Ikeranya 26 csillagozás

az első év
Kiss Noémi: Ikeranya Kiss Noémi: Ikeranya

Mit jelent életet adni és mit jelent a világra jönni? Kiss Noémi különleges könyve magzatpróza. Az elbeszélések, monológok, jegyzetek és töprengések ritmikus sorozata a szülés-születés folyamatát járja végig a mesterséges megtermékenyítéstől a vajúdáson át az első születésnapig. Hol az anya, hol pedig az ikerpár szemszögéből bontakoznak ki a szuggesztív történetek. A könyv egyszerre számol be a szülés élettani valóságáról és spirituális csodájáról, az anyaszült meztelenség állapotáról és a világba érkezés számtalan kalandjáról. A várakozás és a kiszolgáltatottság stációit ugyanúgy megismerhetjük belőle, mint a közös nyelv keresés keserves-gyönyörűséges pillanatait. Az én és a te mellett kozmikus-banális módon megszületik a mi. A szerző közkedvelt blogjából született szöveg felszabadító olvasmány, amely a terhesség és gyermeknevelés megannyi tabujával foglalkozik.

Magvető, Budapest, 2024
Magvető, Budapest, 2024
Magvető, Budapest, 2013

Videóban mesélek róla:

Miért hazudik anyám, ha a gyereket nem a Jézuska hozza, akkor ki a fene szülte? Az angyalok mire valók, ha nincs is fogantatás? Odaképzeli üres méhébe a Szentlélek arcát.
Kiss Noémi

Kiss Noémitől eddig a Karácsony a Dunánt és A Bálna és a Srácot zártam a szívembe, mindkettő meggyőzött, így amikor a könyvtár polcai között sétáltam, meglepett az Ikeranya borítója, sose láttam még a létezését. Azóta pedig Noémi megírta nekem, hogy ő maga is várja az ismételt újranyomást, így ismét a könyvesboltokban lehet.

Elbeszélések, monológok és töprengések gyűjteménye. Egy magzatpróza fókuszában a születéssel, a világra jövetellel. Talán az egyik legfontosabb téma, mégse olvastam még ehhez hasonlót. Valahol tabu, hiszen kiszolgáltatottak vagyunk, nem mi döntünk, irányítanak, tisztába tesznek, pislogunk, dobogunk.

Mesterséges megtermékenyítés, egy jó szex helyett gurulós műtőágyon bekapni a legyet. Remeg a kézfejem, ebihalak csapkodása, a születés érthetetlen pillanat, fényből szőtt takaró, decemberi havas eső, bentről kifelé nézett álomvilág.

Tejből képződött vizelet, csipogó pulzusmérő, szürke, téli hajnal, sebes hüvely, karcosan intim pillanat, keskeny csúszdán érkezés, kétóránkénti etetés, két mell, egy tenyér, ha megszületnek, akkor már csak ők vannak, vagy még én is létezem?

Rendkívül őszinte könyv, születésről, koraszülött babákról, ikeranyaságról, életről, amely nem fenékig tejfel, vannak pillanatok, amiket az esti tusolás se képes megtisztítani. Felkavaró, mégis jó szívvel ajánlom!

Egyszer egy orvos a szemembe mondta, maguknak nem lehet gyerekük. Így jöttek az angyalok.
Kiss Noémi

Juci I>!

Kiss Noémi: Ikeranya az első év

Hát ez nekem sok volt, pedig ismerem az összes borzasztó fekete érzést, ami meglepi az embert szülés után (tény, hogy nem voltak se ikreim, se koraszülött babám), ismerem az érzést, hogy egy etető, seggtörlő, ringató zsákká fokozódtam le, kész, ennyi vagyok én az életem hátralevő részére. Mégis alig bírtam végigolvasni ezt a rövidke könyvet, annyira sötét az egész; lehet, hogy azért, mert már eléggé távol vagyok ettől az időszaktól (és bebizonyosodott, hogy van élet a pelenkázóasztalon túl), de mégis inkább az zavart, hogy igen, van az anyaságnak árnyékos oldala nagyon is, és fontos, hogy beszéljünk erről, de nem az az egyetlen oldala, nem igaz, hogy ilyen az egész, mert ha ilyen lenne, rég kihalt volna az emberiség. Szóval egyoldalú volt ez a kötet nagyon, és sokszor művészieskedőnek is éreztem. (A fülszöveg nagyon félrevezető szerintem, én legalábbis nem találtam se spirituális csodát, se kalandot, se gyönyörűséges pillanatokat, se felszabadulást, inkább tömény nyomasztást.)

pillangóutca>!

