>!

A török serdülő fiúk obszcén szópárbajairól írott tanulmánya például nemcsak a fiúk szexuális neveltetésével, a gyermektársadalomban és felnőtt-társadalomban elfogadható pozícióval kapcsolatban jut érdekes következtetésekre – egyféle időben széttagolt átmeneti rítusként értelmezve e szócsatákat –, hanem feltárja azt is, hogy milyen rafinált stratégiák, kötött játékszabályok, leleményes rímek, alliterációk, gondolatrímek felhasználásával szerveződik ez az első pillantásra pusztán vulgáris műfaj.