Kiss Noémi: Ikeranya az első év

Bebújtam az ágyba, magamra húztam a paplant, egy szuszra végigolvastam – azt hiszem a kortársak egyik legszebb könyve az anyaságról. Felkavaró, elcsendesítő, segítő és legfőképp őszinte. Ikrekkel az első év.
Anya születik – „azt mondta egyszer nekem az orvos, maguknak nem lehet gyereke. Így születtek meg az ikrek.”

katinyka_kati>!

Kiss Noémi: Ikeranya az első év

Ikeranya=magzatpróza. Amikor évekkel ezelőtt megjelent, akkor is ütött – az első könyv volt a magyar irodalomban ami másképp beszélt az anyaságról, érzéki, nem hazug, a testi rezdülések minden idegszálával a gyerekeit figyelő anya beszéde. Ez az új kiadás kis ünnep nekem, most újra elolvastam, Radics Viktória megírta:
Felüti a fejét még ma is a gyanú, hogy tényleg van-e női irodalom – mivel a „másik fél” jelző nélkül is jól elvan. Erről Heidegger Leibniztől eredő, híres kérdése jut eszembe: „Miért van egyáltalán a létező, nem pedig inkább a semmi?” Igaz, a magától értetődőre is rá kell kérdezni olykor. A női kézírás, női hang a való életben azonnal felismerhető. Kiss Noémi kézjegye is összetéveszthetetlenül nőies, de nemcsak a magától értetődően női témák miatt – szülés, anyaság, mindennapi élet a koraszülött ikercsecsemőkkel –, hanem az írásmód révén is.

Ez az írásmód pezsgetőn érzéki, ebben a könyvében a szó testi értelmében erotikus – nem sokat lehet szublimálni, mikor ikerbabákat táplál, cipel, nekik, a kis szenteknek fej az asszony, és kétóránként asszonyállattá változik át. A száj, a mell, a gyomor, az ülep, az angyaltalpacskák, melyek még nem fogtak talajt – mind relief-szerűen kidomborodnak ebben a csöppet sem zavartalanul triáluniós, hanem nagyon is drámai, zaklatott világban. Megelevenednek a testnedvek (lásd a Tej című kisprózát), és ebből humor is meg sírás is fakad. (Sírás, nevetés, holnap lesz a temetés – a gyerekmondóka szerint is.) Az ikeranya a koraszülött picinyekkel, nem túlzás, élet-halál mezsgyéjén billeg. Egyébként minden friss anya ismeri ezeket az izgalmakat és érzelmeket, metafizikai bombákat, az érzelmek széles skáláját az iszonyatos félelemtől és dühtől a boldogságig – csak épp az erről való beszéd általában megmarad a gratuláló képeslapok szintjén. Mert az anyák nem merik elmondani, a babalátogatók nem bírnák meghallgatni, az írók pedig nem tudják megírni.

Kiss Noémi meg tudta írni. Nála az a lényeg, hogy minden mondatban történik, történjék valami, néha erőltetetten, máskor azonban az élmény és a nyelv erejénél fogva. Kiss Noéminek izmos, expresszionista, szeszélyes stílusa van, nála a nyelv szinte rugdalózik. Ez a stiláris elevenség létesíti ezeket a minden emberfiát érintő témákat a magyar irodalomban – mert anyaságról és babaságról írni még nem írtak ilyen megrázón és játékos, könnyed őszinteséggel mifelénk. Igen, tabudöntögetőn – a női irodalomhoz hozzátartozik ez az (oly sokáig bedunsztolt) indulat, Kiss Noémi pedig merész írónő. Aki az életre szóló traumákat – hiszen ha nemzeni nem is, de szülni és születni traumatikus – sem kerüli meg, miközben szabad humorával, derűjével megáldva legtöbbnyire kikerüli a patetikus buktatókat.

szabo_jolan>!

Kiss Noémi: Ikeranya az első év

Anyaság, szülés – két gyerekkel összezárva egész nap, ez olyan érzelmi hullámzás, ami pont egy ilyen könyvet kívánt meg!

lillAn>!

Kiss Noémi: Ikeranya az első év

Ismertem az írónő más munkáit, de erre nem számítottam. Nagyon kiborított a könyv, próbálom elfelejteni, hogy elolvastam.

Hortensia>!

Kiss Noémi: Ikeranya az első év

Nagyon nyomasztó könyv. A nővéremnek vettem, amikor ikreket várt. Előtte beleolvastam. És végül úgy döntöttem, nem adom oda.Most megint a kezembe került. Hát nagyon nem szeretnék „ikeranya” lenni. Sehogy.

pillangóutca>!

Senki sem vette észre rajtam, mert ott belül történt, a nyelvemen, aztán a fogaimon is elkezdődött, a garatomon pörgött lefele, kis gombócokban terjedt szét mindenfelé, és a lábujjamban meg tűhegyeket formált, ; oda kúsztak szét a hormonok. Fejemből indítottak, a hasamon át, a has falán sugároztak, redősen, majd hullámokban egészen a talpamig kicserélték a sejteket. Felállt a szőröm. Reszkettem, libabőrös háttal, nem tudtam, senki sem mondta előre, hogy ilyen. Hogy ki lehet benne nyiffanni.

Szülőszobán haltam meg és ugyanazon az ágyon élesztettek újra. Tessék felkelni!, hall Hall minket, ? készen Készen vagyunk. Gördül egy pofon, kalapács a térdemen. Így lett gyerekem. Fel sem keltem, feküdtem, mikor szültem, feküdtem, amikor belepusztultak a sejtek deréktól lefelé, elszállt az érzék, inkább semmit sem éreztem, csakhogy nincs méhem és lábam sincs már. Nyekk, félig mámorban úsztam. Úgy kellett volna legalábbis, de alig ment. Dél volt, december, odakint esett, latyakban ázott Mária utcája, az ablak előtti világ mozgott, mi idebent mereven bámultunk magunk elé, mert szültünk pár gyereket. Homályosan dereng, mi történhetettett, amin keresztülestem. Letelt az idő. Egyszer csak egy bolygóra pottyantak életem maradék cseppjei, úgy hívják anyatest.

Boldog, akinek második is van, az elsőt meg eldobhatja, fenének kellett. Felkel és jár. Izzadtan, lefogyva, kibelezve. Erre készült, ezért született, hogy szüljön még százat, hogy szaporodjanak. Kimentem tejbegrízért, pedig irtóra fájt a méhem, vérzett, órákon át képtelen voltam vizelni. Szúrt középen, lent, a lábaim között, aztán feljebb kicsit, ide-oda cikázott a hasamon. Horkoltak a szobatársaim, kevés volt nekik a főzelék, holott nagy kanállal merték, szülés után irtó éhes vagy, tudod-e, én hetet szültem, és éhen haltam bele. Savanyú a feltét, kiborították a kórházablakon, ázott a hóban az ebédünk. Fáradt, gömbölyű és stikkes lettem, anya.

születésnap

apple_pie>!

Nekem semmi nem jött össze, ami anyámnak. Nem tudom átugrani a lécet, hiszen ő autót vezet, felnevelt három gyereket. ledolgozott negyven évet, tűrt, folyton csak segített, leste, mit akarunk, és mindenét rám akarta hagyni. Hogyan győzzem le?

Papírtigris>!

Pálcikababa. Parányi leheletként létezünk a világban. Bárki bármikor lefújhat minket az ágyról. Levegők. Semmik se. Mégsem fújnak, hanem drótokkal kötnek az élőkhöz. Némi erőszakkal maradunk itt a földön. Először kapálózni, lélegzetért.
    Egészen kicsi voltam, amikor kivettek anyám méhéből, szánandó módon kicsi, mégis úgy mondták édes, de én tudom, hogy taszító voltam, szépnek mondtak, közben sajnáltak, hiszen akkora lehettem, mint egy tenyér, vagy még akkora sem, csak mint egy kanál, akkora. Lógott rajtam a bőr.
    Hogy hol laktam, el sem merem mondani, lebegtem egy akváriumban. Üveg mögül injekcióból etettek, senki sem szólt hozzám, bekötötték gézzel a fejem, kattogtak a gépek, csipogott a pulzusmérő, és visított a lejárt infúziós fecskendő. Pont, pont, pont. Ezt mondta. Nem volt pólyám és cicit sem kaptam, így éltem, élet és halál között, félúton, születés és valóság közt úsztam egy barna takaró alatt. Néha jött apa és anya látogatóba. Olyankor örömömben sírtam. Halkan dörömböltem az üvegen. Ők mégis azt hitték, én vagyok a világ legszomorúbb babája. Nem tudtam nyelni, hánytam. Kezemből, lábamból, fejemből csövek lógtak, úgy kaptam életjelet, mesterséges dróton át. Tűvel és műanyag csővel aludtam. Magamtól nem éltem volna túl. Mert hiányzott minden ölelés és szó. Fogalmam sem volt, hogy lehet önállóan élni. Hogy van olyan, hogy magány. Elképzelhetetlen volt, mert eleve azt hittem, halottnak születek meg és közben éltem

31-32. oldal, Korababa (Magvető, 2013)

Papírtigris>!

Egy percre se szállhatok ki a közös életünkből. Mindennap várom, hogy este legyen, türelmetlenül akarom a magányt, néha üvöltenék, hogy csend legyen. Ölnék érte. Hogy igyak egyedül, mossak egyedül, főzzek egyedül, fürödjek, vagy csak bámuljam a képet a nappaliban a falon. Szeretnék egyedül ülni a vécén, lehorgasztott fejjel, nagyon sokáig. Magamban dúdolni egy dalt a szerelemről, de nem lehet már azt sem. Feltett lábbal olvasni. Olyan nincs. Séta, kocogás, úszás sem. Ilyeneket már nem lehet, amióta megérkeztek.

41. oldal, Séta (Magvető, 2013)

Papírtigris>!

Idejekorán balesetben elhunyt szerettek ringatóznak éles fényből visszaintegetve, ujjukat magasba nyújtják, megérintik az élőket, figyelmeztetnek, alig gondol valaki a csecsemőkre. Pedig a temetőkben ott vannak ők is, halomban, egymás mellett, minden csak kicsiben. Rendszerint egy eldugott szegletben fekszenek, külön parcellában mennek át a túlvilágra. Gödrük nem olyan mély, halálukat kacaj kíséri, szülői száj fojtott, titkos némasága.
    Mikor gyerek voltam, mindenszentekkor megkértem anyámat, hogy nézzük meg a gyereksírokat. Közösen elolvastuk a feliratokat, ki hány órát, napot, hónapot élt közülük.

79. oldal, Sírás (Magvető, 2013)

olvasóbarát>!

Ultrahangképek bizonyítják létezésüket, ám a puszta képek alkalmatlanok gőgicsélésre. Pár nap, pár óra vagy perc, és megérkezik az első életjel.

Papírtigris>!

Anya nem szerette volna, de rongy lett, mikor megszülettünk. Anya kiabált először, hogy időben elaludjunk, anya leforrázta magát, mikor először felrakta a kölest, anya sírt, mikor elsőre szoptunk, anya hányt, mikor betegek lettünk, anyát kirázta a hideg, mikor először merte apának mondani, hogy terhes, anya fáradt, fáradt, fáradt, először és utoljára. Anya azt akarja, hogy apa legyen ott velünk. Apa itt van és apa meghal újra. Apa jön és eltűnik. Apa anyát akarja, de anya fáradt. De mégsem halhat meg, anya mindig itt van.

93. oldal, Álmok (Magvető, 2013)